21 Janari, Manja: SPAK të bëjë drejtësi, kaseta tregon se ishte krim shtetëror! Sot do të depozitoj kallëzimin në SPAK

23 Janar 2023, 13:57Kronika TEMA

21 Janari, Manja: SPAK të bëjë drejtësi, kaseta tregon se

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka folur në lidhje me 21 janarin dhe provat e reja që kanë dalë në lidhje me të.

Manja është shprehur se ka ardhur koha që SPAK të bëjë drejtësi, dhe të marrë nën hetim të gjithë personat e përfshirë.

Në lidhje me Sali Berishën, ministri është shprehur se  ai për 12 vite me radhë ka deklaruar se protestuesit i vrau garda e republikës që sipas tij mbrojtën kryeminsitrinë nga 4 qytetarë që po qëndronin me duar në Xhepa.

Manja konfirmoi gjithashtu se ditën e sotme do të bëjnë kallëzim në SPAK sa i takon vrasjes së katër qytetarëve më 21 janar 2011.

“Ato katër vrasje kurrsesi nuk mund të jenë vrasje nga pakujdesia. Nëse ka një fakt të ri që ka dalë në dritë, që ka pasur komunikim në radio nga grupi i zjarrit , dhe kjo sigurisht që mbetet një krim shtetëror dhe ngjarje e pahetuar.

Ne presim që SPAK ta marrë këtë çështje, ta hetojë, në mënyrë të gjithanshme dhe kushdo që ka qenë përgjegjës, dhe pavarësisht pozitës që ka patur, të përgjigjet para drejtësisë.

Ne nuk i hyjmë nëse prova që ka dalë është autentike ose jo, kjo i takon SPAK të japë përgjigje, për këtë provë dhe të tjera që do dlin në dritë më hetimin e kësaj çështje.

Tashmë SPAK ka sprovën e vet për të treguar se është në lartësinë e detyrës për të hetuar këdo, pavarësisht nga pozita që ka pasur apo ka sot në hierarkinë shtetërore. Sot do ta dorëzojmë kallëzimin në SPAK.

Nuk mundet kurrsesi urdhërdhënësit e vrasjes të barazohen me protestuesit dhe qytetarët, që kanë protestuar dje, sot dhe do të protestojnë dhe nesër.  Sot do ta depozitoj kallëzimin në SPAK si ministër i Drejtësisë”, tha Manja

 

 

7 Komente

 1. b
  beni

  Pordhe me rigon.Asgje nuk do bejeSPAK.Berishen,Meten dhe Ramen SPAK nuk i prek.

  1. M
   Mal Cori

   Heu, dhe kte e bete ! Kush jua kujtoi, mor aman?.......... Sepse keni 10 vjet dhe nuk kishte kush jua kujtonte se ata qe vrane me 21 janar, duhen denuar.....

   1. L
    Lanabregsi

    Depozitoje,po te kishte Saliu nje te qinten e provave qe keni ju do ishit ne burg tani,I i sajoj ato dhe pa prove,ju kujtohen thikat me helm dhe cadrat pistolet,po fakti eshte se ju socialistet jeni pordhe e ftote.Saliu duhet te ishte Brenda me kohe,po kush ta fut,Aspaku, 100% vegel e tij.

    1. k
     k

     Këta pisa fshatarë,duaë te mbrojnë vresësit dhe ti ofrojnë një alibi.Ata do thonë se është luftë politike nëse flasin këta të korruptuar.Ku ishit deri tani që nuk lëvizët asnje gisht ?

     1. D
      Dajti

      Ca Spak thu o Manj mavria,ai qe ju futi brenda per nje arke peshk,dhe nje kanal ne Lushnje,kur thu SPAK kupto Saliun,eshte vegel e tij .

      1. A
       Alfred

       Ku eshte katandisur ky vend! Ne duart e ketij, Ulsiut!!! Qe vjen nga askundi! I gatshem te beje cdo gje ne sherbim te Edvinit,mjafton te kete cfare te kullose! Cizme dhe kamzhik I Rames! Ne asnje vend nuk u jepet pushtet njerezve si ky!!! Ky ka dale te beje placke! Po nese ti mor Ulsi e ditke se cfare ka ndodhur ne 21 janar, perse e late "Skenderbeun" tuaj t'i falej e ulej ne gjunje Likes dhe t'i hante "ngjalat"?!....

       1. N
        Nik

        O Alfredi Lela bythefshiresi i Perbindeshit te Vicidolit, kreut te agjentures serbo-ruse ne Shqiperi , kryekriminelit dhe kryehajdutit SALI SHEQERE VUK kARAXHICH BERISHA, kesaj radhe do t'i fshish bythen ne Rec. Nuk eshte pune e Edi Rames por e FBI-se se Demokracise Amerikane.

       Lini një Përgjigje