Sulmi në Gramsh, SHISH ka dyshime se rusët janë agjentë të shërbimeve sekrete

20 Gusht 2022, 22:41Kronika TEMA

Sulmi në Gramsh, SHISH ka dyshime se rusët janë agjentë

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Gramsh, ku tre rusë tentuan të hyjnë në Uzinën e Përpunimit të Armëve duke plagosur dy ushtarët shqiptarë me lëndë kimike.   

Gjatë dy ditëve të mëparshme shtetasit rusë kanë bërë fotografime të uzinës nga larg. 

Rusët kanë bërë vëzhgim të imtësishëm më parë dhe ditën e sotme kanë tentuar të futen brenda.

Ndërkohë, burime bëjnë me dije se Shërbimi Informativ Shtetëror (SHISH) ka dyshime se shtetasit rusë dhe gruaja e ndaluar janë agjentë të shërbimeve sekrete ruse.

53 Komente

 1. J
  John Qelbashi

  Po te jene spiune Ruse me siguri kane bere shkollen e Shik-ut te kohes se Gazidedes. ta ishin kaq te rafinuar

  1. M
   Mk

   Erdogani, Putin dhe present i iranit u takuane pare ca ditve. Këta njerze të gjith kane njerzit e tyre në Tirane

   1. D
    Dani

    Edi Rama ështe islamike Turke spiun i vendeve Lindore Arabe: Sali Berisha, dhe Ilir Meta spiun të botes Skllave Ruse e keshtu me, rradhe duhet pasur kujdes nga këta tradhtare spijuna, se po e pane veten ngusht keta do bën trazira, se pse edhe Edi Rama një do pergjigjet para drejtesise.

   2. k
    kirurg

    Uaaa! Sa të zgjuar mo! Si e gjetët se janë agjentë! Bravo. ????

    1. A
     Anestezisti

     Ke te drejte Kirurgo si qenken agjente keta njerez kur ne fakt ndihmojne shokun Sali kerrmen

     1. i
      infermjeri

      pyeten gruan tende ,pasi e palluan !

     2. H
      Himarioti

      SHISH është një shishe bosh, nga ato që dikur i gjenim në det dhe, përdornim për të zbukuruar bufenë në shtëpi. Komplet pa vlerë.

      1. f
       fcb

       Ha..ha..ha tre Ruse paskan sulmuar nje repart ushtarak dhe kane plagos te gjithe rojet ....a shtet a shtet qe te ka vershu muti per shale..

       1. D
        Dakord

        O qelbesire qe edhe lajm per asteroide te lexosh, shtetit tend do ja vesh fajin!!! O llum

        1. S
         Shqiptar, jo ruso-serb

         Po, ore Dakord. Po. Shtetit tend do ja ve fajin. Se shteti jot, na vjedh nga mengjezi ne darke. Se shteti jot, i lejoi ruset te vijne lirshem, mu ne mes te Gramshit. Se shteti jot, ja hyre ne rrufen pa krye te Open Balkan. Se shteti jot po i ben ketyre trojeve, ate qe as djalli se kush nder mend. Se ky shtet, mund te jete u sojit tend, po kurre i shqiptareve.

       2. K
        Kapedani

        Po shkerdhejani ropt kurvave .

        1. b
         baca nga vlora

         futini karin e shqiptarit qe mos ta harrojne kurre. po pse o derebardhe nuk perdoret armet. perdorini te shkretat, e kishit mundesine. apo vetem kur qelloni komshinjte.

         1. e
          enter””

          Duket qe ke eksperience. Kushedi sa e ke ngrene ti qe e sugjeron kaq shume.

          1. T
           Te pa beset

           Nrml,keta jane te njohur per akte terroriste

         2. X
          Xhaxhi E.

          Braaaavooooo shshishshsh për konstatimin se paskeni konstatuar se qenkan spiunë rus!!!!!.Vazhdoni bëni gjum,shkërdhata.

          1. D
           Dukati i Ri, Vlore

           Po pse nuk ua ngopet mire ti conit ne gop te semes po ariten tu heqin dhe syte, per cfare i keni ato te uruara arme per grate ....pika qe su bie burra muti se ushtare jo e jo....te kish ndodhur kjo ne Usa se do ishin ne grope te derrit tani ata...

           1. R
            Roberto

            TURP I MADH. Ca ben SHIKU??? Flini gjume???? Apo keni ikur me pushime dhe varja ketej??? Po une nuk besoj te jeni kaq budallenj sa te flini mbi dafina sidomos ne kete situate qe edhe kufijte jane hapur dhe qe me sa shoh nuk keni bythe ti perballoni dhe ti mbuloni te dyshuarit. Te ishte Enveri gjalle as miza nuk levizte andej e jo me manovra te tilla.TURP per te gjithe. Hapni syte kater se spiunet jane hapur si vaji ne lakra.Te paret dihen Sali Zagari dhe Agush Palikari

            1. W
             WTF was that?

             C’mut duan ruset ne fabriken e gramshit qe prodhon kallashe te shpikura nga vete ruset?

             1. d
              demokrati

              Turiste sipas andi bushatit gazetare sipas hiles dhe jo pushtues sipas gjeneral lames.keta jane ruset e leshqenit lab ish luftetarit te ucpmb qe beri uj gjakun e shokeve

              1. G
               Gerdeci

               Ça m..tin po ha? Se spo te merr vesh njeri o car??

              2. d
               demokrati

               Turiste sipas andi bushatit gazetare sipas hiles dhe jo pushtues sipas gjeneral lames.keta jane ruset e leshqenit lab ish luftetarit te ucpmb qe beri uj gjakun e shokeve

               1. A
                Alex

                Shërbimi informativ duhet të reformohet tërësisht, Duke filluar nga ndërtesa e cila duket si Hale.

                1. B
                 Beni

                 Kjo tregon pregatitjen e dobet te forcave te ushtrise Shqiptare!Duhet ti kishit asgjesuar menjehere ruset dhe vete do ishit shendosh e mire!Te shkuara dhe mendjen ne koke per raste te tjera

                 1. D
                  Deti

                  Rrezik lufte nga te gjitha anet,anijet luftarake ruse jan futur qe nje jav ne Adriatik Serbet do tentojn te futen ne Kosove me 1 shtator Lufta e tret biterore kurr me pran

                  1. s
                   shteti inekzistent

                   Drejtuesit e shish,kunderzbulimit,shiu-t dhe te gjithe ata’o qe kane pergjegjsi direkte per kte Uzine te armeve,duhet te dorhiqen dhe disa nga keta,duhet te shkojne ne burg,kto instanca teper te rendesishme,jane inekzistente,ministrat perkates duhet te shkarkohen.Pas perfshirjes se edvin rames ( pa arsye) ne konfliktin ruso-ukrahinas,dihej qe vendi yne do sulmohej ne njefare menyre nga rusia por,doli qe masat nga shteti yne jane 0-rro.Kur nuk ke as breke veshur,,nuk ke pse kruhesh o edvin,sepse nuk ke as ushtri,sherbim sekret,kunderzbulim,polici dhe infrastrukture mbrojtese,eshte mbushur sherbimi « sekret » i yni,me injorante qe as te mesmen se kane mbaruar si duhet,me diploma te kristalit dhe do « shkollave » fantazme,qe nuk dijne as shqip e le mo gjuhe te huaja ku nje pjese e tyre e madhe,mbushin hundet kokaine dhe pshurren nga alkoli dhe tregojne ç’do gje,te cilen me 1 shishe uiski apo me 5 tram kokaine,i zberthen komplet,keta jane « oficeret » e sherbimit tone sekret gjoja…

                   1. A
                    Alex

                    Nuk e dija qe Rusia paska pas qene keq per arme. Sa paska tentuar te vjedhi kallash Policani. Zelinski i paska derrnuar fare.

                    1. p
                     peçua

                     I dashur Mero. Dua të dtejtoj një pyetje për ju si analist exelent. A mos vallë shtatori i nxehtë i reklamuar me histerizëm gjatë gjithë muajt gusht nga dyshja Berisha-Metaj, u shua befas këto ditë shiu tani në gusht. A mos vallë banda ruse erdhi e porositur nga agjentët e brendshëm për të hedhut uzinën në erë dhe për të bërë reprezalje në popull dhe pastaj “shpëtimtarët” e kombit do dilnin rrugëve duke kërkuar largimin e Edi Ramëd, qeveri teknike, zgjedhje të parakohëshme, etj. Shtoni kësaj edhe reagimin urgjent mbrëmë të PL (Partisë së Likes)?

                     1. b
                      beso

                      tingellonje me shume si bloggera qe futen te objekte te vjetra ushtarake, e bejne kudo ne ish hapsiren komuniste. sherbimet ruset jane te mbytur me pune, e te dergon in 3 vete me kamera ne duar ne nje uzine qe eshte nderuar me ndihme e tyre, qe me pas te te qorronin nje rohe.... ska pike llogjike

                      1. Shish Qe Bap

                       Shishi Ka 30 vjet që Ka mar fund. Esht perdorur ,shqyer,shkaperdhyer nga gjith politika per interesat e dites dhe Ka humbur ksisoj arsyen e funksionit te tij.

                       1. T
                        Thimio

                        Agjente te KGB-se 23 vjecare. Kesaj i thone futja pordhes kot. 23 vjec nuk ka mbaruar shkollen akoma. Foto nje uzine imagjinare qe nuk ka as energji elektrike.

                        1. P
                         Pi-thimio

                         O Thimio cari, po s’duhet doktorature per keto pune, ça logjike paske

                        2. T
                         Tersi

                         Jooo reeeere! Bravo shishiii! Po si e zbulut xhamën, si u doli koha, se ju punoni non stop vetëm në shërbin të saliut e likes!.pêr ju atdheu fillon dhe mbaron te bythfishkuri sali! Aty qelbeni qlbësira!.

                         1. U
                          UÇK

                          Ku është shteti në këtë rast? Kur armiku afrohet rreth një objekti të një rëndësi të venant aty duhet kërcet pushka. Duhet vrarë ato bisha të ardhur nga karpatet ruse. Kjo është toke e Arbërit...

                          1. Z
                           Zhahil Bilbili

                           Jo bre burra!.Cjane keto paranoja.Kush na i ka ziline neve.Cjane keto prralla me spajuna , si ne kohen e qemoti.E kush , agjente rus ,serb ,grek apo amerikan apo poliagjent.Nuk ben vaki ,edhe nje here ,jane paranoja si ne kohen e xhaxhit.Apo kish te drejte xhaxhi.Ndajeni mendjen , o jane paranoja ose ai xhaxhi paska pasur te drejte.Pra kur i ndodhnin atij shteti dje, ishin paranoja, ndersa kur ndodhin tani ,cfare ti themi! Ja thoni drejtuesve te tanishem.

                           1. G
                            Gjush akullorja

                            C'fare uzine leshi ,ka vite qe eshte kthyer ne depo armesh ku nuk ka as drita

                            1. T
                             TIRANA

                             Korigjohuni se po ju del rrena me 3 ruse neper tere mediat e tjera : Jane dy Ruse e nje Ukrainas, pra dhe nje shtetas i Zelenskyt qe sapo takoi Lali Fiku ne Kiev. Mohojeni po patet bythe kete realitet.

                             1. $
                              $antiago-@-Chil€

                              Rusia dërgon amatorë 200sha në Gramsh për të bërë rrëmujë e tërhequr vëmendjen , por hapni sytë se kushedi çbluan në ndonjë mulli tjetēr dhe ska nevojë të jenë "shtetas" rusë të gjithë ata qê të bëjnë gjëmën. Ka dhe gomerë të tjerë që për 5 lekë shesin shpirtin , nderin dhe atdheun...

                              1. l
                               labi

                               Po shikoj dy debile te shtruar ne spital.dy ushtare i thencin,po pushket per ca i kishin keta apo per ti futur ne bythe,po te zbatonin rregullat e sherbimit do kishim tre ruse me plum ballit. Keta ju kan afruar per nje dore muhabet e ti marrin noi lek,se nuk ka mundesi ne nje zone ushtarake te dy ushtaret tu afrohen njekohesisht e me duar ne xhepa.Tani ka ngel tu qin vetem grate se sprajtin ja hodhen fytyres.

                               1. D
                                Detari

                                mbase edhe i kan qire keta dhe s'tregojne.

                               2. D
                                Detari

                                nuk tregojne SI u kapen? 2 roje kishte vetem atje? nqs u kapen ne repart pse nuk i qelluan per vrasje? apo jane thjesht turist te dehur dhe i kapen me vone nga lumi?

                                1. G
                                 Gezimi

                                 U mbars mali e polli nje mi - Ruset dhe ukrainasi kane deshmuar se jane Blogere qe fotografojne fabrika te rrenuara te kohes ish-BRSS, tipike si ajo e Gramshit pra me Kallash te mykur brenda.

                                 1. R
                                  RAIFI

                                  Në Shqipëri sherbimet sllave të sigurimit sidomos ai serb janë të pranism në çdo segment të jetës ata ndodhën në pushtet në polici në ushtri e ku jo.Këtë e dinë edhe Edi Rama që me të gjitha mjetet po e ndihmon Serbinë fashiste dhe po dëmton Kosovën.Tani kjo mikja e tij Serbia i solli rusët të cilët kishin guximin të sillen tek uzina e armëve si në bahçe të babait.

                                  1. a
                                   ali baba me 40 hajdutet

                                   Fajin e ka Berisha.

                                   1. V
                                    VLONJATI

                                    JANE RUSE TE NDIHMUAR NGA DY ARMIQTE E SHQIPERISE BERISHA -META PRANDAJ NE RUSISHT I THONE SHEGOLJAJET KAK INDJUK(KAPARDISEN SI KAPOSHA)META - SALIU TA DINE MIRE TE PARET QE DO VRASIM DO TEJENE BERIASHA ME GJITHE FAMILJEN KRIMINELE SLLOBODANKEN ,ARGITEN ME GJHITHE IMPOTENTIN E SAJ DHE ZENIN ME ARMINEN NE LEBERIT JEMI PISQOLLE NUK DIME DIPLOMACI POR PUSHKEN DIME TA PERDORIM

                                    1. l
                                     labi

                                     RAIFI MERR NJE SOPATE DHE PRE DRU SE DUKET NGA JE NUK TE SHKON ME SE NUK KA GAZIDEDE,KULICA E ARBEN KRAJA BANDITE KRIMINELE

                                     1. B
                                      Bujar Kanapari

                                      Do te ishte mire, qe serbet te futen ne Kosove me 1 Shtator, qe te binden te pabindurit, se kush eshte Aleksander Vucic. Nuk ka asnje ndryshim me Sllobodan Milloshevic, vecse ne kushte tjera. Edhe Milloshevic te ishte ne pushtet, nuk do te kishte ndryshim me Vucic, pasi te tilla jane kushtet. Nuk ka asnje dyshim se ruset jane agjente. Per tu mbrojtur nga moti keq, ishin futur ne kafe dhe jo fabrike ushtarake. Ushtaret tane kane vepruar drejt; me ire te arrestuar se te vrare.

                                      1. A
                                       Ana

                                       Injorance e madhe te arsyetosh mbi lajm mediatik qe padyshim ngre variantin mbi burime te cunguara, dhe per pasoje te gjykosh mbi shtetin dhe sherbimin e sigurise si me i pa afti ne bote. Ata jane lene qellimisht ne avitjet disa-ditore, jane vezhguar etj etj.... e jane arrestuar direkt ne momentin kur veprimi ishte flagrant; keto jane taktika qe i meson dhe nje kolopuc nga filmat aksion. Shqetesuese eshte dora e gjarprit larg nen rrogoz, se ka ca monstra vendas qe iu ka hyre tartakuti e nuk hezitojne te hedhin ne ere Shqiperine e boten mbare po qe nevoja. Po pse nje e mire mezi ndertohet, ndersa e keqja behet shpejt. Gjithe figurat e shquara te ketij kombi, pergjate historise, mezi kane arritur te ndertojne madje dhe me jeten e tyre ardhmerine e Shqiperise , ndersa ka mjaftuar dhe nje miserabel njeri i vetem ta mbaje peng nje popull te tere. Vetem uroj mos te zhduken nga ligjet e natyres maskarenjte qe shkaterruan 30 vjet e vazhdojne akoma, po ti shohim prapa bankes se te akuzuarve e ti pergjigjen popullit, historise dhe borxhit qe iu kane brezave te ardhshem.

                                       1. J
                                        Julia

                                        Po mire ajo Klodiana dhe Tan Hoxha si nuk paralajmeruan asgje fare? Apo tani e tutje do i nxjerrin te gjitha . O njerez mos bini pre e lajmeve te kota se dhe tek keto lajme ka shume kontradikta. Nuk besoj qe sherbimi sekret Rus dergon dy tre diletant dhe ku ? Ne shqiperi

                                        1. T
                                         Tironci

                                         Edhe bombardim ter naten te bente rusi ne kte ish uzin armesh te ndertuar ne kohen e komunizmit , nuk do ta kish shkaterruar me keq seç e shkaterruan ish antikomunistet ose antishqiptaret nga 92 shi me saliun ne krye , kta kan ardhur si duket i ka zen shiu me at rast po bejn dhe reportazh se si i kan shkaterruar barbaret shqiptar ish uzinat ushtarake , un nuk e kuptoj pse lini ushtar masi e shkaterruat dhe e shitet per hekur ter kte uzin , apo i rregullon nato , o sa kom qesh nato ne themelet e atyre qe kan qen bazat shqiptare po ngre po ato qe shkaterruan antishqiptaret , gjoia po ben investim , shqiperia nje euro , ktu esht estrad tja fuç vrapit .

                                         1. M
                                          Moza

                                          Për Thimion: Mos të bëjë kaq çudi, se Ilir kryehajdutit u bë spiun sapo filloi universitetin 18-19 vjeç.Këto të "turistët" e kanë kaluar moshën e pjekurisë.

                                          1. D
                                           DREJTESIA

                                           Ishte detyre e SHISH, ta kishte zbuluar. Por si cdo gje dhe kjo instance, ka humbur. E ne kohen e atij xhaxhit miza nuk pipetinte, flenim rehat, agjente te shikut patrullonin ne cdo rrugice. Ai ishte shtet jo ky i ketyre 30 viteve, shtet prej kartoni. Shajeni sa te doni sa te ngopeni me mbeturina, por e verteta eshte e hidhur. Cdo gje ishte e kontrolluar, e planifikuar. Nje keshille: Lexoni, lexoni veprat e xhaxhit Enver se vetem do te fitoni pasuri, ama jo para. Ou harrova ju keta 30 vjet ju prishi si njerez babazia, lakunia.

                                           1. A
                                            Anonim

                                            I prishi sali ndyrsira shkaterroi cdo gje shpellari i vicidolit, dhe sala duhet ta di mir se ka qen filial i gerdecit te xenit ,nuk i hapet barku rusit me ardh ne karakatinat qe la sali djalli ,por jan lojrat qe bejn bibilush metaj me sali gerdecin .

                                            1. D
                                             Dhimo

                                             Ushtaret e leshit,dolen jashte luftimi me spry femrash...

                                             Lini një Përgjigje