Vrau dhe dogji dy persona në Greqi, arrestohet në Maltë shqiptari i shumëkërkuar

20 Gusht 2022, 17:54Kronika TEMA

Vrau dhe dogji dy persona në Greqi, arrestohet në Maltë shqiptari

Policia malteze ka arrestuar shqiptarin e shumëkërkuar nga shteti grek, Ledjon Brakaj 36-vjeç.

Arrestimi i Brakajt u bë në Marsaskala, pasi ndaj tij ishte lëshuar një urdhërarresti ndërkombëtar, pasi akuzohet nga shteti grek se ka vrarë dhe më pas djegur dy persona në ishullin e Aeginës, ku kishte shkuar për të grabitur.

Sipas mediave malteze, Brakaj dyshohet për vrasjen e pronares në pension të dyqanit të suvenireve, Irini Marmarino dhe nipit të saj Lambros Protonotarios brenda shtëpisë së saj në vitin 2015 dhe i grabiti atyre rreth 780,000 euro dhe sende me vlerë.

Sipas medias greke Anikoluli.Gr, viktimat janë rrahur dhe djegur të gjallë.

Mjeku ligjor i Pireut, Elias Bogiokas u citua të thoshte se viktimat u sulmuan me shkelma, grushta ose shkop dhe më pas u dogjën ngadalë të gjallë.

Inspektorët maltezë Kurt Ryan Farrugia dhe Robinson Mifsud dëshmuan se Brakaj u arrestua pasi gjurmët e gishtave të tij përputheshin me ato të dërguara nga autoritetet greke.

Megjithatë, avokati i Brakajt, Franco Debono u kundërpërgjigj se kjo provë nuk u paraqit në gjykatë dhe për këtë arsye nuk duhet të mbështetet. Ai paralajmëroi gjithashtu se emri i klientit të tij nuk përputhet me emrin në urdhër-arrestin grek.

Mbrojtja nuk kërkoi lirimin me kusht dhe gjyqtari Noel Bartolo urdhëroi që Brakaj të lihej në paraburgim në pritje të një seance javën e ardhshme, gjatë së cilës do të diskutohen procedurat e ekstradimit grek.

4 Komente

 1. I
  I vrasin e vjedhin vet Greket dhe ja ngjisin Shqip

  Kulmi e kan vrar vet Greket dhe qisin ne Medie Shqiptarin ,si bejne ne cdo rast kur ndohin Vrasje ne Greqi nga Kermat e Greqise . Ju kujtohet ai Kanibali i Kret a Korfuze qe rrembente Turiste te Huaja dhe mbasi i perdhunonte i torturonte si Kafshe ne Shpellen e tij Helene te Lashte dhe pasandej i Vriste e groposte ne copa ? - Po kur vrau Gruan e vet Piloti Sadist qeshperthyen Mediet e Shtetit me Shkerdhate ne Bote - dhe Krimineli vet - se ishin nji Grup Shqiptaresh - gjasme i kishin degjuar te flisnin shqip etj etj !!!!!! Kta jane Greket e shtetit me Shkerdhate qe ka kjo Bote . Ne fund te fundit nji gje s'kuptojme ne kte Politike Shkerdhatash e Pederastes Sadiste Grek ! - Cfar kane kta kunder Shqiperise dhe Shqiptareve qe kan 31-vjet qe e sulmojne si ne Mediet e Botes ku financojne te bejn pis Figuren e Shqiptarit edhe ne Greqi por edhe ne Shqiperi nuk kan te sosur bijt e Pederasteve Grek duke qelbur Kazanet e Shqiperise ?????????? Po Janullatos qe hapte varret shqiptare mor ja shkerdhefte Dreqi gjakun e Kanibalit , cfar kerkonte ne Shqiperi ???????? Pidhin e nenes se tij apo Koken e Gjyshit te tij Kozmait qe vrane Muzeqaret dhe ja hodhen ne lume te kthehej nga kishte ardhur ne pidh te Athinase . Mallkuar qofshi ne jet te Jeteve o fara me e ndyre qe ka par Njerezimi . Pis Jevgjite qe shiteni edhe si Europian pa le ! Ju a shkerdhefte Erdogani Gerrqin njiher e mire

  1. B
   Béni

   Rrofsh o Shqipëtaré i mirë,dreqërit e serbët janë njësoj,rracë mutit.

  2. E
   Edi

   Po të jetë e vërtetë që I ka djegur të gjallë, të gjallë ta djegin edhe këtë.

   1. D
    Detari

    ja rraca turke, sa vrasje kane kryer ne Greqi turkalvanosat burgjet jane plot.

    Lini një Përgjigje