Ministria e Mbrojtjes: Tre rusët që sulmuan uzinën ushtarake në Gramsh janë ndaluar, ja si ka ndodhur incidenti

20 Gusht 2022, 22:32Kronika TEMA

Ministria e Mbrojtjes: Tre rusët që sulmuan uzinën ushtarake

Ministria e Mbrojtjes ka reaguar për incidentin e rëndë në uzinën e armëve  në Gramsh, ku tre shtetas rusë sulmuan dy ushtarë shqiptarë.  

Sipas Ministrisë, tre rusët, që kishin edhe pasaportë ukrainase janë ndaluar nga autoritetet. Ndërsa ushtarët shqiptarë të lënduar ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore.

Reagimi i ministrisë së Mbrojtjes

Një incident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Uzinën ushtarake në Gramsh. Tre shtetas me pasaporta ruse dhe ukrainase kanë tentuar të hyjnë në uzinë. 

Menjëherë kanë reaguar efektivët që ishin në ruajtje të uzinës, por gjatë përpjekjeve për t’i ndaluar 3 shtetasit e huaj janë lënduar dy ushtarakët tanë, të cilët janë nën kujdesin e mjekëve në spitalin e Traumës në Tiranë.

Shtetasit e huaj janë ndaluar nga autoritetet, ndërsa vijojnë hetimet për të zbardhur rrethanat e ngjarjes.

Gjendja shendetesore e dy ushtarakeve shqiptare eshte e stabilizuar.

15 Komente

 1. J
  Jorgo

  futini nje elektrode te ndezur ne b the ose ne vagine derisa te tregojne pastaj i varni e mes te qytetit

  1. V
   Vranakonti

   Nje sqarim gjysmak.Nuk del qart se çfare kerkuan Ruset ne uzinen e armeve? Ne topet e xha Spiros.

   1. J
    Janullistan Airways

    Shikoni ndaloni edhe ca aghente tjere te Asfallise Athune Beograd Moske ketu ne Forume i keni qe luftijne per percarje etnike, rrasni ne biruce.

    1. T
     Tik taku

     Nuk e dija (as Saliu s'e ka dit) që në Gramsh u bëkërkan komponentet e Himars apo Javelin ...... Pastaj ç'a lesh spiunësh janë kta që dekonspirohen me spraj në dorë???? Hahahah, do jenë kategoria e spiunit- dronit kamikaz: lësho dhe harroje. Varja, muhabet koti. Sdq të shkuara çunave të ushtrisë.

     1. C
      Ceni

      O bole, ruset jane ende ne komunizem. Na shikojne si armiq. Nuk kane shkuar kot ne nje objekt ushtarak. Duan te dine cfare prodhohet atje.

     2. W
      WTF was that?

      Nganjehere rrufeja bie ne hale .

      1. L
       Lulashi

       "Ja si ka ndodhur incidenti" thote titulli. Dhe na e treguan! Ne kete gazete ka edhe tekaytë. Po si ka ndodhur or ju ndodhte ajo qe nuk u apret mendja! Qypa!

       1. S
        S-Sukubine

        Te jeni te sigurt se ata kane mbeshtetje te fuqishme nga shqiptaret.

        1. E
         Elton

         Tani jane Ruse apo Ukrainas . Se dyti ca mutin ka aty asgje Duket si teater

         1. L
          Lala i Lushnjes

          "Ah ENVER të rrofsha sumën!,, Tallin bythën tre pijanec. Po të qen agjent të KGB-së edhe Gramshin në Krime do ta çuar. " Dëgjo maj ti e Petit, i thuaj asaj të Lonit, ti thojë asaj Sifit, ti japin letrën asaj të Kozit dhe Kozi të fshijë bythën me atë letër, nuk e dua,,. !!!???

          1. D
           Dukati

           Ore ndajeni tepelekun , ishte incident apo veprim per sabotim.Spraiti neuroparalizues hyn tek " pershendetja "apo tek lloji i armeve moderne per kesi rastesh.

           1. r
            rrena i ka kembet e shkurtera

            Rrenat e TemA- "3 RUSET QE KISHIN DHE PASAPORTE UKRAINASE"/ Jane 2 ruse e nje ukrainas. Kete e pranon vete Ministria e Peleshit. E thone dhe tere mediat e tjera... por Merobazeria vazhdon rren vehten e ca syresh qe i pelqejne rrenat e saj.

            1. m
             moli

             Ra dhe plani i Berishes dhe Likes per daten 25 Gusht qe kishin parashikuar te rrezonin Ramen.Ata te tre kishin planifikuar qe ne dt.24 te kryenin akte terrorizmi ne Uzinen e Armeve e dyshja ta shfrytezonte per dt.25 !Ka po te jete per raketa pat deklaruar toto Likja ka edhe Rusia!Mos valle doni te benin nje "gerdec te dyte "por kesaj radhe duke ia lene dopigjashten Rames ne dore.Do ja fusim ku e ka qejfin ai deklaroi rrushi i Skraparit!A thua te jete i rastesishem i gjithe ky perkim!

             1. S
              Shoqja Pandora

              Shqiperia nen udheheqjen e strategut fhe ptriotit edi rama dhe belinda balluku pi u ve derrmen gjithe imperialisteve. Ashtu si nen udheheqjen e shokut enver shqiperia po u tregon agresoreve se skane vend ne kete toke te bekuar! Sic i zhdukem rusent nga vlora do ti zhdukim nga gramshi. Pergezime ushtareve sypatrembur dhe udheheqjes tone.

              1. D
               Davidi

               Ata nga kush u arrestuan?! Nëse rojet i verbuan me spray, si u ndaluan?

               Lini një Përgjigje