Lirohet nga burgu ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, pjesën e mbetur të dënimit do ta kryejë në shtëpi: Ja arsyeja e vendimit

2 Qershor 2023, 11:35Kronika TEMA

Lirohet nga burgu ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, pjesën e

Gjykata e Elbasanit ka liruar nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahirir, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në “Arrest shtëpie”.

Vendimi u mor sot nga gjyqtarja Matilda Fetahu. Pjesën e mbetur të dënimit, prej gati 1 vit e disa muaj Saimir Tahiri do ta kryejë në shtëpi.    

Vendimi është marrë pas një ekspertize mjekësore që përcakonte se Tahiri nuk mund të qëndronte më në burg. 

Raportohet se ky vendim u bazua tek gjendja familjarëve të Tahirit, pas vdekjes së babait të tij, si edhe për shkak të fëmijëve dhe nënës së sëmurë.

Më 4 shkurt të vitit 2022, Apeli i Gjykatës Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit pas një seance maratonë, dënoi Tahirin me 5 vite burg për ‘Shpërdorim të detyrës’. Por me gjykim të shkurtuar dënimi u ul në 3 vite e 4 muaj burgim.

Tahiri u dënua vetëm për "Shpërdorim detyre" duke i ‘shpëtuar’ akuzave “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal".

 

 

53 Komente

 1. L
  LORA

  Lajm I mire, per socialistet e ndershem dhe patriote.

  1. S
   Socialisti Rilindas

   Te qifsha drejtesine e te qe ngrite o Edi Rama.

   1. B
    Berati

    Mos e thuaj ate fjale. Reforma e shkerdhyer e drejtesise eshte kryevepra e ripjelljes. U befiks qe te mos denohet asnje politikan. Ah po fukarenjte do ti thyeje ne mes. Nje thumb up edhe per abasaden e shteteve te bashkuara te beqirave qe dhane kotributin e çmuar.

    1. L
     Lala i Lushnjes

     Djemêt e mirë bëjnë burg, kriminelët fërkojnë duart. Tjetri vrau njerëz me duar në xhepa në bulevard dhe kërcënon akoma të vras. Drejtësinë e dhjerë e kan kriminelët në dorë.

     1. R
      Rilindas socialist

      O socialist …Ty nuk do te qijne, por Plakun tend Mere do ja hudhin sapunin, u lirua qelia dhe vendin do ta zere Plaku Mere

     2. F
      Fener Zizi

      Saimiri djal Flori, Viktime e Politikes.

      1. B
       Bravo

       Të rrojë partia...

       1. F
        Fakiri qe eshte denu per dritat

        Po! Edhe per te gjithe kanabistat dhe delet si puna jote! Rrofte drejtesia e paaneshme!

        1. M
         Mondi

         Kur flasin per drejtesi bythqiret e Sali gjakpiresit si ty,kurvat duhet me I nderu jo me u thon kurva

        2. E
         E keni ngrene turpin me buke

         Tani shko futi nje dreke te resorti Tahirit! O je hajdute o debile!

         1. P
          Pena

          Lora, denimi i Tahirit eshte nje turp per drejtesine e re, denohet ai qe i dha dinjitet policise, qe fshiu mini shtetin e saliut Lazaratin, dhe nuk denohen ata qe vodhen floririn, qe bene Gerdecin, ...

          1. P
           Pena

           Lora, denimi i Tahirit eshte nje turp per drejtesine e re, denohet ai qe i dha dinjitet policise, qe fshiu mini shtetin e saliut Lazaratin, dhe nuk denohen ata qe vodhen floririn, qe bene Gerdecin, ...

          2. S
           Shaqo

           Te lumte Saje.

           1. Z
            Zotin mbrapa ke Tahir dhe Haxhia (avokati jot)

            Nese te nxorri Rama me ushtaret e drejtesise qe ka pushtuar tani, pas zgjedhjeve 14 Maj ka vetem 100 % korrupsion kudo e del kollaj nga burgu shshpejt, duke e rrjepur popullin. Po ty me avokatin Haxhhajdutin ju marrte Zoti te shoqeruar me semundje se keni vjedhur duke ndertuar Pallate (ngjit te nenkalim te shqiponja) dhe avokati jot nderton konvikte te rruga Xhanfize Keko. Shijoje lirine mos harro je I mbytur nga hajdutlleku dhe ke vrare njerez nga droga ku ishe I perlyer si minister

           2. V
            Vlora.Vlora

            Dhe pse duhet ta beje ne shtepi ,cila eshte arsyeja apo leket ,jo se kam ndonje gje kundra ish ministrit sepse ketij ja futi Rama ,dhe minister si ky qe i vuri policet ne rresht s do kete me ,sepse une mendoj qe do vjedhesh per shkak te detyres ,por zgjidhi hallet qytetareve .Aplikacioni komisariati dixhital ishte risija me e mire

            1. F
             Fener Zizi

             Vlora ,e mori Motra Provimin, Mori @arin.

             1. V
              Vlora.Vlora

              O Fener te shkerdhefsha gruan dhe cupen,kur s ke cfare shkruan c ke qe shan te tjeret apo se ke mare ne goje mjaftueshem

             2. B
              Berti

              Ai aplikacioni atehere funksiononte, tani jo.

              1. R
               Realisti

               Sajes nuk ja futi Rama por ja bëri vetja. I hyri vetja në qejf shumë shpejt dhe Shqipërinë e mbyti hashashi gjithandej. Ai bëri shumë punë të mirë në fillim po ja që I mbaroi avulli shumë shpejt. I futi edhe hundëd në vende të tjera të administratës a thua se ai ishte mbreti

              2. s
               sapa

               Lajm i mire qe ne kete vend banditesh kurre nuk do ekzistoje shtet!

               1. L
                Londi

                Qofte e shkuar dhe te kesh jet. Ty vetem tu permend emri dhe as edhe nje shkres nuk ka pasur me firmen tate per shkelje ligji. Hajdutet qe thirren ne SAPK nga 3 - 4 her per vjedhje as nuk i gjen as nuk ka per ti gjetur gje. Ku esht SPAK per Ilir Beqajn qe nuk e di dhe vet sa thas me euro duhet te ket, apo Ballukja, apo spiuni Meta, apo familja Berisha apo shum e shum hajdut te tjer.Kandido dhe do marish shum vota nga njeres te ndershem, sepse ta futen plerat e ps bashke me vicidolin dhe me spiunin Metaj.

                1. S
                 Socialisti i vertete

                 O Londi loqja! Ke pare ndonje bandit apo kriminel te lere gjurme ne shkresa?! Te qifsha mendjen o Lond Kllufi

                 1. L
                  Londi

                  Qosttalist te ka vajt mendja per koqe,te jap un sa te duash para dhe mbrapa, o bq. Kriminel jan ata bq qe te permenda me siper dhe mos na ha karin te komentosh mua bq, kaq po te them.

                  1. P
                   Partizani

                   O Londi mëso të shkruash o të q… udhët, na merove je dhe nga Vlora

                 2. P
                  Pilo Lala

                  Saimir Tahiri e ka mbyllur kapitullin me politiken. Partia Socialiste do e ndihmoj te krijoj nje biznes policie private, te jetoj mire ekonomikisht. Edhe vete Saimiri e ka te qarte qe ishte viktime e Tropojaneve Hajdermataj, Sali Berisha, Zagani, ata e persekutuan, ata i dolen deshmitare, ata e denuan. Saimiri nuk duhet ta veri veten dhe familjen ne shenjestren e tyre.

                 3. D
                  Drejtesi e vonuar por e mirepritur .

                  Rasti Tahiri , (denimi i tij Ansurd ) tregoj se sa thell eshte zhutur ne Pisllik e Korrupsion e ashtuquajtura Drejtesi ne Shqiperi , sepse akoma s'do ta quaja te tille (Drejtesi por nji Bordello AntiDrejtesi ) per te vetmen arsye si ka funksionuar ajo ne kto 33- vjet ne duart e Bandes Kriminale ne Politike ! _ Rasti Saimir Tahiri , nxori ne pah , shume dobesi jovetem profesionale ,por ate Korrupsion e Metoda Mafioze ,qe apikoheshin ne kte Isntitucion i dnikuar nga Politika dhe Diplomacia konkretishte e perjzjerjes ne Politikat e brendeshme te Shqiperise edhe Ambasadore te Huaj ,qe ne Shqiperi , kryjne nji veprimtari aspak si do deshironim te gjithe ne interes te Shtetit Ligjore Demokracise e funskionimit Dejtesise vertet ku shembujt nuk Mungojne e jane pafund. ________ Piranidat e salih berishit _ shkeljet e Kushtetutes nga ky palo sihPresident i Rajesonit _zhdukja e Biznesmenit Kosovare Remzi Hoxha _lufta civile 97 -pastaj 98 - Krimet VIP - Grerdeci -Trebicka - Vrasjet e Politikaneve - 21 -Janari - dhurimi i Teritorit Detare Shqiptare Greqise - ilir meta ne Videot e te ndjerit A.Prifti - ---------- etj etj etj - ku Krimineli e Tradhetari i Kombit sb, i cili Diktoj burgosjen e ish Ministrit Tahiri jashte cdo Ligji Juridik ne mungese Faktesh urdheruar Banden e Prokuroreve te cilet i sherbenin te denonin me cdo Cmim Tahirin - nderkohe qe Ambasadoret e Huaj kujdeseshin qe me Fake Expertizat e tyre t'i mbulonin Krimet kryeKriminelit te ktij vendi saleh B.e i.m - _____ Nuk dua te zgjatem me sepse Shqiperine e cdo Institucion e ínkriminuan ato Aleate me Ṕolitikat e tyre ne Shqiperi qe bene presinet saleh B dhe Shkaterruan Shqiperine .

                  1. S
                   Serxhio

                   "nuk duia te zgjate"... Shkruan harim gjysem orsh duke na qit syte me gabime drejtshkrimore. Qenka nga ata langonjte e Sajes ti.

                  2. V
                   Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

                   Lajm i keq per Erion skuthin.

                   1. E
                    Emiljano

                    Mirese vini ne tallkaristan,filmi vazhdon

                    1. N
                     Nji Drites e vogel nga Dretesia Shqiptare

                     I denuar pa asnji Fakt ,ne kundershtim te Plote me Ligjet Juridike ,Saimir Tahirit si jopak Shqiptareve i eshte ber nji Padrejtesi ,i eshte privuar Liria pa te drejte , ju shkaterrua Kariera e Jetes dhe kjo Drejtesi eshte e detyruar te demshperblej ne gjithcka kte Viktime te Korrupsionit Masive e te inkriminit te Drejtesise nga Bandat Politike PD LSI qe duhet te merren menjiher te pandehur per Komplotin ndaj S.T

                     1. S
                      Salkari

                      Ljm i mire per motren tende , u merua lart e poshte ne takimet e fshehta ne byrg .....

                      1. X
                       Xibraku, pronari i trullit te laboratorit droges

                       "Shperdorim detyre" per ate "Ministrin me te suksesshem" te Rames ne Lazaratizimin e Shqiperise ku Droga u arrit te eksportohej nga deti, toka e ajri (avioni qe ra ni Divjake me droge brenda e provoi) si dhe u arrit dhe Laborator Droge ne Xibrrake! Asgje me pak se Escobari . Lirohet nga burgu dhe burgoset ne shtepi sepse - "...ka nenen semure.... Ja ka Borxh te madh kjo Rilindje ketij Saje Qorrit kete burgosje ne shtepi. Fale Lazaratizimit te Shqiperise gjate epokes tij ministrore ku diten ishte ne mbledhje qeverie e naten ne krevat me Habilajt, u arriten te ardhura te medha nga eksporti i droges. Saimir Tahiri eshte rasti unikal ne bote i nje Ministri Brendeshem te denuar per afera me trafikun e droges. Ndonese ja fshehen, kurre nuk mund t;ja mbulojne Zullumet kur Makinen e tij Audi ja shet Habilajve e ja perdor edhe pas shitjes familjarisht. Ja pra kush eshte Rilindja e Rames - me Rilindas si Saje Qorri qe e quante dhe "Ministri me i suksesshem"

                       1. N
                        Nje pyetje kam

                        Po per Lulin dhe Mulin, ke na nje gje per te thene, apo ishin " yje " ne ngjitje me te " ndershmit" e bordellos 23 vjecare ! Dhe jua "prene" ne mes fluturimin!!Rri mamut

                       2. E
                        Edlira

                        Shtet i kalbur!!!

                        1. M
                         Me respektin me te madh,nje qytetar

                         Gjithe te mirat, ne familjen tuaj Saimir. Qytetari shqiptar, ndjen nje borxh moral te madh karshi teje se shndrrove policine, nga nje bande ne nje polici te vertete,dhe qershia mbi torte e pune tende,eshte ajo qe i vure gjoksin vet dhe zhduke Medelinln e droges shqiptare,Lazaratin qe mbrohesh dhe cfrytezohesh nga shteti shpellar.Fatkeqesia tende ish se te cfrytezoi keq nje karierist i Pa skrupull dhe frikacak,qe vazhdon te ngroh bythet,ne postiqen e krydministrit.

                         1. T
                          Tahipi

                          Ti ne fakt je nje qytekar.

                          1. M
                           Mondi

                           Kurse ti dikush qe I hipin e I zbresin por qe nuk ndien gje se te eshte bere shoshe

                         2. F
                          FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                          Vini re!Vini re!- Lirimi i ish ministrit te brendshem,me i sukseseshmi ne kete vend bordello nje ogur i mire ,pavaresisht nese ka 'vjedhur' 'ka shperdorim detryre' apo ka QIRE! Ne vend te tij duhet te kalben ne burg,burg,burg,poliagjentet antishqiptare qe pas 30 vjetesh perfaqesohen nga 'TreMOSKEDHJERE'...EDVIN SALI MUTI ZJARRVENES TE ISH SHQIPERISE!!!!!!

                          1. f
                           fran

                           Kjo eshte per te qeshur... Sa nena qe kane lene femijet e mitur qendrojne ne burgje dhe per asnjeren nuk eshte mare nje vendim i tille.....!!??? Turp....

                           1. M
                            Mondi

                            Per leshko si ty eshte per te qeshur.Kur ke femije te mitur mendohu mire para se te hedhesh hapin.

                            1. G
                             Go

                             Mond plehra...ndyresire!

                           2. S
                            Sokrati

                            Me daljen nga burgu për arësye familjare zoti S. Tahiri u ka dhenë pulitikanëve një shëmbull se si ata duhet të jenë, në mënyrë që të jenë të mbrojtur nga korrupsioni, rruspioni, degjeneracioni, kanabicioni dhe thoni çfarë të doni. Tani nuk ka më korrupsion në qarqet e larta të politikanëve dhe këto sëmundje të babëzisë kombëtare do të kërkohen në radhët e fukarenjve fshatarë, që tani quhen fermerë; në radhët e invalidëve, të pensionistëve, në radhët e emigrantëve, në radhët e tëpapunëve, ndërsa në radhët e punëtorëve nuk mund të flitet fare, mbasi klasë punëtore në Shqipëri nuk ekziston. Kësaj klase të "mallkuar" proletare ia hoqi mundësinë e kurrupcionit i shpifuri sali, duke ua prishur çerdhen ku punonin (uzina, fabrika, kombinate, miniera etj). Tani Shqipëria "shpëtoi" nga krimi në sferën politike! Shumë shpejt do të lirohet edhe lefter kaptina, bllako beu dhe ca komisionierë, që vodhën vota gjatë fushatës zgjedhore, sì edhe ca të tjerë dënuar për kultivim të bimëve mjekësore narkotike dhe shitje e blerje të produkteve të këtyre bimëve... Burgjet do të boshatisen! Të dënuarit dhe populli do të bërtasin shesheve dhe klubeve: Rroftë Dreqësia! Rroftë "demokracia"! Rroftë "liria"! Rroftë rakia dhe dollia!

                            1. N
                             Noci

                             Nuk e kam kuptuar kurre pse Tahiri nuk u drejtua ne gjykaten e Strasburgut.U denua per shpërdorim detyre por se çfarë shperdoroi ne detyre gjyqtaret por sidomos prokuroret qe kerkoni 12 vjet burg vetem pse dy gota duke pirë kafe i permendej emrin dhe kur u be gjykimi ne Itali nuk e pranuan,por gjyqtaret nuk e justifikuan kurre denimin qe dhane siç eshte e ligjeshme.Ky e tregoi vehten se e luftoi drogen dhe e uli ne menyre drastike kultivimin ne nje kohe kur dy ministra te PD para tij lejuan ngjyrosjen jeshil ne gjithe vendin.Viti 2016 ka patur hijen e tij se deri atehere nuk lejonte kush gazetaret te flisnin per kanabisin as ne tv por pas 2013 nuk i ndali kush por para vitit 2013 edhe fshatrat e Tiranes se jo me thellë ka qene kanabis dynjaja e kur pyesnim fshataret me çfarë merren thonin me bime medicinale

                             1. R
                              Realisti

                              Saja pranoi gjykim të shkurtuar. Dmth kuptoi ku gaboi me detyrën por dihet që akuzat e tjera që ju bënë ishin të pa vërtetuara. Saja I lau duart me politikën.

                             2. G
                              Gjueti shtrigash

                              Sigurisht mbasi Ka paguar kuatizacionin Tek Partia sepse perndryshe shtohen vitet e burgut rritet stresi e shume faktore te there.Zgjedhimi I foljes punon ne kohen e tashme.Une punoj,ti fukson,ai ha.

                              1. J
                               Justice has not been served

                               This is absolutely bs. America needs to interfere in Albanian non existence so call the “law “ .

                               1. D
                                Doda

                                S Tahiri u denua nga mafia e droges e drejtuar nga spiunu IM

                                1. K
                                 Koli

                                 Saimiri u denua se donte Amerika,per te treguar qe Reforma funksionon.Ja futen me rradhe vete te PS dhe Sala me Liken,qe e urrenin dhe per Lazaratin.Kjo tregon qe kur duhet PS plus Sali jane bashke ndonjehere.Por mos e boni shume te Ndershem Sajmirin:Ne Vlore besoj qe i njohin te gjithe Kusherinjte e Ketij dhe Benzin qe ja dha Sajmiri (Kusherinjve).Per te qeshur eshte Menyra e Lirimit:Sajmiri u lirua sepse Gruaja Sajmirit ka Probleme Nervore qe i japin Dridhje te trupit dhe nuk mban dot femijet jet e mitur.Deri diku haet Ekspertiza,por sa Gra kane Probleme Nervore ose Mendore sepse kane Burrat ne Burg,dhe asbje Rast nuk ka Lirim per Burrin qe te mbaj femijet.Megjithate Urime Sajmirit,Shijoje jeten tani,bej ca femije te tjere,Pare ke saper 10 Femije,dhe mjere Drejtesia ne Shqipni:Per disa dalin nga Burgu mbas nje Viti,disa te tjere Ngordhin ne Burg se kane Vjedh Dritat per te Mbijetuar.Shtet Leshiiiii.

                                 1. R
                                  Refugjati

                                  Hani mut o shqipetar te ngelur ne shqiperi,fitoi si gjithmon mafja,alibaba me malokun e ilir flolirin do ju rrjepin lekuren

                                  1. D
                                   DORA D' ISTRIA

                                   Ne se u lirua, eshte gjykata ajo qe vendos. Jane gjykatat me te larta qe do te vendosin per drejtesine e vendimit. Cduan nderkombetaret qe jane te shqetesuar per vendimarrjen e gjykates. Lereni ore Shqiperine te mare fryme lirisht. Eshte shtet, i pavarur. C'keni ore qe s'djeheni rehat? Nuk keni te drejte te nderhyni ne punet e brendshme, sidomos ne gjyqesor. Keshtu kerkoni pavaresine, dinjitetin e gjyqsorit? Mos valle ka shkelur ne kallo ky Tahiri ndonjerin? Pse e bete vettingun kur kerkoni llogari per cdo frymemarrje? Po sikur dhe te derguarit tane ne vendet tuaja te nderhyjne atje ku nuk u takon? Jo kjo nuk ndodh. Ne e dime deri ku kemi kufirin. Prandaj veproni dhe ju nderkombetaret me kujdes ne vendin tone. Nuk jeni per te na kontrolluar. Zbatoni kompetencat tuaja.

                                   1. K
                                    Kajmakeria e Rilindjes

                                    Ministrat e Brendeshem te Rames njoni me mut se tjetri, por ky Saje Qorri qe u mbajt dhe me i "suksesshmi" ishte me hagareti. Pas tij Fat Xhafka me vellacko Agron a Geronin si e kishte, te denuar me burg ne Itali per droge. Pstaj erdhi malok Llesh Sandri qe ja nderruan mbiemrin ne Lleshaj kur e vune minister. Ky iku nga protestat pas vrasjes nga policia e tij pas shpine e te riut Rasha e pastaj paturpesisht i vuri dhe nje arme aty prane qe me pas doli se nuk ishte e tij. Tashme eshte minister Cucka, burraqi i ish -velines Rames, asaj Delina Ficos. Kudo te burgosej Ministri Brendeshem qe eshte Nr-2 i c'do qeverie, kryeministri do ishte larguar, por Rama rri ashttu me Planc ne surrat e ashtu do te rrije edhe kur ti vene prangat edhe atij tjetrit "te suksesshem" te Rilindjes tij, Arben HaMutajt.

                                    1. E
                                     Erdogan rahhhmma

                                     In banana republic doesn’t exist when you do the crime do the time

                                     1. J
                                      Jugu

                                      Rama if fitoj zgjedhjet dhe Tahiri kontribuoi ne kete fitore, dhe keshtu nuk duhet te qendronte me ne burge. Sa mori zjgedhjet Rama, Tahiri i lire, rrogat e deputeteve dyfish, etj. Kurse pensionistet dhe kokepalaret, e dine vete cfare fituan. Te gjatin, apo me mire Ramen.

                                      Lini një Përgjigje