Për 100 mijë dollarëshin që jep policia për atentatorët ndaj “Top Channel”

30 Mars 2023, 12:11Kronika TEMA

Për 100 mijë dollarëshin që jep policia për

Nga Roland Qafoku

Ka një debat këto ditë lidhur me një shpërblim që policia ka dhënë për ata që japin informacion për autorët e sulmit me armë ndaj televizionit “Top Channel”. Vetëm 24 orë pas ngjarjes së rëndë, Policia e Shtetit njoftoi se vendoste në dispozicion të atyre që japin informacion për autorët shumën 100 mijë euro duke ruajtur edhe anonimatin.

Kam lexuar lloj-lloj opinionesh që nga gazetarë e politikanë e deri te ekspertë të facebook-ut. Një pjesë habiten dhe një pjesë “i bien tavolinës” se kjo shumë është e ekzagjeruar. Së pari, dua të them se kjo mënyrë është procedura më normale që policia shqiptare dhe çdo polici në botë kryen për ngjarje që i çmon që duhet të japë shpërblim për të shkuar te autori, sepse janë një magnet pothuajse i sigurtë dhe i efektshëm.

Për informacion, policia ka dhënë shpërblime dhe në kohën më të keqe financiare të vendit dhe kur financat kanë qenë në prag të kolapsit. Dhe bëhet fjalë për shuma edhe më të mëdha se kaq. Shuma më e madhe që policia kë vë në dispozion deri tani rezulton të jetë për vrasjen e ish-kryetarit të parë të PD-së dhe deputetit Azem Hajdari të vrarë më 12 shtator 1998. Për ata që jepnin informacion policia vuri në dispozicion 250 mijë dollarë dhe e veçanta është se kjo shumë është marrë.

Pra, me fjalë të tjera qytetarë anonimë kanë dhënë informacionin e duhur që ka sjellë identifikimin, arrestimin dhe më pas dënimin e autorëve. Së dyti, kjo nuk është e vetmja ngjarje që janë vënë në dispozicion shuma të konsiderushme parash por edhe që janë marrë nga informatorët që kanë goditur në shenjë.

Ajo që duhet të kërkojmë në kësi rastesh është transparenca e brendshme që duhet të bëjnë instancat e policisë se kush i mori këto para dhe a u dhanë në destinacionin e duhur këto para. Dhe më e rëndësihmja fare, a u ruajt anonimati? Ndërkohë, lidhur me ngjarjen e “Top Channel” tregon se vënia na dispozicion të kësaj shume është sinjal që së pari policia nuk ka informacione se kush janë autorët dhe e dyta që jepet një mundësi që ata që kanë dijeni të japin informacion dhe të marrin paratë.

Për ironi apo rastësi, shuma në fjalë është po aq sa shuma që pritet të marrë fituesi i “Big Brother”. Uroj që autorët të gjenden sa më shpejtë. Qoftë falë edhe dhenies së informacioneve duke marrë 100 mijë euro.

12 Komente

 1. P
  Pt'huuuu rracë Hajkaruce

  Popull shkerdhatë. Shtet shkerdhatë, shtet komik. Qënkan dhënë 250.000 dollarë për të dhënë informacione për personin apo grupin që vrau derrin Azm shkerdhatë Hajdarin...!!! Hhahahahahahahahahahaha, kush i mori keto dollarë, Sali rracë kurva e Viçidolit, Sali xhepist spihun Lusha, apo kush tjeter....?!! 250.000 dollarë, për të zbuluar therjen e derrit Azem, që ishe "aq e fshehtë, aq e sofistikuar dhe aq mirë organizuar....." hahahahahahaha. Therja e derrit Azem, (më falni, therjen e heroit të shkerdhatave), është bërë në publik, hapur dhe nën shikimin e shumë personave dhe kasapët që prenë në qafë thiuAzem, nuk kishin vënë asnjë maskë siç vendosin kriminelat. Pra 250.000 dollarët, i pakan marrë dikush nga haremi i kurvave të Sali peder Berishës, i cili, apo e cila, ka dorzuar ketë shumë tek prokseneti i tyre, Sali shkerdhatë Berisha. Pra, për një therje derri, që u bë në publik dhe publikisht qënkan dhënë 250.000 dollarë, kurse për vrasjen e një fakir-fukaraje dhe dëmtimin e një qendre mediash, ku nuk ka patur asnjë deshmitar, qënkan dhënë 100 evros...!!! Pra jeta e një babai femijësh, që ishte komplet i pa fajshëm, që u vra në vendin e punës dhe në mes të natës, po vlejka 150.000 evros më pak se therja e një shkerdhate përpara godinës së shtabit të pergjithshem të UDB-së në Tiranë, tek ndertesa e Pe-Derastave UDB-ashjan të Shqiperisë.

  1. T
   TOTO

   Kushdo qofsh ore ti ''Pt'huuuuuuu...'' më ke normalizuar tensionin, me këtë koment sa preçiz aq edhe llogjik, ku e vërteta pështyn e përmjer në surrat gjithë hipokrizinë e kohës hipokrite që jetojmë...Qofsh i bekuar

  2. t
   tata luigji

   250 mije dollar i mori zeni se tregoi se e vrau Berisha dhe berishes sot e 23 vjet vetem i rritet pasuria. SPAK nuk ka guzim as ti afrohet jo me ta prangosin, dhe them me bindje se cdo vrasje ne shqiperi ka doren e kamikazit salih

   1. p
    populli

    Ja ke futur kot o Qafok se per Hajdarin Azem 250 mije dollaret i mori Sala ,se vetem ai e dinte se kush ishte ne prite!Ndaj mos na gajas me shakate e kripura te Duçes!

    1. t
     thjeshte show

     mundet te afojne edhe 10 miljon $ vlera e parave te afruara gjasme per te hosh informacione eshte thjeshte pakuptim ,sepse e gjitha eshte nji loje e bandes se krimit me seli ne lalz ,qe i ka te gjithe Ushtare te vet . Shikoni si u refuzua nga Spak ne fillim e sot nga GJKKO kerkesa e Familjarve te vrare nga Banda e salih brrishes me 21 -Janare ! E kuptojn shqiptaret se ky Shtet eshte i marr Peng nga kjo Kaste Kanceroze Politike ? Institucioni i Drejtesise ne Shqiperi eshte Baza e Krimit ne are ven. Pranda Krimineli vret diten mes bulevaerdit si vrau Shanton Bankierin .si Vrau Gjyqtarin Konomi Ponarin e Lalzit ,si vrau e zhduku Remzi Hoxhen etj etj me radhe,sepse kan Siguri te Plote nga Bodellua e tyre . A ka drejtuar Pyetje deri me sot Bordellos Drejtesi t'i kerkoje Llogari se cfar Pune beni ju si Drejtesi kur nuk jepni asnji Rezultat ? ASNJI ! Atehere perse duhet te bejne Bordellua Drejtesi ? Gjithe Vrasjet VIP jane lene ne Harrese e askush nuk do me dit ! E kuptoni ju se me cfar mut Shteti e Bordello Drejtesie kemi te bejme ?

     1. R
      ROÇKA PE KORÇE

      po top qenefi pse nuk ve leke apo eshte ne veshtiresi, nderkohd qe fiton md miliona evro nga bigu I koqeve

      1. Q
       Qafoku i Albert Verrise te filmi shqiptar

       Qafok ! Ver nje Kembore ose Kulare ne qafe.

       1. L
        Latif Dreqi

        Tek filmi ai cjapi ka Paqok!

       2. S
        Semi

        Qafoku vetem gazetar nuk eshte...kaq...mbase shkrues e perdurues arkivash....

        1. e
         emigranti

         dihet kush e ka vrare po nuk e arrestojne sepse i paguan ai eshte hajdut- krimineli sali berisha

         1. @
          @

          O Lando,jane Dollare apo Euro,se na bere lemsh?

          1. P
           Phoenix

           Kete 100 mije Dollarshin patjeter ta kalojne te eksperti Ervin Karamuco. Djali e meriton, me ekspertizen e tij te 5-lekshit te Pal Vates, upsss sorry lapsus, te Pal Koles doja te thosha.

           Lini një Përgjigje