Përfitoi 570 mijë euro përmes mashtrimit, arrestohet ish-ekonomistja e Bankës së Shqipërisë

24 Maj 2023, 13:40Kronika TEMA

Përfitoi 570 mijë euro përmes mashtrimit, arrestohet

Një 30-vjeçare nga Tirana, Milena Deraj, është arrestuar nga policia e kryeqytetit për disa raste mashtrimi duke u marrë para qytetarëve për t’u zgjidhur çështje të ndryshme gjyqësore.

Indicia për arrestimin e saj u mor nga një rast i fundit, kur 30-vjeçarja u kishte marrë shuma të mëdha parash në mënyrë të përsëritur familjes Verracaku nga Shkodra, konkretisht babait dhe 2 djemve të tij nga Shkodra; Abedin Verracaku, Shyqyri Verracaku dhe Hasan Verracaku.


Mësohet se Milena Deraj u kishte marrë 340 mijë Euro. Ajo u kishte premtuar atyre se do t’i ndihmonte në një proces gjyqësor për një ngjarje kriminale të ndodhur në Velipojë në vitin 2021.

Për shkak të mashtrimeve dhe moszgjidhjes së çështjes pavarësisht marrjes së parave, Abedin Verracaku, Shyqyri Verracaku dhe Hasan Verracaku e kishin kanosur me vetëgjyqësi 30-vjeçaren Milena Deraj për kthimin e parave. Ata janë shpallur në kërkim nga policia.

Ka qenë vetë Milena Duraj që denoncoi në polici Verracakët pas kërcënimeve.

Ndërkohë, në kuadër të këtyre hetimeve, hetuesit zbuluan gjithashtu një tjetër rast mashtrimi të 30-vjeçares, e cila gjatë një viti, i ka marrë në total rreth 230 000 Euro shoqes së saj duke i premtuar se do t’i investonte paratë në bono thesari.  Vetë shoqja e 30-vjeçares kuptoi që po mashtrohej nga Milena dhe e denoncoi në polici.

Milena Duraj është ish-punonjëse e Bankës së Shqipërisë. 

5 Komente

 1. c
  cjan kto shuma qesharake qe na tregoni !

  ilir metaj vetem me nji te hequr te Lapsit ne Bllok i perlau 700.000 Mije € X Investitori e saleh brrisha vetem ne rrugen Durres - Morine i ropi Shtetit 1 Miljar € e lyl qyli 230.000.000.000 € e ju po na akutoni te shkreten qe ne fudn t'fundit Bank eshte ,edhe bo gabime Llogarísh , ik e re se s'duket nga ato kjo .ka edhe syze e shkreta ,s'shikon mire . Politikanet kane Vjedhur gjithcka ne kte Shtet kan Hotele Vila Rezorse etj gjith Bregdetin e Lalzit e kto palo medie na qisin kte te shkreten e cila mundet ti ket marr padashje ato pare

  1. P
   Petrit

   Hallall goces. Paska dit se ke me " peshku".

   1. k
    kerkoj leke per mirembajtje ballkoni

    sa jan shtu keto parelleshkat.

    1. T
     Titi

     Po sa janë shtuar dhe budallët se, qyqja mezi qisin robt nai lekë me majt dashnoren dhe këta mo i shlokan lekët vu, nuk thojshin kot ma par leku leter osh

     1. p
      pjeter

      Tani arrestojeni, me pas lirojeni e mbusheni perseri me leke si Fullani!!!

      Lini një Përgjigje