Spartak Ngjela: Ne kishim besim, por SPAK-u dështoi

23 Nëntor 2022, 19:20Kronika TEMA

Spartak Ngjela: Ne kishim besim, por SPAK-u dështoi

Avokati Spartak Ngjela tha në një intervistë për Euronews Albania se ambasadorja Yuri Kim e ka deklaruar dhe më herët se SPAK-u është i trembur dhe i blerë.

Ai u shpreh se amerikanët e drejtuan reformën në drejtësi, por siç duket korrupsioni ka qenë shumë i thellë.

Sipas tij SPAK-u ka “ëndërruar” se është i paprekshëm, por shërbimet e huaja e kanë ndjekur dhe ndaj kanë ardhur si pasojë deklaratat e ambasadores.

“Nuk e di [nga është blerë SPAK-u], ajo e tha ik pyeteni. Të blerë nga korrupsioni, se kush do t’i blejë, matrapazët e pazarit?! Pra, problemi është këtu që SPAK-u deri tani ka dështuar, ne kemi pasur shumë besim, ai ka dështuar. Se cila është arsyeja më mirë e dinë shërbimet e huaja,” – deklaroi Ngjela.

Në këndvështrimin e avokatit më të rrezikuarit për atë që mund të pritet pas këtyre deklaratave të ambasadores Kim, do të jenë prokurorët e SPAK-ut.

43 Komente

 1. k
  kik

  Te kthejne pagen

  1. i
   i drejti

   prap ky kar

   1. H
    Himarioti

    Bravo Ngjela, ju përgëzoj për guximin që keni në thënjen e së vërtetës. SPAK është një produkt Made in USA, i dështuar. Zj. Kim, për dështimen e vet, munduhet të gjejë diku, një fajtor, jashtë vetes së vet.

    1. R
     Realisti

     Cfarë guximi ka ky llapaqëni që bën vetëm ham ham... Ky është ai që thoshte se SPAKUn e ka Amerika dhe Rama ka leshtë dhe SPAKU do bëjë drejtësinë. Ku janë rezultatet???

     1. H
      Haha

      Vazhdo lexo Ngjelen ti! Mos harro edhe Frrokun Doçin Meron e Paten !!!!

     2. V
      Vranakonti

      Zoti Ngjela,ke noten 10 me yll. Je shume i zoti ne percaktimin e disa problemeve te drejtesise dhe jemi dakord me ty. Vertet SPAK-u ka deshtuar.Ai nuk e beri detyren e tij sipas betimit ne fillim kure moren detyren per nje drejtesi te vertete. Ata jane shitur te Sali Berisha dhe Ilir Meta. Keta dy kriminel,e dinin se jane te dhjere deri ne kryqe dhe do denoheshin rende familjarisht,bene sakrificen me te madhe,derdhen dollarin lum duke blere prokuror e gjykates te SPAK-ut dhe te tjere ne drejtesine shqipetare. Prandaj Saliu dhe Ilir Meta sot shajn,ofendojn,akuzojne dhe kercenojn te tjeret hapur sepse i kane mbeshtetjen e SPAK-ut. Ne kete mes,ka deshtuar edhe Amerika,ka deshtuar zonja Yuri Kim se eshte bere e pavemendesheme. Sot korrupsioni ka uzurpuar drejtesine dhe per ta luftuar,denuar e zgjidhur kete problem madhor ne shqiperi,duhet nje gjykate special nga jashte ose ( siç tha zoti Ngjela),junta ushtarake. Drejtesia shqipetare nuk e zgjidh dot,se eshte e korruptuar,eshte e blere dhe e trembur.Pike.

      1. D
       Dakord

       Himarioti nese Spak ka deshtuar atehere populli shqiptar ka deshtuar. USA vetem na tregoi rrugen si ta bejme shqiperine. Prandaj komenti yt eshte pa vend. Kur vjen puna te SPAK ne ketu, te majte e te djathte duhet te behemi bashke sepse SPAK eshte pale me ne popullin kunder "idhujve politike" qe ndjekim. Dhe kete nuk na e meson dot Amerika. Kete duhet ta bejme vete per hir te dashurise per femijet tane. Le te jemi pozitive dhe te mbeshtesim Spak-un.

      2. T
       T

       Jo or shoku,Tu na caje riken,do bej amerika.ket e do bej ate,do arrestoj berishen e do arrestoj meten. Si perfundim... Kari NE pidh e durt ne cica, Sic Ka thene azem.galica

       1. k
        kacidhja

        Amerika ka komanduar dhe komandon,ajo na pruri ne kete situate.Le te gjeje zgjidhjen tani ,mos te justifikohet.

        1. A
         Asi

         I plasi trapi amerikes te zgjidhe problemet tona. Eshte vetem faji yne qe si shtet bananesh dhe popull pa dinjitet bejme ca na thone

        2. b
         ben.

         Po mire more plak car. A e bere reformen ti me edushken dhe sorosin. A i zgjodhe ti me edushken dhe me kimeten. Saliu rrugen me te shtrenjte e bente 7 meleone euro km, edushka nuk kap rruge me dore pa 20 meleone, pra ka vjedhur sa 3 fishi i saliut. Tani me gjithe keta leke le te shpenzoje ndonje leke dhe edushka , se su be qameti o plak car. Ose nese jeni kaq rota cari sa jua fusin te gjithe nuk jeni per te qeverisur, o spartak mavria. Kjo ishte pjesa komike e ketij karagjozit . Pjesa serioze eshte se, ka 2 vjet qe saliun e kane shpallur nongrata , 10 vjet edushka ne pushtet dhe nuk i nxjerin 1 dokument ose 2 leke korupsioni ose te jashtligjshme. Kjo tregon vetem 1 gje , qe cdo genjeshter e ka 1 fund ,nuk mund te thuhet gjithe jeten. Dhe ketyre rilindasve po ju vjen fundi, dhe nuk duket hic fund i lumtur.

         1. S
          Sunitet nuk bejne shtet, lloji i kafshes.....

          Hahahaha e drodhe tani o car me syze....... hahahaha,po ne cilin shtet arab ka Dhimokratia o plak i tredhur (atheos)!?

          1. Dhimosten Agathi Qiriako

           Spartaku eshte Car ndersa ti qenke KAR o dhimokrat, mos te gjejne arabet ore gomar dhe te shkerdhejne sa ata jane edhe shume dhe si perballon dot Nje brime ka valli i bie ky budalla dhe me duket se do kenaqet duke lexuar komentet e veta

           1. J
            Janulles me rock kokes

            Pse eshte plak i tredhur , mamas tende per bukuri ja ben ne byth dhe ja hedh ne goj , ti je i tredhur , qe te shkedhen Janulla ....ska nevoj te jesh i besimit fetar kur qi putana si mamaja jote thjesht te kesh hajdarin ne forme ....se greqirkat e hane shume ne byth ....

           2. S
            Sara

            te drejte ke avokat keta rriten thjesht pazarin....

            1. t
             taso kume

             Duket hashiqari se ne SHqiperi ka lufte klanesh ,ku dhe SPAK ka anuar nga nje klan,dhe e kam theksuar ,se SPAK nuk u krijua per drejtesi me parat e taksapagusve te popujve te tjere por per gjuheti shtrigash,prisnim te shikonim peshkaqente e medhenje por shegertet e klaneve na tregojne vetem cironkat neper gazeta,thone qe me keto cironka meret SPAK.

             1. ?
              ????????????????????????

              shtet i kalbur

              1. K
               Kanguri

               HAHHAHAH Matrapazet e pazarit! Legen komunist bir komunisti.

               1. P
                Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

                Gjiri i Lalezit = Blloku i Ri. DESHTOJ ! Zagaret e PeDe s ndjekin Gjahtarin per te vrare bagetine.

                1. v
                 veliu

                 Taku mbase hapet ndonje vend per ty,por e keqja eshte se ti je aq trap sa do toi beshe punet e drejtesise çorap!E ke dhjere kur pate deklaruar se po te doje Saliu une behem avokati i tij,pasi ai nuk ka asnje dokument me firmen e tij.Kjo eshte deklarata jote besoj se yte kujtohet kur te caktuan krye.ar grupin per hetimin e Saliut dhe ti u mbushe mendjen anetareve te grupit qe ai nuk ka asnje shkelje te dokumentuar.Pra Saliu ka kapur jo vetem SPAK-un por edhe Taku ,Taku,......ku!

                 1. T
                  Tomi

                  U binde me ne fund dhe ti o beqar plak e i rrjedhur, se na ke care trapin me idiotlleqet e tua qe kur filloi ky mut spak sjapi. Shume loqe je o skk Po spardhiak ngjala.

                  1. Ĺeshtè E currs kaçurel

                   Ĺeshtè E currs kaçurel

                   1. s
                    sulo Permeti

                    Arben Kraja ose adriatik llalla,e ka "bere" punen si duhet,e ka marre rrogen 7 milion ne muaj,gruan me rroge mujore pa punuar,shofer tek dera edhe shume benefite pa fund....por edhe nje vile ne gjirin e Lalzit. Cudi si thote av Ngjela qe ka deshtuar!!!!

                    1. r
                     rrema

                     Eshte krim qe SPAK paguhet me rroga maramendese dhe flene gjum.

                     1. E
                      EMIGRANTI

                      SPAK SE PAKU TE PAKTEN E PAKTA NE PERFUNDIM ASPAK.

                      1. B
                       Bariu

                       Spaku ka sabotuar gjithe sistemin e drejtesise.Arben Kraja,si drejtues i spakut,bashkepuntor i ngushte me Meten dhe Sali efendine. A mban dikush pergjegjesi???

                       1. K
                        Kuksiani

                        Ambasadorja te sjelle disjen e "nongrata" dhe te "spiunit" se jane pikerisht keta te dy qe kerkojne perseri kreun e spak!

                        1. k
                         k

                         Vetëm E.Hoxha e bëri SPAKun të funksionojë mrekullueshëm. Një popull hajdut i korruptuar ,nuk korrigjohet me rregulla fisnike dhe demokratike.

                         1. K
                          KOCKA E DERRIT

                          SPAK pjelle e politikes 32 vjecare.Patjeter do te deshtontr sepse amerikanet i kane mbeshtetur te deshtuarit ne prokurori dhe ne drejtesi dhe i pari jeni ju zoti Ngjela .Besoj se è mbani mend raportin qe paralitico ne PARLAMENT per ngjarjet e vitit 1997 .Prandsj ti personalismi por edhe Kimetja nuk duhet te vazhdoni te na beni moral . SI E GATUAT ASHTU TA HANI

                          1. L
                           Lala i Lushnjes

                           Më vjen keq avokat, por nuk jam dakort. Nuk dështoi SPAK-u, ai bën punën e ustallarëve që e paguajn. As ata që e krijuan dështuan, ajo qe detyra e tyre. Dështoi në të vërtet një pjesë e mirë dhe e nderëshme e popullit që u besoi (atyre u). Drejtësia e pavarur dhe medja e pavarur jan një përrallë me mbret. Personalisht nuk kisha asnjë iluzion. Nuk ka drejtësi në një sistem të pa drejtë, që cdo ditë krijon kriza të reja, pi gjakun e njerëzve dhe zhduk popuj nga harta.

                           1. R
                            Remo

                            Tak anglo-saksoni , tashti e 'kuptove' o varkar qe aSPAKu , ishte nje hic ? Ke kaq vite qe me marrezite e tua , arritem te cmendesh dhe vete shefe Kimeten , e detyrove t'i jape fund gjoja marrezise ,dhe , ta shpalli SPAK-un , ne kerkim. Tashti o avokat , te ka ngelur te shkosh ne vend te Likes tek mali me gropa , ose ose shko vete ne burgun e Recit . Ti e dije mire o psikopat se ajo ishte dhe do te vazhdoje te jete nje loje e ndyre , nje telenovele qe ka nisur qe ne 91-in , me po te njejtit aktore , Edvin , Saleh ,Like , Medi e kompani , nderrohen vetem regjizoret nga Rajeroni tek Kimetja , po keshtu do te vazhdoje edhe ne te ardhmen derisa ai popull DELE vazhdon gjumin i 'qete' si ne kohen e qoftelargut Turk . Shko pirdhu disk i prishur!

                            1. D
                             Dani

                             Ka vite qe i thote keto e djathta o matuf plak qe na bere zbulim ti...

                             1. t
                              taso kume

                              Me falni qe po komentoj per here te dyte ,po kur te gjithe bashkomentuset e ncjerin SPAKUN bllof te politikes ,pse nuk bijen nje prekuror te huaj p,sh,m,nje KROAT ,RUMUN,DHE AMERIKAN,se ketu na dolen te felliqur te gjithe?????.

                              1. L
                               Lala i Lushnjes

                               O " taso kume,, e bëri Greqia me gjyqtarët e futbollit dhe një mut me qepë vajti puna. Nuk është punë personash, është punë sistemi. Ata që duken jan thjeshtë shërbëtorët e atyre që nuk duken, por që bëjnë gjëmën më të madhe. Ata që ne shohim jan njerëz pa din e pa iman që nuk kan pikë nderi.

                              2. K
                               Km

                               Te Kam the e me kohe, je I rrjedhur, te Kam the e qe flet si zv president I SHaBA it. Ne cdo tre muaj, gjate 5 vjeteve KE the e "do arrestohet,,, peshku i madh, do arrestohet Saliu... Ne cdo tre muaj dhe ja, sot del e flet ndryshe. Shyqyr qe è kuptove qe korrupsionin e peshku te madh e mbron SHaBAni

                               1. K
                                Kol strabisti

                                Spaku u krijua nga krijesat e bodrumit te sorosit dhe kafe artistit, aty ku plaste orgjia nga njerez pa moral dhe pa brek ne byth

                                1. F
                                 FCB

                                 Mos mer shterpe , deshtoi eee ? Dmth nuk do vijne Amerikont me arrestu Berishen ....bo bo cna the , deri tashti na cave gerrneten mer plak pederast....yyy te q...t derri nonen ty ene amerikes...rrace e keqe

                                 1. U
                                  Urime

                                  Çudi sesi dalin llafet e Doktorit !! Tani pas disaaaa vitesh e pranoi edhe Kim se reforma ka deshtuar. Heronjte e femijve pati thene zonja , por na dolen ….

                                  1. J
                                   JAM KACAKU I FERRES

                                   KU ISHE TI ZOTI NGJELA .APO DHE TY TE POLLI GJELI .Keni medemek kurajo ju leshteriket te kritikoni Amerikanet aleatin tone strategjik qe ju shtofte ymri ju shtofte se pa te ne nuk do te kishim kete mirqenije qe kemi sot se fale ketij alleati Shqiptaret bejne llotari Amerikane fsle ktij alleati Shqiptaret kane lirin e fjales lirin ekrimit dhe te droges si dhe kemi ate qe e dine te gjith vec SPAK POLITIKANE HAJDUTE .

                                   1. T
                                    Tironsi

                                    SPAK ka deshtuar e do te jete institucioni qe do e shkaterroje totalisht kete vend. Spartak Ngjela mbaje shenim qe as kete vit, as vitin tjeter e as per nja 10 vjet SPAK nuk ka per te therritur e jo me per ti denuar Berishen e Meten, as 21janarin, as Gerdecin, as 97,as vjedhjen e floririt, as CEZ-DIA, as privatizimin e klubit Partizani etj. vetem do shohim periodikisht arrestimet e denimet e ndonje ministri apo k/ bashkie vetem te PS.

                                    1. T
                                     Trapllëqet e Tak-Frrokut

                                     Deri sot, avokati thoshte se drejtësinë "e re" e kanë në dorë amerikanët, Washintoni, dhe do e shikoni si do arrestohen ish pushtetarët. Tani Taku thotë se kishte besim dikur por u zhgënjye, por gënjen se dihej që Spak nuk do bënte asgjë. Nuk mund të bëjë asgjë kur i gjithë shteti është mafioz, dhe ekonomia është gjysëm informale dhe kriminale. Si mund të bëjë Spaku kur Rama ka kapur gjithë pushtetet? Ngjela, po ashtu dhe Frrok Çupi, kanë mbi një vit që i çajnë trapin këtij populli me përralla mbi arrestimin e Saliut dhe Metës, (se për Ramën nuk thonë gjë fare se i paguan Ramsesi). Kujtonin se duke llapur përditë për një vit rresht do shpëlanin trurin e shqiptarëve, por populli po largohet me gomone se e di si funksionon këtu, edhe pulat me bufin e dinë. Frroku është një shkallë më lart se avokati me broçkullat që thotë, madje sot lëshoi trapllëkun e fundit kur tha se mund të nisë lufta e tretë botërore nga trazirat që do shkaktojë Saliu në protestën e 6marsit në Tiranë. I ka kaluar kufijtë e çmendurisë. Një defiçent pa cipë që hap panik kot. Këta janë personazhe që thonë vetëm trapllëqe, paguhen për këtë punë sigurisht. Objektivi është thjesht nxi në maksimum Saliun dhe Metën më keq se ç'janë të nxirë, shpëlai trurin popullit dhe trëmbe sikur mbrapa opozitës qëndron Rusia dhe mund të bëjnë qametin, madje edhe luftë botërore. Kështu, edhe ata që nuk e duan Ramën, të paktën mos të plasen te Saliu-Meta. Si rrjedhim Rama sundon i qetë, vjedh në pangopësi, dhe mbush edhe xhepat e Ngjelës dhe Frrokut për broçkullat që thonë.

                                     1. X
                                      Xha Braho

                                      PESHKAQENET TANE, QE SPAKU (gjasme) GJUAN, I KANE DHEMBET TE FLORINJTA DHE SHUME TE MPREHTE… TREKENDESHI RAMA- BERISHA-METAJ JANE BERE BASHKE, SE E DINE MIRE, PO RA NJERI BIEN TE GJITHE…

                                      1. L
                                       LIRIA

                                       SPAK ka deshtuar, sepse Amerika e ngriti per te deshtuar, per ti hedhur hi syve popullit, per ta mashtruar se gjoja e do kete vend. Ne fakt po vertetohet e kunderta ne cdo hap. Vendi yne ska drejtues. Po qe se do i besh amerikes amin, me keq ka per tu bere. Duhet te shporret kjo klase politike 30 vjecare. Me deomos vendit i duhet nje Enver Hoxhe, ta ktheje qetesine, sigurine dhe tju prese duart te huajve qe po blejne Shqiperibe e qe po nderhyjne dhe ne arjin qe thithim. Jo per nostalgji, por a po e shikoni sa keq po shkojne punet qe kane direkt lidhje me jeten e qytetareve. Kush po pyet per ne ? Ndertimet lluksin po e bejne per tu pasuruar per vete. Neve na duhet tavolina. Te gjithe ju qe vini dore mbi pasurine e popullit, harram e paci qumeshtin e nenes, ne se ju ka lindur nje femer dhe jo djalli.

                                       Lini një Përgjigje