VIDEO/ Brenda bazës ajrore të Kuçovës, Peleshi: Rol kyç në mbështetjen e operacioneve dhe stërvitjeve të NATO-s

25 Shkurt 2024, 11:01Kronika TEMA

VIDEO/ Brenda bazës ajrore të Kuçovës, Peleshi: Rol

Pak ditë para inagurimit, janë publikuar pamjet e para të bazës ajrore të Kuçovës, punimet e së cilës janë drejt përfundimit, për ta kthyer atë në një bazë taktike të NATO-s.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, përmes një postimi në rrjetet sociale, ku ka publikuar pamje, është shprehur se kjo bazë do të luajë një rol kyç në mbështetjen e operacioneve dhe stërvitjeve të NATO-s.

Sipas Peleshit, ky hap shënon një fazë të re në forcimin e kapaciteteve tona për bashkëpunim ndërkombëtar dhe siguri rajonale.


“Edhe pak ditë nga përurimi i Bazës Ajrore Taktike të NATO-s në Kuçovë, e cila do të luajë një rol kyç në mbështetjen e operacioneve dhe stërvitjeve të NATO-s.

Kjo bazë do të shërbejë si qendër për aktivitetet e Forcës sonë Ajrore, duke ofruar infrastrukturë të avancuar për avionët luftarakë dhe ata të transportit të Aleancës.

Ky hap shënon një fazë të re në forcimin e kapaciteteve tona për bashkëpunim ndërkombëtar dhe siguri rajonale”, shkruan Peleshi në Facebook.

28 Komente

 1. U
  Ushtaraku

  Ende ka trushplare ende qe thone Shqiperia ishe vende paranojak se armatosej. Po NATO pse e ringre kete baze me 2024? Cfare paranoje kane? Pse sot kerkojn te kthejne sherbimin e detyrushem ushtarake? Pse North Korea do behemi prape sipas idioteve?

  1. D
   Dardhan

   Oo “ushtarak” je o grek o serb.

   1. j
    janulla mjekermuti

    I leshoi kelyshet Janullatosi ...vershuan te gjithe gam gamet larot e kishes ....edhe ti Kalec Dega ???? Kaleci qe thoni ju eshte qelbesira e Agimit te Arte ne Shqiperi ....Kalec , te fala Dhionisios Beleris ....e ka vajisur mire bythen me thane , e ka te madhe dhe te bardhe ....do ja cqyejm mire , kurse ambasadores Kostandines Kamicit do ja japim ne goje dhe do ta qim ne byth ...e ka qef ti biesh bythes se saj ..

   2. K
    Kalec Dega

    Lol pel leshi

    1. A
     A.D.

     AS PUTINI AS KIM YONG UN NUK DO TA KISHIN NAKATOSUR KAQ SERBO- GREKO RUSISHT KETE KOMENT KUNDER NATO-S

    2. A
     Alex

     Po ti je nje kukull qe te vertitin te tjeret Po ne istori kush te ka sulmuar ty more Peleshi ,India ? Pakistani ? Rusia ? qe na trumbeton kete baze me keq se bunkeret e Enverit, ty vec atyre qe I quan miss e vllezer ste ka sulmuar njeri Turqia te quan vella dhe te mbushi me xhami Italia Mike po te sjell Africanet Po cdo presesh nga nje shoqeri e Kalbur ku 3 femije vrasin babain dhe Kryeministri trumbeton suksese poshte e lart Duke e shkateruar kete vend ,bravo se te pakten dhe te qete nuk do flame tani se mund te na vije ndonje rakete ,bravo

     1. S
      Shqiptar ne Usa

      Alex te fala gruas (punon nate e dite)qe ti te japesh idet e tua prej cari nga maja e divanit apo stoli kafenes se lagjes!!Parazite si puna jote e shoke votuat kriminelet e hajdutet qe shkaterruan Shqiperin kto 30 vjet e fundit duke e cuar ne vitet e pasluftes.Prit raketat me sumen perpjet tani kur ne shtepin tende komandon dikush tjeter…!

      1. E
       E drejta

       Shiko te paguash kredite ti Pa leri komentet Ju kane bere shplarje truri aty ne amerike Ai me lart as gruan as vajzen ste zuri ne goje.

       1. S
        Shqiptar ne Usa

        Po paguajm dhe kredi per shtepin e makinat por nuk na shkelin me kembe hajdutet e kriminelat.Ti mund te mendosh cfare te duash si psh qe ktu duhet te punosh nga 3 pune ne dite per te mbijetuar ????por e verteta eshte qe kush eshte i zoti jeton si mbret,muhabetcinjt dhe ne Mars ti cosh parazite do mbeten!

      2. D
       Dardhan

       Alex je grek o serb …albanez jo se jo .

      3. O
       Organizata e lumturisë dhe orgazmës së shqiptarëve

       Rol kyç në sodominë e shqiptarve, që pasi shfarosë me tradhëtarë gjithë ushtrinë dhe aftësitë vetmbrojtëse,.firmosën hyrjen në NATO si njësi administrative e ushtrisë greke dhe italiane. Në fillim ju dhamë kontrollin total mbi sovranitetin ajror, gjithmonë nën flamurin e NATOs, pastaj edhe bazat grekëve, gjithmonë në flamurin e NATOs. Propagandë trushpëlarse Lumturie. Një politikë sigurie dhe financiere pengjesh, ku në mungesë të një ekonomie prodhimi bujqësore dhe industriale, shkëlqejnë në politikën e mafjes financiare, me dollarë letra të shtypur, me zero industri dhe bujqësi në kohën e mesjetës, papunësi e frikshme dhe si rrjedhim edhe hemoragjike emigracioni dhe spastrimi etnik. Harruam që armiku i madh para së të futeshin në NATO ishte Greqia e NATOs, që i dhuruam gjithçka nëpërmjet organizatës së lumturisë dhe vetë morëm dhenë, duke pastruar hale e duke hangur mut

       1. D
        Detari

        lol sa nje piste go-kart dhe 2-3 qioska, do perfitoj zona thote ky shkurtabiqi turk ushtarak vk...

        1. J
         Jovan Bregu

         Do shqepin ne hajdar ato pacat 2 zi aty në Kuçovë se njihet si zonë e flaktë

        2. D
         Drini

         Minister mbrojtje qe hedh ne treg pamje te bazes ushtarake vetem niku prejleshi mund te jete unik ne bote. Konfidencialiteti ktyre u vlen vetem per hajdutlliqe e kurverira neper zyra qe i kane kthyer ne burdello. Sa per ket fare gjenerali Ferdua dimo ka mbaru shkollen per contralist, vetem alo alo ka pas ne shkolle me tai '43. C'vete ne shqiperi c'vete. Njeriu me i paafte edhe i paftyre behet gjeneral i forcave ajrore! Vazhdon avazi ku njerezit bullafiq si puna e ketij dimos marrin vende pune me leke e me servilizma akoma. Imagjino te rrezikohet shqiperia nga ndonje lufte dhe te te komandoje ky birbua, mos e thente i Madhi!

         1. T
          Tr

          Po bejne burg kot ato agjentet qe u kapen vjet duke I bere foto bazes. Te kishin prit sa te perfundonte se ministri poston video HD.Te qifsha ministrin e leshit. Bole komplet.

         2. U
          Ushtari i Natos

          Tani , ato fshatarkat rrethe rrotull te mprehin mire picken , se do vijn ushtaret ,

          1. T
           Trojan

           Pelesh leshi ,s mbrohet vendi me koqet e natos,ajo strategjia e sigurise ke nxori vende armike mos valle greqine dhe serbine ,nqs po pse shqiperia nuk mer artileri dhe sisteme raketore ,dhe jo vetem per mbrojtje por edhe sulm ,ore ca u be me ato anijet 30m qe jane porositur ,apo iken leket per oligarket e Ramutit

           1. p
            pi leshi

            Peleshi,si ish kamarier,armen me te tmershme qe njeh eshte piruni.

            1. Jemi gati per lufte tani. Po rruga nga Tirana deri ne Qytet Stalin eshte shtruar apo akoma me gropa?

             1. e
              enter””

              A ju dhjefsha juve dhe Naton

              1. S
               Shqiperia Etnike

               Ministër mbrojtje dhe ushtarakë madhorë që dhurojnë e shesin me dy duar pronat e ushtrisë, bazat, municionet, armët dhe ushtarakët tanë në lirim, rrijnë me bagëti rreth gardhit të Kuçovës të bëjnë sehir grekun që ulet e ngrihet dhe si merr leje kujt se tashmë është në pronë të tij. Çfarë bëri NATO për të ngritur dhe armatosur ushtrinë shqiptare?! Çfarë bëri për të kualifikuar mijëra oficerë dhe kuadro ushtarakë?! Zero! Ju tha shqiptarëve, shporruni, se vijmë vetë. Zgjodhën dhe ca motërqirë që kanë 30 vjet që recitojnë për reforma modernizimi, për ushtri me standarte të NATOs, për FATIN e madh që na zgjodhën ne dhe bazën tonë, dhe në realitet nxorrën gjithë oficerët në rrugë, vodhën armët, dhuruan bazat dhe shqyen pronat e ushtrisë. Dhe idjotët janë të lumtur se i mbron NATO. Tamam ashtu siç na duan; brekët poshtë dhe trurin peng...

               1. a
                abc

                Nese do sterviten per ne Ukraine, te behemi gati per te pritur raketat e Rusise mbi Kucove.

                1. D
                 Dardhani e mjera ti

                 Ajde ajde shpiunat e serbis ngani cili po qoni mesazhe shpiuniimi te bost e juaj ne serbi e rusi. Me Kosove 80% e televizione jane agjensi shpiunimi per agjentet qe i financojne e se din kush nga instutcionet ose e din po gjykatat e korruptueme si lan ligjet e mediave te ndryshojne ne parlamentin e kosoves. E njejta situat asht edhe ne shqiperi, mediat permes mledhjes se informatave, emisioneve politike, musafirve politik e 1000 analistave u dergohen mesazhet armiqve te vendit si ne shqiperi ashtu edhe ne kosove. Paq

                 1. D
                  Dardhan

                  Shqiperia vendi i shqiponjave njehere ne historin e vet ishte shtet nga viti 1950-1985 (mas viteve 300 p.e.s)dhe kurre me as tash e droja qe kurre.

                  1. T
                   Tiger

                   nje vend qe e futen me zorr ne Nato qe ta kene nen kontroll dhe ta lene pa ushtri. arme dhe ushtar.Kolonizim dhe zhdukje e Shqiptareve

                   1. 7
                    77

                    Kanë gjetur ca vrimë lëpirës. Të tërë të pasur e të dhjamur që ndërrojnë njeri tjetrin dhe që qëllim të vetëm kanë bythën e tyre dhe familjeve të tyre dhe vrimbythat e padronëve të mëdhenj. Populli në kazan plehrash. Shqiptaria në varr

                    1. R
                     RAIFI

                     Çfar fitimi për Shqipërinë që nuk ka asnjë aeroplan,asnjë raketë dhe bazat e saja dhe territorin e saj e kullosin pelat e verbta.Është i mjerë ai që thot se nuk duhej armatos e përgatit ushtri.Greku që ka ushtri e armatim për çdo palë zgjedhje po e rrëmben nga një Bashki në jug të Shqipërisë.Po Maqedoni që dje është bërë kombit a thua kot po armatoset apo ka filluar edhe ai të livadhisë nëper Shqipëri,Pustec e në ca zona tjera .Ushtrinë Shqiptare e shkatërruan agjentet serb e grek dhe ata sot predikojnë se nuk na duhet ushtria.

                     1. $
                      $antiago@Chil€

                      20 milionë? Po sikur thanë 50 milionë, apo 30 i hëngri Pileshi??

                      Lini një Përgjigje