Vrau të dashurën teksa flinte me armë zjarri, dëshmitë e fqinjve rreth vrasjes së shqiptares në Greqi

4 Dhjetor 2022, 09:03Kronika TEMA

Vrau të dashurën teksa flinte me armë zjarri, dëshmitë

Autoritetet e Policisë së Sigurisë po shqyrtojnë me kujdes të gjitha provat që kanë lidhje me vrasjen mizore të 19-vjeçares shqiptare në Pire të Greqisë.

Krisjana Braka u vra nga i dashuri i saj, gjithashtu me origjinë shqiptare në orët e para të mëngjesit të së shtunës. E reja u qëllua për vdekje nga Qamil Taja, ndërsa ishte duke fjetur në divan në apartamentin e tyre në Kamini, Pire.

Sakaq pikëpyetjet për vrasjen e Krisjanës janë të shumta.

Ku e gjeti armën autori dhe pse e mbante në apartament? Ku shkoi Qemal Tanini pasi vrau partneren e tij Krisjan Braka, pasi ai i vetë i tha policisë se nuk u dorëzua menjëherë. Sipas dëshmisë së tij në polici, pas vrasjes mizore, Tanini doli nga apartamenti, bëri një shëtitje për të shtjelluar mendjen dhe më pas u kthye në shtëpi te vendi ku vrau Krisjanën, mori policinë në telefon dhe pranoi krimin.

Siç pretendon ai, pistoletën e kishte marrë nga disa rumunë.

Vrasja e Krisjanën ndodhi në orët e para të së shtunës, kur 19-vjeçarja shkoi në shtëpinë e partnerit të saj 25-vjeçar, në rrugën Vamva 18 në Pire.

Ajo punonte në një lokal nate në Kallithea dhe ai në një tjetër lokal nate në Pire dhe tensionet në marrëdhënien e tyre ishin të shpeshta, sipas burimeve policore. Autori 23-vjeçar pasi qëlloi dhe vrau partneren e tij me dy plumba në kokë, lajmëroi policinë dhe u dorëzua.

Pak orë para vrasjes, autori ka treguar me postimin e tij në rrjetet sociale xhelozinë e tij të sëmurë, që dyshohet të jetë deri më tani arsyeja kryesore e vrasjes së 19-vjeçares.
Këtë pohoi ai vetë në polici.

Kronika e vrasjes

Xhelozia e çmendur dhe kokaina bënë që banakieri 25-vjeçar të vriste partneren e tij 19-vjeçare në shtëpinë e tyre dhe më pas të telefonojë policinë dhe të dorëzohet.

Skena e vrasjes është vendosur në orët e para të mëngjesit të së shtunës, 3 dhjetor, në banesën ku çifti jetonte në Kaminia, Pire.

Autori punonte në një lokal në Troubë, sapo ishte kthyer nga puna, gjithashtu edhe 19-vjeçarja që punonte në një tjetër lokal nate në Kallithea.

me ty kthyer në shtëpi ata kanë nisur përleshjet dhe shkak, siç ka thënë vetë shqiptari në polici, ka qenë xhelozia për vajzën.

Nën ndikimin e drogës, konkretisht kokainës, ai ka nxjerrë pistoletën që ua kishte marrë një vit më parë disa rumunëve (sipas fjalëve të tij) dhe ka qëlluar dy herë në kokë bashkatdhetaren e tij 19-vjeçar. Sapo ka kuptuar se çfarë ka bërë, ka lajmëruar Policinë. Policia me të mbërritur në vendngjarje gjeti vajzën të vdekur dhe autorin që i priste. E kanë vënë në pranga dhe e kanë dërguar në policinë e zonës.

Çfarë thonë fqinjët?

Lajmi për vrasjen e re me viktimën e 19-vjeçares që ra e vdekur nga arma e partnerit të saj 25-vjeçar ka shkaktuar tronditje në lagjen Kaminia .

Bashkëjetesa e tyre nuk ishte aq harmonike. Disa fqinjë i dëgjonin shpesh duke u grindur ndërsa një banor i zonës përshkruan përprotothema.gr një sherr të ashpër që çifti kishte vetëm një javë më parë.

“Një javë më parë dëgjova përleshje. Dëgjova të bërtitur. Vajza ishte disi më e qetë. Ai ishte më i zhurmshëm”, tha fqinji.

Askush nga fqinjët nuk kishin menduar ndonjëherë se përleshjet e shpeshta të çiftit do të përfundonin në vrasje.

1 Komente

  1. M
    Moisi Golemi

    O gazetarë të pjerdhur. Në titull thoni që e vrau ndërsa flinte, kurse më poshtë thoni se e vrau pas një përleshje. Më lart thoni se emrin e ka Qamil Taja, ndërsa më poshtë thoni se e ka Qemal Tanini. Ju q!ftë gomari i Babatasit me gjithë "profesionalizmin" që keni.

    Lini një Përgjigje