Zbërthehen rusët e arrestuar: Pranojnë se punonin për shërbimet sekrete ruse

22 Gusht 2022, 20:17Kronika TEMA

Zbërthehen rusët e arrestuar: Pranojnë se punonin për

Një nga rusët e arrestuar në Gramsh ka pranuar se ishte porositur për të bërë foto në disa vende të Shqipërisë.

Sipas burimeve të Top Channel, shtetasi rus ka rrëfyer se është kontaktuar nga agjentë rusë për të bërë foto të objekteve të rëndësisë të veçantë si uzina ushtarake, porte dhe ujësjellës në vendin tonë, por thotë se nuk ka më shumë informacione.

Të mërkurën ose të enjten, tre të arrestuarit që u kapën të shtunën në Gramsh do të dalin para gjykatës.

Ata po hetohen me akuzën spiunazhit dhe po mbahen në drejtorinë e policisë së Elbasanit ku janë marrë në pyetje nga prokurorët. Ndërkohë, gjykata u ka caktuar avokatë, të cilët janë takuar sot me klientët e tyre.

51 Komente

 1. A
  Aron

  Cfare do thote Lubonja tani?

  1. J
   Janaqi

   Lubonja eshte nje mut muti qe s'e ka shokun.

   1. ?
    ????????????????????????

    lubonja eshte moterqiri me i madhe Anti Amerikan

    1. G
     Gole

     Po ti Aaron ,çdo të thuash! Pranuan agjentët që ishin agjentë! Hahahahaa Ke parë shumë filma me Sigurimin ti...

     1. D
      Dakord

      Jo mo gole jo. Ky qe pranoi nuk eshte agjent me pagese por vetem nje i ri qe eshte paguar per te bere foto dhe e ka marre lehte ate pune se as qe ka menduar se po mashtrohet nga spiune profesioniste. Tani e ka zene frika me te drejte. Ajo svetlana eshte agjente e nuk presim te zberthehet ajo.

      1. L
       Labi

       O rrote kari A e lexon , te fotografoje “OBJEKTE TE RENDESISE SE VEÇANTE “ Ka me qesharake se kjo ! Rusia po kerkon RENDESINE E VEÇANTE ne ushtrine Shqiptare ! Po na kujton vertete kohen e Enverit.

      2. I
       Ilirjan

       Ti Gole je nje cope gdhè, e ke thene vete te "Perralle nga e kaluara" ????Ndersa Spiuni i Todi Lubonjes, ka empati per spiunet... normal????

      3. L
       L

       Ti a e Di qe keto.gjera I shpikin me satelit sot? Ske nevoj te dergosh njeri t bej FOTO. Apo aq Di e aq thua.

       1. D
        Dakord

        Jo mor jo sa i ditur qenke???? Po si shikon sateliti brenda ne tunele?? E kush e lejon satelitin te kaloje ne territor te nato-s???

        1. H
         Ho ho ho

         Eee ke te drejte zotrrote se ne tunele ushtria jone mban armet TOP SEKRET . Bile thuhet se ka edhe nga ato BERTHAMORET , por me berthama ulliri ama .

         1. L
          L

          Lexi o.qorr,CA thot,te fotografoj ujesjellsa e zonat gjeografike... Apo harrova,je idjot I lindur ose dele

         2. Y
          Ylli Shamunaqes

          Plako i donin 3D me gjinkalla qe kendonin ne ferra.

         3. R
          Romioi filohelen alla TurkoPontos

          si plas njeri cmendon lubonjna pervec teje

          1. L
           Luani

           Lubonja do e marri ne goje tani se ska rruge tjeter

           1. R
            Realisti

            Kush është Lubonja....?

            1. L
             Lili

             Lubonja eshte spiuni i katert Aron.

             1. a
              anti25642654censurë

              do hajë mut si përherë! çfarë mund të thotë debili që paguhet për mutin që ha përditë!! aron,nëse ne shkojmë e blejmë djath në dyqanin e lagjes,sepse na ka pëlqyer,por në një moment të caktuar shohim se na shesin një djathë të cilësisë së ulët,më vonë këtë djathë e bëjnë mender "mut",pra cilësia bie aq shumë sa vështirë se "kapërdihet dhe me qepë",atëherë çfarë bëjmë?? kërkojmë një dyqan tjetër me një djath të mirë ose të paktën më të mirë se "muti"!! kurse në rastin e lubonjës dhe mutngrënësve të tjerë si ai,ne jo vetëm që i "kapërdijmë pa qepë",por dhe bazohemi në ato gomarllëqe që thonë!! në periudhën e parë pas komuniste,na i mbushën mëndjen se komunizmi ka arrestuar njerëz me akuza të rreme spiunazhi,sepse nuk ka pasur asnjë spiun në shqipëri(gjithë bota ka arrestuar spiunë,vetëm shqipëria nuk ja ka rrastisur asnjë herë,i ka shpikur të gjithë),na i mbushën mëndjen se nuk kemi pasur asnjë armik,prandaj dhe nuk duhet të kishim as ushtri,pavarsisht se fqinjët tanë kanë armiq dhe mendojnë,nga mëngjesi deri në mbrëmje për armatosje!! tashti,sidomos pas agresionit rus,dhe mbi të gjitha kërcënimit botror që po bën,e kuptuam se kjo botë ka dhe armiq,por dhe spiunë,kurse fatosi,që su bë asnjëher pionier,akoma po ha mut sikur të kishte të bënte me budallenj që mund tiu marrësh bukën nga goja!! janë njerëz të ndyrë deri në palcë!! tipa të tillë dhe kur e hanë në bythë,kujtojnë se po ja fusin bythën në kar të tjerëve!! pra kujton se është ai që ja fut tjetrit!! njerëz të qelbur që duhet të bojkotohen dhe kur i sheh të marrin frymë dhe jo më të lëshojnë zë!! bij kurvash!! për fat të keq ka shumë në këtë tokë të vogël!!

              1. m
               moli

               Aron :Ate qe ka thene perhere.E ç'mund te presesh nga nje ish te burgosur qe e vinin ne dush te kapte sapunin!Nga b.q ne analist kazani mediatik !Si thu nuk eshte ngritje.

              2. 1
               123

               c'fare do thone shpellaret e Saliut doje te thoshje besoj

               1. G
                GEZUAR BAFTJAR

                QORRLJUBISHA ESHTE I FSB RUSE DHE NE MOS ESHTE DREJTUES PER SHQIPERINE. SHIMONI LLOGARINE BANKARE E KA NE RUBLA

                1. T
                 TURIEMIGR

                 O ARON, LUBONJA AS SKUQET AS NXIHET. ESHTE NJE NDYRESI.

                 1. T
                  Tersi

                  Fotot e uzinave, porteve, dhe ujsjellsave,i shkojnë putinit dhe qy "këshillon" pastaj vuçiçin se ku mund të "investohet" me sukses nismat për "ballkan të hapur".

                  1. E
                   E verteta

                   I ka dhene para Sorosi te deklaroje qe eshte spiun per te ndihmuar Edi Ramen, se ky turist i thjeshte eshte. Ja, kete do te thoshte ose thote Lubonja. Trumpizmi dhe Berishizmi jane bere motra siameze. Eshte semundje qe te le pasoja te renda patologjike. Eshte nje shprese qe lidhet me situata imagjinare te karakterit konspirativ te perceptuara si te verteta absolute. Eshte me te vertete rende situata se nuk ka sherim.

                   1. L
                    Leci karkaleci qngeci

                    MIRE O MIRE RUSET BONI MIRE QE UA SHTYPNI KOKEN AGJENTEVE TE TYRE POR SHIHNI DHE KINEZET QE PREJ VITESH VEPROJNE PA U NI SI URITHAT. KANE MBI TRIDHJETE GAZETAR E ANALIST SHQIPTAR, TE NJOFTUN E TE PANJOFTUN, NE DISPOZICION TE VET QE U SHERBEJNE TE PAGUM NGA SEKSIONI SHQIP I RADIOS SE JASHTEME TE KINES "EJANI".

                    1. S
                     Surreli

                     Rusi po tall bythen me hetuesin, ku ka nevoje sot te besh foto per spiunazh ?! Sot i shohin me satelit edhe cfare ka Peleshi ne shtepine e vet e jo me ne nje ndertese germadhe te ushtrise se Peleshit....Tema, te lutem mos zbrit ne nivelin e Takut...apo Frrokut qe shohin spiune rus gjithandej.

                     1. G
                      Grey

                      Lubonja I quajti te rinje "kurioz" qe s'mund te ishin spiuna, sepse ishin gjasme shume te rinje nga 24- 25 vjec. Mesa duket per te mbuluar Ilirin e vete, qe edhe rekrutu rrotull 20. Cfare te presesh nga njeriu qe spiunoi te jatin per te shpetuar b.. e tij. Lere, lere Kur tha qe jam kunder politikane te Europa. Problem I me te sherlatan te pa pergjegjshem qendron ne faktin se flete Tek News 24, tv e mikut skraparli te IM, dhe I rruan atij nja 6 miloin te Mira per te mbrojtes IM dhe Monkukaleshen e korruptueme. Ky njeri sharlatan eshte nje nder personat qe ka bere te bjere respektin per ish te denuarit.

                      1. G
                       Gerdeci

                       Do haje m.... si perhere...

                       1. k
                        k

                        Tregojani atij bythqirit lubonjes që ishte aq i sigurte që ishin turista. Qorri shikon shtrember çdo situate.

                        1. B
                         Beni

                         I kane detyruar me presione te thone qe jemi agjent do thone Saliu me Liken

                         1. T
                          T

                          Mero demokrati,I ke ndaluar komentet kunder qeverise? Demokrat I madh je... Kush dergin njerez te fotografojn ujesjellsat e bazat kur I shohin me satelit..apo hajd jepini ushqim bagetive

                          1. E
                           E verteta

                           I ka dhene para Sorosi te deklaroje qe eshte spiun per te ndihmuar Edi Ramen, se ky turist i thjeshte eshte. Ja, kete do te thoshte ose thote Lubonja. Trumpizmi dhe Berishizmi jane bere motra siameze. Eshte semundje qe te le pasoja te renda patologjike. Eshte nje shprese qe lidhet me situata imagjinare te karakterit konspirativ te perceptuara si te verteta absolute. Eshte me te vertete rende situata se nuk ka sherim.

                           1. S
                            Sigurimsi

                            Urime sherbimit tone te fshehte qe zbertheu armiqte e rreIkshem Hajde shtet hajde.

                            1. M
                             Martin

                             Po kryeministri Edi Rama kur do te dale para togave te zeza te Drejtesise per mos kompletim me paramendim te drejtorise se SHISH-it?!

                             1. L
                              Lol

                              HAHHAHAHAH çfare nuk besojne masat e shkreta!!! Paska derguar spiunet me medioker te Rusise Putini qe t’i perdore CIA per prapagande duke dale hapur qe qenkan spiune “Ruse”! Makina qe kishin “Spiunet” e regjur spikaste 10km larg dhe gjeja e pare qe te mesojne ne shkollen e spiunit eshte qe te terheqesh sa me shume vemendje!

                              1. Q
                               Qytetar me arsim te mesem

                               Kurre nuk do e pranonin spiunazhin nese vertete do ishin te tille. Fjasko e Sorrosit dhe Edvinit.

                               1. X
                                Xhigand

                                I zbertheu Mero per 24 ore. Cfare spiunesh !

                                1. G
                                 Gjush akullorja

                                 C'fare do te thone ministrat tani?

                                 1. J
                                  Jari

                                  F Lubonja tani të haji një M,,, t, të madh, po u ngop ti japi dhe Irfanit të Like Spiunit, se s ' ka ça të kurdisi më, mbatharaku Lubonja.

                                  1. E
                                   Ezra

                                   Genjeshtra.

                                   1. A
                                    Arbeni

                                    Titulli bombastik - Zberthehen ruset, pranojne se punonin per sherbimet sekrete ruse! Por pervec zellit per ti bere patjeter agjente, asgje tjeter nuk ka gjekundi.

                                    1. T
                                     Thimio

                                     Ju kujtoni se i ka zbuluar Sigurimi i Shtetit? Jo , i ka zbuluar Partia nen udheheqjen e shokut Edi .Marrte nga ditet tuaja.

                                     1. E
                                      E verteta

                                      Tema, perse nuk e publikoni komentin tim?Nuk ju pelqeu?Po pse me censure funksiononi ju?

                                      1. S
                                       Spiuni

                                       Keni te fala nga Fatos Lubonja, se ju ka per zemer ju spiunve rus

                                       1. F
                                        Flm bythqiri

                                        Tani cdo thote anal isti Lubonja ?? Qe e ka gojen si corape pa llastik dhe qe leshon prej sal fjale te pakontrolluara dhe si ne filma multiplikativ .....qe te dalesh me deklarata ne emisione , ne portale dhe ne lajme dhe te kundershtosh ose te ironizosh veprimtarine e tre te huajve , qe krejt rastesisht na dolen dhe rus nuk eshte e veshtire ti kuptosh qe keta bajgaracet tane jane te finacuar nga propaganda ruse ne ballkan.....nuk e kuptoj se perse demostrojne veten kaq trashe dhe dalin me mendime perpara organeve hetuese .....eshte per te cuditur fakti se per cdo teme jane kompetente perpara organeve .....sigurisht ketu kemi te bejme dhe me shkelje te ligjit ......ata por dhe shume si ata duke futur ketu dhe kancerin digital , ligji duhet te veproje regullisht , jo me burgje , por ti beje tu dhembi xhepi ....atje nuk do kene asnje mundesi te kundershtojne ....dhe nese perseritet gjoba nga drejtesia te shumfishohet me progresion matematik ...deri sa ta kuptojne qe keshtu nuk vazhdohet , sot nuk do gjesh asnje te shperndaje dhe te humbas te ardhura keshtu se i pelqen , sa do i pasur te jete .......bejini tu dhembi xhepi , nuk ka asnje mundsi te vazhdojne te llomotisin pa kriter ...

                                        1. F
                                         Free mind

                                         Po ceket i zberthyen?! Shtet karagjoz! I duhen ca pengje, pronareve te vrimbythes bashkepenmbajtese, qe te shantazhojne dhe shkembejne pengje. Te gjithe jane akorduar ti bien fyellit te histerise dhe ti fryjne ne bythe "heroizmit" te ushtrise tone inegzistente. Ne momentin qe vijne spihune, nuk vijne per te pare vrimat e ushtrise sone te rrenuar, por sepse Shqiperia po sherben si baze e armeve nukleare apo e prodhimit te armeve biologjike, pa dijenine e shqiptareve dhe pasojave katastrofike qe mund te vijne nga nje nenshtrim i tille, qe asnje vend tjeter qe ka pak respekt per veten, nuk merr persiper ne kurriz te egzistences se popullit te vet, per te kenaqur interesat e padroneve qe veneron dhe ju nenshtrohet si zot.

                                         1. K
                                          Km

                                          E cmund te thote me teper avokatit i Rusise dhe serbise ne shqiperi.?

                                          1. f
                                           fcb

                                           Leket e Inceratoreve fillojne te prodhojne Spiuna , vjen Rusi me i bo foto magazines :))

                                           1. G
                                            Gzimi ish cubi i rtsh publike

                                            Lerni spiunt turist meruni me gazetaret e analistet shqiptar spiune te kinezve qe te fshehur pas radios se jashtme te Kines Ejani japin informacione sistematike. Nuk jan pak mbi tridhjete qe paguhen rregullisht. Ne krye eshte nje antar i kshilles drejtuese te rtsh g. p. Nje tjeter koleg i tij i njohur ne rtsh t.th. ka vu ne dispozicion apartament e tij ne bllok me qera

                                            1. J
                                             Ju flet Muhamet Veliu

                                             Kush ishte burimi i TC? Muhamet Veliu? Sa shume e nenvleftesoni Rusine qe ka mjeshtra ne spiunazh or loqe

                                             1. S
                                              Sokrati

                                              Cfare do te thote lukunia e debileve te panumert tani, kur i arrestuari deklaron me gojen e tij, se ka marre porosi nga agjente ruse per te fotografuar objekte ushtarake, ujesjelles, porte dhe uzina ushtarake?! Shkoni, konsultohuni me antishqiptarin llum-bonja, hajdutin e tezave te provimit dhe burgaxhiun ordinier, qe na hiqet si analist, ne te vertete eshte kanalist kullimi per ujerat e zeza... Ai do te ''shpike'' ndonje formule tjeter, si idiot dhe çyryk qe ehste, per jurtifikim.

                                              1. t
                                               tani

                                               Ata te tre Jan vetem viktima te nje politike te ndyre qe luhet ,thjesht Jan turista ,se po te ishin spiuna dy ushtaret do i hanin te gjall ,e sdo kapeshin ,kur ishim te vegjel futeshim neper tunele ushtarake pa' asnji penges ,nji objekt ushtarak duhet te jete i blinduar por te till nuk jan

                                               Lini një Përgjigje