Ben Blushi: Një bisedë me gjyshen time dhe njohja me Dhimitër Shuteriqin

21 Qershor 2022, 18:57Kulturë Nga Ben Blushi

Ben Blushi: Një bisedë me gjyshen time dhe njohja me Dhimitër

Shkova të takoj gjyshen. Mynever Shuteriqin

Nuk dole sot, e pyeta

Jo,tha po të prisja

Del cdo ditë?

Pothuajse cdo ditë,

Ku shkon?

Këtu afër te Toptani, pi kafe

Me kë pi kafe ?

Herë vetëm, herë me njërëz

Po shoqet nuk vijnë për kafe?

Nuk kam më shoqe,tha Myneveri, ose janë sëmurë ose kanë vdekur

Të ka marrë malli për Gjirokastrën?

Jo nuk më merr malli për Gjrokastren. Ika dy vjec që aty nuk kam kujtime

Pse ikët nga Gjirokastra?

Babai ishte nënpunës i pyjeve dhe e qarkullonin në qytete të ndryshme

Ku keni jetuar tjetër ?

Kudo.Lushnje,Elbasan,Delvinë. Aty mësova pak greqisht

Nuk e dija që di greqisht,i thashë

Gjithë Delvina fliste greqisht dhe unë e mësova nga shoqet e fillores

Po tjetër cfarë gjuhe flet?

Italisht,tha Myneveri

Ku e mësove italishten?

Në shkollën Nëna Mbretëreshë në Tiranë

Ishte shkollë e mirë?

Shkolla më e mirë për vajza,babai paguante 12 napolona në vit

Cfarë mësuesish kishit në shkollë?

Kryesisht Italianë

Dinin shqip?

Shumë pak. Mësuesja ime e italishtes quhej sinjora Dotmasse. Ajo thoshte që italishtja është gjuha e Zotit, frengjishtja është gjuha e dashurisë ndërsa shqipja është gjuha e zogjve. Po ti di italisht?

Kuptoj,thashë unë

Do të të recitoj Dante Aligerin, më pyeti Myneveri

Dua,i thashë

Tanto gentile e tanto honesta pare
La donna mia
quando ella altrui salute
che va dicendo al anima
Sospira

Ma përkthe, i thashë
Shumë e ëmbël dhe shumë e bukur duket
e dashura ime
cdo njeri që e sheh
i thotë vetes
psherëti

Shumë e bukur, thashë unë

është Soneti i Beatrices, tha Myneveri, Dante ia kushtoi se e kishte të dashur
Vërtet stë merr malli të shkosh në Itali, e pyeta

Kam qenë në Itali, vetëm në Francë skam qenë. Dhimitri,gjyshi yt më thoshte gjithmonë, si stë cova një herë në Francë
Ai e donte shumë Francën,thashë unë

Aty studjoi 6 vjet, tha Myneveri kishte dhe një të dashur
Ti tregonte ty të dashurat, e pyeta
Këtë historinë e Blanshes po
Ca thoshte Dhimitri për Blanshën ?
I mbante fotografitë e saj në shtëpi. Një herë kur fëmijët luanin dhe nxorrën fotografitë më pyetën kush është kjo vajza që ka dalë me babin. Dhimitri u bë keq sepse mendoi se unë do bëhesha xheloze
Po ti ishe xheloze?

Jo,tha Myneveri. Kur ndodhi kjo puna e fotografive me fëmijët, Dhimitrit i thashë që unë nuk kam punë me jetën tënde të mëparshme dhe ai u lehtësua

Ku u njohe me Dhimitrin?
Në Elbasan gjatë luftës. Unë shkova të dilja partizane. Por komandanti i brigadës 17, më tha ti nuk do vish në mal. Gjithë shoqet dhe shokët e mi ikën në luftë

Po ty pse nuk të morën, e pyeta
Mua më thanë që të merresha me shtypin e luftës dmth të shkruaja komunikata dhe ti shpërndaja. Unë nuk di ta bëj këtë punë, i thashë.

Do të ndihmojë Dhimitri, më thanë, ai është shkrimtar do punoni bashkë
Sa vjec ishe?

18 në atë kohë. Më futën dhe dy herë në burg
Po në burg psë?

Për këto komunikatat që shkruanim. Më mbanin një javë pastaj më lironin për mungesë provash
Edhe kështu u njohe me Dhimitrin?

Na cuan në një bazë ilegale të shtypit që duhet të ishte sa më thellë që gjermanët mos e gjenin dot.
Ku ishte ky vend?

Në Shpat të Elbasanit, në fshatin Stërstan
Kam qenë në Shpat,thashë unë

E di cdmth Stërstan,më pyeti Myneveri
Jo,i thashë
Stërstan do të thotë përtej staneve, kaq larg ishte
Mendon se ke jetuar mirë,e pyeta

Mendoj se i kam marrë jetës më shumë nga cmundet,tha Myneveri
Kur te pyesin sa vjec je si i përgjigjesh?
Që jam aq vjec sa dukem

Kur e ke ditlindjen?
Sot në 21 qershor,me solsticin e verës
Po sa vjec je?
Jam 100 pa 2, tha Myneveri
Duhet të bëhesh patjetër 100, i thashë
Do përpiqem,tha Myneveri
Tani do të bëj një fotografi, i thashë
Shpejt,tha, duhet të dal
Ku do shkosh?
Do shkoj për drekë,tha,më ka ftuar vëllai yt

4 Komente

  1. p
   patrioti

   Po sigurisht , nuk vinte nga Vicidolli, por nga nje familje e nderuar intelektuale prej nje shekulli . Gruaja e shkrimtarit Dhimiter Shuteriqi , nje nga familjet me te fiseshme te Elbasanit .

  2. D
   Dante , Oh Beatrice , ndricom rrugen drejt Parajse

   - Mua(Gentiles ) qe s'i rezistova dot ,atij veshtrimi te kthjellet , te atyre Syve , qe Un s'munda te shikoj ,"Ate" qe Un deshirova aq shume ne kte Jete ...! ----------------- Rrespekt Blush , jemi Ne , qe me gjakun e shpirtin tone Fisnik bem te jetoj Arti Letersia Civilizimi e Njerezia ... Kontektsti i shkrimit , (mos te ngelet qejfi ,i nderuar ) eshte me i bukur se vet Stili jot (nqs me kupton vertet c'dua te them ) _Arti , Patriotizmi , Dashuria per gjithcka , qe eshte e ngulur thell ne ate qe Ne e quajm Shpirt Njerezore,,, eshte Atdhedashuria , eshte Pasioni per jeten ,eshte Qytetaria e cila eshte Genetike . Rrespekt per Familjen e shquar Shuteriqi ,luftetare ,atdhetare artist ne je zemer e jete .

   1. N
    Nje mik qe ta do te miren

    Meru me shkrime o Blush, mos u mer me politike dhe mos ki shoke Andet, Henrat e Sandrat.

    Lini një Përgjigje