Gruaja serbe e Martin Camajt

21 Qershor 2022, 18:59Kulturë TEMA

Gruaja serbe e Martin Camajt

Nga Ardian Ndreca

Nji kujtim i veçantë për nji person të mrekullueshëm, Nina Bogdanović, grueja e Martin Camajt, të cilin ai e njohu në Beograd ku ajo kishte lindë në vitin 1924.

Martini u martue me të në qershor të vitit 1951.

Nina studjoi së pari sllavistikë në Universitetin Karlova në Pragë e mandej në Beograd ku bashkëpunoi edhe me prof. Henrik Barić.

Nina kishte ruejtë nji mirësi të parahershme, e keqja që i kishte ra për hise me mbajtë mbi supe në jetë nuk kishte lanë vraga tek ajo.

Përpara ma se nji dekade pata botue disa letra të saja dashunie drejtue Martinit të gjetuna rastesisht në nji antikuar romak, mandej pata fatin me e njohtë personalisht e me vijue ndër vite me pasë nji shkëmbim të dendun epistolar.

Tek vëllimi “Kanga e vërrinit” i vitit 1954, kushtimi i Camajt për të ishte:

“Dhimbës s’ême.

- Ninës -

Martin”.

Ajo vetë më thonte se nuk e kishte kuptue mirëfilli çka kishte dashtë me thanë me atë kushtim Martini, por i vinte në mend nji shprehje e Dostojevskit (ljubov stradanje) e thonte se ndoshta dashunia asht kryesisht dhimbë!

E kujtoj me shumë mall! Nji “shpirt i bukur” do të kishte thanë Schiller për të, shpirt i rrallë!

22 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Nuk kan se cte ndajne mes tyre (vec shkuarje)shqiptaret kristiane e serbe,fundja jane adherfia,por fara e keqe turke mbjelle mes tyre nga sullton Muratit keqeson cdo dite situaten..... fatale.

  1. L
   Lexues

   Shko lexo Noel Malcolm (Nje Histori e shkurter e Kosoves) qe te mesosh si persekutoheshin katoliket shqiptare nga mbreterit ortodokse serbe ne shekullin XIV. Natyrisht, kjo nuk i ndalon dy shpirtra te lire dhe fisnike te dashurohen, pavaresisht botes plot urrejtje ku kane lindur.

   1. T
    Taulant

    Stefan Dushani me dekret denonte me vdekje Shqiptaret Katolik qe nuk konvertoheshin ne Ortodoks.

   2. N
    Nik

    Martin Camaj dhenderr i Serbise, por te pakten nuk e vrau, vodhi e dogji Shqiperine si dhenderri Sali Berisha.

    1. P
     Prekadini

     Sa Shqiptar Mysliman Sunit i ke ne Maqedeni elle Kosove, mbi 30 000 mij raste t martuer me shkina, ore maxhup i greqis, me shkina esht n rregull, shka me ba me maxhupe greke mu martu, edhe 3 metra kryqin n qaf me vnue sna jep preshtypjen qe jini Europien.

     1. J
      Jeronim Bazo

      Qirje MicoTaQi e ke pare veten ne pasqyre?

      1. E
       Eva Adami

       E vertete, serbe e shqiptare jane adherfia. Jane pasardhesit e Eves dhe Adamit. Ky sulltan Murati nuk dihet ku e ka merre ate faren e keqe. Ku ti kesh......ty e Adrianit e te gjithe atyre qe i fryjne kesaj ndasie e politike.

       1. E
        E verteta dhemb, por sheron

        Shumica e grave te Sulltaneve turq, ishin ose greke ose serbe. Kjo eshte e njohur ne histori. Kush ende nuk e di eshte thjesht RROT CARI!!!

       2. T
        Tomori

        A mund te me thote ndokush perse duhet per kete "dhimbe" serbe? Ajo mund te ishte serbe , ruse, mongole apo egjiptiane........... Une e lexova po s'kam shume shkolle qe te kuptoja c'ka ndonje hje interesante ne kete shkrime

        1. k
         kot me ta thon

         S'ka asnje interesante. Eshte thjesht nje provokim gazetaresk qe i ben te masturbohen tipat e neveritshem, si grekomanet dhe turkoshaket njesoj!

        2. M
         Moisi Golemi

         Çfarë shkruar, o Ndreca, o rrotë cari??? Se e mban veten edhe për intelektual ti. A ke parë këto vite ndonjë intelektual çam që të shkruajë në dialektin çam? A ke parë këto vite ndonjë intelektual korçar të shkruajë në dialektin çam? Vetëm ju, zagarët e serbëve, shkruani në dialektin tuaj. Duke i fryrë ndarjes Veri-Jug e duke e mbajtur veten si sërë më e lartë. Yyyysht, pjella të së keqes. Ju dhe ca gomerë të Kosovës.

         1. R
          Romioi filohelen alla TurkoPontos

          Perkundrazi marrdheniet po normalizohen ngadale. serbet sa me shume po vijne me pushime ne bregdetin shqiptar. marrdhenjet do permirsohen me shum kur serbia te jet gati te njoh pavarsine e popullit atokton te Dardanise. sa per faren turke.. Gjuha serbe eshte ngopur me gati 9000 fjale turke sispas nje leksikographer yugoslav ne librin e tij "turqishtja ne gjuhen serbo-croate". serbet vet e mbollen faren turke me deshir nuk ja imponoi asnjeri. Fjala Kosov eshte fjal turke nga "Kuş" per zogun. serbet kan fjalen e tyre per zogun e zi "crna ptica" por ata preferojn fjalen turke Kuş dhe e bejne kos. Maxilimlian Lambertz: Historia e vertet e njerzimit do te shkruhet me pjesmarrjen e Shqiptareve Gezuar helaqistanin

          1. P
           Prolloh Pollogu

           NJë lesh. C´punë ka sulltani për të arsyetuar krimet historike të shkive mbi arbnorët-shqiptarë!

           1. P
            Pollogasi

            ATje ku qoftë ! Dardaninë e bëjmë vetë Kosovë...nga idiotizmi ynë i zi kulturor politik. Shpendi "kos" më duket se është "grifsha" shqipe. U fut si fabrikat, sic u fut "Maqedonia e Veriut" për të mbuluar të vërtetën e të kaluarës arbnore të territoreve tona.

            1. n
             nuk perkthehet se duam ne ...

             TI me siper duhet te jesh pak si shume debil , duke u bazuar ne arsyetimin tend foshnjor . Sa per dijeni e marr me mend se nuk ja ke haberin gjuhes serbo-kroate (po i referohem gjuhes te ish Yugosllavise) se po te dinje ndopak do na i kursenje keto traplleqe qe komenton . E para turqit nuk kishin ardhur akoma ne "fushe kosovo" kur u be beteja 1369 ? Pra e pa mundur kur fushe kosovo ekzistonte qe para betejes . Por sa per dijeni fjala "ko-sovo" nuk ka asnje kuptim shqip apo "dardanisht" ndersa serbo -kroatisht ... po ko - kush , apo ... kao - si .....ndersa ... sovo - buf, pra "si buf" apo " kush-buf" ndersa te huajt e kane perkufizuar fusha e mellenjave . Po te jap dhe nje sqarim ty dhe atyre qe e kane per qejf ta quajne kosoven -dardani . Dardan nuk ka asnje kuptim ne shqip ndersa serbo kroatisht po .. "dar - dhurate" dhe "dan - dita" pra dhurata e dites ne serbo-kroatisht, ndersa serbet e kane " dhurata nga zoti" ( ne lashtesi) . Pra me kujdes me hapje bythe se kosovo apo dardan jane fjale shqipe .

             1. R
              Romioi filohelen alla TurkoPontos

              @ nuk perkthehet se duam ne.... Ti sdi historin dhe azkuon te tjeret "debil e foshnjor" sot eshte dita jot e fatit qe te ndricohesh nga padituria. Nuk fillon historia e turqve ne kosov ne vitin 1389 o njeri i trash. Fis i par Bulgare qe kaluan danubin ne shekullin 6-7 ishin turq. Ato fiset turkobulgar pikerisht u zgjeruan ne tokat e bizantit duke perfshire edhe kosoven. Fjala bulgar nuk eshte slav. eshte turk. gezuar pallosh i paditur.

              1. s
               shqipo

               Dardan eshte fjale serbe? O zot o ka mundesi gomarsia njerezore te mos arrije deri ketu!!! Po fjala "dardan" ka ekzistuar me shume se 1.000 vjet me pare sesa fiset serbe te arrinin ne Balkan o kokrra e psikopatit, a je ne vete cfare shkruan? Serbet erdhen ne keto ane ne shek VI-VII te eres sone, ndersa Dardania dhe format e saj shtetrore dhe emrat e mbreterve te saj, jane te njohur qe ne kohet para-romake. O BUDALLA "nuk perkthehet ...", o analfabet funksional, shko ore idiot i lindur mbaro shkollen 9-vjecare, ate bej. E sa per kuptimin e fjales Dardani, i vetmi shpjegim qe jepet deri me sot eshte nga fjala shqipe "dardhe". Dardhania eshte vendi i dardhave! Te fala cobankes qe ke ne shtepi!

             2. S
              Shqiptari

              Martin Cama nje agjent serb!

              1. S
               Shpendi

               ... por t pakten iku dhe nuk vrau shqiptare, sic beri dhenderri dhe agjenti 007 Sali Vuk Karaxhich ne vitin 1997!

              2. ?
               ?./

               Shkrim koti. Pa asnjë rëndësi historike. Lëre pastaj që është shkruar në dialekt. Pra në kundërshtim me normat e shqipes zyrtare. Nuk e di se përse kur lexoj shkrime si ky i këtij Ndrekajt më kujtohen ata kalemxhinjtë nga Shkodra në vitet 1939 -1940 që u "çartën" duke lavdëruar Musolinin dhe pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste!

               1. B
                Bureto

                Nuk po kuptoj! Më herët sikur na kanë thënë se gruaja e Martin Camajt ishte gjermane!! Cila është e vërteta?

                1. i
                 i relaksuar

                 Po pra! Mos ka patur te dyten gjermane.

                Lini një Përgjigje