FOTOT: Egjipt, shfaqje befasuese zotash të rremë

31 Maj 2022, 22:40Kulturë TEMA

FOTOT: Egjipt, shfaqje befasuese zotash të rremë

Arkeologët që punojnë në gërmimet pranë Kajros kanë zbuluar qindra arkivole të lashta egjiptiane dhe statuja bronzi të hyjnive të asaj kohe, njoftoi Ministria egjiptiane e Turizmit dhe Antikiteteve.

Statujat e perëndive(zotave të rremë) Anubis, Amun, Mina, Osiris, Isis, Nefertum, Bastet dhe Hathor u zbuluan në varrezat e Saqqara-s, së bashku me një statujë pa kokë të arkitektit Imhotep që ndërtoi piramidën atje.

Ministria tha se 250 arkivole, 150 statuja bronzi dhe sende të tjera datojnë nga periudha e vonë egjiptiane rreth 500 para Krishtit.

U gjet gjithashtu një instrument muzikor i njohur si asistrum, si dhe një koleksion enësh prej bronzi të përdorura në ritualet për të adhuruar perëndeshën Isis.

Arkivolet prej druri të pikturuara u gjetën të paprekura në varre dhe përmbanin mumie, amuleta dhe kuti druri.

9 Komente

 1. U
  Universi shprsa ime

  Per injorancën tuaj se kan fajin faraonët.

  1. V
   Vaj vatani

   Po pse zota te rreme o trushkulur. Kush na jane zorat e vertete sipas jush? Na myten talebanet. Ministria e Egjiptit e jep lajmin ne menyre korrekte, jane gjet statuja hyjnish te Egjiptit, keta talebanet shqiptare ndiejne te nevojshme te sqarojne popullin se jane zota te rreme. Ju te beni te te vije mall per ateizmin e Enverit. Te pakten asokohe zbulimet arkeologjike mbi statujat e perendive jepeshin korrekte. Askush nuk ndjeu te nevojshme te sqaronte dynjane se Dea e Butrintit ishte zonje a zot i rreme.

   1. J
    Juli

    O MATUF ndërroje emrin e artikullit . E rreme ,kush po rrenë !!!! Ti po rrenë.

    1. E
     Edi

     Ahahahahah! Ça është ky titull? "Zotat e rremë!". Kshu është kur punëson cjap në redaksinë e lajmeve nga bota.

     1. U
      Une

      Zote te rreme? Turp, Nderrojeni titullin se late nam!

      1. K
       Klimax

       I "shkreti" autor i shkrimit, nuk ka idenë e egzistencës së mitologjisë egjiptiane!

       1. F
        Fshatari

        Detyra e redaktorit eshte te ndaje te miren nga plehrat dhe te postoje plehrat. Prit se ka mundesi qe nje dite tu shkasi dora dhe te postojne te verteten. Ose qellimi i shtypit eshte jo te informoje publikun, por te mosinformoje.

        1. B
         Baliu

         Duket sikur edhe ato perendeshat e rreme ne foto po habiten me disa gazetar te rreme.

         1. D
          Djalli

          Nuk ka asgje per habi, mosha artikullshkrueses/it perputhet me invazionin qe shume bashkesi protestantesh bene ne Shqiperi, duke proklamuar Jezusin si te vetmin bir te perendise mbi toke. dhe ajo/ai ka kaluar neper verset e rrema te bibles se Jamesit

          Lini një Përgjigje