Habit akademiku shqiptar: Apollonia është qytet grek. Shqiptarët nuk kanë gjak 100% të pastër

25 Qershor 2022, 09:20Kulturë TEMA

Habit akademiku shqiptar: Apollonia është qytet grek. Shqiptarët

Akademiku Apollon Baçe, thotë se në një libër që ia dedikon gjyshit, kujton se ai i mësoi se fjala komb shkruhet me K të madhe.

Në emision “Arnautistan” të Mustafa Nanos, Baçe deklaroi se pushtimi osman na ka sjellë mjaft të këqija dhe se deri sa filloi pushtimi osman, Kushtetutën dhe statutin i ka pasur më të bukurit e Adriatikut.

Sipas tij, nuk ka qenë Shqipëria e sotme, por se është shumë e zvogëluar krahasuar me atë që ka qenë.

Baçe shton se Shqipëria ka pasur njerëz që i kanë dhënë botës dhe i ka dhënë figura shumë të mëdha botës.

"Kur amerikanët ndihen krenarë për kombin e tyre, ne pse të mos kemi lavdinë. Por duhet të jetë një lavdi e cila edhe sot duhet ti përgjigjet asaj të dikurshmes.

Ai që njeh të kaluarën nuk ka frikë nga e ardhmja, thuhej në një revistë. Kjo do të thotë se është një komb shumë vital, i cili arrin ndoshta të bëj diçka dhe të mbijetojë.

Që të gjesh në Ballkan gjak 100% të pastër nuk e gjen dot. 41% e kanë kroatët, ne e kemi më të ulët se ata. Kjo do të thotë se jemi më të përzier. Një komb që ka fuqi të madhe kulturore të asimilon.

Unë në librin tim nuk e quaj Epirin Epir, por Iliria e Jugut. Termi Epir nuk ka lidhje me grekët. Hyjnë thesprotët dhe kaonët. Homeri me fjalën Epir, do të thotë që janë banorë të ishujve që bregun përballë e quajnë Epir.

Është emërtim barbarët e detit, e bregut. Nuk është as emër që na kanë vënë të tjerët dhe as vetes, është emër neutral. Skënderbeu dhe Barleti e përdorin si mburrje.

Por unë them Iliria e Jugut, te aktet e papatit thuhet Arbëria e jugut. Orikumi nuk ka asnjë dokument që është koloni greke. Oriku nuk është koloni, Butrinti nuk është koloni. Apollonia u themelua nga 200 korintas dhe fusha e Myzeqesë quhet fusha e Gylakut, për të parin e kolonistëve. 200 vetë nuk mund të thuash se nuk patën përzierje me popullsinë vendase. Janë të tëra në greqisht.

Apollonia pavarësisht se kolonistët e parë janë martuar, janë përzier, është një qytet grek. Ti po vajte në Amerikë dhe je pesë gjenerata, ti je amerikan. Te Durrësi kam vërejtje. Nga autorët e lashtë gjithmonë quhet qytet.

Kur hyn në gjirin e Jonit, se Jon quhej Adriatiku në atë kohë, thuhet se në anën e djathtë banojnë barbarët ilirë. Në histori ke të bësh me përkthime të këqija që çojnë në anën e kundërt.

Kalon nga qytet ilir, në qytet greko-ilir, por që mbetet kolonia e Durrësit. Enver Hoxha ka thënë fjalën më të bukur lidhur me historinë, ajo që është greke jepjani grekëve, ajo që është ilire, dëshmojeni se është e tillë dhe mbroheni", shprehet ai.

126 Komente

 1. m
  mark

  po te degjoi e.kocaqi , te vrau.

  1. B
   Bajrom Ramaxoni

   Deri para pushtimit osman perberja e pupullsise nuk dihet , duhen marre parasysh pushtimet greke, bullgare, romake, serbe dhe kur shkeli Turku mbiu vetem bar dhe Turq shqipfolsa. Nuk ka ngelur pushtues qe nuk e ka shkerdhy er ate popull pa asnje shtylle kurizore. Psh quhet Mark por ne fakt eshte Ahmeti....

   1. T
    Taulant

    Plehr , produkt incesti gjithe Ballkani e Evropa kane pesuar levizje popujsh . Greqia plehr u zhduk fare prej koleres se 1348-1353. U popullua prej Sllaveve,Shqiptareve dhe Turqeve.

    1. R
     Raimond vlonjati

     Ja tja hedh poshte une keto qe thote Apllon Bace per perberjen e popujve Kroate dhe Shqiptare Sipas nje studimi nga me seriozet sot per sot i kryer nga nje grup shkencetaresh Kineze te Universitetit te Shangait per syte Blu, Sipas ketij studimi del se ne Ballkan Shqiptaret kane njerez me sy blu me shume se kushdo tjeter ne Ballkan me mbi 39% njerez me sy blu, nderkaq Kroatet slovenet , serbet , bullgare, greke, rumune etj, kane poshte 28% Nga ana tjeter ,sipas Wikipedias Kroatet nuk jane aspa Ilire, ata jane nje perzjerje e popujve sllave te ardhur nga Irani, me popujt truk Avare, Hunet dhe me Gjermanike, dhe me popujt Vllahe qe ishin Iliret e latinizuar Kur erdhen Kroatet ne Ballkan nuk kishte me Ilire, sepse Roma i kishe deportuar mbi 70% te ilereve, ndersa pjesa qe kishte ngelur ishte nenshtruar administrates romakke dhe ishte asimiluar e kthyer ne Vllahe Pas kesaj erdhen Hunet, avaret , ( ne kete kohe erdhen Kroatet) dhe gjermaniket dhe aty u krijua nje perzjerje e papare Dmth qe ta dije ky Akademiku i pordhes , kroatet jane nje perzjerje totale, dhe ata pretendohet se jane Popullsi Iraniane ne orinjinen e tyre te lashte --Ata nuk kane lidhje fare me Iliret Ndaj o shoku kaur lexo njecike se qenke hajvan fare, flet sikur jemi ne vitet 1990 Ndersa per Shqiptaret , qe nuk jane te perzjere si rrace qe nga koha kur erdhen Romaekt e deri tani une do te jap ketu nje argument qe nuk e kundershton dot askush , sepse ate argument po e vuajme akoma Rajoni i Shqiperise ka qene nje vend qe nuk kishte fusha fare, sepse fushat u krijuan nga Enveri, por kishte vetem Keneta dhe Male Kentat shtriheshin nga Shkodra deri ne Jug te Vlores , dhe ne kete rajon Bregdetar te pinte mushkonja malarike Tani ketu ka nje Parim ne levizjet e popullsive qe eshte i Perjteshem --Popujt shkojne nga nje vend qe nuk eshte premtus per jete te mire , ne nje vend qe prmeton apo qe ka nje jete te mire , Dhe kjo eshte edhe aryseja e Emigracioneve gjate gjithe historise njerezore Pushtueist qe pushtonin Ballkanin , pushtonin Greqine, Serbine, Kroacine, Rumanine, Bullgarine , Kstandinopojen e tj edhe ne fund Shqiperine Te gjithe keta pushtues vinin ne Shqiperi vendosnin nje administrate me pake ushtare dhe rekrutonin ushtare Shqiptare, por nuk vendosnin populsite e tyre ne Shqiperi, sepse Shqiperia nuk premtonte azgje, pasi ne nuk kishim as qytete, as rruge , as porte te zhvilluara, sepse kishim mocale prane porteve qe te vdiste mushkonja malarike, Plus qe edhe nje qytet port qe kishim si Durresi, ai kishte nje histori te tmerrshme termetesh qe e thone te gjithe studjuesit e huaj Nderkaq fqinjet tane kishin qytete -port te shkelqyer ku behej jete tregetare e madhe si Selaniku, Athina, qytetet ne Kroaci, qytet porte ne Bullgari, Konstandinopoja Pra pushtuesi i Ballkanit nuk ishte idiot qe ndersa kishte keto qytete nen varesine e tij, te mos jetonte ne keto qytete ku behej tamam jete e begate dhe te vinte e te vendosej ne gerxhet dhe kentat e Shqiperise --Kjo sikur nuk ben kuptim Ne edhe sot qe jane thare kenetat ne prape ikim nga Shqiperia , ndersa para 500 apo 1000 vjetesh Shqiperia ishte nje vend i eger fare ku pushtuesi as qe merrej fare me ne,, sepse nuk kishte azgje , por vente andej nga Greqia, Serbia, Bullgaria ku nxirte fitime perallore dhe atje vendoste edhe popullsite e tija Ndersa ne Shqiperi pushtuesit punesonin keta hajdutet vendas qe te mbanin rend dhe mblidhnin taksat dhe ua mernin taksat ketyre-- Ndaj per kete shkak , dmth shkaku i Vendit tone shume te prapambetur ka bere qe te huajte te mos e lakmojne per ta populluar me popullsite e tyre , dhe kjo na ka shpetuar qe te mos asimilohej ideniteti jone Pra, eshte thjesht parimi i Emigracionit qe popullsite shkojne gjithmone ne vend me te mire, nuk mund te shkonte turku nga Stambolli nje qender e shkelqyer zejtarie, tregetie , qytetarie dhe te vendosej ne kenetat e Shqiperise , se eshte hajvanllek ta mendosh Turku shkonte ne Selanik, ne Athine, ne Sofje,ne Beograd ku behej jete tamam dhe ku edhe popullsite vendase ishin shume dashamirese me turqit , sic thone vetem historianet greke e serbe ndersa ne Shqiperi i priste plumbi kokes Ndaj Qeveritaret turq ne Selanik e Manastir nxirnin fermane qe " kush vret nje shqiptar, qeveria nuk i ben azgje " Pra piekrisht arsyeja e Parimit te Emigrimit eshte arsyea e pakundershtueshme qe ka bere qe shqitparet te jene populli me i paster gjenetikisht krahasuar me gjithe fqinjet tane , gje qe e pasqyroi edhe studimi i Shkencetareve kineze , qe ishte nje studim per gjithe popujt e Europes Aty ne dilnim me te afert me popullsite gjermane e ruse sesa popujt e tjere te Ballkanit , ne baze te perqindjes se njerezve ne sy blu Sepse duhet te dini qe sipas shkenceatereve njerezit me sy blu jane te gjithe te lidhur genetikisht me njerit tjetrin , asi syte blu jane krijuar diku ne Veri te Europes para 10 mij vjetesh tek nje njeri i vetem Kaq sa per kete topen Apollon Baci Do thoshja edhe dicka per Apollonine--Aty ne Apoloni ka studjuer edhe Ciceroni dhe Ciceroni ne ditaret e tij thote se e njihte gjuhen Ilire , ngaqe ksihte studjuar ne Apolloni dhe nga agjuha Ilire ai shpjegonte se emri i Pirros se Epirit qe ishte Pirrus vjen nga fjala ilire Burrus , qe sipas tij do te thote Burre i vertete , Ja kaq

     1. b
      ben

      Kroatet jane pas-ardhesit e Liburneve, ilireve te famshem qe ndertonin anijet e luftes te quajtura Liburnia. Ishin keto anije, me te cilet, Mbreteresha Teuta e Dardaneve, i mbajne romaket larg Ilirise per shume vite. Kroatet, duke qene te rrethuar nga sllavet mbasi ata u dynden ne Ballkan ne shekullin e IV e V, e humben gjuhen dhe u sllavizuan. Sidoqofte, fakt eshte se ne bote nuk ka me rraca te pastra. Perjashtim nuk ben ketu as populli yne.

      1. q
       qe te kuptosh

       Kroatet jane SLLAVE! Edhe nese mes tyre ka mbeturina te ilireve te lashte, te cilet u sllavizuan, ata perseri mbeten SLLAVE, sepse te qenit sot sllave tregon se ata jane shumica!

       1. R
        Raimond vlonjati

        Kroatet edhe serbet jane sllave me pake se 20 % , Sepse popullsite Slave i kane perqindjen e njerezve me sy blu mbi 75% , ndersa Kroatet i kane ate perqindje me pake se 20% Gjenetika nuk te lejon te gabosh, ndaj te gjtiha ca thuhen per ta , pa u mbehstetur tek studumi gjenetik jane peralla STUDIMI GJENETIK tregon, qe KROATET nuk jane sllave aspak, por jane nje mish mash, sllavo, gjerman, hungares dhe avare Kur erdhen Kroatet aty ne ate rajon nuk kishte Ilire, se Iliret ishin Latinizuar ndersa shumica e tyre ishin deportuar neper vende te tjera te Ballkanit te Jugut apo edhe ne Itali,

        1. q
         qe te kuptosh

         Nuk ka asnje dyshim se KROATET (edhe serbet) jane SLLAVE! Natyrisht qe perzierje me popuj te tjere jane te ditura dhe mese te pranuara, por kjo nuk e ka ndryshuar karakterin sllav te asaj popullsie! Te gjitha te tjerat jane "teori" ne ajer, per shkaqe politiko-strategjike. Studimet gjenetike i nxjerrin kroatet si popull sllav me perqindje shume te larte, e kunderta e asaj qe thua ti.

    2. O
     Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

     O Zot cfare tjeter do te na shohen site....!? Pafytyresia sunite nuk njef limit.....

     1. P
      Per korrektese

      Ore, mire paska folur ky Apolloni. Historia jone është e lashte. Natyrisht qe kuktura greke do kishte ndikim shumë të madh ne Iliri, por kjo nuk është gje e keqe. Por ka shumë njerëz të pashkolluar qe kujtojne se historia e Shqiperise fillon me pushtimin Turk dhe me fene myslimane. Injoranca nuk ka kufij. Galët e Frances u ndryshuan kaq shumë nga ndikimi romak sa u kthyen ne frankë, dhe formuan Francën e sotme. Po ashtu edhe ne Spanje apo gjetke. Madje vete Romakët u ndikuan shumë nga kultura greke.

     2. S
      Sad Memories

      Ky Much (MUT) Nano ka marre persiper te mbroje sllavet , shikojeni nga emri qe ka emisione .Filloi me origjinen e Skenderbeut dhe nuk dime se ku do ndaloje ...., vetem po hengren koka e njeri tjetrit me Chanin!!! turp per emisionet qe bejne dhe car nxerrin nga goja >

      1. B
       Buda

       Apollon Bace -aktivist i PD -se dhe akademik i bere nga Perbindehsi i Vicidolit qe shkaterroi Shqiperine.

      2. J
       Janulla

       O mark o mongolojevgjitepontiocobanocifutevurkaro “grek “ lexoje dhe kete se Cfar thone Historianet “Greek “:::::The socio-cultural Roots of the Greek Economic Crisis Dimitris Epikouris:::::::::::Greece is by no means related either genetically or culturally to the ancient cosmos and the people who once occupied this land. The modern greeks are just an intermixture of balkan tribes (albanians/arvanites, slavs, wlachs) which in the process of time mingled with northern africans, armenians and other tribes of Anatolia, not to mention the francs and the venetians who were also dominantly present in this land.yes or not,,what??During the byzantium era, those tribes were christianized while the few remaining descendants of the ancient greeks who refused to convert to christianity were either persecuted and killed by the christian emperors or died of several plague waves that occurred quite frequently back in those days. Another factor that contributed to the reduction of the population was piracy. It is a well known fact that the city of Sparta had been almost abandoned and unoccupied for 400 years while Athens and especially the area around the Acropolis was a place for pasturing sheep.yes or not ?? What “””The attempts to “hellenize” those intermixed tribes were mainly made by european sovereign states which needed a protectorate to promote their interests. The geographic location of Greece is still considered as the connecting doorway between East and West. The european romantics who dreamed of reviving the ancient hellenic cosmos through the mountain savages also bear a degree of responsibility for the false identity that was given to the modern greeks.??? The superfluous and simultaneously disastrous decision to name as “hellenes” (greeks) that intermixture of tribes eventually placed a very heavy burden upon them simply because they lacked the proper educational background that would enable them to develop the necessary awareness that would help them identify themselves with the ancient inhabitants of this land.!!? ?If someone wonders why the rest European Union countries are so stiff against Greece, it is perhaps because they are ignorant of the real situation here. They lack the necessary knowledge to fully comprehend the socio-cultural roots of the modern greek state. Greece will never be a purely european country. It canʼt be. It doesnʼt want to be. https://www.freeinquiry.gr/single-post.php?id=480

       1. ?
        ????️

        https://en.m.wikipedia.org/wiki/Apollonia_(Illyria)

       2. j
        ja pra bijt e Kurves Esadiste si i qit greku

        jua shkerdhefsha rracen e ardhur nga fundi i botes ne Shqiperi . Sigurishte qe ju qe s'keni gjak Shqipetari , shiteni e bliheni ke cdo Treg Xhambazi (grek etj ) -sepse me kte Stradegji keni mbijetuar ne shekuj ne Trojet Shqiptare . Gabimi fatal i e naiviteti Mikrpites e qenia njerezore e Shqiptareve , qe ka lejuar e lejon ala qe kjo Rrace Shkerdhatash ardhur ne dxýndjet anadollake arabia e kurdistani bashke me Hordhite Turke , i lejon te bejne Historine e Kombit Shqiptare ,nderkohe qe kta s'kan asnji gram gjaku Shqiptari . Turp per Akademine e qylaxhinjeve dhe kte shkerdhat Pederasti Akadamiku i Karit qe mbasi eshte shkerdhyer me Greket del e pellet me gojen e tij te shtremberuar e nji Ze Tejet te Pasigurte qe karakterizon (ana psikollogjike ) nji te pavendosur e te pasigurte ne Ate qe Thote e tregon . Ky eshte safi Kurd nga prejardhja ,pamvaresishte qe Emrat Shqiptare i kan perdorur si Maska ose Bilet per te care ne jete mes Shqiptareve . Apollonia s'ka qen kurr Greke , dhe kte e ka pecaktuar qarte edhe Historia e Francezi Rei qe e zbuloj etj etj . Vetem ne Shqiperi dalin her pas here Sharlatane me tituj "Akademike" dhe pellasin mbi Historine nen nji Kontekst Politike - sepse sot Greku paguan per kte gje i ndihmiar me Miljarada nga BE-ja edhe per kte qellim financimin e elementit joshqiptare por edhe esadiste ne Shqiperi temanipulojne Opinionin

        1. T
         Taulant

         Greket ndertuan koloni ne gjithe Mesdheun. Akademiku hedh poshte pretendimet Greke per koloni te Orikumit,Butrintit dhe sidomos prejardhjen Greke te Epirit. Persa i perket qytetit te Apollonis ka te dhena qe eshte krijuar prej koloneve Greke. Ne gjithe Shqiperin nuk jane me shume se dy qytete te krijuar prej koloneve Greke.

         1. n
          njoni

          E sakte!!! A. Brace flet me fakte reale dhe te sakta. Fakti qe na shkerdheu turku para mbrapa per 500 vjet dhe solli horrdhite nga shkretetirat me callma dhe surrat mbuluar nuk e ben Bracen fajtor se po ti thote ne sy sic jane. Shumica e arberoreve iken ne Greqi dhe Itali dhe vendin e tyre e zune horrdhite islamike te sjella nga sulltanet per ripopullim ne keto troje. Ashtu dhe greket kane ardhur dhe ndertuar kolonite e tyre tek ne. Ne kemi >35% DNA turke se shqiptare....dhe kur sulltan Erdogani ta thote qe une kur vi ne Arnautistan vi ke gjkaku im nuk e thote per syte e shqiptareve por thote te verteten,. Hajt selam

          1. E
           E di si eshte puna

           Nuk ka ASNJE te dhene historike qe ne trojet e banuara sot nga shqiptaret, ka popullsi te ardhura turke!!! Nderkohe qe ka shume dokumente qe ne zona te caktuara te Ballkanit ka patur vendosje te popullsive turke! Pra dihen zonat dhe kohet e vendosjeve te koloneve turq. Per ne trojet shqiptare nuk ka asnje te dhene per kolone masive me popullsi turke! Natyrisht qe ne kohen e Perandorise shumekombeshe Otomane ka patur persona te etnive te ndryshme qe jane vendosur me detyra administrative (ushtarake, gjykates, fetare, tregtare, zanatcinj ...) qe jane vendosur ne zona te ndryshme, pra natyrisht edhe ne zonat shqiptare. Por kjo eshte krejt tjeter gje dhe nuk ka te beje me popullsi te tera qe kolonizojne nje territor te caktuar. Nese ne territore te caktuara te Ballkanit ka dokumente dhe fakte qe popullsi te tera turke jane vendosur ketu apo aty, nuk ka ASNJE dokument dhe te dhene se popullsi turke jane vendosur ne troje shqiptare. Kjo eshte afermendsh, pasi territoret shqiptare gjendeshin ne skajin me te larget perendimor te Perandorise dhe nuk kishte as interes dhe as perfitim qe dikush te shkonte e te vendosej ne fund te botes! Atehere trojet shqiptare ishin zonat me te varfra dhe me te largeta te perandorise, ku askush nuk kishte deshire te shkonte. E kunderta ka ndodhur, popullsi te tera shqiptare jane zhvendosur nga trojet e tyre dhe i jane afruar qendres se Perandorise, aty ku interesat dhe mundesite per nje jete me te mire ishin me reale. Psh zona e Kavalles sot ne Greqi, e cila ndodhet shume me afer Stambollit (Kostandinopojes) ka qene e banuar deri ne 1913 ne shumice nga popullsi shqiptare e islamizuar. Nga Kavalla eshte me origjine Mehmet Aliu, qe krijoi Egjiptin modern dhe per te cilin nuk ka asnje dyshim se eshte shqiptar! Gjate gjithe historise se Perandorise Otomane, nga trojet shqiptare jane larguar popullsi shqiptare, por nuk kane ardhur popullsi te tjera, pasi nuk ka patur interes per te ardhur. Prandaj popullsia shqiptare ka qene dhe vazhdon te jete e pakte, pasi shumica jane larguar ... Sidoqofte nga studimet gjenetike, popullsia shqiptare ne gjithe Ballkanin rezulton si me homogjenia, pra si me pak e perziera. Keto thone studimet, per te cilat mund te kerkoni dhe te gjeni te dhena per kete ceshtje. Kjo nuk do te thote se shqiptaret jane "te paster", sepse pastertia racore ekziston vetem ne trurin e debilave dhe idioteve te pashkolle!

         2. I
          ILIRËT

          Mos mer zjarr kot më kot...... ... . Tani gjërat po bëhen shkencore jo me fjalë e mburrje. ..... . Ne kemi thënë jemi gjak Ilir.... . Kështu kanë thënë edhe kroatët...... . Dhe shkenca e sotme e studimit të ADN-së nxjerr se pasardhës më të afërt të ilirëve janë kroatët, jo shqiptarët. ...... . Kjo është ditur që në kohë të Enverit e të Titos, kroatët e thoshin edhe atëherë. .... . Shqiptarët u bastarduan në shekuj. Këtu kanë qenë romakët, sllavët, turqit, dhe kanë lënë gjakun e tyre...... Ndaj në Shqipëri dalin me gjak sllav, persiane, romak, skandinav dhe shumë pak ilir. ..... . Kjo po hedh idenë se shqiptarët nuk janë pasardhësit më të afërt të ilirëve, por janë kroatët. Këta u sllavizuan gjatë pushtimeve sllave vetëm në gjuhë, jo në fe, dhe ruajtën ADN ilire.. ....... .... . Ndërsa ne patriotët shqiptarë ndryshuam fe e atdhe........ Turqit pushtuan për 500 vjet edhe Greqinë, edhe Bullgarinë, edhe Serbinë, edhe Malin e Zi, edhe Kroacinë, edhe Rumaninë, bile edhe Hungarinë deri në Austri, por të gjithë e ruajtën fenë e tyre. ........ . Vetëm ne patriotët më të mëdhenj të botës ndryshuam fenë e atdhenë dhe nxjerrim sot harta, - ja ku ka qenë Shqipëria para 200, 300, 500, dhe 1000 vjetësh, dhe ja ku është sot, harta që tregojnë se cfarë rrac muti jemi ne shqiptarët që shkonim e vriteshin në Iran, Siri, Egjipt, për shtetet e tjerë dhe Shqipërinë e lamë të na e rrëmbenin të tjerët...... ... Ndryshuam fe e atdhe duke u shitur tek të gjithë pushtuesit. Pse nuk u shitën grekët, serbët, kroatët, sllovenët, bullgarët, malazezët, maqedonasit, por vetëm ne që flasim gjuhen e bukur shqipe..... ???

          1. K
           Koment

           Komentues Iliret Nje gje thelbesore ke harruar ndofta pa dashje. Gjuha e veçant shqipe u ruajt qe konsiderohet si "gjak" i nje kombi.

           1. T
            Taulant

            Ke mungese njohurish historike. Edhe ne greqi nje pjese e popullsise u konvertua. Por mbas krijimit te shtetit Grek prej ruseve ,anglezeve e francezeve popullsia e konvertuar u largua ne Turqi. Nuk duhet te harrosh qe lufta per pavaresin e greqis ishte nje lufte civile Shqiptare midis Myslymaneve e Ortodokseve Shqiptar. Greqia e sotme eshte nje miks Sllav,Shqiptar e Turq. Lexo pershkrimet e udhetareve Venetikas ne Shqiperin e Jugut (Greqia e sotme) ne vitet 1400-1500 , nuk flitej greqisht por vetem SHQIP. Gjuha greke ju imponua popullsise ne vitet 1835-1860 prej Anglis,Gjermanis,France e Rusise.

            1. T
             Tetovari2

             O ILIR O LESH I PALARË,bile,po ku i gjete grekët para 200,300,500 po edhe par 1000 vitesh!

             1. S
              Shqipetare-Arber-Ilire

              @@Iliriet...duket se ja ke "Futur si Kau Peles" themi ne Shqipetaret qe jemi Shqipetare.. @@Po te shikojme Enciklopedine Gjermane..Iliria,fillon qe ne Austri,dhe jo ne Kroaci sikur se thua Zoterote...nuk ka pasur Kroaci..Banoret e kesaj pjese Gjeografike ishin pjese e Fiseve Ilire,qe per te Mbijetuar u Sllavizuan. ose edhe u Zhduken ,ose Zhvendosen nen Presjonin e dyndjeve Sllave-Folese. Nje Shoqja ime Kroate me tha:Ne i kemi Rrenjat nga Malet e Karpateve...pra Kroatet e sotem ne te Verte Kerkjojne te marrin Vlera Ilire,duke Jetuar ne Territoret qe i perkisnin Ilirise, por ata ne te vertet Jane Sllave,qe moren Fene Kristjane,si dhe disa Ortodokse... Qe te Besoshe se Kroatet jane Ilir, eshte njelloj si te thuashe Banoret e Territorit Maqedonas ne (Vorjo-Maqedonia)..jane Maqedonas...Nuk duhet Ngaterruar Termi Gjeografike me Banoret e Popullates se soteme..qe kerkojne nje Identitet..Shkurt..Kroatet nuk jane Pasardhes te Ilireve..vlerat Gjuhesore e Tregojne Qarte kete...lol

              1. k
               korçari

               Ti "ilireve" , je i marre , apo hiqesh si i tille ? Ku e paske mesuar ti , qe kroatet na qenkan ilire ? Ata vete nuk e thone kurre nje gje te tille , se nuk jane idiote e injorante si puna jote . Kroatet jane zemra e sllaveve te jugut dhe kane erdhur ne Gadishullin e Ballkanit ne shekullin e gjashte (rreth viteve 570) . Kroatet jane puro sllave , sebashku me sllovenet , serbet , boshnjaket e maqedonsit , qe te gjithe sebashku perbejne te ashtuquajturit sllave te jugut . Gjuha e tyre eshte serbokroatishtja , pra , e njejte me serbet dhe e ngjashme me te gjitha gjuhet sllave , qe nga rusishtja e deri tek ukrainasja . Gjuha kroate nuk ka asnje fjale ilire dhe s' ka si te kete , jane sllave . Ti , si hajvan qe je , i quan kroatet , ilire , ndersa ata vete , kurre nuk pretendojne te jene ilire , madje edhe ne historine e tyre shkollore , e kane te shkruar , qe jane sllave te mbritur ne Ballkan gjate dyndjes sllave , shek. 6 . Kush i paska bere ADN-ne shqiptarevet dhe kroateve , more idiot ....ku e gjeten kampionin e ADN-se ilire per te bere krahesimet ? Pse futesh ne tema qe nuk ja ke haberin , more analfabet ?

               1. i
                illyrian

                O korçar duket qe edhe ti ha diku ndonjë lugë çorbë po të lexosh historinë e shkruar nga historianët dhe jo nga politikanët do kuptosh diçka më shumë... gjithsesi ADN nuk gënjen dhe ndër ata që ti i quan sllavët e jugut përqindja e prejardhjes ilire është nga 75% deri ne 85% ... futu librave korçare mos u merr me çorbë të prishur .... asimilimi i popujve në Evropë por edhe kudo nëpër botë nëpërmjet fesë nuk i ka ndodhur vetëm ilireve... shkollat në atë periudhë nuk drejtoheshin nga shteti por nga kishat ... kishat ortodokse kush i kishte në kontroll ... mëma rusi në veri të Ballkanit e shteti i porsa lindur "Grek" nga patriarkana e stambollit dhe dihet kush ishin politikat e tyre...

                1. A
                 Arbereshet

                 75% deri ne 85% !!!! O Ilirian, nuk gjen nje shtet te vetem ne Europe me nje perqindje te tille pastertie etnike. Ky shkrim ka komente me tej se qesharake ku njerzit flasin simbas qejfit.

                2. n
                 njoni

                 O byrazer po ja fut si kau peles o tu mbyllte e mendjes oooo Kroatet jane me rrenje ilire sic jemi dhe ne. Meso more derdimen para se te pellasesh, lexo libra historie mos u mer me porno se shurrdhohesh nga syri i majte :D ose mos komento fare

                 1. c
                  ca po thua

                  Kroatet jane SLLAVE o idiot! S'kane lidhje me iliret, DEBIL!

                 1. U
                  Une

                  Ka pasur plot greke, serbe e bullgare qe nderruan fene dhe qe bene karriere ne administraten osmane. E filluan jeten si fshatare dhe e mbyllen ne rangje te larta (deri edhe vezire). Shqiperia dhe Bosnja nderruan fene ne mase sepse nuk kishin kishe kombetare (ndryshe nga serbet dhe greket). Per me teper, gjysma e Shqiperise ishte katolike dhe dihet qe turqit e persekutonin keq klerin katolik. Shumica e kishave mbeten pa famulltare dhe ne keto kushte konvertimi ishte i paevitueshem.

                  1. N
                   Ndryshe

                   Nje kroat me thoshte se kemi gjera te perbashketa. Ai pranonte dhe oriigjinen e perbashket ilire. Kur degjoi kenget polifonike, me tha se diku ne jug te bosnjes kishte kenge qe tingellonin te tilla. Po nuk jam dakord se kroatet jane me prane ilirve. Ne kemi deshmi gjuhen. Jeta neper male e gryka ka ruajtur lidhjet me te shkuaren, po nuk ka ushqyer qytetrim e kjo ka sjell pasojat e mos organizimit shoqeror.

                   1. i
                    i cudituri

                    "Iliret", sa klase shkolle ke o gomar analfabet!?

                   2. T
                    Taulant

                    ore gomar di te lexosh apo jo! Thjesht po tregon vehten qe je nje shpellar i rendomte dmth nje rrote k...

                    1. E
                     Esad Pasha

                     Bashkimi i gjuhëns së fshesaxhijeve me frazat intektuale, të zbulon pjestar të war room-it, sharsëve të kepaguar të Edi Ramës. Kurjoz sa vjeç je dhe sa të paguajnë dhe me se do merresh më tej në jetë.

                     1. e
                      emigranti

                      shume sakte shoku fiks fare

                     2. x
                      xoni

                      E shikoni se cfar thote ky fytyre qeni.... Ky eshte niveli i akademikeve ketu....

                      1. i
                       ilir

                       o bace greku ta rift turku nanen e motren e bijat ju se jeni te shitur te greku e te rusi flisni kunder kombit shqiptar

                       1. T
                        Taulant

                        O shpelle, o shpellar, o i trashe, po ke e pe qe foli kunder kombit shqiptar? Ti lexon me bythe o rrote k...?

                        1. R
                         Remo

                         Po ky 'Iliri' nuk u ndaka dot nga hajdari turk , flet ne emer te 'kombit shqiptar' ,ka ndermend ta shpetoje shqiperine me topet e turkut andej nga eshte ngjizur edhe vete. Shko dhe merru me keta enuke .

                        2. P
                         Prefesori thote një gje komplet ndryshe dhe tjeter

                         Intervista e prefesorit nuke Ka fare të bën me artikullin që keni Vue ai flet komplet gjë tjeter ju thoni komplet gjë tjeter. Ju e bën për klikime dhe per të share por Jeni gazetar kote dhe njerze kote ose ju nuke jeni shqiptare por Turqe muti.

                         1. p
                          partizani

                          ky thuthuqi eshte kokrra e legenit antishqiptar.U befsh mut e te hzengshin qent o bajge balliste

                          1. p
                           partizani

                           ky thuthuqi eshte kokrra e legenit antishqiptar.U befsh mut e te hzengshin qent o bajge balliste

                           1. S
                            Sharlatani mundet me fol per veten jo Shqiptaret

                            Sharlatani Akademik (me origjine joShqiptare ,ardhr nga fundi i Botes ne Shqiperi ) mundet te flasi per origjinen dhe rracen e vet , por aspak per Shqiptaret ! - Dhe ajo qe nuk shkon fare ne kto Inskenime Fshataresh te peshtire qe nuk i shikohet as surrati e jo me zeri -me i degju cfar pellasin Kazanit ,eshte se perse na dolen menjiher kaq ne sulm gjithe Banda Esadisteve mbas Suksesit te KM Shqiptare ne Bruksel ? - Kush i shtyn kta Maskarenje te pellasin medieve me mendimin se po mashtrojne dike ,noj injorant , duke bo Politika Antishqiptare ne mediat Shqiptare ! Kjo eshte Skandaloze . Nuk ja shkerdhen gjakun noj bir Shqiptari ktyre te dyve etj si kta qe pellasin sot kazaneve me bo zhurm ne Opinion ,sepse ndryshe kjo mesele Shkerdhatsh te paguar nga Greku do vazhdoje te na zhurmoje Mediet !

                            1. A
                             Analisti gjeopolotik

                             Lume fjalesh prej alabaku injorant e analfabet , pa asnje argument . Me e bukura ....greket na i paska sjelle turku , kur erdhi nga shkretetirat arabe . O Zot , faji i internetit , qe po na detyron te replikojme me njerez te disa shekujve mbrapa njerezimit . Po si more injorant , greket i solli turku me 1430 , kur shkrimet e te gjitha germimeve arkeologjike para Eres se Re , kudo ne Evrope , jane te shkruara ne alfabetin grek ? Asnje popull ne Evrope e bote , nuk shkruante me alfabet ( me germa) , te paret ishin greket e lashte . Edhe mbishkrimet e germimeve ne Apoloni , Durres e kudo ne Shqiperi , jane ne alfabetin grek . Ti dhe plot te tjere si ti , jini injorante te pa ndreqshem .

                             1. F
                              Fol per vehetn tende jo Shqiptaret pede shitur

                              ti Analisti Bythes greke , boll tentove t'ma marresh ne goje , apo besh gojore sipas Kultures Gabele ktu , u bere ti jevg arabie , me na tregu ktu histotine ?! Sigurishte qe jan te ardhur nga fundi Botes se ishin pjes e haremeve turke te meshkujve ,(gje qe njiher Borerishte , hahah ) Shkurt se s'dua te merrem me ju Mutngrenesit greqias te Halese ktu , sa i Takon edhe Alfabetitt Grek i cili s'ka te bej fare me nji Nation pooooooor ishte thjeshte nji Albabet _Kulture Kishtare Orientale qe perfaqsonte ca _1/2 e popujve te asaj epoke te erret e komplekse te njerezimit , ashtu si Latinishtja pjesen tjeter ne Europe qe sot perfaqson Katoliket e Protestantet o na hongsh Te Gjatin sipas Filozofise Sokratit !! (shkrimete ashtuquajtura greke i gjen edhe ne indi rusi arabi etj . Prandaj boll aluduat me dicka qe s'ka te bej fare me Greqiret . E vetmja gje qe eshte nji Konstante Greke e pandryshushme ne shekuj eshte Pederastia Greke . Hajt shko e qiu ne noj WC tani kermat e temes

                              1. T
                               Taulant

                               Mire qe je koqe por te pakten studjo.Alfabetet e para ishin Asiret,Sumerasit,Feniket,Egjiptianet etj. Mos ngaterro popullsin e sotme Sllavo-Shqiptare-Turke te Greqise me Greket e vjeter. Eshte njelloj si te ngaterrosh Indianet e Amerikes me popullsine e sotme Amerikane.

                               1. A
                                Analisti gjeopolotik

                                Po pse o Taulant kari , greket e lashte , ku shkuan , kush i hengri , nuk lane pasardhes ? Duhet te dish ti , qe alfabeti i pare ne bote , eshte alfabeti grek , d.m.th. e shkruar me germa . Nuk kane shkruar greket , te paret ne bote , kush e tha ? Kane shkruar kinezet , egjiptianet ,por ama kane shkruar me hieroglife (me figura) dhe jo me alfabet . Ato qe permend ti , nuk jane alfabete . Edhe vete fjala alfabet do te thote alfa e beta ( dy germat e para greke , akoma edhe sot) . Mos kerkoi sqarime ne Google , se nuk ke aq tru ti , sa t'i kuptosh , je karafil .

                                1. q
                                 qe ta dish

                                 Shkronjat helene jane te huazuara nga ato fenikase (ky ishte nje popull semitik). Te fala sat'eme o gjeopallarik.

                             2. H
                              Haxhi Qomili pe Sauki

                              Po mire thote Profesori se shqiptarit 500 vjet ja derdhi turku brenda dhe sot kemi emra si Mahmut, Muhamet, Shefqet, Asllan, Mustafa, Ramiz, dhe mbiemra Kelliçi qe do te thote shpate turqisht apo Çollaku lagje turqish anadollake etj erj. Feja shqiptarit ka qene e do jete katolicizmi. Respekte per Ju Profesor, jeni vertet i guximshem qe e thoni. Bravos

                              1. A
                               Analisti gjeopolitik

                               Shqiperia , ose me mire me thene trojet shqiptare , benin pjese ne lindje te Evropes , pra , ne Perandorine Bizantine , prandaj feja e shqiptareve ishte kristian- ortodokse , si gjithe perandoria , ndersa katolicizmi u perhap pas vdekjes se Skenderbeut kryesisht ne krahinet veriore te Shqiperise , qe rane nen influencen e Venedikut .

                               1. S
                                SS

                                Si mund te jete Feja e Shqiptareve Katolicizmi o injorant,Katolicizmi nuk eshte Feja e shumices ne evrope.lere me ne Shqiperi..Nuk e kuptoj pse ti si Luigi te pelqen qe ta kane derdh italionet …Ik vizitohu se Mos je pedofil…Shqiptaret jane si duan edhe nga Feja nuk Fiton njeri gje ne kete Bote.te gjitha Fete premtojne per ne ate Bote.pra jane mashtruese….Ti shan njerezit se quhen me emra turq,po gjysma e katolikeve kane emra Hebre o injorant,pra jo evropian,Mark,Marie,Josef Sharon,Benjamin,Jonathan etj etj jane emra hebrenjsh..ik se je i vogel akoma,ik lepij koqet e Padre Pushtit Pedofilit.

                                1. H
                                 Haxhi qomili pe sauki

                                 Po mamin ne shpi e ke apo jo??! Me thuaj te vij tja derdh direkt Meqe jam afer mbaj edhe motren ta ve ne gjuma

                                2. M
                                 Mal Cori

                                 E ke gabim.... . Ku e ke dëgjuar që feja e shqiptarit ka qenë katolicizmi? Skënderbeu lindi i krishterë ortodoks, u konvertua në mysliman dhe u kthye në katolik..... . Fenë katolike në Shqipëri e kanë sjellë pushtimet nga Venediku. ..... Ashtu si fenë myslimane e kanë sjellë pushtimet nga Turqia. Që tregon në të dyja rastet çfarë rracë muti jemi ne shqiptarët.

                                3. T
                                 Taulant

                                 Per Apollonin ka then ate qe dihej. U krijua prej koloneve grek te lashte (mos te ngaterrohet me keta zgjebesat grek te sotem). Edhe Napoli,Marseja,Brindizi u krijuan prej koloneve Grek. Jane vendbanime te krijuara prej emigranteve si ndodh edhe sot ku popuj te ndryshem shperngulen dhe krijojn lagje.

                                 1. D
                                  Detari

                                  vertet shumica ne skiperi jane prurje ottomane dhe bullgaro-arumune. Pakkca jane Arberit e Kastriotit.

                                  1. T
                                   Taulant

                                   Te kane shkerdher keq SHQIPTARET qe i quan skiptar mbeturin serbo-greke.

                                  2. T
                                   Tirona

                                   Epir ne greqisht do te thote Kontinent. Dhe Epir (kontinent) quajne teritorin tokesor te dyndjeve barbare (te huaja) ne qytet-shtetet e tyre. Sigurisht qe gjuha ndryshon e pershtatet si psh Epir quhet nje zone apo teritor administrativ ose barbar qe sot perkthehet si njeri i eger dhe qe ka kuptim negativ. Dikur latinet tere detin adriatik dhe jon e quanin "deti i heleneve" sepse te gjitha qytetet bregdetare ishin te themeluara prej tyre. Edhe Epidhamnosi 2 sot Dalmacia eshte themelu nga helenet.

                                   1. A
                                    Aron

                                    Po ne gjuhen Ilire e shqipe e ke marre mundimin ta mesosh cdo te thote Epir? Po Helen, e ke marre mundimin te dish cdo te thote? Dukesh qe lexon vetem histori ku perdoret fjala Helen dhe nuk zgjeron trurin me teper, ndaj edhe eshte bere historia si bythe.

                                   2. V
                                    Vjosa

                                    E keqja ne shqiptareve na ka ardhur gjithmon nga shqiptare si puna e ketij lloji që ketij Baçit mund ti vesh lloj lloj epitetesh por jo akademik. Si ky lloj kafshe ka dhe të tjere që hane në grazhdin e Sali Serbit dhe i sherbejne me besnikeri që per fatin tone të keq duhet të degjojme keto teori anti Shqiptare.

                                    1. T
                                     Tirona

                                     Ne kete bote te civilizuar nuk ekziston me asnje popull me gjak te paster. Ne shqiptaret keto 2000 vite kemi qene pjese e disa perandorive te huaja dhe pushtimeve sporadike. Nga helenet, romaket, bizantinet, sllavet (serbe e bullgare), otomanet, pak anzhuinet e vikinget kalimthi, italianet, gjermanet dhe martesat e vullnetshme me te huajt. Ne pergjithesi % me e madhe ne gjakun e shqiptareve te sotem eshte ai grek, otoman e me pak sllav.

                                     1. T
                                      Taulant

                                      Po te ishte Grek do flitej Greqish injorant ? Kolonite Greke jane si sot emigrantet Shqiptar qe shkojn ne Angli Gjermani etj dhe po te banojn ne lagje te caktuara do krijonin pershtypjen e koloneve Grek qe emigruan ne gjithe Mesdheun. Por keto vende perseri kane popullsi Angleze,Gjermane etj ardhesit jane nje pakice.

                                      1. e
                                       eh c'na gjeti

                                       O Tirona, o psikopat, "gjak grek" nuk ka ne Greqi, na paska ne Shqiperi! IDIOT I LINDUR!

                                      2. P
                                       Patrioti

                                       Qenke pjedhur duke pranuar leket e grekut o trap, legen , ndyresire e kur paske dalë i zoti i ketyre broqullave te shitura nga gekafanet qe kane mohuar edhe minoritetin Çam ne greqi ore pleh.....

                                       1. J
                                        John Qelbashi

                                        o zot cakademik? ja rene pre e shifrave qe botojne serbet ne forumet e gjenetikes online? rrot kari?

                                        1. X
                                         Xheki

                                         Ky sharllatan grekofil e serbofil në emision të një sharllatani tjetër antishqiptar

                                         1. S
                                          Shqipëtar!

                                          Pseudo_akademik! Njeri pa personalitet, pa integritet, me identitet të dyshimtë dhe sigurisht me probleme të shëndetit mendor. Nëse doni një diagnozë, besoj se janë simtoma të “çrregullimit bipolar” (Shkaku i saktë i çrregullimit bipolar është i panjohur, por gjenetika, mjedisi, struktura….ndoshta edhe paraja, apo luga e “çorbës së prishur”?!!

                                          1. G
                                           Gomari i Babatasit

                                           Ky legen akademiku qe i kane dale nofullat jashtekontrollit eshte nje berishist trap,ky vepron me porosi te antishqiptaristeve,fashist.

                                           1. U
                                            Unë

                                            Pse flisni budallalleqe. Apolonia qe heret eshte njohur si koloni greke ne territorin Ilir. Koloni greke ka kudo neper mesdhe, dhe nuk ben namin njeri. Marseja ne Francen e sotme eshte themeluar nga greket njelloj si Apolonia.

                                            1. i
                                             illyrian

                                             Sa për dijeninë e këtij "professori" Grek janë quajtur Iliret nga romaket dhe ky emër rrjedh nga fisi ilir i Glaukëve, me të cilët kanë pasur kontaktin e parë romakët që ishin latin, latinët edhe sot nuk mund të shqiptojnë dy zanore ose bashkëtingëllore siç i themi ne shqiptarët kështu që nga Glauk u bë Grek, dhe kështu thirreshin me të dyja emrat të gjithë banorët e gadishullit ilirik deri sa ra perandoria romake e Romës, Gjermanët dhe të gjitha fuqitë e Evropës të asaj kohe flitet për vitet 1790 1810 vendosën të formonin një shtet fetar të krishterë me ilirët që e kishin mbajtur fenë ortodokse. Për këtë dërguan një princ gjerman që ta bënte, Otto quhej. Ilirët tashmë quheshin shqiptarë kështu për ti dalluar nga shqiptarët mysliman Ottoja që mos ju preftë shpirti në paqe dhe shpresoj që zoti ti ketë dhënë dënimin që meriton nxori nga sirtarët e historisë emrin Grek ashtu si dikur thërriteshin ilirët nga romakët dhe në këtë mënyrë arriti ti ndante ilirët në dy shtete ... Dhe ja ku jemi vazhdojnë të na përçajnë si të munden, Rilindasit tanë e kishin kuptuar shumë mirë lojën e fuqive evropiane prandaj nxorën thirrjen feja e shqiptarit është shqiptaria se një popull që nuk do vetveten nuk do dhe zotin, thirre zotin allah o thirre dio ai një është ZOTI Kështu që edhe sot duhet të shohim çfarë na bashkon me njëri tjetrin jo çfarë na ndan, emri i vërtet i gadishullit ballkanik është gadishulli ilirik, dhe ky emër nuk ju vu sepse këtu jetonte ndonjë popull tjetër por ju vu sepse këtu jetonin fiset ilire dhe ato fise këtu janë akoma nuk janë zhdukur edhe pse kanë ndërruar gjuhë, edhe kur flasin gjuhën e parisë atë të quajtur helene, edhe kur kanë mësuar të flasin sllavisht edhe kur kanë mësuar të flasin romanisht ose romaken ... ne duhet të duam vetveten ose më mirë të mësojmë të duam vetveten e mos të dëgjojmë kush na përçan, duhet të njohim vetveten ...

                                             1. r
                                              realist

                                              Illyrjan hajvani , c' jane keto perralla e brockulla qe mollois , more trap ? Sa klase shkolle ke ti ? Ke lexuar ndonje liber ne jeten tende ? Sipas teje , greke te lashte e greke te rrinj nuk kane ekzistuar , kane qene te gjithe ilire (shqiptare) dhe , me ca ilire qe kishin mbetur , gjermanet krijuan Greqine e sotme . O Zot ! Po ajo gjuha e para 2500 vjeteve , qe gjendet ne germimet arkeologjike dhe qe eshte pothua e njejte me germat greke te sotme , shkrime ilire jane ? Te flase nje injorant si ti per historine , eshte nje lloj sikur t'i thuash nje kovaci te pilotoje avjonin . Debil i vertete me 4 klase shkolle .

                                              1. A
                                               Aron

                                               Harron se ato germa nuk jane Greke, por Finike te cilat i solli Kadmi aty. Tani, ky Kadmi erdhi tek Iliret, por u la keto germa vetem Grekve? Mos te flasim pastaj qe sipas vete historianeve te lashte grek te cilet thone se kur mbrriten ne ate pjese te gadishullit te ashtequajturit grek gjeten nje popull te cilet kishin nje qyteterim te perparuar dhe qe ata i quajten Pellasg. Pellasget dhe Iliret nuk ishin aq te ndryshem nga njeri-tjetri. Madje eshte nje pikture ku tregohet Pellasgu si Zot duke dhene dituri atyre qe u quajten grek si te ndertonin. Po pa diskutim i zoti i shtepise do mesonte keta qe erdhen si refugjate. E pastaj mos te flasim per emrin Helenoi apo Graikoi se kujt gjuhe i perket. Sa per Apollonin ne pergjithesi mire ka folur edhe pse flet sikur ka mualebi ne goje, por ne disa raste ia fut si kau peles, sepse keta te ashtequajturit historiane dhe arkeolog tanet jane shume trapa dhe bythelepiresa.

                                               1. i
                                                illyrian

                                                E para punës mëso te lexosh e te kuptosh e dyta te jesh i sjellshëm pastaj studio pak e do mësosh pak me shume duket qe i bie shkurt me llomotitje kafeneje o realist lexo njëherë me vëmendje e pastaj bej komentet e tua, ti po kundershton ne mënyre banale atë qe them unë me fakte... :-) tani pyet veten kush është hajvani...

                                              2. G
                                               Genti

                                               Apollonia,Durresi(Epidamni)Lezha(Lisus) jane themeluar si qytete nga koloni greke dhe me pas jane populluar nga Iliret- Arbrit-Shqiptaret. Kolonite greke kane themeluar me qindra qytete ne brigjet e mesdheut e dei ne indi e kjo nuk do te thote gje. Brigjet e Italise e deri ne Trieste jane themeluar si qytete nga koloni greke.Edhe Marseja eshte nje nga keto. Po pastaj pse duhet te hidhemi perpjete ? Atekohe s'ka patur as kombe e as kufij. Kur u formuan kombet dhe shtetet me kufijte e tyre kur u ndane keto na rane. Qe ka qytete te themeluar nga greket s'do te thote se u perkasin grekeve. Te perziesh antikitetin me etnicitetin dhe shtetet e sotme me kufij te percaktuar eshte idiotesi ose ultranacionalizem folklorik. Demogrefia e dikurshme nuk ekziston me dhe shume qytete qe dikur kane qene shqiptare ne shumice apo greke nuk jane me por kjo nuk do thote se meqe kane qene te tilla dikur ne do ti marrim pasi keshtu do i hynim nje qerthulli luftrash dhe lumenjsh gjaku pa mbarim. Apolloni thote nje te vertete se sot nuk ka me kombe te pastra ne asnje vend por konglomerate popujsh te perzier qe dallojne nga njeritjetri vetem nga e folura dhe nga kufijte shteterore dhe pasaportat ku ju eshte veni nje identitet i caktuar. Turqia ka miliona Shqiptare,Greke,Kurde,Siriane,Sllave dhe po kaq Turq e qe te gjithe quhen turq nga shtetesia. Po keshtu Greqia e gjithe vendet me rradhe. Ne histori nuk vlen nacionalizmi por e verteta dhe kur kjo nuk perdoret per qellime nacionaliste dhe shoviniste. Iliret-Arbrit-Shqiptaret kane qene shtrire nga danubi ne veri deri ne vjose dhe Epir dhe shume popullata te tyre u asimiluan nga dyndjet sllave dhe u bene pjese e atyre popujve.Aq evidente eshte kjo sa te sllavet perqindja e genit Ilir eshte me e madhe se te vete ne pasardhesit direkt te tyre. Kjo pasi ne si popullsi me e vogel e mbetur nga asimilimet u perziem edhe me teper nga pushtuesit e rinj. Italinet jane edhe me te perzier se kushdo tjeter pasi Romaket sillnin pas pushtimeve me mijera skllever qe me pas merrnin qytetarine Romake e kjo u pasu anga pushtime dhe dyndje barbare pas renies se Perandorise Romake qe u vendosen perfundimisht ne gadishullin Italik. Kombi Italian eshte nje shprehje politike pasi etnikisht nuk ka nje te tille. Shtetet jane sajesa politike per te permbajtur luftrat per te treguar dominimn e per te zbutur urine per pushtime te feudaleve,pricerve,mbreterve,perandoreve dhe fuqive kolonialiste. E megjithate kjo nuk ka ndaluar e nuk do ndaloje ndonjehere pasi ngrihen shtete bien perandori dhe krijohen te tjera e keshtu me rradhe. Ne themi Epiri i Jugut eshte shqiptar Greket qe Epiri i Veriut eshte grek. Si ta ndajme kete pune ? Dihet shume mire se popullsite aty jane aq te perziera sa nuk dihet ku fillon greku e ku perfundon shqiptari pasi jane nderthurur aq shume sa rrezik ai qe mbahet per grek eshte ne origjine shqiptar dhe anasjelltas ai qe mbahet per shqiptar eshte ne origjine grek. Politika dhe fuqite duke e ditur kete gje i rane Epirit ne mes.Dhe kjo eshte zgjidhje me e mire deri sa te kuptojme se jemi te gjithe njerez dhe kte bote e kemi dhurate nga tjeterkush e se kemi prone qe do e marrim me vete.

                                               1. A
                                                Aron

                                                Kur keto qytete jane themeluar, greket as nuk ekzistonin. Ke shkruar nje lume ketu per asgje.

                                                1. i
                                                 illyrian

                                                 Ore a e di ti kush quhen greke ne histori apo ja fut kot ...

                                                2. L
                                                 Liljana

                                                 Per mendimin tim, gazetari qe ka shkruar kete artikull, i ka vene nje titull tendencioz. Nga cfare lexova, titulli nuk me duket fare i drejte. Ky profesor thjesht ka thene ato qe i thone te gjithe te tjeret, edhe Kocaqi. Elena Kocaqi shkon edhe me tutje sepse nuk i quan Greket " Greke ", por Pellazge, qe d.th qe gjithcka ka ndodhur ne kete gadishull, jane histori qe jane zhvilluar brenda " llojit"( pra ndermjet pellazgeve e ilireve qe nuk ndryshonin shume nga njeri tjetri). Sa per gjakun e perzier, te gjithe popujt kane gjak te perzier, megjithate shqiptaret duhet te jene krenare sepse ne gjakun e tyre nuk ka ADN aziatike e afrikane sic e kane greket. Sa per kroatet dhe boshnjaket, ata thjesht kane me shume gjak sllav ose ukrainas, sepse ADN ( Ballkan) eshte me e forte tek Ukrainasit. Shqiptaret duhet te ndihen krenare qe ADN- ja e tyre eshte me shume " Greke" se " Ballkan", megjithese me e sakte do te ishte te quhej ADN " Shqiptare" e jo " Greke", sepse ne te vertete eshte shqiptare, sepse edhe Greket e Greqise jane me prejardhje shqiptare, pervec atyre popullsive kristiane qe Greqia solli nga Turqia kur perzuri shqiptaret myslimane te Greqise.

                                                 1. K
                                                  Korcari , prof. Historie

                                                  Liljana , ne cilen histori i ke lexuar keto marrezira qe shkruan ? Po te drejtohem ty , qe te degjojne te gjithe injorantet , qe marrin guximin te diskutojne per tema qe nuk ja kane haberin fare . Te dashur "historjane" debila e idiote . Historia nuk eshte nje muhabet qe behet rreth zjarrit me perralla te degjuara poshte e lart . Historia ,si cdo fushe e jetes , eshte shkence dhe per te mund te flasin profesioniste e historiane dhe jo gjysem analfabete si Liljana me shoke , qe kurre ne jeten e tyre nuk kane lexuar nje liber historie . Une kisha nje kerkese fare te vockel : juve qe parashtroni teorira kaq te rendesishme per fqinjet tane mijravjecare , a ka mundesi te na pasqyroni literaturen ku jini mbeshtetur , ku i kini lexuar , ku i kini mesuar ??? Se po na del e cmendur e gjithe bota , qe , ne te gjitha shkollat e rruzullit tokesor , deri ne Kine e Indi mesojne historine e lashte greke (nuk quhet as pellazge e as ilire , por greke ) . Paska lojtur nga mendte gjithe historiografia boterore , qe nuk degjon Liljanen dhe disa rrypa te tjere shqiptare , qe pretendojne , se greke nuk ka pasur por vetem ilire , te cileve ju paskan vjedhur historine , a thua se historia na qenka nje thes me patate .

                                                  1. J
                                                   John Qelbashi

                                                   Korcar! Dakord jam me ty qe ka shume amatorizma dhe pasaktesira ne diskutime rreth Greqise dhe prejardhjes Shqiptare, por edhe historia qe na sygjeron ti te besojme nuk duhet besauar. Herodoti babai i historise eshte gjithashtu dhe babai i genjeshtres. Ne shkrimet e tij Herodoti ka shume kontradikta qe sdi ke te besosh, pra genjen, po keshtu bejne dhe pseudohistorianet e tjere Greke, prandaj me mend ne koke kur lexon greket, jo prasin ne prapanice. Une i kam studiuar greket dhe mund te them se Greket jane nje popull i anadollit ne shumice, qe jetonin afer me popujt e lindjes s e mesme dhe pervetsuan shume nga kultura e Lindjes s e Mesme dhe e ekspozuan ate si te tyren. Kam parasysh alfabetin qe e moren nga Fenikasit, sklupturen nga Egjypti, matematiken nga arabet etj. Greket me te paster gjenetikisht qe jane ata te ishujve, nuk kane gjak Ballkanik, por nga Anadolli, lindja e Mesme dhe Sicilia qe tergon se Greket ne territoret e tanishme jane pushtues, jo autoktone, ndryshe nga shqiptaret qe kane gjak ballkanik. Pra shkrimtaret shqiptare nuk flasin ne ere. te sygjeroj lexo pak gjenetike se te ndihmon te kuptosh historine.

                                                   1. J
                                                    John Qelbashi

                                                    Korcar! Dakord jam me ty qe ka shume amatorizma dhe pasaktesira ne diskutime rreth Greqise dhe prejardhjes Shqiptare, por edhe historia qe na sygjeron ti te besojme nuk duhet besauar. Herodoti babai i historise eshte gjithashtu dhe babai i genjeshtres. Ne shkrimet e tij Herodoti ka shume kontradikta qe sdi ke te besosh, pra genjen, po keshtu bejne dhe pseudohistorianet e tjere Greke, prandaj me mend ne koke kur lexon greket, jo prasin ne prapanice. Une i kam studiuar greket dhe mund te them se Greket jane nje popull i anadollit ne shumice, qe jetonin afer me popujt e lindjes s e mesme dhe pervetsuan shume nga kultura e Lindjes s e Mesme dhe e ekspozuan ate si te tyren. Kam parasysh alfabetin qe e moren nga Fenikasit, sklupturen nga Egjypti, matematiken nga arabet etj. Greket me te paster gjenetikisht qe jane ata te ishujve, nuk kane gjak Ballkanik, por nga Anadolli, lindja e Mesme dhe Sicilia qe tergon se Greket ne territoret e tanishme jane pushtues, jo autoktone, ndryshe nga shqiptaret qe kane gjak ballkanik. Pra shkrimtaret shqiptare nuk flasin ne ere. te sygjeroj lexo pak gjenetike se te ndihmon te kuptosh historine.

                                                    1. A
                                                     Aron

                                                     Kam pare nje here nje dokumentar serial per boten e lashte te ashtequajtur Greke. Aty nga fundi te gjithe ata historianet qe ishin marre ne interviste per kete serial dokumentar historik thane te gjithe qe emri Grek eshte perdorur shume vone dhe kjo u vendos me teper nga sutdiuesit te cilet ne vend te perdornin emra te pervecem te qytet/shteteve apo fiseve moren nje emer qe kishte pasur nje perdorim ne nje pike te caktuar te ketij qyteterimi dhe permblodhen te gjithe ate pjese. E dime shume mire se perse ne ate pjese te Ilirise perdornin emrin Graikoi apo Helenoi dhe qe te dy kane kuptim te gjuhes Ilire apo shqipe.

                                                   2. E
                                                    Emigranti

                                                    Ju komentuesit me shprehje ofenduese,o keni lexuar vetem titullin,ose jeni injorant te pa sherueshem,nese e keni lexuar dhe shihet mire sa sa keni kuptuar…..rrofte interneti ????????????

                                                    1. H
                                                     Hajdarovski

                                                     Po mire o profesor kete greqine qe thua ti kush det e lag? Deti jon a po jo? E si qenka Greqia shtet kur laget nga deti Jon? I joni profesor. jo i atyre. Pastaj per Apollonine thua jane greqisht ato qe dalin. E kush i pa? Gjithmone jane plera si Neritan ceka dhe arkeolog grek dhe francez. Si ka mundesi nuk ka arkeolog gjerman amerikan austriak. E ca presim ne? Franca dhe Greqia gjithmone armiqte tane jane. Edhe ti do jesh pjese e pagesave besoj.

                                                     1. S
                                                      Shqiptare deri ne vdekje

                                                      Te gazeta Tema punoojne gjithe moterqiret e shitur te greku per nje €300, perfshi ketu edhe Mero robqirin…Te isha un si Edi Rama e kisha djegur fare kete gazete anti shqiptare, edhe keto robqiret qe punojne aty do i kisha vare ne mes te Tiranes..

                                                      1. T
                                                       Te gjithe Bashke ne veprim

                                                       Shqiptare deri ne vdekje , Rrofsh dhe mos harro kurr , ndajme te bjejtin mendim me ty ,te gjithe ne te tjeret dhe se s'e kurr vetem . Eshte koha qe te veprohet sepse mediet si kjo e ymer pederit eshte kthyer ne Frengji nga ku Krimbat e Temes ndyjne Opinionin Shqiptare zhurmojne dhe ofendojne Shqiptaret ,sepse Institucionet e Shtetit nuk jane ne nivelet e kerkuara ,poashtu siedhe AMA e cila paguhet nga Taxapaguesi shqiptare dhe nuk kryen punen e detyren per te cilet paguhen . Ktu qendron marrezia . Kur shteti e institucionet Heshtin ,,, eshte Koha te veprojne Patriotet - Shqiptaret duke mos e len vendin te injorohet nga pederastet e rraces me te ndyre ne Bote

                                                      2. T
                                                       Tirana

                                                       Grekerit jane race e zeze dhe historikisht kane ardhur si endacake ne Iliri 8 shekuj perpara krishtit.Homeri ne shekullin 8 perpara krishtit ka cituar perpara nesh ketu ka jetuar nje popull i cili fliste nje gjuhe barbare dhe te pakuptueshme e kishte fjalen per iliret. Iliria dhe gjuha shqipe si pas ardhse e ilirishtes eshte nje nga me te vjetrat ne bote. Ky mjeran akademik eshte i pari zbulues ne historine e Shqiperise qe ka mbeshtetur teorine e greqise si nje zbulim te shekullit ndofta grekofilia apo demenca mendore e ka cuar ne perversitet koken e ketij gomari.

                                                       1. K
                                                        Klimax

                                                        Ku është çudia?!!! I gjithë Mesdheu është pjesë e civilizimit antik grek. Që nga Alikante e Kataloni të Spanjës së sotme, Marsejë e Nisë të Francës, brigjet e Afrikës veriore, brigjet e Detit të Zi, të Egjeut, Jonit, brigjet italiane e deri në Adriatik në Kroacinë e sotme. Nuk shkuan as për luftë e as për pushtime. Kërkonin brigje e toka të reja për tregti me civilizimet e atyre territoreve. Atje çuan eksperiencën e civilizimit grek, një civilizim që solli shkëlqimin dhe krenarinë e botës që jetojmë sot. Se sa të pastër në identitet janë shqiptarët, pak rëndësi ka. E rëndësishme është se identiteti i sotëm shqiptar ka bashkëjetuar për qindra vjet me civilizime si ai grek, romak, sllav, osman, etj dhe është e natyrshme që ADN-ja e këtij kombi të ketë rrënjë identiteti me këto civilizime dhe anasjelltas. Mjaft me sharlatanizmat e një nacionalizmi dhe shovinizmi qesharak!

                                                        1. K
                                                         Klizmax - Klizmas !

                                                         Problemi ktu eshte se ; Kjo Teme ,e shoqeruar me lehs te tjere Filogrek , ashtusi ky Gjysemnjeriu Anormal ,qe s'ka asnji Kompetence te perfqasoj Histroianin dhe Historine ktu , dalin MENJIHER ktu pas Bujes qe beri Fjalimi dhe debati i KM Shqiptare Rama ne Bruksel ; duke i Thartuar mesa duket Turinjte Gabeleve te Athines ,qe qiten menjiher ne Skene - Karagjozat e 300-sufllaqeve , per t'ju kundervene dhe siedhe e kane Metode Politikat -te zbehin Suksesin e Lavdine e KM Shqiptare ne Opinion ! - Pra dolen tre kater Plehra qe zhgrryhen her pas here Medieve ne rolin gjasme te Anal istit - historianit - dhe Arjanit (qe s'kerkon shpjegime shtes,cfar Muti eshte ) - te Zhurmojne Opinionin Shqiptare - dhe e gjitha kjo (ahahaha mer Malaga -mer Malaqias mesjetare ) - nuk ka asnji Dyshim se ishte nji Cfaqje e Shemtuar Greke me Surratin e Shemtuar Grek - ne mediet qe i financon Greku (me paret dhuruara nga BE-ja ) e gjiiiiiiiiiitha per her te Fundit _ nen KONTEKSTIN e Suksesit te KM Shqipetare Rama dje ne Bruksel - qellimi dihet tashme nga te gjithe kush eshte . - (Greqia nuk heq dore e vazhdon te sulmoje Shqiperine me te tilla financime qe ben ne mediet Shqiptare siedhe Juve Banden e janulles qe qelbni Mediet tona me Prezencen tuaj ,duke Ndotur Ambientin Shqiptare , vazhdon inquisition-in Mesjetare si dikur me Kishen famkeqe Terroriste Greke , qe ndiqnin e helmonin ne pabesi -Patriotet Shqiptare - duke penguar e hedhur Helm mbi gjuhen Shqipe ) - Sot ,per naivitet te ktij Shteti perseri kan arritur te ndyjne keq me elementit e tyre Toxik Mediet Shqiptare ,edhe me shume se kaq ,por kjo eshte nji Teme tjeter . Do vij Koha kur secili do mari Reston

                                                         1. E
                                                          E drejta

                                                          Ore gomar analfabet e njeri i keq Ku e pe ti qe greqia po te pengon ne bruksel!!!!!! Greqia ka qene dhe eshte per hyrjen e shqiperise ne BE Bullgaria e me pare holanda e Franca nuk na donin O i shitur ne xhami qe ke veshur me ferexhe gjithe grate e shtepise. Sa te paguan xhaxhi erdogan per te derdhur helmin gjithe andej. Ketu nuk diskutohet Brukseli o trap me zile

                                                          1. boj Klizma se je i bllokuar nga Sufllaqi gerk

                                                           E drejta e sateme o pederast i peshtire ! - Ou , u be edhe bytha jote me me quajt mua analfabet ! (hah !) Nuk e di se nga e merr bytha jote kte "anal fa bet" por nejse ,kjo s'eshte tema ktu ku kerkon te pallohesh ti ! - E para ti nuk ja ke iden ,te hyshe ne diskutim aaas te Debatosh si njeri , dhe me e forta eshte ,sepse te duket vetja se flet nga maja e Carit , duke qit nga goja vec klithma e asgje qe me kundershton Komentin tim ! Shteti me Armik i Shqiperise i cili ne gjithcka ka bere pergjate Historise edhe ben sot , eshte Greqia ,kte jame duke komentuar un me Larte , o kaqol me syze te te papastruara . Ktu nuk eshte Tema se kush e pengoj Shqiperine ne Bruksel , (sepse hahaha - un s'pres te mi sqaroje nji bole si ty ktu ate gje ) por Tema ktu o Lamash Interneti i i tredhur , eshte se ; Fake Akademiku Bace , ka dal me kte teme pikerishte ne momentin e gabuar dhe pa asnji kuptim tenton , (i nxitur nga Politika Grekut) te zhurmoje Sot kur Konteksti nuk eshte Historia e pikepyetjet e ktij PseudoHistoriiani qe nuk ndjen ne shqip ,por Tema eshte Debati i Rames ne Bruksel dhe Fjalimi tij !!!!!!!! Tani se u zgjata e kutpon se cfar truri primitive mban ti brenda asaj kafke ? - E fundit se mesa lexoj qeke i njejti mut si ata krimbate mbi Szfllaqet greke ,qe pellasin diet e nate ktu ke tema e shajne shqiptaret ,personalishte s'do ta kisha aspak per ofendim te isha Musliman Shqiptare , sepse kam gjysm,en e fisit te tille dhe asnji te veshur ashtu si shprehesh Ti pederast Greqie ktu ,duke pellitur kunder shqiptareve . Ju gabele azie e pederaste greqie , ju rren mendja se Duke ulur e pellitur tu me fjale idiote (si e keni edhe refrenin - jo turku jo erdogan e bla bla bla ) nuk e ngrini dot veten para shqiptareve ,por kjo eshte nji tjeter teme ,qe ka te bej me inferioritetin tuaj ,si rrace e pordhuar qe jeni ,te krijuar nga Prrallat dhe te mbajtur me buke e gjitjcka po nga Europa o m'hongsh Karin cop Idioti .Kam grek ktu puntore hahaha

                                                           1. K
                                                            Klizamza shpejt se ju ngriu Sullaqi ne zorre

                                                            E drejta e bythes greqireve - Ta kam dhen Pergjigjen ,por s'po e leshiojne ala Krimbat e halese pedetrastit ymer bozi . Kur ta postojne ata Repliken e lexon edhe ti pederast i squt grek .he me rruac

                                                           2. E
                                                            E drejta

                                                            Ore gomar analfabet e njeri i keq Ku e pe ti qe greqia po te pengon ne bruksel!!!!!! Greqia ka qene dhe eshte per hyrjen e shqiperise ne BE Bullgaria e me pare holanda e Franca nuk na donin O i shitur ne xhami qe ke veshur me ferexhe gjithe grate e shtepise. Sa te paguan xhaxhi erdogan per te derdhur helmin gjithe andej. Ketu nuk diskutohet Brukseli o trap me zile

                                                            1. E
                                                             E drejta

                                                             Ore gomar analfabet e njeri i keq Ku e pe ti qe greqia po te pengon ne bruksel!!!!!! Greqia ka qene dhe eshte per hyrjen e shqiperise ne BE Bullgaria e me pare holanda e Franca nuk na donin O i shitur ne xhami qe ke veshur me ferexhe gjithe grate e shtepise. Sa te paguan xhaxhi erdogan per te derdhur helmin gjithe andej. Ketu nuk diskutohet Brukseli o trap me zile

                                                           3. A
                                                            Aleksandër Gjollma

                                                            Në cilin dokument del qe Apollonia u krijua nga 200 korinthian? Tek Herodotit del qe Apolonia ishte e shquar si qendër e organizuar, madje edhe me gjyq. Që andej korinthian et morën Deifonin si UDHËHEQËS shpirtëror të trupave grek kundër përseve. Madje shkrimet janë shkruajtur me alfabetin grek apo kanë fjalë që përkthehen vetëm në greqisht?

                                                            1. $
                                                             $$$$

                                                             Qe te kuptojm me mire keto ceshtje si thenien e ketij Apollonit....duhet te bejm....dallimin dhe ndarjen.....midis..heleneve te lashte...dhe zhabzinjeve te sotem(greke)...nuk duhet ti fusim ne nje "thes" helenet me "greket" e sotem...jane 2 gjera te kunderta....ne kulturen helene (qe fillimet e saj i ka ne ate fenikase dhe egjiptiane) ka pasur shume ilire qe kane luajtur rol... helenet ishin nje shoqeri kulturore(genos)....ku ne te benin pjese edhe popullsi ilire....egjiptase fenikase trakase maqedonase...etj...perse duhet te acarohemi kur ndonje analfabet 300 i ketij forumi permend helenet apo "bemat" e tyre ato ju takojn edhe shqiptareve ....thjeshte duhet te bejm diferencimin nga keta "greket" e sotem...dhe nga keta skerbythjet 300 te forumit qe nuk i hyne ne pune dreqit.....

                                                             1. B
                                                              Bashkimi

                                                              Akademik i nderuar, mos u merr për të madhe atyre që po kritikojnë sepse nuk kanë lexuar asnjë libër histori e le më të merren me studime shkencore.

                                                              1. B
                                                               Bashkimi kujton shqiptaret si vet ai Shpellare !

                                                               hahaha profesori karit nji cop skicofreni llapaqen i c'ekujlibruar . Vetem te tille Shkerdhata Esadiste , dalin kazanit e derdellisin si jane vet ne te vertete si Sharlatan ,nderkohe qe Bota Intelektuale ka Seriozitet e Dinjitet ,ka Rregulla te qarta dhe Vendin e duhur ku mundet te Diskutoje mbi X teme Historike ne nji tjeter Kontekst jo si ky Sharlatani qe del para po nji Sharlatani kazani dhe i lejojn vehtes ,te shkelin aty ku nuk eshte Kompetenca e asnjerit ! - Perse duhet ta diskutoje sot dhe me nji Muco Kazani ky FakeHistorian nji teme si kjo Sot ? - Kushte arsyeja ? - Shqiperia ka Historiane Kompetente te Diplomuar ne Boten Europiane siedhe nji Akademi ku, jovetem mundet te Diskutohet X - teme Historike nqs nji si Thuthuqi Bace qe duket sekur i ka trut gjithmone nen tension (rryme elektrike) e sqarohet ,jo te dali saher i Cpojne nga Pas Politika e Grekut , dhe derdellisi Variantin e vet madje te bej Kompetentin edhe te Rraces Shqiptare . Kush eshte Ky more ? Nji i vetquajtur Akademik e Historian qe s'di se nga cila Rrace e ku e ka Origjinen e vet ? - Vetem nji i marre mundet te dali privatishte dhe pellasi Medies : Me degjoni mua ju ,un jam Historian .Hik mer rrace putanash Esadiste , se lat name ,ne kte Bote o Kanceri ktij Kombi ,ngelet gjithe kohes duke u shkerdhyer ,me Hienat Greko serbe kunder vendit tuaj . Ky cop muti Bace , nuk ka asnji lloj ndjenje Kombetare por edhe Shqiptare ,si mundet te lejohet e pellasi ky per Shqiptaret dhe Historine e tregoj shqiptareve se cilet jane ?- Ptu Plehra te Njerezimit .Shkoni e qiuni ne Greqi putana Esadiste

                                                              2. E
                                                               Edi

                                                               Problemi është që këmbët komentojnë kokën. Njerëz që nuk kanë lexuar, studiuar, pa etikë, barbarë në komunikim ofendojnë një profesor që thotë atë që thonë gjithë arkeologët dhe I referohet shkrimeve që I referohen të gjithë shkencëtarët. Këtu shtojmë edhe gazetarë, gazeta që nuk e kuptojnë sa e dëmshme është të fitojnë lexues me tituj skandalozë dhe kronika të zeza. Thjesht sa për të kuptuar pse jemi këtu ku jemi. Injoranca nuk ka brirë!

                                                               1. d
                                                                dike edhe ti mut c'eshte Etika ?! auuuuu hahaha

                                                                Edi , je i njejti Mut i Halese i 300 sufllaqeve .Kur beni edhe ju putana moral kte e ditkeni se komentuesit s'paskan lexuar dhe ti morr bythe ,qeke nji nga ata studjuesit e medhenj , dhe i kulturuari qe jeton ne halene e financuar nbga greku me Zhurmu Shqiptaret peder i peshtire . Profesori i karit eshte ky cop funderine .Ky s'eshte Njeri ne radhe te pare pastaj te jet dicka tjeter . S'ka Historian e Intelektual ne bote ,te perdoret nga Politika per te shtremberuar Ralitetin dhe Zhurmoje ,ateher kur s'duhet Opinionin . Juve ju do shkerdhyer fara dhe mos len kemb ne Shqiperi ,sepse jeni ber te neveritshem ne mediet shqiptare pederasta grek

                                                               2. m
                                                                mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                                                                ky kokloqja ka dhe emrin vete apollon rrot kari djale

                                                                1. S
                                                                 Shqipetare-Arber-Ilire

                                                                 o Akademik i Shkerdhyer:Duket se Ngaterron shume Gjera dhe me Qellim... 1-Po ti shohim Gjerat ne Kohe, nuk do te thote se erdhen 20-te apo 300-te "Korinthas" dhe Ndertuan Apollonin,dhe nese ishin te tille ata Ishin Korinthas dhe jo GREKE, sepse ne ate Kohe nuk Ekzistonte Greqia si Shtet..kur dime se c´do Fise, Qytete apo ishull i madhe Funksjononin sipas Lidheve te Tyre dhe Zbatonin Kulturat e tyre si dhe Kishin Zotet dhe Perendite e tyre.. 2-Une do te thoja se ishin Banoret Vendas,qe edhe u Ndihmuan nga "Korinthas" apo "Kaonas"..Ndertuan Apollonin...dhe nuk Bazohem ne Shkrimet Gjuhesore qe i perkasin Alfabetiti Greke(Helene)..ne Apolloni, kur fare lehte munde te theme se edhe Banoret e Jugut te Shqiperise, per te mos then te gjithe "Kane pasur Njohje ne shkrimet dhe Leximet Helene"..pra kane Zbatuar Shkrimin Helenike qe ishte nje Kulture e Zgjeruar e Kohes,pra nuk munde ti theme Apollonise-Koloni Greke..sepse edhe vete Koloseun e Romes thuhet se e kane "Ndertuar Greket"??Apo edhe vete Romen..thuhet se e kane "Ndertuar" Greket..ose themeluar..(Romolos).. Elementet e gjuhes jane nje Tregues por jo VENDIMTARE...po te bejme nje Paralele me Kohen e soteme Kemi p.sh..Perdorimin e Anglishte si gjuhe Zyrtare ne Eu..(Parlamente -Administrate ect)..atehere me te drejte munde te themi se edhe ne Kohen Antike...Munde te kete Qene Shkrimi dhe Leximi Helenike si nje Njohje Zyrtare, te Fiseve dhe Popullatave qe e zbatonin ate.. [email protected]@Historjani i Palles..duket se Merre Pensjon Greku, qe te shkruaj dhe ti beje gjithcka Greke.... nje Pyetje per Akademikun e Palles:Pse ne Bylis, nuk kemi Shkrime Greke???Akoma edhe Mozaiket Ilirike te Zbuluar ne Ballesh..nuk kane asgje te perbashket me Kulturen Helenike(Greke)..pra Banoret e Atehershem kane pasur si Mjete Komunikimi Shkrimore Alfabetin Helenike..por kjo nuk do te thote se te gjithe ishin-Helene(Greke)..apo Kolone...lol

                                                                 1. A
                                                                  Aron

                                                                  Mos harro, germat ishin Fenikase te cilat i solli Kadmi qe i vuri edhe emrin nje prej djemve te tij Illyroi, nuk ia vuri grek, edhe pse emri Graikoi apo Helen/Selen eshte fjale Ilire qe perdorej per te emeruar priftereshat e Dodnes Iliro/Pellasge.

                                                                 2. E
                                                                  Erdogan

                                                                  Te vetequajturit Skiptare me Kombesi Osmane ndryshuan Topo-Onomat (toponimet) Greke te Vorio Epirit dhe te Ilyrise me Y Greke. Ilyret ishin pjese e Istorise (Histori "shqip") dhe Mitho-llogjise se famshme (Fimi greq) Greke. Komb do te thote Emra, Mbiemra,Glosa (Gluhe "shqip"),Festime (fiesta latinisht), Ndergjegje,Respect etj. Keto Arnauteve te vetequajture Skiptare you mungojne.

                                                                  1. B
                                                                   Bobi

                                                                   Me te vertete eshte shume e vertete.Edi Rama me origine eshte Kroat e shikoni sa i gjate eshte dhe sa i vecante.Sali rrempall mavria eshte me origjin Kurd, kur thote gjithmon qy dhe jo ky dhe do gjithmone lufte te prishi dhe te ndertoje kasolle.Iliri dhe Mona jane race shejtoni dhe hajdutesh nga Bagdati.Te gjithe jane rraca bastarti dhe prandaj nuk binden.Ne Shqipri ndodhin cudira prandaj ja ka hyp gomari mushkes dhe nuk zbret poshte deri sati thote Amerika ndal se na poshtruat vendin.

                                                                   1. G
                                                                    Gjergj Kastrioti

                                                                    Ne fakt shumica e shqiptareve te tanishem ose keta qe kane ngelur ketuJane ezmere,sy zinj,flokezinj qe ngjajne goxha me Osmanin(evlati I Ertugrulit) dhe njihen menjehere kudo qe ndodhen.Tek tuk Ka dhe shqiptare yababci me floke te verdha,te bardhe me sy me ngjyre te celet te edukuar qe nuk peshtyjne dhe qe nuk I perdorin shprehjet e dashura te qifsha robte,me rob shpie,robqir por qe jane ne minorance.Edhe folklori,poezite,kenget e ahengut Jane te mbushura me vargje te tipit"moj syzeze me buzet si qershi"Telenovelas turke,tallavaja,mjekercjapet te diplomuar ne Universitete prestigjioze te Katarit,Arabise Saudite tregojne nje shkalle te larte zhvillimi qe Evropa I ka zili

                                                                    1. E
                                                                     Erdogan

                                                                     "Habit" Apolloni? Qe nga koha e Majmunit (Monkey angl) deri sa u hap Shkolla (Open Skolio) e pare shqipe Istitucionet ne Perandorine Osmane ishin Greke ne shumice ne Vorio Epir. Arnautet duhet te ndihen Krenare per Ori-Ginen e tyre Greke te Ilyreve.

                                                                     1. E
                                                                      Erdogan

                                                                      "Habit" Apolloni? Qe nga koha e Majmunit (Monkey angl) deri sa u hap Shkolla (Open Skolio) e pare shqipe Istitucionet ne Perandorine Osmane ishin Greke ne shumice ne Vorio Epir. Arnautet duhet te ndihen Krenare per Ori-Ginen e tyre Greke te Ilyreve.

                                                                      1. S
                                                                       Shqiptari

                                                                       Te tille i kemi ne Akademiket,qe i thurin poezi hanes,si e ema e Zeqos ne maje te thanes. —180 vjet me pare, dr.Rudolf Virchow,akademik gjerman,mjek,paleontolog,antropolog,arkeolog,studiues mbi racat dhe politikan,beri nje studim te thelluar mbi prejardhjen e shqiptareve. —Ai studioi skelete,kryesisht kafka,por dhe antropologjine e shqiptareve dhe doli ne konkluzionin se:Shqiptaret ndryshe nga shume popuj te tjere te Europes dhe Ballkanit jane nje popull Me Gjak Te Paster Arjan” -Keto te dhena ua paraqiti autiriteteve dhe Konferences qe po merrej me copetimin e Shqiperise nga fqinjet. —Ka dhe studiues te kompetente qe kane bere studime te thelluara per racat dhe popujt ne Ballkan dhe thone te njejten gje.Per kete flet dhe Konica,Mithat Frasheri dhe akademike shqiptare,serioze jo gagaçe ajror. -Ky Apollo 11,Baçua,çfare studimi antropologjik,shkencor,arkeologjik,studim skeletesh te lashta dhe krahasime mjekesor genetik ka bere qe jep te tilla konkluzione??!! Ne cilet rajone dhe vendbanime te hershme ka marre ekzemplare si Virchow,dhe ne cilin laborator i ka studiuar dhe bere krahasime?! —Apo i ka ndoshta me te degjuar?! —Lum si ne per keta trapa studiues qe kemi dhe i degjojme kur pellasin studiove!

                                                                       1. N
                                                                        Nje shqiptar modest

                                                                        Ore shqiptar loqia , ai antropologu studionte kafkat e shqiptareve te vdekur , po gjakun ku e gjeti qe e quajti te paster arjan . Edhe arjanet paskan qene popuj problematike , kriminele , hajdute , te pa bese , te trashe , mburavece , te pa gedhendur , te pa qyteteruar . Keshtu i bije te jete , perderisa jemi neve pasardhes dhe te "paster" si arjanet . Si lum ne , per idiotet si ti , qe shkruajne neper forrume .

                                                                       2. M
                                                                        Mandi

                                                                        Paska marre nje dore te mire me Euro nha Greket edhe ApolloMi.Turqia me Mislimanizimin na ruajti identitetin kombetar se kur erdhi turku ishim milet.

                                                                        1. A
                                                                         Antiturku

                                                                         Mandi turkoshaku , po vazhdoje dashurine per turkun , apo s'na la gjithe ato te mira kur theu qafen , shkolla shqipe , rruge e autostrada , ura e ndertime pa fund , hashure , hasude , turli , qenefe , comlek , fene e bukur , qe kur te flasesh me Zotin , duhet te ngresh bythen perpjete ... Ju jini te dhjere qe nga koka e deri te kembet . Jemi i vetmi popull ne bote qe dashuron pushtuesin . O Zot , c'na ka gjetur , te kujtosh me nostalgji turkun ....

                                                                        2. E
                                                                         EleΥΘeriskeΨι

                                                                         Nga shkrimtari francez Jean Richen ka shkruar , Shkatërroni gjithë Greqinë në një thellësi prej 100 metrash. Zbrazni të gjithë muzetë tuaj, nga e gjithë bota. Shkatërroni gjithçka greke nga e gjithë bota… Pastaj fshije greqishten nga kudo. Nga ilaçet tuaja ,farmaceutika juaj… Nga matematika juaj (gjeometri, algjebër) Nga fizika juaj, kimia Nga astronomia juaj Nga politika juaj Nga përditshmëria juaj. Zhdukni matematikën, fshini çdo formë, fshini trekëndëshin-tetëkëndësh, kthesën e drejtë, fshini gjeometrinë e ndërtesave tuaja, rrugëve tuaja, lodrave tuaja, makinave tuaja, fshini emrin e çdo sëmundjeje dhe çdo ilaçi, fshini demokracinë dhe politikën, fshini gravitetin dhe përmbysni, ndryshoni satelitët tuaj në orbitë katrore, ndryshoni të gjithë librat tuaj (sepse do të ketë edhe një fjalë greke kudo), fshini nga jeta juaj e përditshme çdo fjalë greke, ndryshoni ungjijtë, ndryshoni emri i Krishtit qe vjen nga greqishtja, nderroje formen e cdo tempulli (te mos kete gjeometrine greke), fshije Aleksandrin e madh, fshije te gjitha mitet dhe heronj historik, ndrysho edukimin tend. , ndryshoni emrin e historisë, ndryshoni emrat e universiteteve tuaja, ndryshoni mënyrën e shkrimit, përdorni arabishten, fshini filozofinë, fshini, fshini, fshini… Do të thuash “nuk është e mundur”. Kjo është e drejtë, nuk është e mundur sepse atëherë nuk do të mund të arrini një fjali të vetme! Nuk është e mundur të fshihet Helladha, Elenet, ajo c ka i ka themelet ky planet… Megjithatë sfida është e vlefshme”.

                                                                         1. ?
                                                                          ?

                                                                          O miku Lefteros, dakord jam une, po e di ku e ke tepruar ca? Ne fakt jo ti po ai frengu qe i referohesh ti..... po te pyesesh kinezet psh, as qe duan te dine per ata greket qe permend zotrote, po te pyesesh fiset indigjene te Amerikes, as qe duan t'ia dine per Greqine etj. etj. Po ajo qe eshte me e rendesishme eshte qe ajo Greqia qe i referohesh ti nuk ka te beje me Greqine e sotme, njelloj sikur Maqedonet e sotem

                                                                          1. J
                                                                           Janulla

                                                                           Moj elefteri moj sorre mongolojevgjitepontiocobanocifute moj vurkaregreke moj pashaport gojore,,,,:::pa na trego nje harte te vetme ku ishin kufijte e graqise perpara 250 vjetesh ,kush ishte kryeministri (Karam Ali apo Karamxhaferi)nje gazete “greke” apo nje kenge “greke” perpara 250 vjetesh,,cil kishin komshi dhe si e kishin lekuren graqirat (se sot lekuren e kane si sholle gamori) nje harte te vetme ,,,

                                                                          2. ?
                                                                           ????????????????????????

                                                                           ne akademin e haleve ,,foli 1 hale tjeter antishqiptare i poshter

                                                                           1. P
                                                                            Populli

                                                                            Akoma se ka mare vesh apollon baceja qe Shqipetaret neser do jene zoter te gjithe trojeve te tyre te rembyera se i kane me tapi jo per gje do vej haka te i zoti boll ka vujt nder shekuj grku eshte hajdut dhe frikacak po mjer apolloni do me i dhene dhe Apollonin grekut jepi dhe Tiranen me qe e ke kollai turp tevij per shkrimin qe ke bere je njeri i keq

                                                                            1. N
                                                                             Na myten

                                                                             Duhet te jesh idiot i madh te besosh pastertine e nje shqiptari kur per 3000 vjet kemi qene pjeserisht nen Greqine, totalisht nen Romen, nen Bizantin dhe nen Perandorine Otomane. Territori europian me i paster eshte Sardenja se eshte ishull. Cfare eshte popullate ne kontinent pa diskutim qe eshte perzjere.

                                                                             1. G
                                                                              Gjergj Kastrioti

                                                                              E ke gabim daku.Ruzia nuk eshte pushtuar asnjehere dhe Jane te paperzier,po ashtu polake,ceket,wikinget(po flas per perzierjen midis racave Jo per perzierjen midis gjermaneve dhe polakeve ose anglezeve me francezet ne luften 100 vjecare ose midis suedezeve dhe anglezeve,danezeve se fundi fundit eshte e njejta race(e bardhe) ndersa Shqiperia eshte perzier dhe Ka marre zakonet e turqve qe nuk Jane race evropiane por aziatike sic Jane iranianet,azeret,uzbeket etj edhe Italianate e jugut Jane me ezmere se ata te veriut sepse Jane perzier me arabet sic Jane edhe nje pjese e spanjolleve dhe prandaj Jane edhe me mbrapa dhe me te prapambetur.Doni me?

                                                                             2. G
                                                                              GEZUAR BAFTAJAR

                                                                              QE ESHTE NDERTUAR NGA TE KRISHTERE KJO PO QE QENDRON POR MUND TE KETE QENE VENDOSUR NJE KOMUNITET I ARDHUR QE QUHESHIN GREKE POR KJO NUK E PERJASHTON QE GREQIA ESHTE E BANUAR NGA SHQIPETARET NE SHUMICE ABSOLUTE . POPULLSITE NUK MUND TE PRETENDOJNE SE JANE TE PASTRA NGA PREJARDHJA SEPSE KANE LEVIZUR NDER SHEKUJ..NJERZIT KU GJENIN VEND BOSH NGULESHIN PA DALLIM SEPSE NUK KISHTE KAQ SHUME NJEREZ DHE KUFIJ NUK KISHTE. VERTETIMI ESHTE NE ITALI BILE DHE NE UKRAHINE E TE TJERA VENDE ME SHQIPETARET KU NUK I KA ASIMILUAR VENDI PRITES

                                                                              1. I
                                                                               Ishja

                                                                               Or ti akademik pa tru, pa bëj një aritmetike të thjeshtë. Pesë breza do të thotë 200 vjet minimumi. Kështu që 5 breza nuk janë amerikane sic thua ti profesor leshi, por indiane. Dihet që lufta kundër indianeve në Amerikë ka vazhduar deri në fillim të shekullit 19. Po kujt I thua; na mbyten analfabetet e Salokut, që shiten si koka të medha por në fakt janë mbetje të shemtuara, mbajtës të antivlerave. Kermat kanë pushtuar mediat. Po shko e bej një vizitë në AMERIKË ????????, shumica janë me origjinë të huaj por prapë janë amerikane dhe e duan Ameriken. Ato që thua ti nuk qëndrojnë por tregojnë që je një mendjeshkurter dhe i pa dalë e i pa bredhur themi ne. Po kujt ia thua, një huri si puna juaj.

                                                                               1. A
                                                                                Ad

                                                                                Zoterinj komentues, nuk zgjidhet gjë me sharje Vec scandinaveve, nuk ka kombe te pastra Marrim Spanjollet: te lashtet e tyre Iberiket, mandej ostrogotet gjermanike, mandej per 6-7 shekuj arabe... Popujt sidomos rreth Mesdheut jane shume te perzjere... Por akademiku ne fjale, ashtu si partia e tij eshte njeri i shitur... Me ligjin 7501 shqiptaret humben pronat stergjyshore dhe janë pa rrënjë sot ne tokën e tyre, ashtu sic do emigrant shqiptar kudo nëpër botë... Por académiku i PPSH dhe PD nuk merret me kete shkombetarizim te freskët brenda 75 vite e te fundit por merret me livret ketu e 2000 vite perpara... Neve po na hollohet shqiptarizmi sot, akademiku levozhgevave shqetesohet per E lagu s'e lagu...

                                                                                1. A
                                                                                 Ad

                                                                                 Kam dhe nje propozim: Vetë personalisht ka rreth 30 vjet që fjalen kurve e perdor shume ralle dhe kurre per femrat... Ne fakt kurvat gjenden mes burrave dhe jo grave... Pra, kur them, rrall e per mall Bir kurve, behet fjale per baben... Do të ishte me vend qe ky propozim t'i percillej dhe A së Shkencave... Dhe së fundmi, akademiku ne fjalë është akademik kurva... Me ndje o Zot qe prisha gojen..

                                                                                 1. 0
                                                                                  01070809

                                                                                  Ska faj ky eshte nga ata qe hala shohin enderr Teatrin e pashembur ndoshta zgjohet nga letargjia "jorgos".

                                                                                  1. a
                                                                                   astrit

                                                                                   Palo akedemik qe per te thene te verteten historike urdherohet nga udhezimet e Enver Hoxhes!!!!! "Enver Hoxha ka thënë fjalën më të bukur lidhur me historinë, ajo që është greke jepjani grekëve, ajo që është ilire, dëshmojeni se është e tillë dhe mbroheni" Meqe ra fjala po flasim per nje kohe qe eshte rreth 300-500 vjet para krishtit kush jane iliret e kemi nje ide por kush jane greket?

                                                                                   1. s
                                                                                    si dekorat "Akademiku Halese " Plumbin ballit

                                                                                    Nqs nuk fillohet e mbahet qendrtim Patriotik ne Shqiperi kjo fare e ndyre esadiste e Financuar nga Armiqte tane Shekullore - do behen akoma me te rrezikshem per shoqerine shqioptare dhe vet Shtetin e drejtruar nga nji KM qe shef vetem ne nji Drejtim dhe mendon se e gjithe Shqiperia duhet te drejtohet si ben ai ,qe ne fakt sben asgje per te Konceptuar vertet se cdo te thote Shtet !

                                                                                    1. j
                                                                                     janulles i ngeci kari priftit shqiptare ne fyt !

                                                                                     te gjithe ju ushkaret e dhjakt e janulles q'I boni Gojore shqiptareve ktu ke Strani i dhjer i fshatarit pederast boze, duke zhurmuar cdo tematik shqiptare , skofshi sa me pare me kadavren jalullatos andej nga keni dal si gjyshi i tij Kozmays

                                                                                     1. S
                                                                                      Sokrati

                                                                                      Perfundimisht ky fare ''akademiku'' dhe ithtaret e tij ketu ne kete blog jane as me shume dhe as me pak se jashteqitje grekofilie, qe hane, bejne palle, llapin e s'thone nje fjale per te qene per Shqiperine SOT, por ndyjne pareshtur me felliqesite e tyre, per te demtuar historine, kulturen, etnografine, gjuhen e nje populli te tere, i vendosur ne Gadishullin e Ballkanit perpare grekeve, te cilet jane te ardhur nga Egjipti disa qindra apo mijera vjet pas Ilireve. ''Deklarata'' e ketij idioti eshte filogreke dhe duhet perzene nga Akademia e Shkencave me ceremoni, nuk mund te qendroje asnje minut anetar akademie, pas kesaj proçke thellesisht antishqiptare. Vazhdojne te nxjerrin kokat me guxim armiqte e Shqiperise, kur Shqiperia ka halle te tjere...

                                                                                      Lini një Përgjigje