Këngëtari Niko Vertis mbërrin në Tiranë, Veliaj zbulon lidhjen e tij me shqiptaret

24 Maj 2023, 18:04Kulturë TEMA

Këngëtari Niko Vertis mbërrin në Tiranë, Veliaj zbulon

Këngëtari i njohur grek, Nikos Vertis ka mbërritur në Tiranë, ku nesër në mbrëmje do të mbajë një koncert në stadiumin “Air Albania”.
Por, a e dini që ylli i muzikës greke ka nje lidhje te veçante me Shqiptaret dhe Shqiperine? Teksa u prit sot nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ky i fundit zbuloi nje “sekret”, kur tha se emri i vertete i Vertis eshte Nikos Arvanitidis, eshte arvanitas nga gjyshi me origjinë.

“Jam shumë i lumtur që Nikos Vertis është më në fund në Tiranë! Përgatitjet për koncertin nesër po shkojnë shumë mirë dhe mezi presim t‘ju shohim të gjithëve atje. Besoj se do të jetë një mbrëmje e paharruar. Ajo që nuk dini është se emri i artit i këngëtarit është Nikos Vertis, por emrin e vërtetë e ka Nikos Arvanitidis. Për të gjithë arvanitasit, por edhe për ata që njohin historinë e shqiptarëve të Greqisë dhe raportet tona, mbiemri yt është një kujtesë që ka më shumë gjëra që na bashkojnë sesa gjëra që na ndajnë. Edhe me gjithë ‘cic-micet’ e politikës, arti, muzika dhe bashkëjetesa e kombeve tona janë gjëja më e rëndësishme,” u shpreh Veliaj.
Nga ana e tij, këngëtari grek nuk la pa vënë në dukje faktin se sa përshtypje i ka bërë Tirana. “Është dita e parë, por ju e dini që përshtypja është e mrekullueshme, kryebashkiaku juaj është një person që mund ta ndryshojë qytetin. Mesa shoh, ju jeni shumë me fat që keni këtë kryebashkiak, që ka një vizion për të rinjtë dhe zhvillimin e qytetit. Herën tjetër që do të vijmë këtu, ky qytet do të jetë një surprizë e madhe për ne,” tha artisti i mirënjohur.
Me një karrierë mjaft të suksesshme, në mbarë botën, Nikos Vertis është i njohur sidomos për hitin “Thelo na me nioseis”, që sot shënon 195 milionë klikime në YouTube, duke u bërë kënga greke më e dëgjuar, por edhe për koncertet e tij në shumë vende të botës.

17 Komente

 1. E
  Erdogan

  "Ashtu eshte" o Veli.Ketu ka nje ndyshin Rrenjesore. Ndryshimi midis Arnauteve te Deputetit te Parlamentit Osmane dhe Governatore Osmane ne Lybi Ismail bej Vlores,Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet etj eshte se te Paret luftuan per tu cliruar nga Perandoria Osmane dhe dhe ktyre Tradhetareve qe me vone u declaruan "Skiptare". Te ashtuquajturit Arvanitas o Veli u ngriten qe ne 1821A.D.Dhane gjithcka per Kombin Greke te Epiroteve (You nuk e njifni Epirin) Ilyreve,Maqedhonasve (jo Sllavet e njohur nga hajdutet e Parthenonit colonizatoret Angloamerikane) te Megas Aleksandros,Ioneve ku eshte sot Turqia tuaj strategjike,Greqine e Madhe (Magna Grecia) ne Itali etj. Ky vjen tek Ne qe nuk u Turqizuam o Veli.

  1. R
   Roshi

   Disa këngë arbane (arvanitase): https://www.youtube.com/watch?v=RByramofgXY https://www.youtube.com/watch?v=iHiuPowfWjo https://www.youtube.com/watch?v=3RrcCUVbzxc

   1. s
    shqip

    Alvanitasit nuk luftuan per Greqine, pasi termi Greqi eshte perdorur qe nga koha e romakeve per te treguar nje krahine, por jo nje shtet. Fakt eshte se qe nga koha e antikitetit, e deri ne vitin 1831, nuk ka patur nje shtet grek. Historia e Greqise filloi ne 1831-shin me formimin e shtetit grek. Para kesaj date ka patur vetem mitologji greke. Edhe nje idjot si puna jote, duhet ta kuptoje diferencen midis mitologjise, qe ne ne shqip i themi legjende dhe historise, qe mbeshtetet mbi dokumente apo germime arkeologjike. Ne antikitet, ka patur vetem qytet shtete greke. Ne ndryshim nga greket, shqiptaret e kane ndertuar shtetin e tyre qe ne antikitet, ku njihen disa Mbreteri Ilire, ku me e spikatura ka qene ajo e Ardianeve e udhehequr nga Mbreteresha Teuta, e cila luftoi per shume vite me sukses kunder pushtuesve romake. Anijet Liburne te Ardianeve, te ndertuara prej fisit Liburn, qe jetonin ne Kroacine e sotme, shkaterruan shume flota romake, gje qe e beri Romen qe te punesoje teknike liburne per te ndertuar anije te tilla per Romen. Sa i perket emrave turq qe kane patur disa nga rilindasit tane, qe zotrote perdor si argumente per te vertetuar tezen tende prej debili se shqiptaret jane turq, tregon edhe nje here se nuk e ke fare haberin se si dhe perse shqiptaret u konvertuan ne myslimane ne saje te politikes diskriminuese te Portes se Larte kundrejt te krishtereve qe perkon pikerisht me nisjen e te ashtuquajtures "Revolucioni grek", qe ne te vertete ishte "Revolucion shqiptar", pasi ishin shqiptaret ata qe luftuan per te shporrur pushtuesit osmane nga Greqia. Sa i perket neo-grekeve, ata skllever kane qene dhe te tille kane per te vdekur. Ti je prova e gjalle e mendjes se skllaveruar, qe i sherben kishes ortodokse greke per 300 evro.

    1. A
     AB

     Nuk eshte idiot....eshte vetem nje kopil azapesh turq keshtu qe normal qe se ka idene ca flet se ska lidhje as me faren e as me token ku ka mbire fara

     1. A
      AC/DC

      Aha shoku shko futi ndonje dopio me hudher dhe gjize. V.k

    2. X
     Xhemal Abdullahi

     Jasu Nikolaqi Arvanitaqi.

     1. S
      Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

      Nikola,merr ate canten me evro futi nje pordhe tourkoalvanoi-ve e ela piso stin Elladha....kujdes mos mba ore se mund te ta grabisin kiafirat e sullton Muratit....

      1. q
       qefliu

       Sullton Muratin e di mire zotrote se i coshit cdo nate nga nje zocke te njome greke. Prandaj jeni te zinj nga surrati se jeni prodhuar me sperme turke te Anadollit.

      2. G
       Genti

       Nikos Verzis është një nga zërat më të njohur të muzikës së bukur greke dhe fakti që është arvanitës sikurse shumë e shumë figura të Greqisë na nderon të gjithëve. Shpresoj që Nikos të kënaqet në Tiranë dhe ne me zërin e tij. Suksese Nikos.

       1. T
        ToniE

        Ska thene ndonje sekret,duke perjashtuar te ardhurit lekurezite e anadollit gjithe pjesa tjeter jane arvanitas ose Epirote

        1. L
         Labi

         Erdocar problemi eshte pse historia Greke i fshiu emrat e atyre myslymaneve qe luftuan krah arvaniteve,mjafton Ali Pasha sa beri aq sa ja cuan koken me tepsi ne Stamboll.ju pseudo Greket nuk keni lidhje me ta,Greqia ju perdor ne fund do perfundoni si limon te shtrydhur pa atdhe,Grek jo qe jo po as Shqiptare jo.

         1. V
          Vetem nqs eshte Arvanitas let'vijne ne Shqiperi

          Grekerve te tjer , nenat ju a qi mos t'ja shohe surratin me gjithcka kane

          1. a
           astrit

           Eshte kengetar i mire. Ja vlen te shikohet e ndigjohet.

           1. J
            Ju q....tallaven e shpellareve te Anadollit.....

            Nuk ka kengetare Perendimi....ku na i gjeni keto orjentale....akoma me muzike greke....si ne kohe te "pordhes"....kjo tregon edhe nje here mentalitetin kultural te albaneve....komplet Oriental.....kot nuk thuhet ne Perendim....kufiri kultural...i Europes perfundon ne Kroaci.....cfare vijon me poshte...jug apo lindje....jane thjeshte korrake turko-arab....qofshin keta mysliman apo ortodoks...e njeta...hale....qe qelb dhe keq fare......fshini bithen me kete jevgun e Selanikut....ne Air Albania......o mjerim o mjerim cmenduri.....

            1. D
             Doktori

             Ik ore Loqe se ka Dalur Fshati e te Kerkon

            2. N
             Niko dhe Namiku armiq ne shekuj

             Nga arvanitas qe eshte ,,duhet te behet shqiptar ,,,,ta bejme synet ,,dhe nga Niko behet Namik ,,,,,

             1. E
              Erdogan

              Niko-laos (Nikos) greqisht do te thote fitore e popullit. "Shqip" nuk egziston (egsist angl).Fitore vjen nga Viktore kurse popull nga popola italisht. Nike ishte Emertimi i perendise Greke te Fitores.Kur mbaroi Luftja ne Mrathone Iroas (Hero "shqip") vrapoi 42km dhe 195 Metra dhe u dha lajmin e Fitores Athinasve kunder Perseve. Prandaj dhe Firma Nike ne Atlete ka Nderuar Greqine. Sa per Arnautet e vetequajture "skiptare" na kane degjeneruar Kombin Greke te Ilyreve,Epiroteve,Maqedhonasve etj. Ish Epiri i Kastriotit njifet si nje Pashallek me mijera Xhamija,Medresew,Teqe,Skolio (shkolle "shqip") Turke etj. Varet se cfare ke ne "koke" zoti me comentin Shqip. Sa per you zoti Labi Emrat e Heronjve Greke Arvanitas jane shkruar ne Gjermani qe pas Revolucionit te pare te Evropit Atij Greke ne 1821.

              Lini një Përgjigje