Si ishte, si u bë: Auron Tare nxit debat të nxehtë mbi mozaikun e Muzeut Historik

21 Maj 2023, 16:57Kulturë TEMA

Si ishte, si u bë: Auron Tare nxit debat të nxehtë mbi mozaikun e

Pas inagurimit të mozaikut të madh në ballë të Muzeut Historik Kombëtar, që u bë me fondet e Bashkimit Europian, ka nisur një debat i gjerë mes specialistësh dhe njohësish të fushës. Mozaiku original është prekur në vitet 1993, kur u hoq ylli në flamurin kombëtar. Ndërkohë tani, është hequr ylli i madh pas gruas së ballit të mozaikut dhe libri në dorën e burrit të pamjes ballore.

Studiuesi i njohur Auron Tare, i cili është edhe i zgjedhur në organet e UNESCO-s, me anë të një shënimi të tij në rrjetet sociale, hap debatin, duke shtruar idenë se nuk mund të preket apo retushohet një vepër e tillë thjesht me urdhër nga lart.

Si ishte, si u bë: Auron Tare nxit debat të nxehtë mbi mozaikun e

Si ishte

 

Si ishte, si u bë: Auron Tare nxit debat të nxehtë mbi mozaikun e

Si u bë

Postimi i Auron Tares

A duhet retushuar historia?  

Historia e Mozaikut te Tiranes.

Heqja e Yllit nga Flamuri gjate periudhes se Berishes se pare ishte pjese e nje debati midis specialisteve te Trashegimise Kulturore. Koha menjehere pas renies se komunizmit mund ta justifikonte disi kete retushim historik ne nje prej veprave me madhore artistike te periudhes se realizmit socialist.  Nderkohe heqja fare e Yllit te madh pas figures se gruas dhe heqja e Librit nga dora e punetorit ne Mozaik ishte nje nderhyrje qe i hiqte nje pjese te mire te kuptimit kesaj vepre te realizmit socialist. ( perseri ne ate kohe)   Restaurimi i pritshem me nje fond te Bashkimit Europian e konsolidoi vepren nga gjendja strukturale por nuk ktheu pjeset e hequra me pa te drejte nga nje veper qe i perket nje epoke tashme te perfunduar.  A duhet retushuar historia ne kete menyre?   A duhet qe periudha post komuniste te veproje me te njejtin standart si praktikat e periudhes komuniste e cila retushonte historine perpara saj?  A ka rrezik qe ashtu si brezi i lindur dhe rritur ne komunizem  cili e mesoi historine te deformuar, edhe brezi post komunist te ndjeke te njejten menyre te mesuarit te historise?  A duhet nej veper e financuar nga fonde europiane te perfaqesoje nje histori te retushuar?

Ndërkaq specialistë të fushës, por edhe intelektualë të ndryshëm kanë mendime të ndryshme në këtë debat. Eksperti i fushës Federik Stamati është i mendimit që nuk duhet ndërhyrë. Ndërkaq, Neritan Sejamini, analisti i njohur thotë që nuk mund të prezantohet Tirana me një vepër e porositur për tí shërbyer propagandës.

Neritan Sejamini: Mendoj se nuk ka lidhje me retushimin e historise—historia nuk mesohet nga nje mozaik. Mendoj se, ne kete rast, ceshtja eshte: a duhet te ruhet dhe ekspozohet “arti” i politizuar, i porositur dhe krijuar me qellimin e vetem per te ndikuar njerezit qe te pranojne nje pushtet diktatorial? Une mendoj se mozaiku, ne formen origjinale, mund ta kishte vendin ne nje muzeum mbi artin ne diktature— per te informuar dhe edukuar per makinerine dhe mjetet me te cilat u mbajt ne kembe diktatura—por jo ne qender te tiranes (nuk e di nese teknikisht mund te zhvendoset).

Ndërkaq, Giora Solar, një arkeolog izraelit që është një prej emrave më autoritarë në botë për fushën e trashëgimisë kulturore është kundër prekjes së mozaikut.

Giora Solar: E habitshme. Kujtova se të gjithë e kuptojnë se nuk preken veprat e artit e historisë. Nuk ndryshohet historia duke prishur vepra të tilla. Doni të përmirësoni të ardhmen? Mësojuni brezave të rinj historinë ashtu së bashku me gabimet e saj. E kjo bëhet jo duke ndryshuar atë, por treguar faktet dhe të vërtetën.

TemA

69 Komente

 1. L
  Labeati

  Ne kete vend nuk u rrihet njerezve pa prishur dicka jane mesuar te shkaterrojne pra ka marre m..ti shalet si ne cdo fushe te jetes.Ylli simbol I njerezimit

  1. H
   Hordhia e ndyrë e Sali Rrumpallës

   Egjypti tani është vend mysliman. Unë them qe tere statujave dhe pikturave, ose mozaikeve nga koha e faraoneve t'u shtohen çallmat, gjysemhena, dhe çdo faraon të mbajë kuranin ne dorë. Ju duket budallallëk? Po natyrisht qe është. I thoni ketij Neritan Sejaminit se mund të kesh grada shkencore edhe kur je trap zalli. Saliu ishte Professor Doktor por kjo nuk e pengoi qe të ishte trapi me i madh ne historine e Shqiperise. Edhe Neritani. Respekte Auron Tares per mendimet koherente.

   1. K
    Kapedani

    Nuk eshte vetem ylli qe te acarron, por me librin cfare kishit mor ju qifsha rracen. O injorante.

    1. a
     aa

     Libri simbolizon dije, njohuri, mencuri, zhvillim etj. U vriste syte prandaj e hoqen, U tregonte sa injorante te djallezuar ishin....

     1. s
      shqip

      Po cfare te bejne te "diplomuarit" e Kristalit me librin? Ata e moren universitetin pa mbaruar shkollen e mesme dhe pa lexuar ndonje liber. Mire e bene qe e hoqen librin nga kjo veper... Me siper eshte sa per ironi, por ne te vertete bashkohem me ate qe thote arkeologu izraelit. Eshte bere mode ndryshimi i historise nga politikanet, qe krijojne histori edhe aty ku nuk ka nje te tille. Fakti me i pa imagjinueshem eshte vete ekzistenca e nje shteti grek te shpikur nga politikanet me shume se nje shekull me pare. Me e bukura eshte se akoma edhe sot, ne epoken e internetit dhe kur dokumentet e vjetra ku tregohet e verteta mbi kete zone te gadishullit tone, jane ne cdo arkive te botes te hapura per publikun, vazhdon ti meshohet kesaj historie te stisur te nje shteti te stisur, qe vec probleme ka sjelle e do sjelle ne Ballkan.

    2. D
     Davidi

     Ska nevoje, u be I krishtere perpara, (Coptic) dhe u demtua njesoj. Boll shatë se late nam.

     1. T
      Tironsi ZZ-NYC

      Këto vitet e demokracisë Salehane do të jenë vitet më të errëta të Historisë Shqiptare! Komunizmi ishte i errët, por ndërtoi, krijoi. Këta, të gjithë, ndërtuan një mut që ta hanë dhe prishën çfarë ishte rentabël, pastaj futën duart e tyre të ndyra kudo: histori, art, kulturë, politikë, familje, shoqëri, etj etj... Heronjtë e këtyre 30 e ca viteve janë: Adem Hajdari Dr.Pr. Sali Berisha Ilir

     2. L
      Lasgushi

      Kafsha dhe monstra më e keqe që ka nxjerë Shqipëria,Sali Berisha e shkatëroi dogji,vrau Shqipërinë.Kështu dhe më veprat unike të artit,di ky mozaiku i bukur,pa të cilin sheshit i ulet vlera. Po këtë KM ku e con mushka dhe nuk e korigjon.Se e mban veten me kulturë dhe kompetencë.Se sa për talent në pikturë.....!!!!!

      1. E
       Evisa

       Të mos ekzagjerojmë. Në një sipërfaqe 545 m2 një ndërhyrje në 1-2 m2 për syrin e njeriut të thjesh nuk është e dallueshme. Sepse tek e fundit njerzit nuk janë aq të ngeshëm sa t'a sodisin çdo ditë mozaikun. Në tërësinë e tij, në një masë 99.5% ai është i pandryshuar dhe kjo vlen jo pak. Por ajo që duhet vlerësuar më shumë është marrja në konsideratë e rehabilitimit tij. Shumë mund të shqetësohen sepse është ndërhyrë dhe deformuar ideja që transmetonte mozaiku. Por, po të krahasosh ndërhyrjen rrënjësore që ju bë ideve të asaj kohë me atë që ndodhi në 1990, ndryshimi në mozaik nuk e përligj një shqetësim të kësaj përmasë. Unë e kuptoj se shumë nga komentuesit e nderuar të këtij forumi shpresojnë dhe mbajnë veshët ngritur se mos ndoshta do gjëndeshin "fonde" për të rehabilituar vetë atë kohë. Por perëndimi nuk jep shpresë se mund të çelë fonde për rehabilitimin e asaj kohe. Shpresat duhet t'i mbani tek Putini, ai ka filluar të jap fonde për të bërë të mundur rehabilitimin e asaj kohe "të ndritur". Dhe sizakohisht ata që kanë një nuhatje të hollë për të ndjerë erën e lekut në këtë vënd janë dyshja Berisha-Meta.

       1. L
        Lipton Ice Tea

        Edhe Enveri nuk e retushonte gjithe foton kur pushkatonte ndonje ish-mik. Vetem nje perqindje te vogel fshinte.

      2. B
       Bato

       Prekja dhe ndryshimi kane te pranueshme. O do prishej se demi ishte katastrofik ose do restaurohej dhe me kete tast i heq motivin politik ne Qender: Shqiperia marshon me klasen puntore nen udhehrqjen dhe mesimet e PPSH

       1. D
        Dakord

        Po me librin ç'patën xhanëm??!!

        1. K
         Kreshniku

         Ke pare njeri te lexoje libra tani? Jane demode, simbol i nje se shkuare ku, larg qofte, s'kishim analfabetizem.

       2. k
        kacidhja

        Drejtus e specialist bastard,normal qe do te retushojne gjithcka te heroizmit te popullit dhe ato vlera te pa arritshme artistike te asaj periudhe.Antishqipetar te kompletuar,po bejne te njejten gje qe kane bere serbet e grekrit me historine e popullit toneThjesht tradhetues te perhershem.

        1. S
         Shpresa

         Te dy zevendesimet jane bere me vend, por duhej zevendesuar edhe pushka ne doren e gruas dhe t'i vihej nje tufe me kallinj gruri.

         1. O
          Objektiv

          Solar ????????

          1. t
           toni mavrija

           Po mire me te tjerat po me librin cpatet.......

           1. M
            MV

            Ate Yllin vetem nje kritik arti mund ta shikonte. Njeriu i zakonshem shikon vepren ne teresine e saj dhe kenaqet ose jo. Gjithe kjo nderhyrje ideologjike ishte e kote.

            1. s
             stiv bermema

             Ata qe vune dore mbi mozaikun e Muzeyt jane ata qe kane gjithcka ne dore e bejne si te duan. Jane ata qe kane denigruar veteranet, jane ata qe kerkuan ndalimin e veprave te realizmit socialist, jane ata qe rehabilituan tradhtarin Mitat Frasheri, lejuan shkatrrimin e lapidareve dhe pllakave perkujtimore, ata qe paguajne me paga te majme nje Institut te studimeve kunder komunizmit qe denigron cdo gje te mire te arritur ne kete vend.

             1. A
              Arber

              Filllo nga emri qe ke, Stiv, pastaj na trego arat.

              1. N
               Noc Rroku

               Or ti......me qelbin sllav në tru. I hoqën simbolet e kriminalizmës. Pë mëse 100 vjet po i shërbeni sllavo-greqizmës, duke çfarrosur çdo gjë dhe çdo Shqiptar. Ai Tajarja i uneskos shiti Butrintin.LABÇEN e pashëmbullt,, duke e quatur gëëërrrke. Mos i hëngshi peshqeshet anti Shqiptare me të cilat rroni .

              2. a
               astrit

               Ne shqiperine komuniste historia jo u ritushua por u trasformua krejtesisht qe ne themele, shume vepra arti te Kohes se Mbreterise dhe te Pushtimit Italian u zhduken pergjithmon, nuk shoh ndonje arsye se perse te mos retushohet epoka komuniste, fundja ata kane qene ekstremist me artin para se ata te vinin ne pushtet. Eshte njesoj qe te kerkohet sot te vendosen verat e artit e peridhes italiane te Shqiperise.

               1. I
                I Madhi Morricone

                Ata trushpelarit menduan se ylli i perket vetem rusise apo ish komunizmit . Gabim , ylli eshte simbol pozitive si ne sport si ne turizem e ne hotele. O yll i thuhet femrave por Jo zhaklines autores se Vrimes. Portretet duhen orrigjinale Jo kineze fallco.

                1. G
                 Gole

                 Epo ketej ylli kuq i KOMUNIZMIT andej dopolavorot FASHISTE.... Ku eshte kultura è ketij populli?

                 1. G
                  GjonMali

                  Ballorja e Muzeut është gati e gjithkohshme: Fillon me periudhen para Krishtit duke vijuar deri sot e ne vazhdom kah e ardhmja... Pra, perfaqeson Shqiperine apo thelbin e saj për të gjitha kohrat dhe jo për një periudhe 45 vjecare... 45 vjet nuk mund të perfaqesojne për më shumë se 2000 vjet, aq më tepër që është 45 vjeteshi më i errët i popullit shqiptar... S’është thjesht problem teknik por më shumë etik, ky i fundit duke peshuar pafundesisht më shumë se i pari në rrafsh ekzistencial... Kerkohet nën petkun e besnikerise ndaj një periudhe të shkurtër 45 vjecare të kompromentohet apo të shperfytyrohet e gjithë periudha jetesore e shqiptareve... Teknika deshmon per finesen e mbrapshte të arkeologut izraelit... Një arkeolog që merret me një periudhe kur 30% e shqiptareve të sotem e kanë jetuar atë periudhe dhe e njohin mirë: fshataresise së asaj kohe, 75% e popllsise, iu ndalua me ligj mbajtja e gjese se gjallë dhe iu cua gardhi i baces tek dera e shtëpisë, duke i denuar me uri, gjë e pa parë që në krye të heres... Për këtë genocid toute en finesse, mund te na thonë gjesend arkeologu izraelit dhe Z.Tare... Që Z. Tare të ndihet izraelit është punë e tij dhe ka gjithë të drejtën e Zotit, por të mos na molepse ne të tjerëve sikunder po rreh të molepse gjithë historinë e Shqiperise me një pjesez 45 vjecare të saj...

                  1. k
                   km

                   Zoti Auron.Qe nga viti 1991i kemi hyre epokes se dekomunistizimit.Ky Ka qene "vullnetit"i popullit Ndaj duhet ta come deri ne fund.LANC-in e shpallem lufte vellavrasese,lapidaret dhe varrezat e deshmoreve i prishem,ballistet dhe Bijte e nazifashisteve i futen ne parlamento dhe kudo ne jeten politike,spiunet e regjimeve antishqiptare i shpallem heroj,deshmire,te persekutuar te komunizmit,AQ sa Edhe fabrikat ,uzinat,plantacionet i shkaterruam ne emer te dekomunistizuar.Nder keta intelektuale qe dekomunistizuat Ke qene dhe ti.Miku YT Edi Ka bere thirrjen komunistet ne litar.Me gjithe keto realizime heqja e Yllit nga kjo veper nuk eshte asgje.Eshte pjese e dekomunistizimit dhe fashistizimit te vendit.Ke degjuar gje per luften per defashistizim te vendita?Jo.Perderisa per kete heshtet,duhet te pranojne qe jemi ne rrugen e fashistizimit te plote.Dhe nuk jemi vetem.Kemi dhe Europen me vehten,ku fashizmit Ka bere perparime te medha .Prandaj,kjo qarja jote me fjale e shkrim me Duket hipokrizi.

                   1. A
                    Agim

                    Retushimi i mozaikut nga disa simbole te tejpolitizuara nuk do te thote reshutim i historise. Idea kryesore i gjithe kompozimit te mozaikut del me se miri e qarte. Dalin qarte dhe etapat e zhvilimit te historise se vendit, simboliziar ne figurat e mozaikut. Prandaj, pretendimi i Auron Tares nuk qendron, e ben thjesht per protagonizem, apo per tu dukur, si gjithmone. Ashtu siç ben dhe ne histori pa qene historian! Habitem pse duhet ti jap gazeta jehone nje zeri te tille medioker ne fushen e artit e te historise. Ndiqni intervisten e autorev te mozaikut qe jane gjalle, Taso Kostandini, Agim Nebiu, dhe nje piktori beratas ( te me fali qe per momentin nuk e kujtoj emrin) dhe do te kuptoni cdo te thote profesionalizem ne kete fushe.

                    1. a
                     alketi

                     ne fakt nga ajo qe lexova Z tare nge disa pyetje. nuk po ben histori apo kerkon protagonizem. por mendoj se eshte ne te drejten e tij per te ngritur pyetje.

                    2. R
                     Roland

                     Ndyrësira. S'latë gjë pa ndryshuar.

                     1. t
                      tetovari2

                      Kjo tregon,se na shqiptarët si popull,jemi "specie"në zhdukje e sipër! Heqja e librit nga dora e puntorit na jep tash mesazhin:nuk ju duhen librat,arsimimi,pra kapni shatin, kosën ,cfurkun të shkojmë në ardhmërinë kompjuterikë!!!!!Po ylli pse u hoq?Doni ose jo JU neodemokratë ,shqipëra u çlirua nga partizanët me atë yll! Sipas logjikës suaj i bie që psh.muri kinez të prishet se bretërit i kanë detyruar me punë të detyruar të punojnë ku mendohet se ka pasur qindramijëra viktima, poashtu edhe piramidat madhështore duhet prishur sipas jush dhe shumë shembuj të tjerë. Jeni pa ...........

                      1. t
                       tironci

                       libri në dorën e puntorit ishte "Mein Kampf" i enver hoxhës

                       1. s
                        shqip

                        tetovari2-ka disa te verteta, gjysem te verteta dhe te pa verteta ne komentin tuaj. Ajo qe me ben me shume pershtypje eshte se juve thoni qe Shqiperia u clirua nga partizanet me yll ne kapat e tyre. Ne fakt, ato qe kane qene ne shkollat e komunizmit, sic kam qene une dhe brezi im, kane mesuar se PKSH ka qene ne ilegalitet deri pas clirimit; ne mos gaboj ajo doli nga legaliteti ne vitin 1949. Deri atehere askush nuk e dinte se kush ishte anetar i PKSH, apo te ksihte degjuar per kete parti. Ishin pushtuesit qe akuzonin si komuniste te tere antifashistet, packa nese ata ishin apo jo te tille. E thene ndryshe, clirimin e Shqiperise nuk e beri vetem PKSH, m.gj.s. ajo ka qene konsekuente ne luften kunder okupatorit fashist. Ata qe u ngriten per te luftuar fashizmin kane qene shqiptaret e cdo shtrese dhe bindje politike, ku shumica e tyre nuk kishte yje neper kapele. Ishte propoganda komuniste pas clirimit qe ju atriboi cdo merite per luften PKSH. Komunistet u mbeshteten nga shqiptaret, pasi ishin te vetmit qe ju bashkuan popullit ne luften pa kompromis kunder nazi-fashisteve. Historia duhet pastruar nga retushimet politike, por veprat artistike nuk duhen prekur, sido qe te jene.

                       2. A
                        A.G.

                        Unë them qe ankohen kot disa. Se mund ta bënin partizanin ballist psh. Mund t'ia hiqnin atë xhubletën gruas dhe ta mbulonin me perçe, se jemi apo nuk jemi myslymanë? Jo për gjë, po psh kur të falim namazin për Bajram, ec Skënderbeun se atë e mbulojmë, po 10,000 burra në shesh na e pranon Allahu namazin me ato femrat zbuluar aty? Pastaj, po ai Rilindasi aty nuk është fyerje për Erdoganin? Po ai luftëtari i Lirisë në krah të Rilindasit nuk është fyerje për Kryetarin e Bashkisë së Himarës, qirje Belegis a Balashis si e ka ai, apo Ministrin e Jashtëm të Greqisë, qirje Dëndijas? Unë them që ka nevojë për ca rregullime të tjera ai mozaiku. Ndonjë rreper a ndonjë nga këto nga këto këngëtaret e famshme duke bërë ndonjë kërcim erotik me vithe, nuk e vinit dot?

                        1. A
                         A.G.

                         Edhe atë librin mirë kanë bërë që e kanë hequr. Po në vend të punëtorit me libër duhej vënë, një dixhej, them unë.

                         1. D
                          Dakord

                          Një iphone në vend të librit them unë hahahaha

                         2. M
                          Maks

                          Un them ne vend te partizanit te veme luizin Ne vend te gruas shqiptare te vene kiaren ne vend te atij burrit me libra te veme edvin ramen E keshtu me radhe

                          1. b
                           ben

                           Dakort, por me nje ndryshim, ne vend te Edvin Rames te vejne Salihun dhe Like hajdutin. Jo per gje, por atyre i takon me shume se i kane sherbyer me devotshmeri komunizmit dhe liderit te tyre Enver hoxhes; Salihi duke bere luften konseguente te klasave si sekretar i PPSh. qe ka qene dhe Likja si spijun i Sigurimit te Shtetit.

                          2. s
                           sot

                           Ketij Neritanit do qire nena mbare e prape se na ka merzitur kaq shume ne emisionet e bashkriminelit te Sali berishes , Ylli Rakipit qe moren telefonin dhe videot shoqeruesit te plagosur te Azem hajdarit ne spitale dhe i zhduken ne det si Remzi Hoxhen. Spak te haje mut qe rrine prokuroret si hajvane dhe marrin miljonat e qytetareve. Kaq per sot, por keta e duan ne balle!

                           1. a
                            alphazeta

                            Mua më duket se më 1991 populli e hodhi poshtë regjimin komunist. Si regjim shtypës që nuk mendoi dhe aq shumë për lirinë dhe mirëqënien e njerëzve. Megjithëse gjatë asaj kohe ka pasur edhe përparim të dukshëm dhe janë bërë edhe gjëra të mira. Pra ishte një periudhë bardhë e zi. Sidoqoftë partizani me flamurin kuq e zi është po aty. Pra nuk është prekur Lufta nacionalçlirimtare, por vetëm simboli i komunizmit. Na nevojitet një mozaik që përfaqëson historinë 2 000 vjeçare të popullit shqiptar, pa ngjyrime ideologjike. Ndërsa libri i kuq që punëtori mbante në gjoks ishte Historia e Partisë së Punës. Ai mund të ishte zëvendësuar me një libër me një ngjyrë tjetër që të përfaqësonte dhe përmblidhte gjithë historinë e vendit tonë. Unë mendoj se tani ky mozaik përfaqëson të gjithë shqiptarët, të majtë apo të djathtë qofshin. Dhe le të mbesi kështu edhe për 1 000 vjetët e ardhshëm. Nuk është bërë ndonjë krim që u hoq ylli si simbol i komunizmit. Njëkohësisht jam për nderimin e monumenteve të heronjve të Luftës Nacionalçlirimtare. Le të thonë çfarë të duan ata që bashkëpunuan me pushtuesit italianë dhe gjermanë..

                            1. L
                             Lugu gjat

                             Mozaiku eshte nje veper e realizuar gjate periudhes komuniste, dhe si e tille ne sfond kishte dy yjet, nje liber, simbolet e saj. Po mire more c'mendoni ju se duhet te kishte flamurin Amerikan dhe ate Evropjan?. Mos e dhente Zoti, ndonje dite te bukur te shohim pa koqe kalin e heroit tone kombetar.

                             1. L
                              Lexuesi i irrituar

                              Bravo . Por mos ja ço ndermend saliut se ja pret megjithèmend ai ...Mjerè kali pastaj...!!! A nuk tha se "sapo tè vinte nè pushtet do ta prishte Sheshin Skènderbej " , siç prishi atè mbikalimin te rruga e Elbasanit.

                             2. Q
                              Qytetar

                              Veprat e artit nuk preken. Megjithate, pyetja qe duhet ngritur eshte pse nuk ka nje monument me permasa te ngjashme per te perkujtuar protestat popullore qe rrezuan diktaturen. Vendi logjik do te ishte tek vendi ku u rrezua statuja e diktatorit. Ata qytetare dolen ne shesh per liri, dinjitet dhe begati. Me sa duket politikanet tane hajdute te te gjitha ngjyrave ende tremben nga keto fjale.

                              1. Q
                               Qytetar

                               Veprat e artit nuk preken. Megjithate, pyetja qe duhet ngritur eshte pse nuk ka nje monument me permasa te ngjashme per te perkujtuar protestat popullore qe rrezuan diktaturen. Vendi logjik do te ishte tek vendi ku u rrezua statuja e diktatorit. Ata qytetare dolen ne shesh per liri, dinjitet dhe begati. Me sa duket politikanet tane hajdute te te gjitha ngjyrave ende tremben nga keto fjale.

                               1. S
                                Shefqet Çela

                                Italianët e vranë Duçen me gjith dashnore dhe i varën kokëposhtë. Obeliskun nuk ja hoqën nga zona olimpike. ATA KANË RRESPEKT PËR ARTIN DHE HISTORINË. Fatkeqësisht ne jetojmë epokën shterpë. Më zi akoma, retushojmë e fëlliqim ato që kemi. I pari e filloi Kadareja duke revizionuar romanet e veta.

                                1. °

                                 çfar do te thoje o auron nese mozaiku do te ishte bere pa ylle.kur ishim ne regjim urryem diktaturen dhe regjimin se faktikisht ishin me kampin shovinist,tani qe jemi ne demokraci dhe me perendimin ju vjen keq per nje ylle qe ska as nje vler.

                                 1. °

                                  çfar do te thoje o auron nese mozaiku do te ishte bere pa ylle.kur ishim ne regjim urryem diktaturen dhe regjimin se faktikisht ishin me kampin shovinist,tani qe jemi ne demokraci dhe me perendimin ju vjen keq per nje ylle qe ska as nje vler.

                                  1. Ore perse nuk beni mozaiket e matrapaziz apo demak perse shkateroni djersen e te tjereve u pushtus te pa shpirte.

                                   1. R
                                    Renato

                                    Ky auroni paska qënë edëpzëz i madh. Kylysh i së keqes, cmirës dhe hakmarjes. Vetëm kur ishte ky në qeveri, ecnin punët mirë, sapo theu zverkun, çdo gjë ky dhe premçi, gjith punët shkojnë keq, po për dreq, gjith shqipëria fiton.

                                    1. L
                                     Landi

                                     Tare, ha mut ha.

                                     1. T
                                      Timonieri edvini

                                      Motren robt ku ti kete ai qe shtremberon historine ,e Shqiperise.e degraduat ate popull e ate vend,o politikan tè shitur qe po' ju degjeneron greqia,hoqet Heronjte e Vigut ne shkoder,prishet mozaikun,i vute bulevardit né tirane emrin zogu i pare o politikane kurva sì PD dhe PS qe po' shtremberoni historine e vertete.o robqira qe po' ju degjeneron greqia me serbine .poshteruat ate vend dhe ate popull.

                                      1. D
                                       Davidi

                                       Te hiqnin librin dhe te vinin dajre. Nga komentet me lart del qe asnjeri nuk e ka pare fizikisht. Mozaiku ka dale me i erret dhe jane lene shume damare bojake te trashe qe mund te ishin bere më me finese duke pershtatur me me kujdes madhesine e gureve.

                                       1. M
                                        Multipolar Bota

                                        Nuk ka më fundrrinë se Ed Rama , është fashist I damkosur në shpirt i mbuluar me mantel fallsitetit socialist.

                                        1. b
                                         ben

                                         Mire e ke edhe ti me ate tenden, por ke gabuar adrese. Ketu po flitet per mozaikun e Muzet te Tiranes, jo per Edi Ramen. Do beje mire qe te shkoje tek mbledhjet e nevojtores se Berishovicit dhe atje te shpalosesh arsenalin tend te sharjeve kunder Rames.

                                        2. P
                                         Plaku pa dhambe

                                         Ylli eshte njelloj si svastika e nazizmit.

                                         1. E
                                          Eni

                                          Sa trap qe qenke...po 52 shtete me yll ne flamur cjane? Naziste? Po USA. Idiot.

                                          1. t
                                           tironci

                                           shko vër dhëmbët njëherë pastaj shkruaj broçkulla këtu ...ylli me 5 cepa përfaqëson 5 kontinente dhe ska lidhje me asnjë diktaturë apo çdo lloj politike.....

                                          2. A
                                           Alex

                                           po c pune patent me yllin dhe librin? a thua e keqia po na vinte nga keto dy simbole? sic duket prandaj nu paskemi bere perpara deri me tani, epo qe ketej e tutje do bejme perderisa e gjetem nga na vinte e keqia nga ylli dhe libri, Europa te jep lek ta restaurosh po dhe te sygjeron mos u cuditni kur ne librat e shkolles qe do tju jepen femijeve do hiqen partizanet dhe ballistic dhe do zvendesohen me pederatizmin si vlere dhe prindi tre , Eunuket e tiranes tani do ecin perpara me promovimin e bythes si vlere ne Europe prandaj mire bete qe e hoqet yllin dhe librin po te pakten kishit vendosur ndonje bythe dhe koqe, ka kuptim Po

                                           1. f
                                            fteri

                                            Çdo ndëryrje në këtë mozaik gjigant për ta zhvleftësur atë,është manipulim vetëvrasje ,sepse i kan hequr librin që mbante puntori dhe Yllin mbi Flamur !….?…. Në vendet e përparuar të botës nuk ndëryet me urrejtje edhe, te, retushohen veprat e monumentet e kohës socializmit ,kushdo qoftë, sepse ndodhë e kundërta-bumerang. !… Mozaiku pasqyron të vërtetën ,pasqyron -Shqipërinë nga lashtësia deri te socializmi ku Enver Hoxha e ktheu Shqiëprinë në “kantjer gjigant ndërtimi “populli natën studjonte mbi libra zhdukte analfabetizmin ,ditën punonte ,heqja e librit apo Yllit kuq , të mozaikut ,përbën KRIM-HISTORIK revanshist – ilegal .Vetëm shqiptarve në europ u ndodhë kjo gjurulldi me kritere fashiste e naziste,dhe EUROPA HESHT mbi këto thesare !…,kjo në botë nuk ndodhë ,sepse monumenti i Hitlerit ndodhet në Gjermani sot,apo monumenti Duçes ,.Predappio është zakonisht një vend i qetë, me më pak se 6,000 banorë. E vetmja gjë e veçantë e këtij qyteti rreth katër orë larg me makinë prej Romës, është se aty ka ka lindur diktatori italian Benito Mussolini, apo si njihet më tepër “Duçja”. Në Predappio gjendet gjithashtu edhe “Muzeu i Musolinit”, ku mund të gjesh thesare të vërteta të kohës së fashizmit.Apo monumenti Marksit ,apo Leninit dhe Stalinit në Rusi e në ishë republikat e BRSS .Ato ja dhanë dërrmën fashizimit e nazizmit ,përse ndodhë kjo marrëzi ?! Keqëkuptimi i demokracisë ësht ide e rrezikshme dhe e tmerrshme duke asgjesuar arritjet e socializmit dhe simbolet e kohës.Detyra e demokracisë është të siguroi të gjitha ngjyrat ,jo ti sakatoi mozaikun një pasuri e socializmit.

                                            1. f
                                             fteri

                                             Çdo ndëryrje në këtë mozaik gjigant për ta zhvleftësur atë,është manipulim vetëvrasje ,sepse i kan hequr librin që mbante puntori dhe Yllin mbi Flamur !….?…. Në vendet e përparuar të botës nuk ndëryet me urrejtje edhe, te, retushohen veprat e monumentet e kohës socializmit ,kushdo qoftë, sepse ndodhë e kundërta-bumerang. !… Mozaiku pasqyron të vërtetën ,pasqyron -Shqipërinë nga lashtësia deri te socializmi ku Enver Hoxha e ktheu Shqiëprinë në “kantjer gjigant ndërtimi “populli natën studjonte mbi libra zhdukte analfabetizmin ,ditën punonte ,heqja e librit apo Yllit kuq , të mozaikut ,përbën KRIM-HISTORIK revanshist – ilegal .Vetëm shqiptarve në europ u ndodhë kjo gjurulldi me kritere fashiste e naziste,dhe EUROPA HESHT mbi këto thesare !…,kjo në botë nuk ndodhë ,sepse monumenti i Hitlerit ndodhet në Gjermani sot,apo monumenti Duçes ,.Predappio është zakonisht një vend i qetë, me më pak se 6,000 banorë. E vetmja gjë e veçantë e këtij qyteti rreth katër orë larg me makinë prej Romës, është se aty ka ka lindur diktatori italian Benito Mussolini, apo si njihet më tepër “Duçja”. Në Predappio gjendet gjithashtu edhe “Muzeu i Musolinit”, ku mund të gjesh thesare të vërteta të kohës së fashizmit.Apo monumenti Marksit ,apo Leninit dhe Stalinit në Rusi e në ishë republikat e BRSS .Ato ja dhanë dërrmën fashizimit e nazizmit ,përse ndodhë kjo marrëzi ?! Keqëkuptimi i demokracisë ësht ide e rrezikshme dhe e tmerrshme duke asgjesuar arritjet e socializmit dhe simbolet e kohës.Detyra e demokracisë është të siguroi të gjitha ngjyrat ,jo ti sakatoi mozaikun një pasuri e socializmit.

                                             1. N
                                              NDRYSHE

                                              Librin e kane hequr sepse nuk na duhen me dijet, prandaj dhe shkollat nxjerin analfabete funksionale. Nuk eshte rastesi por e miremenduar dhe e vene ne zbatim nga mjeshter te arritjes se qellimeve. TURP!

                                              1. C
                                               Canon

                                               Historia nuk shtremberohet se u hoqen dy simbole qe i sherbenin propagandes se kohes. Koncepti i mozaikut perpos se nuk ka ndryshuar, estetikisht eshte bere me terheqes. Historia shtremberohet ne libra dhe ne ate qe i mesohet brezit te ri ne shkolla, njejte si eshte bere ne kohen e monizmit. Keto dokrrat e tjera pastaj jane mbi-reagime pa lidhje per ata qe ndjejne nevojen patjeter te thone dicka. Kemi dy muze qe deshmojne per ate kohe, patjeter qe ka nevoje edhe per me shume, ndoshta nje memorial ne mur me emrat ose nje simbol te vecante per te gjitha viktimat qe la pas cmenduria 50 vjecare komuniste.

                                               1. B
                                                Bashkim

                                                Pushka te zevendesohet me kundratank e tjera te kohes moderne.

                                                1. T
                                                 Tironci

                                                 Nga i gjeni kta plera kta zuzar si ky sejamini qe duan qe sistemin e shkuar ta zhdukin nga kujtesa dhe fusin hundet ne art , kta njerez nuk duhen pyetur , jetojn me inatin e gjyshit , mendimi Giora Solar i mrekullushem siç duhet te jet ne njerez qe nuk fusin hakmarrjen ne historin e kti vendi.

                                                 1. L
                                                  Like

                                                  Kjo është si ti veshësh mbathje statujës së David në Firence që ka qindra vjet ashtu lakuriq. Trashëgimia kulturore nuk duhet luajtur duhet të jetë siç është origjinali nuk ka lidhje fare me komunizmin apo demokracinë. I bie që në shumë vende të botës të prishen të gjitha veprat e artit

                                                  1. S
                                                   Sula

                                                   Une jam injorante ne kete fushe, por diçka me gryen per te thene dy fjale. Me Taren nuk bie fare dakord pasi ai fut ne loje ne menyre tinzare Berishen dhe Ramen (Berisha beri mire qe hoqi yllin ndersa Rama beri keq qe hoqi librin. Mllefi ndaj Rames e çekujlibron) Po te ishim te zotet, ta linim siç ishte mozaikun se bashku me muzeun siç e la Enver Hoxha dhe per brinje tij te ndrtohej nje muze tjeter i te vertetes. Meqenese nuk kemi " bythe" per kete pune, le te pranojme mozaikun e korektuar pasi nuk jemi duke korektuar Monalizen por nje mozaik gjithsesi me vlera por qe shumica e popullit nuk i di autorin

                                                   1. A
                                                    ATDHEU

                                                    Skenderbeu perballe e ka shpaten ne sup duhet pa tjeter te ndryshoje . Arma ne kete basorelief duhet te hiqet se eshte paticke na duhet te vendoset nje kallash ndersa gruan ajo duhet te jete me tanga ndersa librin duhet ta zevendesojme te pakten me nje reviste ku te shkruhet PORNO ose VRIMA

                                                    1. A
                                                     ATDHEU

                                                     Skenderbeu perballe e ka shpaten ne sup duhet pa tjeter te ndryshoje . Arma ne kete basorelief duhet te hiqet se eshte paticke na duhet te vendoset nje kallash ndersa gruan ajo duhet te jete me tanga ndersa librin duhet ta zevendesojme te pakten me nje reviste ku te shkruhet PORNO ose VRIMA

                                                     1. A
                                                      AI

                                                      Po libra komunist ishte?

                                                      1. G
                                                       Guri Naimit D.

                                                       Mirenjohie Komenteve si *Aleksi dhe *fteri*(qe ky duhet shkruajtut me F.. te madhe) sa kometuesve te ngjashem me ta me kryefjale:- *YLI*-simbol i BOTES mbare-sa- *LIBRI* si- i MENDIMIT NJERZOR*. Po mire qe dhe aqe u ristrukturuar..! Me ta-Guri Naimit D.

                                                       Lini një Përgjigje

                                                       Blog Tema