“Më ndaloi policia greke dhe më tha edhe shqiptar, edhe aktor”?

17 Gusht 2023, 17:25Kulturë TEMA
“Më ndaloi policia greke dhe më tha edhe shqiptar, edhe

Nikos Gelia është një aktor me origjinë shqiptare që jeton dhe punon në Greqi prej mëse 25 vitesh.

Gelia është i njohur në kinematografinë greke dhe për të arritur karrierën që ka sot i është dashur mund e punë.

Së fundmi, në një intervistë të dhënë për një revistë greke, Nikos Gelia ka treguar edhe një episod me policët grekë disa vite më parë.

Para disa vitesh më ndaloi policia pranë shtëpisë time dhe kërkoi të verifikonte patentën. Kur mësuan se isha nga Shqipëria më kërkuan të hapja bagazhin, ku kisha dhe kostumet e shfaqjeve. Më pyetën se çfarë punoj dhe u thashë që jam aktor. Më pas më thanë që ‘edhe shqiptar edhe aktor’? Iu përgjigja me ironi që “ndodh edhe kjo”, u shpreh aktori.

Nikos tregon peripecitë që i është dashur për të marrë kartën greke të identitetit pas 26 vitesh, edhe pse është i martuar me një grua greke dhe së bashku kanë fëmijë.

Këtë vit më në fund mora letënjoftimin grek. Në Greqi për të marrë një kartë identiteti greke duhet të vërtetosh që ke lidhje me një grek. Për një emigrant të brezit të dytë është shumë e vështirë. Kam miq nga Afganistani që janë në Greqi prej 25 vitesh dhe po përballen me të njëjtin problem. 3 muaj më parë mora kartën greke të identitetit. 

M’u desh të plotësoja të gjitha të dhënat, që jam i martuar me një greke, që kemi një fëmijë së bashku, që nëna e fëmijës është greke dhe konsiderohet greke e jo shqiptare, që unë jetoj këtu prej më shumë se 25 vitesh dhe që kam studiuar në universitet grek”, theksoi aktori me origjinë shqiptare.

52 Komente

 1. S
  Si u be beleris grek

  Beleris nga turkoshak u be vrasës grek,u pais me pashaportë greke dhe turkoshak me grua serbe Sali,i dha Himarën qe t'a quaj tokë greke

  1. A
   Andon

   Fuck greece!!!

   1. G
    Greku nga Mirdita

    Sa bukur në gërqi duhet 25 vjet. Në Himarë të paguajn të bëhesh greq

    1. t
     tironsi

     Je tregu i modh me kete koment.

   2. A
    Abc

    Kopila mos u iritoni me Nikon se ai eshte Mia hara. $$$$$$$ Hellada nuk eshte as Gjermani e as Bruksel, por eshte nje "Izrael" e rethuar nga popullata bastarde Turkosperma Armiqesore. $$$$$$$ Nuk eshte rastesi qe ka probleme me Hasanet Turq, Hashimovicet Bullgar, Hashimovskët e Shkupit dhe Hashim-qiret Arnaut. $$$$$$$ Po nostalgjisim Europen sic eshte sote, te jenë mire ata 10 miljon Pucarenj Izraelit dhe ata Grek, qe frenojn hordhit Islamike (1miljard) ti dynden Europe's dhe ta asimilojn.

    1. B
     Baca-Bajram

     Go fuck yourself Abc! Merri dhe Greket qe u lepin bythen me vete...

     1. C
      Cifuti

      Andi Ngjela dhe ti te na hani ate qe nuk thuhet!

      1. H
       Haxhi Qamili

       Respect

       1. H
        Hajdari

        Plotësisht e drejtë. Dikur ishin shqiptarët dhe Skënderbeu që i ndaluan 25 vjet hordjitë turko-islamike por më pas pasardhësit e Skëndërbeut e tradhëtuan atë dhe besimin e etërve të tyre për tu kthyer në bastardë të turqve dhe islamit. Barrierë e tyre sot janë grekët, arvanitasit dhe gjithë ata që nuk duan që Evropa të kthehet në një pashallëk turko-islam.

      2. L
       Lisi

       Nikos Gelia = Andi Ngjela para se ta detyrohej te pagezohej... U futa ta kontrolloja se spo me dukej emer shqiptar Gelia... Fytyrat e ndyra te fqinjeve tane...

       1. D
        Detari

        nuk e detyrovi njeri, vet shkoi ne greqi (nga mali ilegal?) vet u pagezua etj. Nuk e di pse ankohet sa veshtire eshte te maresh letra greke kur ligji grek dihet.

        1. .
         .

         Dole ti evgjitis prap . Pederast

        2. T
         Tirana

         Nuk te detyron njeri qe te pagezohesh. Por nese pagezohesh nuk mund te mbash me nje emer pagan. Djali eshte i suksesshem dhe i lumte. Racizem ka kudo por ne Greqi nuk eshte me siç ishte ne fillim. Racizem ka edhe ne Shqiperi, jo katunar, malok, koqevar, kaur etj si keto.

        3. P
         Pike e zeze

         Nivel lindjemesme (te me falin mediorientalet).....evropaiqi eteria

         1. S
          SPAK ta Hetoje ngjarjen !

          Urime per kete Histori..Por faji eshte edhe i juaji Zoteri Aktore ! Se kure u pytete nga Policia Greke lirisht duhej ti tregoje lidhjet qe ke me Mamuthin Llazar Angjeli dhe Anastas Angjeli...Dhe po tju shpjegoje qe po shkoje ne drejtim te Rezistences te ketyre ne Greqi qe kane keta te dy...Mesiguri Policia Greke do te shoqeronte me Eskort Policie ne deshiren e distacionit tend..sic i shoqeron ne USA kure keta shkojne atje.. Urime ne gjirimet ne te ardhmen..

          1. L
           Llazar Angjeli legeni i Kimise

           Respekte zoteri. Llazar Angjeli eshte vertet njeri i ulet dhe inatcor. Partia e Per nes e ngriti lart, por karakteri i tij ishte karakter pushti. Pa njohur greket, mendoja se ky ishte i tille si person, por pasi u njoha me bemat greke atehere kuptova qe greket jane e njejta perzjerje jashteqitjesh si Llazar Angjeli.

           1. M
            Mahmuthi Llazar dhe Anastas !

            Nuk mund ta quash " Legen " por Tiger Luan Komunist Enverist,, si ata Tiger Luanet kineze me tre koka...Miliardere Fatekeqesisht ku eshte pasuruar nga Puna se eshte i zgjuar por me ndimen e Arkes te Bankes Evropoiane .. Deren e Bankes ja hapi Anastas Angejli me Shoqaten Amerikane :Shqipetare.. Por flitet se do te japin provim te dy ne dyert e SPAK ! Dhe Noten do ta marin mbas disa muajsh.. Dikur ishte i detyruar te ulej ne gjunje prane Diktatorit Hoxha ! Por ne Romanin " Labirnitet " Shkrimtari Albert z. Zholi ka anashkaluar Historine e Diktatorit..Jane te rrezikshem,,te vrasin naten dhe te qajne diten..Por harojne qe Vrasesi nje dite do te tregoje cilido qofte ..

          2. P
           Panajotis

           O Nikos! Ku ke qene gjith kete kohe ti ? Po si nuk njohe me perpara me fashistat,anti Shqiptaret ,zoti Dule

           1. a
            armand

            Nikoja kishte 25 vite pa' karte identiteti dhe fshihej i shkreti mbas rolit te aktorit.

           2. M
            Ms

            Helenistanezët e Europës!

            1. M
             Moisi Golemi

             Një m¥t je shqiptar ti, ashtu si e ke ndryshuar emrin e mbiemrin. Po të ishe shqiptar, mbaje emrin e plotë siç ta kanë vënë prindërit e tu shqiptarë.

             1. i
              inxhinjeri

              Me sakte se ke shkruar nuk behet. Te nderrosh emrin shqiptar qe te kane dhene prinderit tuaj eshte maskarallek dhe mungese respekti per te paret e tu. Kam emigruar vite me pare ne nje vend anglishtfoles ku shkronja "j" qe permban mbiemri im shqiptohet si "xh"-ja ne shqip. Sa here qe bashkebiseduesi im e thote mbiemrin tim si ne anglisht, gjithmone e korigjoj duke i thene shqiptimin korrekt. Te tere bashkepuntoret e mi, me te cilet kam punuar dhe punoj, e thone ne menyre korrekte mbiemrin tim. Me ka ndodhur ne Itali nje histori e ngjashme me kete qe eshte dhene ketu, te cilen e kam treguar edhe me pare tek TEMA ne nje situate te ngjashme. Behet fjale per vitet e para mbas demokracise, kur punoja per nje kompani inxhinjerike internacionale me qender ne veri te Italise. Ne ate kohe nuk kishte linja ajrore qe te conin ne veri te Italise, keshtuqe gjithmone une merrja linjen Tirane-Rome dhe prej andej linjen e brendshme Rome-Milano Linate (Malpensa nuk ishte ndertuar akoma). Ne nje rast, duke u nisur vone nga Rinasi, e humba linjen per ne Milano, dhe Alitalia me nisi me nje avjon qe vinte nga Afika e Jugut, ndalonte ne Rome, pastaj Milano dhe perfundonte ne Munih. Si rezultat u detyrova qe te kaloj perseri nga dogana italiane. Kur arrita brenda salles ku jane kioskat e kontrollit, isha i vetmi pasagjer qe zbriti nga avjoni dhe policet italiane ishin mbledhur ne njeren nga gabinat. Kur me pane, polici qe qendronte ne gabine me kerkoi dokumentet dhe po shikonte me vemendje pasaporten time shqiptare ku dalloi se kisha shume vula udhetimi te vendeve te ndryshme ku kisha qene per pune. -Paske udhetuar shume-me tha, nderkohe qe te tjeret po degjonin biseden tone. -Po-i pergjigjem- kam udhetuar per pune. -Cfare pune ben - me pyeti polici. -Jam inxhinjer-i pergjigjem. - Pse, ka inxhinjere Shqiperia? - me thote me ironi. -Pse cfare kujtoni ju se jane shqiptaret? - e pyes. -Po ja-me thote- une e di se shqiptaret jane hajdute, kriminele, drogaxhinj etj. Te tere policet italiane shperthyen ne te qeshura frenetike nga shakaja e shokut te tyre. I prita derisa te qeshurat e tyre u fashiten dhe me buzen ne gaz e pyeta oficerin shakaxhi nese kishte qene ndonjehere ne SHBA. -Jo nuk kam patur rastin te shkoj ne ate vend- pergjigjet shakaxhiu-po perse me pyet? -Po te shkosh ne Amerike-i them-dhe kolegu juaj merikan do shikoje pasaporten tuaj italiane mundet qe t'ju pyesi nese juve jeni mafioz. Te tere te qeshurat pushuan si me komande. -Shiko - me thote shakaxhiu me gjysem zeri-une po beja shaka. - Sigurisht edhe une shaka po beja-i pergjigjem i qete. Mora pasaporten time dhe u drejtova nga dalja, nderkohe qe te tere policet kishin mbetur te heshtur.

              1. K
               Kombi

               Nje big BRAVO inxhinier

              2. T
               Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

               Jam dakort por nuk ka qene e lehte per shume Shqiptar atje. Nuk te fusnin ne pune po mos te nderroje emrin. Nuk eshte si sote qe nuk e pjerdh me njeri emigracionin ne Greqi sepse Gjermani

              3. Z
               Zani

               Akoma ne Greqi rrini ju more zotri , dile njeher jashte Greqis the te shikosh çfare ke humbur. Asnjeher nuke eshte vone.

               1. K
                Kalova lumin, te dhjefsha kalin

                E ku qendron problemi ketu? Morre pasaporten Greke dhe tani “te dhjefsha kalin”? Shko or ha buken andej e ne s’te pelqen kthehu ne Albanistan

                1. j
                 janullatos arxidoglyftis

                 greket jane funderrinat e njerzimit, vetem nje rrot kari si Rama e harron kete

                 1. ?
                  ????

                  Faji yt more qirie aktor, mire jua bejne juve te gjitheve qe keni vendosur te jetoni ne ate vend pederastesh dhe per me keq nderroni faren dhe fisin. Nuk te behet greku vella dhe anasjelltas.

                  1. D
                   Dauti

                   Mire ta kan bere! Je nje koqe mashkull pa shtylle kurrizore. Nderrove edhe emer e mbiemer per tu bere pusht grek. Paq ra kan punuar greket edhe ishalla psshaporten e sheh me dylbi. Felliqsira qe nderroni emer e mbiemer.

                   1. N
                    Noci

                    Te pakten nuk e mohon qenien shqiptar,se kemi derguar kampione bote ne Greqi dhe e kane mohuar.Mos kujtoni se si shtet i BE ka ndonje kulture me shume se ne.Çuditen policet se Shqiperine e dijne xhungel,po t'ua kujtoje dikush se Irene Papas alias Penelope ka qene nder te medha te diva te Hollywood dhe ka qene shqiptare

                    1. B
                     Bobi

                     Ne vend të harxhoje shteti para dhe kohe per ligje koti, ler të beje nje ligj të dobishem: 1) Deputetet, ministrat, pjestaret e forcave të armatosura, Policise, SHISH-it dhe të administrates te kene vetem nenshtetesi shqiptare dhe asnje tjeter. 2) Kush merr nenshtetesi të huaj, të humbas menjehere neneshtetesine shqiptare. 3) Kush sherben ne forcat e armatosura të huaja ose ofron sherbime tek nje shtet të trete (spiunazh), të humbas nenshtetesine shqiptare dhe të procedohet penalisht per tradheti te larte ndaj Atdheut. Keto ekzistojne ne ligjin per nenshtetesine be Bullgari dhe ne Ukraine. Ju ftoj të ndiqni shembullin e tyre.

                     1. N
                      Nemesis

                      Kush merr nenshtetesi te huaj nuk ka pse te humbe nenshtetesine meme, eshte diskriminuese per te drejtat e njeriut kjo qe shkruan megjithese ka shume shtete raciste ne bote qe kane ligje te tilla, shume idiote.

                     2. P
                      Pirdh se lirohesh o Artist

                      Po nuk te pelqen Greqia ,ik andej ,,,Mos ju trego si te sillen ne vendin e tyre….Pse nuk bere ti gruan greke Shqiptare me letra po u bere Kollovar …edhe Ke hall edhe shet pordhe ….Shqiptaret shkojne ne nje vend dhe kujtojne se ju ka borxh ai vend dicka….o nuk ju don vendi juaj por sillet me keq se greku e se italiani me Qytetaret a jeni ne vete…ato ligje ka greku Po nuk te bejne ik …

                      1. P
                       PO , PO

                       Nje i afermi im jeton ne SBA ( ne Las Vegas ) qe prej 25 vjetesh. Para pak ditesh erdhi te cmallet me vendin e njerezit . Nder te tjera , gjate bisedave me te , na tha se ai dhe thuajse gjithe te tjeret te rraces se bardhe qe jetojne ne Las Vegas ndihen minoritet dhe te persekutuar e percmuar nga pjesa derrmuese e popullates ispanjike qe ka emigruar atje , te cilet edhe pse jane njeres me nivel kulturor shume te ulet , dembela e parazite qe jetojne me perkrahje sociale dhe me pune ne te zeze e kriminalitet , duke qene shumice , ndjehen me te sigurte e me te mbrojtur . I thash keto per te hequr nje paralele me afroverioret qe kane populluar Greqine dhe mbahen si pasardhes te heleneve te lashte edhe pse nuk i lidh asgje me ta , njejte si sllavomaqedonasit qe ndihen si pasardhes te Aleksandrit te madh te Maqedeonise ! . Keshtu ndodh kur behet mbret evgjiti .

                       1. K
                        Kape Hasan

                        Pak si shume Po Merr persiper,duke share te tjeret,,,me 70% te Popullsise islam e bektashi irani apo jo ….Mendimi yt Po Bota ka mendim tjeter se kush je ti dhe shume si ti….si tha dhe Xhorxh Bush ,,erdha ne nje vend mysilman….tani ti shaj Greket sa te duash Po ata kane Kulturen ne Bote dhe gjuhen e filozofet e Shkrimet dhe njihen si Djepi I demokracise…te gjithe qenkan te ardhur vetem ti me 70% islam e me tradita anadolli e fytyra turke Qenkeni autokton….me tregon cfare te lidh ty me Shqiperine ….me trego nje Objekt te lashte qe Ke ne gjuhen qe flet ….ik ore bajge ne xhami se ti je me tru sa ka dhe loqen te vogel ….

                       2. N
                        Niko djali Mehmetit ,,haha

                        Pse nuk u pagezua ne fshat te tij ky ne shqiperi ,,,,apo eshte me xhami ne fshat ,,,,ptu skeni turp ,,,merni dhe emrat e orthodhokseve qe i kan emra grek 3000 vjet ,,,niko ,sotir aleks panajot petro ,,,,po je shqiptar mbaj emrat e identitetit tend qe ke te trasheguar nga gjyshrit e tu ,,,

                        1. R
                         RAIFI

                         Një.lypsar kishte zakon ti prekte njerzit nga prapanica për të iu kërkuar lekë.Një zotëri u bë me nerva por nuk u dha,përkundrazi i dha 1000 lekë dhe i tha po deshe më shumë lekë prekin me fort njerzit në prapanicë.Lypsari u gëzua dhe shkoi të zotëria tjetër dhe i futi dorën fort.Zotriu u këthye me inat dhe ia futi ca shpulla ftyrës.Dua të them se edhe në Shqipëri e kuptuan kush është greku kur ua futi dorën fort ,ua morri Himarën dhe ka pretendime që i ka në realizim,meqenëse përgatitjet paraprake i ka bërë prej 30 vitësh.

                         1. D
                          Drini

                          Eh cfare shteti demokratik eshte Greqia? Si lejon BE qe Greqia te kete keto ligje diskriminuese? Asnje lidhje nuk ka mes demokracise se Greqise se sotme me demokracine e Athines se lashte. Aq sa mund te pyesesh a jane greket e sotem pasardhes te grekeve te lashte.

                          1. K
                           Kastriot

                           Bekim Fehmiu ka refuzu ta ndërroj emrin e vet me një emër "artistik" në Hollywood.

                           1. T
                            Taulant

                            Greqia nje vend perallor dhe me njerez punetore dhe shpirtmire. Jo me kot 1/3 e shpellareve emigruan aty. Kjo eshte e verteta.

                            1. T
                             Tironci

                             Epra por ndoshta dhe ne xhibut do shkoja rrefugjat nese do ta kisha te nevojshme , por ne greqi kurr pra , ne shqiptaret se kemi zakon te lypim kurr por xvarr do isha terheq ne vendin tim por ne greqi rrefugjat nuk do shkoja asnjeher , greket jan rraca me e piset qe na kan urryer gjithmon , te shkosh refugjat sot ne greqi kur shqipria esht shum me mir esht turp i madh , te nderrosh dhe emrin e mbiemrin pupu pu poshterim total.

                             1. A
                              Athina

                              Te ju thuash hajdareve te tu,,ata ndrojne emrat …asnje Kristian nuk ndron emrat ne Greqi…ata qe i ndrojne ju vjen Turp nga emrat qe kane….Aty nga 93 pyesnin Greket nga je ,italian thoshte tjetri,,Greku bente sikur e hante,,ore pse genjejne thoshte,,ata duken qe jane Shqiptar pse kane Turp nga jane….Mos ja u hidhni Grekeve te gjitha…emrat e origjinen I ndroni vete….I plasi loqja Grekut se nuk shkon ti apo shume si ti,,do vijne emigrant te tjere plot…nuk i mban njeri me zorr Shqiptaret..le te kthehen qe sot ne Shqiperine evropiane te Rames..Po e dine qe me demokraci e Drejtesi gjejne Tek greku se ne vend te tyre..

                              1. T
                               Tironci

                               Te lumte

                             2. T
                              Tirona

                              https://youtu.be/_3YgCxytpAc Intervista e plote dhe e sinqerte. Emri Nikos eshte i pagezimit, sepse emri Andi eshte i pafé.

                              1. F
                               Fisnik

                               @Tironc - Emrat nuk kanë fé, zotrote! Emrat janë pjesë e gjuhës. E udhës është të kesh emër me kuptim në gjuhën amtare. Emrat Mark dhe Anton ishin para Krishtit prandaj s'kanë si të jenë emra të "krishterë"!

                               1. w
                                w

                                po marko dhe andon etj te krishteret i trashegojne ,,emra biblik ,,,ju keni emra kuranor ,,,fisnik festim enver mehmet kadri etj ....

                              2. E
                               Erdogan

                               Bota eshte portokalle o Taulant. Si u convertuan ne Kombesi Turke Veziret,Pashllaret,Bejleret,Agallaret,Hoxhallaret, Muhipet,Dervishet etj. I "detyroi" (duty) dikush? Paraja,Interesi,Privilegjet (Priviledge and Interess). Ne vend (land) ti thoni Faleminderit situates se Diktatures dhe Greqise qe you a "ndryshoi" Kombesine turke ne Vorio Epirote kini edhe Naze! Sa per ate inxhinjerin ne Sh e Bashkuara dhe jo Amerike se Amerike eshte edhe Brazili,Argentina,Mexico etj ka rracizem,ignorance,krim etj.Mediat jane te ndaluara te propagandojne te Verteten. Vetem ne qofte se Ajo nuk eshte e demshme (damage). Lufta civile e midis Rusise dhe ish Nova Rusia (sot Ukrahine) me sebep shkeputjen ne Nato e tregoi "fytyren" e Saj. Krajina (Ukrahine) ka kuotim Zone ose kufij. Kjo ka qene pjese e Ruseve per shekuj. Kush eshte anti Ruse eshte edhe anti Ukrahinas. Per Perendimin ata jane Ruse. Ukrahina per Rusine eshte Kosova e Shqiperise pavaresisht se Kosovaret jane rreth 90% e me shume Kombesi Turke. Kush mendon se te jesh "Skiptare " por Emrat,Mbiemrat,Istitucionet si Fetare dhe Civile jane turke eshte turp dhe Ignorance. Si mund te mohosh krimet historike te Turqise dhe te jesh krenare qe je "Myslimane Skiptare" apo "Katolike Skiptare"? Hipokrizia dhe Ironia eshte se kane per Iroa (Hero "shqip") nje Kaurre te Derrit Jeorgios Kastriotis. Prandaj dhe ja ndryshoi Emrin ne ISkander-beu apo Gjergj! Vorio Epirin e Kastriotit e mohoni you o te Mallkuar.

                               1. E
                                Enea

                                Ik mor fshatar qe pranon te ndryshosh emer dhe mbiemer. C'na jepni lajme me kerma te tilla?

                                1. H
                                 Himara

                                 Ne Ballkan popullsia ne te gjitha kombet kishte fe Krishtere.Pesqind vjet pushtimi nag Turqia vetem shqiptaret nderuan fene.Pse valle?

                                 1. C
                                  Cecua

                                  Greket jane jashtqitja e shqiptareve dhe e arvanitasve e krahasojne veten me izraelin qe nuk kini asnje ngjashmeri se ju i kini vrare ikini tradhetuare dhe ju shquheni vetem per te genjyer dhe kini aq borxhe sa si hyni ne pune as dreqit komb byth qire dhe fallco kete nga jemi rrini si minj dhe sndiheni fare posaqi ini

                                  1. A
                                   Arbeni

                                   Udhëtoja nga Qefalonia qyteza Liksuri për në Athinë mbasi kisha shkuar me pushime.Shkova në agjensi për të prerë biletën.Zonja që ishte në sportel më kërkoi pasaportën të cilën ja zgjata.Më printoi biletën ,por kur e mora në dorë pash se emrit dhe mbiemrit tim u kish shtuar nga një s në fund.I thashë se emri dhe mbiemri im nuk kanë s në fund,prandaj nuk mund ta pranoj të më ndrysh emrin tim.S’ka gjë më thotë.Ka për mua i them duke këmbëngulur.Grekja u detyrua të më printonte një bil.etë tjetër me emrin tim korrekt.Që janë të ligj grekët nuk diskutohet.

                                   1. P
                                    Poseidon

                                    JANE SHQIPETARE TE FRUSTUAR PER PREJARDHJEN SHQIPETARE (POLICET E KETIJ RASTI) .........NUK ESHTE FAJI I ATYRE PAK GREKEVE QE KA GERRQIA........ESHTE SI TI THUASH MALOK OSE LALE NE SHQIPERI OSE KAVAJES SI BARDHA OSE GJIROKASTRIT ME PRAS NE BYTHE SI TRITAN SHEHUN OSE SALI KARRAXHIXHI I SHELQERES QE U KALLAS NGA BABAIT I KARRAXHICIN EKESHTU DHE ILIRSPIUNPRESIDHJERI OSE ALBINDENOVICI ETJ MO.........

                                    Lini një Përgjigje