Zbulohet një thesar poshtë Kodrës së Arnisës?! Erjon Braçe i kërkon Ramës para për gërmime, historiani: Kërko ndjesë njëherë…

6 Gusht 2023, 18:17Kulturë TEMA
Zbulohet një thesar poshtë Kodrës së Arnisës?! Erjon

Ish-zv.kryeministri Erjon Braçe ka postuar një foto që ka bërë bujë dhe ka kërkuar fonde për gërmime. Bëhet fjalë për një thesar arkeologjik që ndryshon historinë, sipas Braçes.

Shkruan ai:

“Kjo statujë kalorësi mbi kalë ka 2500 vite që është e jona! Babunja që përmendin këta, here si fshat e here si “mbrapa-toka” e bregut ilir, nuk është asgjë më shumë se Arnisa e vjetër ose Divjaka e sotme.

Nuk është Lushnja, por Arnisa. Ose më thjeshtë për ju është Divjaka!

Por ajo qe ka me shume rendesi ka te bej me faktin se Kodra e Arnisës ka ne brendesi te saj Histori dhe Qytetërim mbi 2500 vjeçar! 

Ajo KODER, ndryshon teresisht fatin e Divjakes! Nese duam nje gje nga QEVERIA me buxhetin e ri, ai është fondi për të gërmuat Kodrën e Arnisës dhe për të zbuluar Qytetërimin aty…”

Pasi ka postuar tektin e mësipërm dhe dy foto të statujës së vogël, komentet poshtë postimit kanë qenë të shumta. Mes tyre bie në sy reagimi i ish-deputetit Auron Tare. 

Tare i hedh ujë zjarrit të Braçes dhe i kërkon atij që fillimisht të bëjë një ndjesë publike.

Shkruan Tare:

“I dashur Erion, i dashur Deputet i zones ku eshte zbuluar kjo statujëzë. Perpara se te mburremi te gjithe se bashku duhet te dish dicka. Shqiperia jone pra juaja dhe e imja nuk ka asnjë, dmth ZERO laborator per restaurimin e ketij artifakti; as mijëra të tjerave qe jane zbuluar ketyre dekadave.

Në 10 vite ku ne te dy jemi pjese e mazhorances qe i premtoi Shqiperise shume te mira, nuk kemi mundur te bejme asgje qe kjo statuetë e mrekullueshme te kishte mundesinë të restaurohej ne vendin ku u zbulua.

Në këta 10 vjet shume para jane derdhur lume per koncerte apo gjera te tjera pa asnje vlere per trashegimine kulturore dhe nuk jane gjetur dot asnje kacidhe per te krijuar nje Laborator per te restauruar keto kryevepra me te cilat sot ju po mburreni.

Specialistet e mrekullueshem te restaurimit jane zhdukur apo rrine rrugeve pasi nuk kane mundesi te kontribuojne per kete “zanat” shume te rendesishem ne fushen e Trashegimise.

Per kete arsye statueta e Arnises antike sot eshte ne Kalifornia dhe jo ne Tirane pasi Tirana nuk e mban dot, nuk e restauron dot dhe fatkeqesisht si gjithmone merr rruget e kurbetit pasi ne jemi te paafte per ta mbajtur ketu dhe per t’i treguar botes mrekullite e kultures tone.

Prandaj postimi juaj i sotem duhet te ishte nje ndjesë e madhe per pamundesine qe ne kemi per ta mbajtur ketu Kaloresin e Arnises antike dhe te na vije turp qe ai rrezaton driten nga Kalifornia e larget dhe jo nga kryeqyteti i Shqiperise.

Mos harro, i dashur Erion, doren e ngritur qe Butrinti kryevepra jone e Trashegimise Kulturore t’u jepej ne administrim atyre qe sot na quajne komb barinjsh qe nuk kemi pasur asnje lidhje as me Butrintin dhe as me Arnisen per te cilen ti sot po shkruan me kaq admirim dhe mburrje.

Prandaj nëse me te vertete ke ndopak ndjesi per kete Statujëzë apo per Arnisen antike nise me nje ndjese te thelle publike per moskokecarjen ndaj Trashegimese Kulturore dhe per voten Tuaj kunder Butrintit në Parlament".

21 Komente

 1. A
  Arnisa

  Imagjino ish oficeri eshte graduar arkitekt dhe llomotit per historine ????

  1. e
   emini

   Ti llomotit more pleher!!!!!! Bej ti aq sa ka bere oficeri, ti qe vetem shkruan budalleqe pa vlere!!!! Njerez si ty e demtojne perdite Shqiperine

  2. D
   Detari

   leke ka vetem per xhami.

   1. A
    Arvanitasi

    Mos u merr me keto pune more " dekar " Shko bej gati sumen per papune ti se ka rradhen neser ai i mbaruari e leri komentet se nuk jane fusha jote. Po flasim per 1 nga zbulimet se Shqiperia eshte pellembe e histori or dhiar i Janulles e mos e ngaterro zbulimin me kisha e xhami... Yt pederast 200 evrosh

    1. L
     Lidri

     Repekt pa fund per ty arvanitas... Shkoqur e paster. Flm

     1. b
      ben

      Arvanitasi-mos ja ul aq shume pazarin ketij dekarit se ai paguhet 300 evro jo 200 sac thua zotria jote.

     2. E
      E vertete

      Edhe per “Kisha” greke:-= qe ne te vertete jane burdello te asfalias Junanistan

     3. T
      TROJA

      Aty eshte zhvillluat lufta e trojes.

      1. M
       Mesuesi

       Ndjesë, po thjesht për saktësi nga shkrimi, më duket se A.Tare nuk ka qenë deputet, ndoshta kandidat mundet. Gjithsesi mbetet i parëndësishëm.

       1. R
        Ramos e ka shitur bythen ke Greqiret me koh

        Brace ka shume te drejte ,por nqs do analizonte me qetesi e i kthjellet vetem Faktet e fundit qe tregojne qarte se kujt i sherben KM jone Megalomane , dhe referohej 1 ) Dorezimin e Butrintin ne duart e ca Xhambazeve te Huaj dhe nji Sharlatan Kuban (Hernandes ) qe dihet qarte se per cilin eshte aty ne Butrint dhe per cudi lejohet ala sot ,te haje Mut gjasme ne emer te Arkeologut qe kerkon qenin e ngordhur Helen ne Butrint , 2 ) lejimi i Bejlerit jovetem nga Shteti i kaqolit shejtan budalla KM qe fare mir mundet t'Ja kursente Shqiperise gjithe ate zhurme te panevojeshme te Graqireve ne Medie e BE , por edhe KQZ o ta shkedhefsha Qeverrine e langove ,bllokoje Autobuzat e nisur nga Qeverria Greke ne Kufij ne fund te fundit , ( per X preteks ) - ka edhe te tjera ,qe Struci KM qe na hiqet si byth e squt ka bere kunder interesave te ktij vendi ,por edhe kte kerkse te Braces do ta devijoje ,sepse Athina nuk lejon te germmohet ne Token Shqiptare sepse i del Kallaji Historise Helaqit

        1. G
         Gazetari

         Artanat e PS, Auronet e Erionet, nga nje thes i kane nxjerre, si Mul Noket, Gjekemarkajt, QimPeket

         1. K
          Kadiu

          Kur ishte Arnisa para 2500 vjetesh ,,ne ishim akoma ne kaukaz ,,,,prandaj nuk canim kok per objektet arkeologjike ,,,,

          1. b
           ben

           Mbase ne Kaukaz ka qene jot eme kur eshte mbarsur me nje idjot si puna jote.

          2. E
           Erdogan

           Kjo statute (statuje "shqip") zoti Auron eshte e Megas Aleksandros. Por ne nje vend si Arnautia kur shume zbulime Greke jane fshehur nga pasardhesit e Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj nuk mund te kete Histori apo Politizmo (Culture "shqip"). E them kete nga thenia e nje Geollogu ne Arnautine e Mesme ne kohen e Diktatorit Enver qe rastesisht gjeten nje artifacts me shkronja Greke dhe pergjegjesi u tha Mbulojeni! Kjo eshte E Verteta (Vero ital) e ketij Pashalleku turk zoti Tare.

           1. S
            Shqip_ kupton graqiri sufllaqidhis ?

            Er dog canis , (pederasti Minoriqiri ,qeflli i gojores ) - o psikopat e pederast halesh : Ku e koishte fshehur Islamil Qemali ate statuje ne pidh te grekes ,apo Tare e fshehu ne Pidh te Gruat tende ? Yyyyyyyyyyyt bajge stallash .shko e qiu me noj pakistaneze e mblidh mendjen . Kur hyn edhe bytha jote ne diskutime te nji Niveli te tille ,pika ne byth ,rrac muti ,Ngelen hajvanet Minorikaret e 300 Sufllaqeve ,te han Mut edhe ne mediat Shqiptare se nuk ngopen nga ajo qe i jep greku ! Ta dhjesim ne surrat grekun ty edhe janullen bashke Kermat e Njerezimit

            1. H
             Himarjoti Lab

             Ti pederast i Janulles me bithe te hapura gati per papune duhet te jesh Dule dhjari ose Karjan Çani pra grupi i 200 evrove. Cte duhet ty te komentosh more bythcpuar po mos harro vajin e kikirikut te lyesh sumen. Yt te qifte shqiptari soj e sorrollop sic kane bere nder shekuj bejleret tane o aziatiko evgjit gre qire

            2. B
             Beni

             Respekte Auron.

             1. P
              Pellazgu

              Ky mori leket nga Berzh dbe beri hotel ne fshatin e tij ne maje te malit dhe tani na ben patriotin e ndershem

              1. J
               Ju lumte per kte zbulim Historike

               Kujdes mos i rreklamoni shume se mundet te ket shume infrakte nder Graqire dhe kerma janulla do na qelbi Kishen e Fan Nol-it .Prandaj ngadale e qet qet ,behet gjithcka si e do Zoti i Shqiptareve vet . _ Nji Arvanitas pasi pime raki shqiptare ne Pargas me tha : E urrejm gjuhen greke dhe greket qe jane te Ardhur ne tokat tona ,se na pricene jeten tone e gjuhen e zakonet tona . Greket na Vodhen Historine ,- Fustanellen - kane nji Histori e gjuhe Fallso - asnji tradite nuk njohet per Greke sepse s'ekziston - Muziken e kan nga Turku (buzuku eshte i ardhur ne Greqi nga Turqia sepse greket vet s'kan pasur asnji trashegimi muzike ) dhe vet si rrace ,qe jane shume pak ,jane te ardhur na Azia _te mallkuarit .Po te ishim me Shqiperia , do ishim shume me te forte e me te lumtur . E dua Shqiperine se ma do gjaku qe kam ne deje edhe pse nuk e shprehim dot hapur por brenda na digjet shpirti saher flasim me shqiptaret e Shqiperise .

               1. a
                astrit

                Te rendesishme jane historia e kesaj toke dhe zbulimet arkeologjike, ruajtja, restaurimi, dhe venja ne pah te ketyre zbulimeve. Te tjeret qe duan pike mediatike nuk kane rendesi e rendesishme eshte historia jone e vjeter.

                1. G
                 Glaku

                 Eh mer njerez te mire ky truall eshte pellembe e histori... Shpresojme te ndergjegjesohen institucjonet tona pasi zbulime dhe me te medha na presin. I bekuar qofte ky vend!

                 Lini një Përgjigje