Dua Lipa, si u kthye ylli 27-vjeçar në asin e marketingut të Shqipërisë

3 Dhjetor 2022, 15:57Lifestyle TEMA

Dua Lipa, si u kthye ylli 27-vjeçar në asin e marketingut të

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa,po vazhdon t’i bëjë të gjithë krenarë kudo në botë.

Së fundmi, media e njohur greke, “Prothothema” i ka dedikuar një artikull, duke treguar të gjithë historinë e jetës së saj, si u bë e famshme dhe deri te vizita më e fundit në vendin tonë. Pra, si u kthye ylli 27-vjeçar në asin e promovimit të Shqipërisë.

“Deri vonë, personazhet më të njohur të Shqipërisë ishin aktorët John dhe Jim Belushi. Pas vdekjes së parakohshme të vëllait të tij të madh nga droga në vitin 1982, komediani Jim shpesh i është referuar vendit të tij të origjinës.

Duke dëshmuar lidhjen e pathyeshme emocionale me të, ai merrte pjesë herë pas here në aktivitete të komunitetit shqiptaro-amerikan, kontribuoi në aktivitete bamirësie dhe u fotografua me Edi Ramën gjatë vizitës së tij në Tiranë, shkruan abcnews.al.

Ndër të tjera, ai e ka përshkruar gjerësisht përvojën e tij si emigrant: ‘Askush në lagjen tonë në Çikago nuk e njihte Shqipërinë dhe kjo më bëri të ndihesha si i huaj’. Që atëherë, shumëçka ka ndryshuar”, nis artikulli.

Ndërkohë, më tej fokusohet se Dua Lipa, e cila, sipas tyre, vjen nga një vend që po përpiqet të gjejë vendin e tij në “tabelën botërore të shahut”.

Pavarësisht moshës së saj të re dhe faktit që ajo ka lindur dhe është rritur në Londër, ylli 27-vjeçar është kthyer në asin e marketingut të Shqipërisë, duke shërbyer si një ambasadore ideale dhe praktikuese e diplomacisë kulturore, shkruan abcnews.al.

Media greke e krahason Duan edhe me Rita Orën, ku thotë: “Ndryshe nga kolegia e saj, këngëtarja Rita Ora, e cila edhe pse e lindur në Kosovë nga prindër shqiptarë, kur u transferua në Britaninë e Madhe dhe filloi karrierën e saj, fillimisht nuk zbuloi vendin e origjinës, ajo e tha me zë të lartë dhe nuk është ndalur asnjëherë.

Për këtë arsye, presidenti i Shqipërisë, Bairam Begai, i dha shtetësinë shqiptare, duke e falënderuar për kontributin e saj në përhapjen e reputacionit të shqiptarëve ndërkombëtarisht”.

“Është një gëzim i madh, i papërshkrueshëm”, është përgjigjur Lipa, e cila para kamerave ka bërë një foto pasaporte, ka dhënë shenjat e gishtave dhe ka firmosur një kërkesë për kartë identiteti.

Video dhe foto të ngjashme që shfaqin këngëtaren duke ngritur flamurin shqiptar e veshur me një fustan në ngjyrat e tij u postuan shkurtimisht në Instagramin e saj për kënaqësinë e 87.5 milionë ndjekësve të saj. Kështu janë edhe pamjet nga koncerti i fundit i turneut të saj botëror, i cili u zhvillua në sheshin qendror Skënderbej të Tiranës. “Në këtë mënyrë kam dashur të nderoj festën e Pavarësisë së vendit tim”.

Sipas “Protothema”, edhe mijëra emigrantë shqiptarë, vërshuan rrugëve të Londrës dhe duke shkaktuar irritim tek shoferët që mbetën të bllokuar për orë të tëra në rrugë. Ata vazhdimisht u binin borive dhe mbanin flamurin shqiptar, shkruan abcnews.al.

Nuk është hera e parë që Shqipëria merr impakt në rrjetet sociale të Lipës, i cili është rritur shumë në dy vitet e fundit krahas nisjes së karrierës së saj. Në të kaluarën ajo ka postuar një video në të cilën kërcente me një gotë në kokë nën tingujt e muzikës tradicionale shqiptare. “Më thuaj që je shqiptar pa më thënë se je shqiptar”, shkruhej në të.

Video ka mbledhur mbi shtatë milionë shikime. Kjo u pasua me foto të panumërta nga pushimet e saj në një resort luksoz në jug të Shqipërisë. Përveç fotove mahnitëse, ajo u bëri thirrje ndjekësve të saj që të vizitojnë “një nga vendet më magjike në botë”.

Media greke vijon të theksojë se për një vend që ka qëndruar i shkëputur nga bota për afro 50 vjet, përpjekja e fundit për të përmirësuar imazhin e tij duke ndërtuar hotele luksoze dhe duke bërë reklama, kjo reklamë ishte jo vetëm e mirëpritur, por edhe e vlefshme. Të shumta kanë qenë edhe fotografitë e Lipës për “kulturën e paeksploruar të Kosovës”, siç e ka cilësuar me bujari. Madje, për promovimin e saj ajo ka marrë titullin dhe medaljen e ambasadorit nga presidentja e Kosovës.

Ajo dhe miqtë e saj të famshëm u shmangën destinacioneve të njohura turistike, duke zgjedhur Prishtinën dhe pjesët bregdetare të Shqipërisë për pushimet e tyre verore.

Madje, në artikull theksohet edhe një gabim që Dua mund të ketë bërë, e cila sipas tyre  kishte postuar një pankartë që përshkruante një hartë ku Shqipëria dukej se zotëronte pjesë të Greqisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Serbisë dhe Kosovës me fjalën “autoktone”.  Sipas medias, kjo nuk është diçka e re. Pasi u shfaq edhe  në vitin 2014, gjatë një ndeshje futbolli mes Shqipërisë dhe Serbisë, duke nxitur reagime.

Ndërsa këngëtarja iu përgjigj reagimit, duke shprehur keqardhjen dhe zemërimin që komenti i saj ishte keqinterpretuar.

Lipa ka lindur në Londër në vitin 1995. Prindërit e saj kishin emigruar atje tre vjet më parë. Ata kishin lënë pas Prishtinën dhe një jetë në të cilën edhe diçka si energjia elektrike konsiderohej luks, thekson Protothema.  Infrastruktura joadekuate, edhe para luftës, papunësia e lartë, mundësitë minimale për avancim dhe izolimi i rajonit më të varfër të ish-Jugosllavisë shkaktuan një valë masive imigrimi.
Prindërit, Anjeza dhe Dukagjini nuk e lanë atdheun me dëshirë, prandaj vendosë një rregull të pacenueshëm: në shtëpi flitej vetëm shqip, shkruan abcnews.al.

“Shqipja ishte gjuha ime e parë, e flisja në shtëpi dhe anglishtja ishte gjuha ime në shkollë dhe ajo që flisja me miqtë e mi”. Në fakt, gjithçka ishte shqiptare në fëmijërinë e Lipës. “E gjithë familja jonë kishte mbetur në Kosovë. Zemra jonë kishte mbetur atje”.

Mirëpo, ajo ka treguar se menjëherë pas luftës, gjyshi i saj nga babai ndërroi jetë. “Kufijtë ishin të mbyllur. Nuk mund të ktheheshim. Megjithatë, mendoj se ky ishte momenti kur prindërit e mi vendosën për kthimin tonë, sa herë që u bë e mundur”.

Lipa ishte 12 vjeçe kur shikonte televizor në shtëpinë e një fqinje bashkatdhetare të saj dhe pa që Kosova shpalli pavarësinë e saj në shkurt të vitit 2008. “Më kujtohet kur pashë gëzimin e prindërve dhe të familjes sime dhe të gjithëve, dëgjova të gjithë qytetin të gjëmonte kur erdhi Dita e Pavarësisë”. Në të vërtetë, pak para se të fillonte vitin e parë të shkollës së mesme, familja u kthye në Prishtinë. Në fillim Dua ishte e emocionuar. “Po kthehesha në bazën time, në vendin ku i përkisja, në vendin ku emri im është i zakonshëm, vetë sjelljet dhe zakonet tona”.

Ajo bëri miq dhe ishin ata që forcuan pikëpamjen e saj tashmë ekzistuese për gjërat. “Këto histori që më thanë mbeten me mua përgjithmonë”, u shpreh ajo. Ajo shikonte teksa adoleshentët në qytet dyndeshin në sheshin Nënë Tereza. Nga mesi i dekadës, ardhja e artistëve ndërkombëtarë në vend i siguroi botës se Kosova tani ishte e sigurt.

50 Cent u bë ylli i parë i madh që luajti në Stadiumin e Prishtinës në vitin 2007. Lipa shikoi një listë mjaft mbresëlënëse të reperëve amerikanë para se të mbushte 15 vjeç. Sipas saj, kjo përvojë ishte një realizim i hershëm se muzika vepron si një gjuhë universale. Pavarësisht gjithë kësaj, ajo mësoi në shkollë gjuhën dhe në fund u pushtua nga nostalgjia për jetën e saj të mëparshme. Ajo i vendosi prindërve të saj një ultimatum: ose do të shkojmë në Londër së bashku ose vetëm.

Ishte periudha kur Dua kishte vendosur tashmë të merrej me muzikë. Ajo publikoi video të këngëve të saj në YouTube. E para që shkroi, në verën e vitit 2013, në moshën 17-vjeçare, ishte “Më e nxehtë se ferri”. Ajo besonte se do të kishte më shumë mundësi në MB. Ambicia dhe vendosmëria e saj për të pasur sukses e tejkaloi dashurinë e deklaruar për atdheun e saj.

Ajo u kthye pa familjen, gati për një karrierë të shkëlqyer. Lëvizja e saj vetëm është bërë pjesë e historisë së saj të suksesit dhe me të drejtë! Gjithçka shkoi saktësisht siç kishte planifikuar. Ajo i dha vetes një vit pas mbarimit të shkollës së mesme për të gjetur menaxher. Lipa punonte si kamariere dhe me paratë që fitonte paguante produksionet e saj në kanalin e saj në YouTube me këngë ‘cover’.

Një mikeshë e familjes e ndihmoi të takohej me një avokate më të mirë. Ajo sapo kishte bërë të njohur, Lana Del Rey. Trajektorja e saj në rritje kishte filluar tashmë. Në vitin 2017, albumi i saj i parë ishte publikuar. Shitet jashtëzakonisht shumë dhe në moshën 22-vjeçare, në vjeshtën e 2018-ës, ajo ishte artistja e parë e nominuar për pesë Brit Aëards (çmimet e famshme të muzikës britanike).

Ishte i njëjti vit që ajo këndoi në fillim të finales së Ligës së Kampionëve në Kiev. Në vitin 2019 erdhi konfirmimi absolut se ajo ia doli. Ajo ishte e pranishme në pop, duke fituar një çmim Grammy si Artistja më e Mirë e Re. Në total, ajo ka fituar tre çmime Grammy, tre Brit Awards, dy MTV EMA dhe një MTV VMA. Ajo punon me yjet më të mëdhenj në planet, si Elton John dhe Mick Jagger, Mark Ronson dhe Diplo, deri te Chris Martin dhe Andrea Bocelli i Coldplay.

Ajo është shpallur pasardhëse e Ser. Këngët e saj kanë pushtuar top listat botërore. Në mes të një pandemie, albumi i saj i dytë “Future Nostalgia” theu një rekord pas tjetrit në platformën e transmetimit Spotify, ku siguroi 150 milionë dëgjime brenda javës së parë të publikimit.

Arritjet artistike të Dua Lipës nuk janë vetëm të padiskutueshme.  Është e qartë se ajo nuk do të lërë të pashfrytëzuar fuqinë dhe ndikimin global që ka, ajo do të reklamojë vendin e saj në çdo cep të planetit.

E vetmja gjë e sigurt është se Dua Lipa është tashmë një super yll nuk do të ngurojë të ngrejë vlerat shqiptarëve në fushën e diplomacisë kulturore.

4 Komente

 1. I
  I. Hoti

  E bekofte Zoti,me gjithe familjen e saj fantastike !

  1. R
   Realisti

   O Pirro Dhima! A shikon gjë??? O plerë.

   1. K
    Korifillaku pederasti Janulles

    Pirron e helmoj keq Corba e janulles se Dreqis .

   2. P
    Populli

    Kjo eshte perla e shqiptarise

    Lini një Përgjigje