Vajza shqiptare që tërboi tifozët serbë me shqiponjën: Serbët thirrën sigurimin

3 Dhjetor 2022, 09:14Lifestyle TEMA

Vajza shqiptare që tërboi tifozët serbë me shqiponjën:

Një ndeshje vërtet emocionuese ka qenë ajo e së premtes mbrëma e Zvicrës kundër Serbisë në Kampionatin Botëror 2022. Ndeshja e cila përfundoi në rezultat 3-2 në favor të helvetikëve, sigurisht që pati doza të mëdha patriotizmi edhe për popullin shqiptar, pasi dy nga lojtarët e ndeshjes janë shqiptarë të Kosovës.

Por larg vëmendjes nuk mbeti as një tifoze shqiptare, e cila ishte prezente në stadiumin ku po zhvillohej ndeshja, e cila u xhirua duke u larguar me simbolin e shqiponjë dykrenare.

Mësohet se identiteti i vajzës në fjalë është Anila Mahalla, e cila nuk ka mundur ta mbajë përbrenda ndjenjën e patriotizmit, por e ka shprehur atë përkundër faktit që thirrjet e tilla me raste të caktuara janë ‘të dënueshme’ nga FIFA. 

Anila Mahalla përmes një sqarimi në rrjetin social Instagram, ka sqaruar se çfarë në të vërtet ndodhi në tribunat e ndeshjes Zvicër – Serbi.

Kjo jam unë. Unë nuk u dëbova, unë po shkoja të flisja me ta se pse po shfaqja flamurin e Kosovës, sepse ata e morën atë shqiptar dhe të gjithë tifozët serbë ishin ‘të çmendur’ dhe të zemëruar dhe ofendues, unë isha në mesin e tyre, kur arrita Shaqiri dha golin e parë dhe zemra ime shpërtheu. 

Ishte momenti kur tregova flamurin dhe ata filluan të thërrisnin sigurimin dhe nuk u ndalën. Ky ishte momenti im për të dalë, për të folur me ta për të ndryshuar vendin”, ka shkruar ajo në postimin sqarues në Instagram.

17 Komente

 1. T
  Te lumte SHQIPONJA SHQIPTARE

  Rrespekt e Krenari Anila rrofsh Kinhe Shqiptare . Nuk ka Politike / Fif apo Fuf ta na ndaloje Identitetin Shqiptare dhe do ta bejme kudo ,te paimpresionuar nga kjo Politike e ulet Fashiste qe ushtrohet kunder Shqiptare ,nderkohe qe tifozet serb Policia duhet ti marre zvarre nga stadiumet .me fyerjet dhe gjuhen e tyre te ndyre qe pellasin Staduimeve "vrite Shqiptarin" dhe duhet te mos pranohen me ne Stadiumet e Botes kjo rrace shkerdhatash kriminele ,qe behen trima , si hienat . Te gjithe do ta bejm Shqiponjen kudo deri sa t'i imponohemi Politikes Fashisteve te sotem ,te heqin dore nga kjo Poshtersi kunder Shqiptareve por edhe Ne si Shqiptare duhet qe ta ngrejme zerin kunder ksaj Politike dhe Fifa-s ,nepermjet Medieve por edhe Fedearat s'duhet te heshtin sepse duket qarte qe e gjitha eshte politike . _____Edhe njiher Anila Rrespekt Kinge Shqiptare

  1. R
   Rrumpallat serbe nuk mposhtin dot Dardanet

   Ne qofte se serbet nuk durojne dot flamurin shqipetar, të ikin të pirdhen nga stepat e Azise, andej nga kane ardhur, sepse ketu i thone Autoctonous. Dardania nuk është toke serbe. Ata jane mesuar me Sali Serbin qe Ka minuar vazhdimisht çeshtjen shqipetare, por koha e Saliut vdiq. Tani ka ardhur koha tjeter, kur Kryeministri shqipetar ne mes të Beogradit u thotë "Harrojeni Kosovën, sepse është e pavarur". Ka ardhur koha kur tere kreret e BE mblidhen ne Tiranë, dhe presidenti serb del ne televizion si qen i rrahur. Ka ardhur koha qe Qeveria shqipetare behet promotore e Ballkanit të Hapur, dhe e therret Serbine ne tavolinë "hajde ulu ketu, se ndryshe të lamë jashtë." Tani, është fatkeqesi qe Albin Kurti është men ndikimin e Ilir Metes dhe Saliut, dhe ben loje të ndyre personale ne kurriz të çeshtjes shqipetare, por të gjithë e dime qe kryeministrat dhe qeverite jane të perkoheshme. Ajo qe është she do mbetet gjithmonë është shqiptaria - Shqiperia dhe Dardania, cilido kryeminister qe të vije me mbrapa nuk do jene antishqipetar si Saliu, ose i paafte si Albin Kurti.

   1. Z
    Zoti te ndimofte ..

    Shume e sakte.. Pace vetem Gezime,,,shume mire e ke mire .. Ho se di sa me ke Gezuar.. Te lumnte...Te lumnte ..

    1. S
     Shqiponja eshte simbol i flamurit shqiptar

     Nese FIFA ndalon simbolin e flamurit shqiptar ne stadiume, SHQIPONJEN me dy krere, kjo eshte politike raciste ndaj shqipetareve. Shteti shqiptar duhet te coje FIFA-n ne gjyq nderkombetar nese ajo denon simbolin e shqiptareve. Askush nuk i ndal kombet e tjera qe te nxjerrin simbolin e tyre kombetar, flamuret e tyre, kur gezohen. I kemi pare te gjithe tifozet e kombeve te tjera qe ngrejne flamuret e tyre neper stadiume. Nderkohe, FIFA duhet te ndaloje thirrjet raciste dhe albanocide "vritini shqiptaret", por jo simbolin e nje kombi. Eshte cmenduri qe serbet qe jane te ardhur ne tokat tona nuk e durojne dot Shqiponjen e flamurit tone. Keta barbare na kane shume borxh dhe duhet te jemi ne qe te jemi te zemeruar me ata por keta barbare kane shkuar per lesh dhe duhen ndaluar.

   2. N
    Nardi

    Ca jane kto idiotlloqe. Kot nuk thone sa me i vogel aq me inferior e i kompleksuar je

    1. t
     tifozi

     Nardi-te jesh ne mesin e tifozeve te cmendur serbe qe therrasin ne kor "vriti, vriti shqiptaret" ben kedo qe ti ndizet gjaku. Sipas teje, kush eshte inferior ne kete mes, kjo vajze trime qe nuk ju tremb hordhive te fashisteve serbe, apo turmat e tyre te hazdisura qe kane frike prej simboleve shqiptare? Te shkruash ato qe keni shkruar juve, tregon se ose jeni nje cope idjoti, ose jeni nje cope muti. Me shfaqjen e patriotizmit te tyre, djemte e vajzat tona me deshmon se mundi dhe sakrificat e brezit tim, qe rriti kete rini sot nuk ka shkuar kot, pasi kemi rritur Shota dhe Azeme te tjere qe do ta mbajne lart shqiptarizmen, packa se do kemi edhe ne jashteqitje si puna juaj.

    2. L
     Le te shpresojme qe te behet Realitet..

     Te gjithe Shqiptaret kudo ne Bote .. Te veshin dite per dite nje Bluze me Flamurin Shqiptare **Shqiponjen ** Dite per dite cilido qofte te mbaje Shqiponjen ..Neper rruge ,.ne vendin e Punes, e kudo qe ndodhet....

     1. P
      Pukjan KATOLIK

      Te gjithe jane patriot ne stadiume e ne internete po pytja ime esht kush eshte trim te sakrifikoje per atdheun nga vetvetja e te arrije deri ne perkushtimin e jetes per atdheun, pseudo patriotet e stadiumeve tua lene atdhedashurine atyre qe dhane gjithcka per atdheun ( si etrit Ismail Qemali Hasan Prishtina e trimat e UQK) dhe atyre qe punojn fort dit per dit per te dhe e nderojne atdheun sipas traditave te shqiptareve

      1. j
       joni15

       Pukjan bravo per komentin patriotizmi tregohet ne lufte qe te mbrosh vendin tend derisa te kesh fryme mbi kete toke , shikoje shume qe simbolet tona dhe flamurin tone e vene dhe i bejne vend e pa vend.

      2. T
       Tifozi

       Kur lexoj artikujt per ndeshjen die ne gazetat tona , sikur lexoj pravden ne beograd , te ter artikullshkrusit fain ja ven shqiptarve justifikojn serbet , kta o jan bastard antishqiptar ose jan serb rrug tjeter nuk ka , shum mir ka ber kjo vajza , ne kemi identitetin ton se i pelqen apo serberve apo gazetarve tan qe shkruajn artikuj ne favor te serbeve , pjesa tjeter qe ndihen shqiptar jan te lir te bejn dhqipronjen dhe te mbajn emblemzt komtare , per bastardet proserb esht provokim.

       1. t
        tetovari2

        Duhet që F.SH.F dhe F.K.F të kërkojë nga FIFA dhe UEFA të distancohen nga racizmi! Ti ndalohet një entiteti ta shpreh përkatësinë në këtë rast është racizëm i pastër. Gjithashtu të denoncohet serbia në FIFA për thirrjen raciste në stadium ku kërkohej vrasjen e shqiptarëve.Dëshmi janë inçizimet televizive.

       2. Q
        Qytetari

        O puka UÇKja luftoj ne kosov , shqiperin e çliruan Enver Hoxha me partizanet shqiptar , ata sakrifikuan per atdheun , apo nuk te bie shiu tek ara jote kur permend ushtrin nacional çlirimtare dhe komandantin e saj Enver Hoxhen , jepi Çezarit çi takon atij , apo sta mban e na permend patriotet jasht kufijve , qe i permend ben shum mir se jan patriot dhe ata tonet jan , por mos harro patriotet e tu brenda teritorit shqiptar , permendi te ter.

        1. D
         Dardan

         Bravo patriote e shquar, Anila Mahalla, ti je kandidate per Presidente te Kosoves dhe Shqiperise.

         1. F
          Fatmiri

          E mjera serbi se ne cfare derexheje ka shkuar,nga drejtimi dogmatik nacionalist.Luan Zvicra me Serbine,ne menyre absurde Fifa,Serbija kane ne vemendje se si festojne shqiptaret!?

          1. P
           Patriot pa flamur

           Patriotizem folklorik, ku ndryshon kjo nga pallati me shqiponje i Cet Kastratit. Nuk ka gje me te kollajte se patriotizmi ne stadium apo koncert, e veshtire eshte te jesh patriot dite pas dite duke punuar, duke bere gjithcka per vendin dhe njerzit e tu. Jo ti hipesh avionit te pare per tu larguar nga vendi yt dhe pastaj te japesh shfaqe neper TV me flamure.

           1. E
            Erdogan

            Le ta bejne Arnautet e vetequajture "Skiptare" Shqiponjen Greke te Bizantit o Serb. Ironia eshte se bijte e Vezireve, Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj qe ndane Epirin ne te Veriut (Vora greq) Osmane dhe te Jugut (Jugo sllavisht) Greke kane per flamur (fllug angl) Ate te Kaurrit te Derrit! Per 500 vjet Kaurret e Derrit ishin te Persekutuar nga keta me Ndergjegje dhe Identitet (Identity angl) Turk. Mos haroni o Serb te mallkuar you si Sllave kini te pushtuar Nausen (Nishi i Sotem) vendlindjen e Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos.

            Lini një Përgjigje