Nju Jorku "pushtohet" nga minjtë, qeveria kërkon ekspertë për të çliruar qytetin nga 18 milionë brejtës

2 Dhjetor 2022, 15:59Lifestyle TEMA

Nju Jorku "pushtohet" nga minjtë, qeveria kërkon

Qyteti i Nju Jorkut po kërkon një shfarosës për të ndihmuar qytetin të çlirohet nga 18 milionë minjë.

Është vlerësuar se në vitin 2014 për çdo person në Nju Jork kishte dy minj, që do të thotë se popullsia e parazitëve tani ka arritur afërsisht 18 milion.

Për të adresuar këtë çështje, qeveria e NYC po kërkon të punësojë një "Drejtor të Migracionit të Brejtësve" dhe janë të gatshëm të paguajnë deri në 170,000 dollarë për kandidatin e duhur.

Aplikantët duhet të kenë diplomë bachelor në këtë fushë.

4 Komente

 1. k
  kurioze

  miu eshte shoku me i dashur ne shtepite e restorantet e sidomos pizzerite e vjetra si kasolle te amerikaneve

  1. N
   Ngreu prift të ulet hoxha

   Ou, po shkoj unë......... . Nuk dua më shumë se dhjetë persona....... . Dhe fostoksinë me djath e vaj ulliri në çdo bodrum pallati e restoranti.......... . Sigurisht dhe një maçok...

   1. S
    Sefer

    S'është keq 18 meleon vakte falas , po duhen shumë frigo ri ferrë.

    1. V
     Vjosa.al

     Une dyshoj shume tek shifrat e dhena: 18 milion minj, dmth 2 minj per nje banor, dmth mesatarisht 10 minj per cdo familje apo apartament. Sikur te ishte vetem kaq, nuk do te perbente asnje skandal dhe eliminimi i dhjete minjeve per cdo apartament do te ishte relativisht i kollajshem dhe i jo i shtrenjte. Une druaj se ne qytetin gjigant New York ka jo 18 miljon minj, por jo me pak se 180-200 miljon minj. Dhe sikurse ne te gjithe boten e superpopulluar urbane, raporti 1 banor me 20-25 minj eshte fare normal. Historikisht minjte kane jetuar ne simbioze me njerezimin dhe jane shtuar e riprodhuar ne perpjestim te drejte me me bollekun e ushqimeve qe ka krijuar revolucioni agrar. Gjithashtu, vura buzen ne gaz me shumen e ofruar nga autoritet per kompanine qe do cfaroste keta 18 milione minj: 170 mije dollarenuk dalin as per ti gudulisur keta minj, jo me per ti cfarosur, Po te paguhej $180,000 per te cfarosr 180 milijon minj, i bije qe me nje cent, te vrasesh 10 minj, dmth me $1 te zhdukesh 1000 minj! Qesharake! Nje kompani minjcfarosese kerkon mesatarisht $250 - $300 per nje apartament. Bashkia e NY City do te ishte me fat qe dikush ta pastronte qytetin nga minjte me te pakten 1 miliard dollare ($1 bilion, sic i thone amerikanet) Dhe prape, ne nuk e dime me siguri, se me cfare insektesh dhe kafshesh do te kishim te benim nese do te cfaroseshin minjte qe i gjuajne ato. Shkurt, ne duhet te mesohemi te bashkejetojme me minjte, mundesisht ti modifikojme ata per ti bere me pak te shpifur dhe me pak infektues dhe te rrezikshem per ne. Dmth, fjalen e ka laboratori dhe gjenetika!

     Lini një Përgjigje