“Shqiptari është ai që vjedh”, këngëtari shqiptar flet për diskriminimin për origjinën në Zvicër

3 Dhjetor 2022, 11:00Lifestyle TEMA

“Shqiptari është ai që vjedh”, këngëtari

Këngëtari shqiptar, Gjon Muharremaj i njohur me emrin e artit Gjon’s Tears,  ka folur së fundmi për racizmin.

Ai ka një karrierë të suksesshme në Zvicër, ku jeton prej kohësh me familjen. Gjon’s Tears ka treguar sesi është ndjerë kur ka shkuar të jetojë për herë të parë në Zvicër.

“Të jesh shqiptar në Zvicër, isha pak i frikësuar. Këtu janë pak racistë. Njerëzit këtu thoshin, ‘shqiptari është ai që vjedh’…

Identiteti yt ka vlerë vetëm kur t’i i jep vlerë. Unë kuptova që jam një puzzle. Kuptova gjithë këto kultura të ndryshme.

Në atë moment doja të dija shumë e më shumë për Shqipërinë dhe Kosovën. Jam me fat që e kam këtë multikulturalizëm”, ka thënë artisti shqiptar.

 

5 Komente

 1. R
  Realisti

  Bravo! Suksese në jetë.

  1. k
   kodrasadikit

   Baza e shpirti eshte Shqipnija e Kosova e njashtu Zvicrra demokratike e liberale ku jetojne se paku 300 mije shqiptare puntore e te ndershem qe e kan deshmuar vehten gjithandej ku jetojne ...

   1. I
    Izazi

    Ishte një shqitar nga Kosovanqë në dosjes enpolicisë së Zvicrës ishte reghistruar sibhajn i farmerkave.

    1. I
     Ilazib

     Hajni i farmekave

     1. l
      labi

      Pse ku e kan gabim Zviceran? kam 25 vjet qe jetoj ketu,dhe cdo gje qe kam degjuar nga Zviceranet me ka dale e vertete.

      Lini një Përgjigje