“Lopët po e shkatërrojnë planetin, duhet të hamë insekte”

19 Mars 2023, 14:24Lifestyle TEMA

“Lopët po e shkatërrojnë planetin, duhet të hamë

Një mësuese e një shkolle në Utah të Amerikës është kritikuar ashpër pasi u zbulua se u kishte kërkuar nxënësve të saj që të hanin insekte për një projekt në lidhje me ndryshimet klimatike.


Një nënë denoncoi mësuesen në “Fox News”, pasi vajza e saj 12-vjeçare i tha se do të merrte një notë më të lartë po të konsumonte insekte.


Projekti përfshinte shkrimin e një eseje mbi faktin pse amerikanët duhet të hanin insekte për të zëvendësuar lopët si burim kryesor proteinash. Kjo për faktin se lopët po shkatërrojnë planetin, sipas mësueses.


Prindi denoncues ka regjistruar mësuesen duke thënë: “Ne nuk duam të hamë krimba sepse është e shpifur.

Por, a duhet t’i hamë ato? Po, sepse po shkatërrojmë planetin duke rritur lopë. E gjithë bota po i ha insektet, duhet t’i hamë edhe ne amerikanët. Është e shëndetshme për mjedisin dhe është gjëja e drejtë për t’u bërë”.

9 Komente

 1. E
  Eshte shume e vertete !

  imgagjinoni ,ne Shqiperi kemi Dy Bajga Fshati /salih berishen dhe ilyer metaj / dhe shkaterruan nji Shqiperi te tere .

  1. E
   Elo

   Mo's ki.merakun e bajgave,po shif ti kur t Thot rama hani bar. Dhe ti normal.qe so e hash

   1. p
    per Elo dhe tan Grupi Qiftelia :

    M'falni bre burra se shkela mbi Bajga .

   2. H
    Hajdarovski

    Edhe Ramen me Fatos Nanon.Bashke jane me ata 2 te tjeret qe permende.

    1. P
     Phoenix

     Fiks! Ai mocal lomunistesh, te tilla zhapash prodhon gjitmone, pavaresisht se ngjyresen me mgjyra te ndryshme politike si karnavale per teatrin qe luajne.

   3. s
    sabrima

    Bari i Enver Hoxhes po zevendesohet me insekte. Kete rradhe po prek vendet perendimore te behen komuniste. Shikojini shqiptaret ne vitet 80, koreanet ne kohen e krizes se ushqimit sa te shemtuar ishin. Te palare e te pa ngrene. Nuk kishin mish! Cfare propagande dhe sa pune u desh qe te benin fajtore lopet per klimen.

    1. A
     Aron

     Lopa njeri xheloze per lopet e verteta qe jane me prodhimtare se kjo.

     1. P
      Phoenix

      Komunistet nuk kane brire, megjithse shumica e tyre jane idiote te lindur e te indoktrinuar qe keqperdoren ne c'do kohe e situate, sipas interesavet te ature qe i perdorin si lines pic..../ke.

      1. B
       Biden Pampersi

       Kjo mesuese po saboton , cfare do te hane kinezet kerkon t'i lere te uritur, po te perdorin per ushqim edhe krimbat do te vdesin nga uria idianet e Indise.

       Lini një Përgjigje