Zonja Popova: pse kjo grua “hoqi qafe” rreth 300 burra me helmim?

5 Dhjetor 2022, 16:10Lifestyle TEMA

 

Zonja Popova: pse kjo grua “hoqi qafe” rreth 300 burra me helmim?

Le të shkojmë në Rusi dhe të shohim një rast që ka ndodhur në vitet 1800… Kjo është historia e Aleksa Katarina Popova e njohur më mirë si Zonja Popova.

Dihet pak për jetën e hershme të Popovës, por mendohet se ajo ka lindur në Samara, Rusi, në mesin e viteve 1800. Sipas gazetave të kohës, ajo ishte e martuar, por martesa e saj ishte e pakënaqur, ndaj besohet se kështu i lindi ideja për të “çliruar gratë” nga martesat e këqija dhe të dhimbshme.

Thuhet se ajo ishte shumë e shqetësuar nga fakti që shumë gra në martesa trajtoheshin sikur të ishin në robëri dhe keqtrajtoheshin nga burrat abuzues.

Ajo filloi dalëngadalë të reklamonte “biznesin” e saj. Ajo u tha grave fatkeqe se me një pagesë të vogël do t’i “çlironte nga fatkeqësia dhe tirania e burrit të tyre”. Arsyet për të hequr qafe burrat e tyre ishin mashtrimi dhe abuzimi, por edhe kur gruaja ngopet me burrin e saj, ajo mund t’i drejtohej Popova-s.

Popova më pas do të njihte burrat dhe më pas do t’i helmonte ushqimin ose pijen e tyre me arsenik.

Popova “punoi” me sukses për 30 vjet, nga viti 1879 deri në vitin 1909, derisa një nga klientet e saj filloi të ndihej fajtore. Ajo filloi të dërgonte letra në polici, në të cilat shkruante se si e paguante Popova-n për të vrarë burrin e saj. Kur letrat nuk u përgjigjën, ajo vendosi të shkonte personalisht në stacion.

Policia e arrestoi Popova-n në shtëpinë e saj dhe lajmi për arrestimin e vrasëses u përhap në qytet me shpejtësinë e dritës. Njerëzit u tmerruan nga veprimet e saj. Një grup njerëzish të zemëruar filluan të mblidheshin rreth shtëpisë së saj, madje kërkonin që ajo t’u dorëzohej, duke e kërcënuar se do ta digjnin në dru. Situata filloi të dilte aq jashtë kontrollit, sa policët e armatosur ruanin Popova-n ndërsa ajo u transportua në seancë.

Popova u deklarua fajtor në gjykatë, duke deklaruar se ajo “ka marrë pjesë në vrasjen e burrave që i trajtonin partneret e tyre si skllave”, por se veprimet e saj ishin “akte mëshire”. Më tej ajo u mbrojt duke deklaruar se ajo në fakt i shkaktoi vdekjet, por ajo nuk ishte vrasës sepse përdorte helm, dhe vdekjet ishin të ngadalta dhe të natyrshme. Shumica e viktimave vdiqën pa e ditur se ishin helmuar. Gjyqi zgjati pak dhe vendimi i trupit gjykues erdhi shpejt. Katarina Popova u shpall fajtore për vrasjet dhe u dënua me vdekje me pushkatim. Ajo u ekzekutua në vitin 1909 në Shën Petersburg.

Popova pretendoi se vrau gjithsej rreth 40 persona, por nga hetimet rezultoi se në të vërtetë ishin rreth 300 viktima që ajo vrau gjatë 30 viteve të veprimtarisë së saj. Shumë nga gratë që punësuan Popova-n u akuzuan dhe u shpallën fajtore për bashkëpunim në vrasje, por deri në momentin kur u mor vendimi, shumë prej tyre ose kishin vdekur ose kishin ikur në Shtetet e Bashkuara.

Rasti i Popova-s është interesant sepse ajo ka vepruar edhe si atentatore edhe si vrasëse serial. Ajo vriste njerëz me të cilët nuk kishte lidhje personale dhe ishte e organizuar dhe taktike si vrasëse, por ndryshe nga vrasësit apo vrasësit me pagesë, ajo ishte si një vrasëse serial dhe kishte një lloj viktime specifike. Ajo synonte gratë e pambrojtura për të vrarë burra të dhunshëm dhe e bëri atë me pasion, ndërsa vrasësit me pagesë nuk janë aq emocionues ndaj viktimave të tyre, shkruan National Geographic.

2 Komente

 1. M
  Miradije Hoti

  Kjo eshte gjyshja e Liri Berishes, apo stergjyshja e Argita Malltezit (Berisha)?

  1. Y
   Y.H

   Ah, sa keq qe paska vdekur,se do ta dergoja Tomin e xherin.

   Lini një Përgjigje