15-vjetori i vendit në NATO, Rama: Shqipëria, krenare të qëndrojë krah për krah me SHBA dhe aleatët

2 Prill 2024, 16:40Politika TEMA
15-vjetori i vendit në NATO, Rama: Shqipëria, krenare të

Kryeministri Edi Rama ka falënderuar sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken për urimin e 15-vjetorit të anëtarësimit në NATO të Shqipërisë.

Rama u shpreh se ky 15-vjetor nuk është vetëm një festë e arritjeve të së shkuarës, por edhe një riafirmim i përkushtimit ndaj parimeve dhe vlerave që mbështesin NATO-n.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama u shpreh se Shqipëria është e nderuar të qëndrojë krah për krah me aleatët, në radhë të parë me Shtetet e Bashkuara.

“Faleminderit Sekretar Blinken. Ky 15-vjetor i anëtarësimit të Shqipërisë në NATO nuk është vetëm një festë e arritjeve tona të së shkuarës, por edhe një riafirmim i përkushtimit tonë të palëkundur ndaj parimeve dhe vlerave që mbështesin Aleancën tonë.

Gjatë 15 viteve të fundit, Shqipëria ka kontribuar me krenari në mbrojtjen kolektive dhe sigurinë e NATO-s dhe ne mbetemi të palëkundur në përkushtimin tonë për të mbështetur paqen dhe vlerat demokratike në të gjithë rajonin tonë dhe më gjerë.

Ne jemi të nderuar të qëndrojmë krah për krah me aleatët tanë, në radhë të parë Shtetet e Bashkuara, ndërsa vazhdojmë të përshtatemi dhe forcojmë bashkëpunimin tonë përballë sfidave globale në zhvillim.

Ne presim shumë vite të tjera bashkëpunimi të frytshëm brenda familjes së NATO-s. Faleminderit për aleancën, miqësinë dhe partneritetin”, shkruan Rama në X. 

 

2 Komente

 1. L
  Liria

  Kursi politik i Shqiperise Demokratike si shtet i vogel duhej te ishte neutraliteti, por armiqte e tij shekullore: grekerit dhe serbet e detyruan te pranoje te keqen me te vogel: inkuadrimin ne NATO, pavaresisht se askush nuk te mbron, po qe se nuk je i zoti te mbrosh veteveten.

  1. a
   asd

   Ta shikosh holle, Shqiperia nuk ka pse te jete krenare; Perkundrazi, duhet ti vije turp qe udheheqesit e saj nder vite e shkaterruan ushtrine dhe armatimet. Vetem armikut mund ti shkonte mendja per te shitur celikun e zinxhireve te tankeve me kilogram, apo barutin, fisheket, predhat... prishjen e kazermave dhe vjedhjen e tokave te tyre per te bere resorte, asgjesimin e bazave ajrore, limaneve ushtarake apo aerodromeve me gjithe avione. Per ke te jemi krenare ? Per Majkon, Berishen, Begajn, apo Xhacken me Kodhelin? Ne vend te "jemi krenare" shkruaj me mire "qe jemi me fat" por qe (larg qofte) mund te zhgenjehemi edhe per kete "fat te madh", sepse "fatin" e ketij populli e kane marre neper kembe gjithnje ...maskarenjte e vet qe e udheheqin.

   Lini një Përgjigje