Vrasja e Xhuvanit nga Paplekaj, juristi: Do kemi të reja nga rindërtimi i skemës, Bardhi ka mbajtur me shpresë gangsterët e Elbasanit

2 Prill 2024, 15:15Politika TEMA
Vrasja e Xhuvanit nga Paplekaj, juristi: Do kemi të reja nga

Gjykata e Apelit vendosi të shtyjë seancën për Arbër Paplekaj, i akuzuar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan më datën 9 prill në orën 12:30. Në këtë mënyrë do t’i lërë afat për t’i lënë afat për të rindërtuar skemës së krimit siç edhe u kërkua nga Gjykata e Apelit.

Ish-efektivi i repartit RENEA, Arbër Paplekaj, është shpallur fajtor për vrasjen e ish-simpatizantit të PS-së, Pjerin Xhuvani, si pasojë u dënua me 22 vite burgim për akuzën e vrasjes në rrethana cilësuese. Juristi Romeo Kara deklaroi në “Tirana Live” në ABC News se do dalin të reja për vrasjen e kryer nga Paplekaj.

Ai ka theksuar askush nuk mund të vrasë dikë ditën e zgjedhjeve, prandaj votat duhet të numërohen nga votues të pavarur.

Sa i përket rolit të Gazmend Bardhit, juristi ka thënë se ai ka bërë një shkelje të tmerrshme dhe nuk është dënuar, madje ka lidhje gangsterët e Elbasanit të cilët kanë kërcënuar edhe gazetarët apo dhe kundërshtarë politikë.

“Për Gazment Bardhin, ai ka kopjuar forcat e Hitlerit dhe ka shkelur kushtetutën në të gjithë ligjet e Shqipërisë dhe habitem se si ky person nuk është marrë në ndjekje penale.

Ka bërë një shkelje të tmerrshme dhe ky person jo vetëm kaq, por me paratë e shqiptarët paguhet, edhe për të djegur parlamentin, por dhe për të ndikuar te figura e punonjësve të gardës, edhe për t’i mbajtur me shpresë gangsterët e Elbasanit të cilët kanë kërcënuar edhe gazetarët apo dhe kundërshtarë politikë, gangsterët që janë afër tij apo edhe brenda Partisë Demokratike.

Kam bindjen që do të kemi të reja në këtë proces. Duke u ndërtuar komplet ngjarja nga e para do të kemi të reja  nga ky proces. Si mund të bëhesh nxitës i një grupi të tillë. Këta janë vegla, koka është politike dhe u përzje në zgjedhje. Ky mekanizëm që është prekur që janë zgjedhjet e lira dhe mendohet se paska ikur koha dhe këta do e sjellin me dhunë e vrasje e gjak. Që këtu duhet të kemi një mekanizëm.

Kanë dalë dhe vetë dhe kanë mbrojtur njerëz. Madje, këta u gëzuan dhe duartrokitën për atë që u vranë atje, duke filluar nga Berisha dhe familjarët e tij. Ti nuk mund të vrasësh një person ditën e zgjedhjeve. E kemi deleguar vetë dhe duhet që të mësojmë që votën nuk mund ta numërojnë vetëm partitë e mëdha. Votën duhet ta numërojnë votues të pavarur”, tha ndër të tjera ai.

23 Komente

 1. S
  Shkembi

  E verteta eshte se Xhuvanit e vrau Bardhi i cili duhet ndeshkuar njesoj si Papleka.

  1. P
   Pederasti

   Ky Bardhi me duket edhe Pederast !!

   1. T
    Tironci

    Pse tani e kuptove ti !!!

   2. V
    Vranakonti

    Te gjithe ata qe e kane ndjekur me vemendje fushaten elektorale qe u be ne Elbasan, ku u vra nje njeri fare i pafajshem,ka par se Gazmend Bardhi kishte tre banda me tre fugona qe ishin te hurit e te litarit,ku midids tyre ishte dhe ky Papleka qe e qelloi dretperdrejte Pjerine Xhuvanin. Kush e thirri Papleken ne Elbasan? Ai, nuk ishte nga Elbasani. E thirri Gazmend Bardhi. Ai, me bandat e tij krijoi nje katrahur ku u futi friken qytetareve me kontrollet rutin qe u bente njrzeve. Gazmend Bardhi dhe goje shqyeri Sali Berisha,akuzonin Taulant Ballen per banda te aarmatosura,ku ne fakt bandat i kishun ata. Kete e benin qe te mbulonin bandat e tyre dhe ja si doli djalli ne shesh me vrasjen e Pjerin Xhuvanit. Keto jane fakte dhe te para nga syt e elbasanasve,kurse drejtesia bene sikur nuk i shikon. GAZ BARDHI ESHTE PROTAGONISTI KRYESOR PER VRASJEN E PJERIN XHUVANIT. Familja e Pjerinit nuk duhet te qendroi indiferent,por t'a kerkoi te drejtesia drejtesine.

   3. S
    Sqepari

    E mori ne qafe Paplekajn e ngrate, e fiku Bardh kokoroshi, mendje tralalaja e bucfemra.

    1. E
     Erdogan

     Grupet speciale paramiklitare naziste gjoja "per te mbrojtur" voten ishin shperndare ne cdo prefekture me qellim terorizimin e zgjedhesve. E kryetar i partise ne ate kohe qe krijoi dhe keto grupime terroriste ishte me duket Luli me dakortesi te saliut.

    2. T
     Tropojani, jo Trap-ojan tok-nxanuni.

     Motër-grua dhe rracë-qiri Papleka, nga Trap-oja, vrau Elbasansin në Elbasan, gjoja po blinin dhe shisnin votat. Moter-grua dhe rracë qiri Paplekaj, u vu nën komanden e Gazmend Bardhit, nji peder i Partisë së Pederave Shqiptar, dhe shkoj të bënte ligjin e Pe-Derastave në Elbasan, pa qënë të autorizuar nga qeveria dhe Min.Brendshme Shqiptare. Furgonat e mbushur me moter-qirë që nga oborri i SHQUP-it në Tiranë, të armatosur, me dhëmbë të pa-larë dhe pa qënë anëtar dhe të autorizuar nga OSBE-ja, shkuan në kokën e tyre të kontrollonin, të arrestonin, të bllokonin dhe të vrisnin pa paralajmerim të gjithë të dyshuarit e Elbasanit, që jukeshin si shit-blersa votash. Grupi i pederastave të Pe-De-rastsisë Shqiptare, të udhëhequr dhe të komanduar nga pederasti Bardhi, zbarkuan nga furgonat në Elbasan njësoj siç zbrisnin në 1945 - 46 - 47 - 48 - 49 çetat shetitse të Mehmet Shehut në Shqiperi, për çarmatim dhe pushkatime pa gjyq...!!! Shkerdhata Paplekaj, fluturonte me presh në bythë dhe e shifte vehten në ëndërr me sy hapur , gjeneral policie në qeverinë e ardhëshme të dumbabës së tij Sali peder Berishës...!! Moter-grua-qiri Paplekaj, zbriti nga i njëjti furgon me pederin Bardhi në Elbasan, vrau doktorr shkreten dhe perfundoj në burg. Normal. Por nuk e kuptoj, pse pederi i Kavajës, Gazmend Bardhi, nuk perfundoj në burg, duke konstatruar që ky peder ishte i emeruar si komandant i kesaj kompanie terrori...!!! ps- Gazmend pederi ishte në të njëjtin furgon me rracë-qirin Paplekaj, zbriten në të njëjtën kohë nga furgoni, filluan të provokonin dhe të ziheshin me ekipin e doktorr shkretës dhe Paplekë-shkerdhata e vrau doktorrin e pa-armatosur...!!!! Peder Papleka në burg, peder Bardhi në liri..!!! Kurse Izet Haxhia pa qënë prezent në vend ngjarje, pa qënë prezent në shesh dhe pa qënë prezent as në lagjien ku kasapi i nderuar kombëtar FH e preu në qafë derrin Azem Hajkari, sot ndodhet në burg....!!! Nuk arrij dot ta kuptoj ketë pederasti të "drejtesisë legale Shqiptare"...?!!!

     1. S
      Sufllaqe falas

      Ore me ato drejtorët e lalit çu bë?? Ju çoi Visi moj cigare??

      1. L
       Lot

       Rri se merzitet Mero

       1. a
        am

        Drejtorët ahkuan në burg po bardhi në liri. Edhe doktori prapë kryetar po akuza si për drejtor.

       2. Z
        Zaza

        Ata ishin forca naziskine nen komandei e sali vis martinit. Bardhi do e haje se e shiti saliu.

        1. E
         Elbasani ti injoroje ne zgjedhje keta halera .

         O popull mendoni sikur te kishin fituar keta pisa si do kishe neper kembe Paplekajt e Sali halese e te ishte minister drejtesie bq G Bardha . Ketu ne kete vend nuk ka per tu bere drejtesi kurre jo Spak po kushe di se c’fare te paguajme ne si popull . Spaku qenka ngritur vetem per ti xhvatur shqpitaret e sherbyer Sali qenit e bq Bardha , ta vrasesh tjetrin me nje strukture paralele me shtetin e te mos i hyje nje gjemb ne kembe vetem ne Albanistan ndodh , e populli pret nga Dudumani te beje drejtesi ai si duket ka frike nga Sali maloku .

         1. T
          Tropo

          Per faj te ketij pedes,ketij ftyr majmuni ktij shpirt ziu QE as falje Nuk kerkoi, QE njonin E futi nen dhe, ndersa nje tjeter QE Ka che nji fmij vogel per te rritur, dhe e ka lon pa' Bab ne moshen qe i duet me Shum, se sdiet Kurr do dal NGA atje ku osht, QE zoti ne kok te vet ja boft ta paguj se femij Bardha nuk bon dot.se vetem indijetro I puno ishalla ta fusin Mrena E te zejn nen dhe tjeret.

          1. T
           Tropo

           Per faj te ketij pedes,ketij ftyr majmuni ktij shpirt ziu QE as falje Nuk kerkoi, QE njonin E futi nen dhe, ndersa nje tjeter QE Ka che nji fmij vogel per te rritur, dhe e ka lon pa' Bab ne moshen qe i duet me Shum, se sdiet Kurr do dal NGA atje ku osht, QE zoti ne kok te vet ja boft ta paguj se femij Bardha nuk bon dot.se vetem indijetro I puno ishalla ta fusin Mrena E te zejn nen dhe tjeret.

           1. T
            Tropo

            Per faj te ketij pedes,ketij ftyr majmuni ktij shpirt ziu QE as falje Nuk kerkoi, QE njonin E futi nen dhe, ndersa nje tjeter QE Ka che nji fmij vogel per te rritur, dhe e ka lon pa' Bab ne moshen qe i duet me Shum, se sdiet Kurr do dal NGA atje ku osht, QE zoti ne kok te vet ja boft ta paguj se femij Bardha nuk bon dot.se vetem indijetro I puno ishalla ta fusin Mrena E te zejn nen dhe tjeret.

            1. K
             Klevi jam kerrici i koke paces .

             Qe te behesh shok me gangsteret e Elbasanit , duhet te skrifikosh bythen , ke te Gazmenta e ben me kenaqesi .

             1. S
              Sllobodanka

              Juristi Romeo Kara deklaroi në “Tirana Live” në ABC News se do dalin të reja për vrasjen e kryer nga Paplekaj, por nuk thote se do te dalin fakte te reja se roli i Gazmend Bardhit ne zgjedhjet e ardhshme, sipas marreveshejs Berisha-Rama, nuk ka bere asnjë shkelje dhe jo me "të tmerrshme". Gaz Bardhi jo vetem nuk ka pse te dënohet, por do t'i forcoje dhe institucializoje lidhjet me gangsterët e Elbasanit dhe te gjithe Shqiperise, per te rrezuar diktatorin Edi Rama nga froni. Ashtu si Hitleri u detyrua te kërcënoje gazetarët apo kundërshtarët politikë, edhe Gazment Bardhi nuk ka rruge tjeter vecse te kopjoje forcat e Hitlerit, pasi Edi Rama e ka shkelur kushtetutën në të gjithë ligjet e Shqipërisë dhe habitem se si ky person (Romeo Karaj) nuk është ekzekutuar akoma nga lexhendaret tropojane?!.

              1. T
               TIRONA

               ???? sufllaqe falas:kot mundohesh te ndrosh teme:Dielli nuk mbulohet me shoshen e debilit vrases tradhetar i semure psiqiater saleh karaxhic!

               1. P
                Phoneix

                Do kete qene mesimi numer 1 qe ka marre ne juridik Gazmend Bardhi. Ngri grupe paramilitare, struktura paralele, dhe shko ngri prita e postblloqe dhe vrit njerez po deshe.Te jene njerez me grada, si doktor, profesor, etj.

                1. X
                 Xhulio

                 Po më po, ke të drejtë z, papleka. Ai, bardhi udhëhiqte një aksion, ku vetë ka deklaruar se ishte me ta dhe për ta. Sot dënohet edhe një që, mban të fshehur një që është në kërkim, dhe jo ky, bardhi, që udhëhiqte një bandë të armatosur, kundra kujt do luftonin këto njerëz ish punonjës të shtetit, nën shërbimin e ligjit ku këta në kohën nl detyre, arrestonin njerëz për armëmbajtje pa leje. Ky, kopil njeri sot bredh i lirë sikur s’ka ndodhur asgjë, kur sot rrotullihwt nën dhe, një i vrarë nga ky legen dhe banditët e tij.

                 1. K
                  Kari ne pith

                  Hahha kari ne pith mafia e lidhur koke e kembe me pa ne elbasan ju thoni bardhi

                  1. S
                   Shqiptari

                   Si eshte e mundur qe nuk eshte hapur nje hetim per nje grup paramilitar te krijuar nga nje grupim politik,i cili vret dhe nje perfaqesues te nje partie politike?Me ligj shteti organizon zgjedhjet dhe ka ngarkuar po me ligj institucione si komisionet zinxhir te zgjedhjeve,perfaqesuesit e partive politike,gjykata (kolegji zgjedhor) dhe policia e shtetit.Eshte nje organizate paramilitare me ish funksionare te policise se shtetit SHISH,ushtrise,doganave dhe taksave,nje grup paralel i paligjshen qe ka shkelur ligjin.Pse nuk vepron Prokuroria,SPAK dhe policia e shtetit?!

                   1. V
                    Vala

                    Ky krim ka te gjitha karakteristikat e krimeve berishist. Vra, bej zhurme, fshij prova dhe fillo e nderkohe skenen nga e para. Pa asnje dyshim qe vrasesh i vertete nuk eshte shpellari Paplekaj, por qelbesira Gaz Bardhi qe komandoi griping e pa ligjshem paramilitar

                    Lini një Përgjigje