21 Janari, ish-kreu i SHISH: Berisha donte të vrarë, ngjarja ishte programuar! Prokuroria duhej detyruar që të bënte një hetime më serioz

24 Janar 2023, 13:52Politika TEMA

21 Janari, ish-kreu i SHISH: Berisha donte të vrarë, ngjarja ishte

Ish-kreu i Shërbimit Informativ të Shtetit, Fatos Klosi deklaroi se Sali Berisha në protestën e opozitës më 21 janar 2011 donte të vrarë.

Klosi tha se ai donte të tregonte se e vendos sigurinë në Shqipëri edhe duke bërë vrasje. Sipas Klosit, kallëzimi nga ana e PS-së duhet të ishte bërë më parë, pasi nëse ka fakte të reja duhet të hetohet sërish.

"Prokuroria duhet ta kishte bërë me kohë këtë gjë. Është një institucion që mund ta çojë me tutje këtë problem. Deri tani problemi është trajtuar si vrasje nga pakujdesia. Ai që u vra më afër GJK-së. Ishte 2 metra mbas meje. Kam qenë atje për të parë, ky është fillimi i demonstrimit.

Bulevardi ka qenë pothuajse bos. Por mbaronte protesta. Ajo ngjarje është programuar. Berisha donte të vrarë atë ditë. Donte për punët e tija. Ai donte të tregonte se e bën sigurinë në Shqipëri edhe duke bërë veprime të mëdha siç janë vrasje.

Ky ishte një problem që diskutohej në atë kohë. Me ngjarjet e ’97, u detyruar që ta lërë në mes. Pastaj erdhën ngjarjet e ’98 dhe donte ta përsëriste sërish.

Janë ngjarjet e 12-14 shtatorit ’98 kur morën kryeministrinë. Ata e kishin Tiranën në dorë dhe morën kryeministrinë. E quajti grusht shtetit, është qesharake komplet. Ngjarja më e rëndë që ka ndodhur ishte një Benz i vjetër u përplas më një kupë prej betoni. Askush nuk u fut brenda kryeministrisë. Nuk është ashtu siç e trajtoi Sali Berisha.

Tani po dalin ca letra të tjera. Nuk e di si janë e çfarë janë. Por e rihapin! Janë fakte të reja. Duhej bërë më parë. Duhej detyruar prokuroria që të bënte një hetime më serioz. Problemi është devijuar nga e vërteta. Janë marrë me probleme të holla teknike, por problemi është tjetër fare.

Dy janë gjetur se kush kanë gjuajtur nuk janë ata fajtorët. Ata kanë pjesën e tyre të fajit! Të gjithë urdhrat e paligjshme nuk zbatohen. Kjo nuk ishte luftë. Ata mund të akuzohen sepse kanë zbatuar qartë urdhra të paligjshëm", - u shpreh Klosi në një intervistë për emisionin ‘Sot Live në Shqipëri'. 

2 Komente

 1. L
  Laura

  O Fatos, me postin dhe detyren qe ke pasur, po te ishe i mencur dhe trim, e hidhje ne ere kreun e agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekriminelin dhe kryehajdutin Sali Sheqere Vuk Karxhich Berishen. Trimeria pas luftes dhe mencuria pas kuvendit nuk vlen gje.

  1. g
   gerti

   donte te vrare thote ...pike e zeze po cfare fitonte ai me viktima ne rruge mor aman .... ai vend eshte nje cmendine e madhe ku dalin me ide cdo 5 minuta lloj lloj individesh . Trinomi Meta -Rama-Berisha e ka shkaterruar Shqiperine ne cdo qelize ,ka vrare shpresen dhe cdo gje tjeter ...shoqeria shqiptare duhet te merret si shembull studimi sesi nuk duhet te jete nje shoqeri .......

   Lini një Përgjigje