“45 ditët e ferrit”, sulme e skandale deri më 14 maj

23 Mars 2023, 19:21Politika TEMA

“45 ditët e ferrit”, sulme e skandale deri më 14 maj

Nga Ylli Pata

Tashmë fushata për zgjedhjet lokale ka hyrë në pjesën më të nxehtë të saj, e pritet që nga dita në ditë ajo të jetë më dramatike. Këtë herë, ndryshe nga çfarë ka ndodhur në të shkuarën, “ferri” mediatik ka nisur vonë, ose tamam tamam ende nuk ka nisur. 

Kjo për dy arsye: si për shkak të taktikave në lidhje me çështjen e vulës së PD-së, që nuk ka vetëm vlerë ligjore, por edhe organizative pasi ka të bëjë direkt me thirrjen “nën armë” të njerëzve të bazës, por edhe për të studiuar taktikat e kundërshtarit.

Megjithatë, ç’ka ndodhur, ka ndodhur, palët tani po hyjnë në një periudhë që cilësohet edhe sulmi final për të marrë votat e qytetarëve.

Foltorja e Berishës dhe LRI-ja e Metës, që kanë firmosur koalicionin “Bashkë Fitojmë”, nuk është një grupim politik që ka një fuqi reale në bazë. Madje edhe aty ku ka pasur një infrastrukturë pak a shumë solide, si në Shkodër, gjendja ndryshoi me ikjen e Agron Çelës, krahun më të fortë të LSI-së në nivel bashkie e qarku.

Ajo që pritet nga vula Berisha-Meta, do të jetë një operacion tepër i fortë mediatik, duke u mbështetur në pikat e forta që zotërojnë në disa televizione dhe media online.

Nga aty do të nisë një operacion i egër, të cilin “mjeshtrat” që e kanë ideuar, e janë të huaj, të cilët kanë punuar për Berishën e Metën edhe në vitin 2017, e kanë cilësuar “45 ditët e ferrit”. Duket se nuk ishte e rastësishmje një sulm i tillë ndaj një personi që ka dërguar në SPAK dosje për Ilir Metën. 

Megjithatë duket vetëm fillimi. Janë përzgjedhur 4 politikanë të lartë në shënjestrën e “ferrit 45 ditor”, të cilët do të kryqëzohen egërsisht, ndërkohë siç mësohet janë shënjestruar me të kuqe një grup mbështetës që do të sulmohen gjithashtu, duke mbajtur rezerva sipas situattës.

Stategjia është e qartë, meqë si Sali Berisha, si Ilir Meta, gëzojnë një reputacion të keq publik, ata kanë planifikuar të bombardojnë sa më shumë kundërshtarët për të ndikuar që edhe ata të baltosen sa më shumë. Për të krijuar një tip mjergulle, ku zgjdhësit të krijojnë sa më shumë konfuzion.

Kjo strategji, është hartuar me kujdes nga disa ekspertë të bombardimit të opinionit, të cilët kanë punuar në shumë fushata, kryesisht në favor të partive sovraniste në Europë.

Bërthama e grupit është e plotë, e natyrisht ata presin se cila do të jetë lëvizja e kundërshtarit. Nëse Edi Rama, siç ka thënë do të rrijë urtë, duke parë vetëm çështjen e qeverisjes, ata do të vijojnë bombardimin, ku së bashku me njerëz të mazhorancës do të sulmohen edhe përfaqësuesit e PD-së, për të bërë që sa më shumë njerëz në bazë të trullosen e ose të votojnë për “Bashkë fitojnë” ose të mos votojnë fare.

Por gjithçka mund të marrë rrjedhë tjetër, nës edhe pala tjetër do të kundërpërgjigjet me të njëjtin zjarr artilerik. E sipas gjasave, nuk do të rrijë pa ndodhur. Gongu ra!

13 Komente

 1. D
  Demokrati

  Mos ki merak Z.Pata ,jo TV te kene jeta dy plehera ,Non Grata e Ilir Floriri ,por edhe Albinin e Vjosen prap ate te gjatin do hane ,si ne cdo zgjedhje ,populi nuk eshte budalla te votoje jeta ndyresira ,budallenj jane cecenet e disa zagare qe i shkojne pas Non Grates e disa kurva te reja qe i shkojne pas baxhelles Munika e Ilir Spiunit ,keta te dy ndersirat nuk marin me shume se 6 bashki

  1. t
   tetovari2

   Këtu nuk bëhet fjalë për Albinin e Vjosën,prandaj mos u kruj aty ku nuk duhet!

   1. V
    Vranakonti

    Sulme do kete. Sali Berisha eshte bere si ujku i plagosur dhe do vetem gjak. Sidomos,me goditje qe i beri KAS per Logon dhe vulen,ai eshte bere perbindesh. Por ama koken e tij do haj. Ne 15 Maj nje dite pas votimeve,ai do shkalloi dhe do dalin me brek neper Tiran me vrap dhe duke thirrur, "votat m'i vodhi Edi Rama". Fitore per Berishen nuk ka ne 14 Maj. Do turperohet dhe do t'i dalin boja me keq sa i ka dal deri sot.

    1. S
     Svetllana

     Politikanet shqiptare tallen me vendimet e Departamentit te Shtetit Amerikan; e mbajne Sali Sheqere Vuk Berishen per te mos u zjlle telashe agjentura serbo-ruse ne Shqiperi.

    2. N
     Noci

     Problemet ne qeverisje padyshim do te kete sidomos kur ke 10 vjet ne drejtim dhe kundershtari ka mjaft pika ku kapet por per fatin e PS ata qe do ngreje keto te Meta jane non grata Berisha i pashpresë per t'u mbeshtetur nga te huajt por edhe ne vend ,Meta ish president me mbeshtetje te ulet per t'u votuar por tani me probleme me ligjin.Te tjeret nuk rrezikojnë.Pra PS ka fatin te kete nje opozite me te dobten e32 viteve

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

      Noci, respekte Tani, të flasim me ndergjegjen ne pellembe të dores, si Jovan Bregu, si PS si PD, parti muti jane, shtet kakë krijojne. Njera pale vjedh natën, tjetra ditën. Njera ta kerkon ryshfetin ashiqare, tjetra të verdallis qe ta kuptosh vetë se duhet paguar. Maskarenj ndryshe. Ndryshimin e bejne Rama me Saliun. Njeri të vret, ndersa Rama nuk të vret. Por nuk i plas se çfare thua ti, sepse i ka të sigurta votat. Kur ke perpara Sali Qenin dhe Ilir Maskarain, edhe nje dordolec të vesh ne krye të PS do fitojë. Por mos na e bëni Ramën si Skenderbe. Dhjete kryetare bashkie dhe gjashte zyrtare qeverie kane dale hajdutë, dhe populli di të gjitha, pavaresisht nese jane ne burg apo jo. Të tjerët qe nuk u ka dale emri, ndoshta kane vjedhur me shumë.

     2. x
      xhoxhi

      Vetëm nga sjelljet e tyre berishianët nuk do fitojnë asnjë baski.Populli është shumë i zgjuar dhe do votojë partinë socialiste jo se Rama ka bërë çudira por sepse partia B I=hale..

      1. Z
       Zonal gri

       Expert te huaj, zhvateni e merrjani parat ketyre dy qafitave: Nongrats familjare dhe Spiunit sepse jane kane para pa djers. Kane shume. Beni sikur! Shqiptaret jan te vendosur ti fusin gishtin. Merrjaun! Del per ju dhe kur te arrestohen edhe per shqiptaret! Konfiskimi I tyre do te ngrej rrogat e shqiptareve me 10%.

       1. ÇEKIÇI

        Sali Fashisti Albin Zajednica Vjosë Gabelica dhe Ilir Spijuni Janë faqja e zezë e shqiptarisë dhe tradhtaret e sojit te Esat Toptanit dhe te Rrahman Morines

        1. N
         Noke

         Gongu ka rene ne radhe te pare per komisionin qendror per Celibashin te monitoroje mire ti heqe syzat partiake sidomos per ( bashke fitojme ) se kane tre muaj qe enden kane filluar fishaten neper Shqiperi ku i gjejne leket si te akuzuar per hajduta . Gongu ka rene populli gjithmone shumica me e ndershme e vendit e kane te mbushur mendjen u bene 32 vite i pane kush e ka mendjen tek puna e kush e ka mendjen per te vjedhur vetm per familjen e tij kush vret e kush punon . Njeri nongrada nga Amerika e madhe e Anglia per korrupsion madhor , ndikim ne sisemin e drejtesise e pengim te demokracise tjetri spiun hajdut se bashku me te shoqen te akuzuar nga te gjithe per hajdut te floririt , hajdut vete hajdute e shoqja me shoqerusa i pari me kontigjentin me llum te shoqerise dhe i dyti me nga nje tufe sharabajgash goje qelbura me keq se Mutnika . Gongu ra e nga ana tjeter EDI RAMA qe po ja nderon ja shkelqen faqen Shqiperise , mos o zot te kishin qene ata te paret keta tre kater vite do te ishte shperbere Shqiperia fare .

         1. T
          Taulant

          Do te jete sukses i modh nese kokelopa dhe nongratta do te marrin qofte edhe 1 Bashki!

          1. K
           Katunari

           Xhoxhi,hordhi e ndyre e sali rrumpalles etj, dicka jemi dakort me ju, po te thuash se ska bere gje Edi Rama nuk pranohet, avash njecik, e mbani mend si e mori Shqiperine, cop cop e te thyer brinjesh, nga te gjitha anet, po institucionet qelbesinllek gjithandej, epo nuk behen pernjehere te tera, sot ke qef te shkosh neper Shqiperi se shikon cfare ndryshimesh kane qytetet e jo vetem Tirana, sigurisht ka plot per te bere, por per tu prishur prishet pernjehere, e per tu regulluar duhen vite

           1. P
            PARDESYJA E BARDHE

            Pyes kot .PO TI ZOTI PATA JE THIRRUR NEN ARME ???

            Lini një Përgjigje