A do të vij Mitsotakis në inagurimin e sheshit që mban emrin e babait të tij në Derviçan?

18 Shtator 2023, 17:30Politika TEMA

A do të vij Mitsotakis në inagurimin e sheshit që mban emrin e

Korrospondeti i Euronews Albania në Gjirokastër, Blerim Kore ka folur në lidhje me projektin e Sheshit me emrin “Mitsotaksis”.

Ai theksoi se se qytetarët në fshatin Derviçan po e mirëpresin këtë investim dhe aq më tepër që do i vendoset emri i ish-kryeministrit grek.

“Nuk e di nëse ish-kryeministri grek do të vij apo jo në inaugurimin e bustit që do të mbajë emrin e babait të tij.

Më tej ai shtoi se  qytetarët me minoritarët grekë janë në harmoni.

11 Komente

 1. s
  servet

  Kurr mos ardhshin qelbesirat e ndyra te Greqise....

  1. I
   ILIR

   O Edi Rama o antishqipetar,car duan emrat e grekeve ne token shqipetare ?

   1. I
    Ilir,,vk

    O kar,,,kaq gjon nuk kupton mer Pall,,qe rama i provokon dhe ve ne prove,,,qe evropianet jemi ne jo ju jevgjit e gerqise,,,,

   2. S
    Shigjetari

    Verjani "Cameria" emrin. Turp qe do vihet emri i nje fashisti grek ne nje shesh ne Shqiperi.

    1. k
     km

     Perse duhet ngritur monument per njerez qe Jane personalitete shoveniste greke.Aq me teper ,ne token shqiptare.Dervicani eshte toke shqiptare,ku emigrante greke Kane ardhe si bujq ne tokat e bejlereve gjirokastrite shqiptare.Pse i ngrini,zoti Edi,?Mos valle si po' iramida kufirin,si dhe varret e ushtareve greke?.

     1. S
      Shen Kozma Etolosi

      E pse mos te vij micotaqi ,,ka frik ? do vij ,,do futet dhe ne kishen orthodhokse ,,te ndezi nje qiri ,,,do lutet dhe per vllazerin grekorthodhokse ,,, normale ,,,

      1. K
       Koli

       O Edo mos u bej Karagjoz fare.Veri nje Sheshi emrin Cameria,dhe shukoji Greket.Coune ka Babai Micos ne Shqipni.Mjaft me or Karnaaaa.

       1. V
        Vlora.Vlora

        Po kujt i plasi karri vete e inaguron lideri ballkanit me brekushe

        1. D
         Dani USA

         Z Edi Krye minstri i SHqiperis nuk eshte nevoja te besh politik te tille per tu dukur Demokrat i moderuar politika greke ka qene eshte dhe do te jete gjithmone shoviniste sillu si te duash ti ata nuk ndryshoin qendrme ta kesh te qarte ti dhe ata qe do vijne pas teje

         1. e
          emigranti

          Kuli ne rastin e Belerit mbahet "rob" nga krahu i ekstremit te djathte brenda partise se tij , ata qe dikur mbeshteten Belerin ne sulme kunder postes kufitare duke vrare dy ushtarake shqiptare , pikerisht ata qe e zgjodhen ate edhe president te Demokracise se Re , por dhe kryeminister te vendit ....te ishte per Micotakin as qe do ta dhiste me mut Belerin dhe kush e ka bere Belerin ....cdo gje sot eshte ....te jap dhe cdo me japesh , asnje ste do sot se je i bukur dhe je i zgjuar .....e theksoj qe te mos keqkuptohem ....te ishte per Micotakin as qe do ta dhiste me mut nje fundurine si Beleri ....ai e ka te qarte se kush ishte dhe eshte Beleri , vec fraksioni i djathte qe e ndihmoi ate te ngjitej lart e me lart sot do shperblim .....kaq e thjeshte eshte , Micotaki rjedh nga nje familje demokratike dhe thellesisht liberale dhe jo nga fraksione ekstremiste .....drejt veproi Kryeministri yne Edi Rama qe do ti vendosi bustin te jatit te tij ne Dervican , as mos te harojne bashkembesit e mi qe ne ditet shum te erta dhe te zymta per Kombin tone ne vitin 1991 ishte pikerisht i jati i Kryeministrit te sotem helen ai qe hapi kufijte dhe u strehuan , me te keq e me te mire mijra e mijra emigrante shqiptere , duke iu shmangur direkt ose indirekt luftes civile te shqipterve te etur per demokraci .....italianet dhe helenet kane merita e tyre , mos tua hame hakun , e theksoj qe te mos keqkuptohem ....gjithmone fillimi i nje jete te dyte jashte vendit ka veshtiresi te medha , vec katastrofa kombetare qe ishte e sigurt qe do shperthente ishte me e rezikshme ...ky eshte mendimi im personal .......

          1. b
           banal

           Micotaqi plak, dhyshi ketij Micotaqit te ri, deklaroi ne vitin 1992 se voriepirin do ta marrim ne administrim si token greke dhe paska pase te drejte. Ne fillim i dha Saliu kockat e shqiptareve per ushtare greke e tani po i jep Rama bustin ne mes te Derviçanit si dokument historik. Kot u lodh Sami Frasheri ne "Shqiperia ç'ka qene, ç'eshte dhe ç'do te behet": qe greket ne jug te Shqiperise jane bujq qe i moren shqiptaret per tu punuar tokat dhe mbajtur blegtorine dhe u martuan e ngelen aty. Tani kot e akuzojme Ahmet Zagollin apo Esat Topatanin per shitje te Shqiperise...

           Lini një Përgjigje