Agron Gjekmarkaj: Turqia dhe Konferenca Islamike na kushtëzojnë marrëdhëniet me Izraelin

9 Qershor 2023, 11:03Politika TEMA

Agron Gjekmarkaj: Turqia dhe Konferenca Islamike na kushtëzojnë

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj, gjatë seancës dëgjimore në komisionin e Jashtëm të kandidatëve për ambasadore, duke ju referuar Meri Kumbes, kandidate për Izaraelin, tha se se CV e saj është për t’u vlerësuar, por jo për Izrael, por për në UNESCO.

"CV e zonjës Kumbe është për tu vlerësuar. Në optikën time modeste si njeri që nuk është se pretendon ta njohë mirë diplomacinë, ju shoh më afër një pune në UNESCO sesa në Izrael. 

Ky është një gjykim i çastit, ndoshta koha më përgënjeshtron. Ne kur s’bëjmë diplomaci, bëjmë folklore. 

Kjo ndodh prej shumë vitesh në vendin tonë. Vërtet na bënë nder mbrojtje e hebrenjve, smund të rrimë gjithë jetën me atë kambanë. 

Marrëdhëniet me fjalë i kemi të mira me Izraelin, por janë të sabotuara. S'kemi marrëdhënie të mira as në nivel politikë, as në nivel ekonomik. 

Uroj të mos jeni atje për të mbajtur kandilin e diplomacisë ndezur me Izraelin. Marrëdhënien me konferenca Islamike na kushtëzojnë disi marrëdhëniet me Izraelin, nuk e di si do menaxhohet kjo, për të dalë mbi këtë kushtëzim që na vjen nga Turqia, apo Konferenca islamike mbi Izraelin"- tha Gjekmarkaj.

9 Komente

 1. E
  Eni

  Kjo eshte e vertete. Asnje nuk vjen nga diplomacia. Tallen.

  1. S
   Shqiptari

   Konferencen Islamike e kemi "peshqesh" nga lideri yt, deri dje shume i adhuruar, sic kemi edhe shume dhurata te thera te cmuara prej tij, si ushtri e shkaterruar, industri e shkaterruar, arsim i shkateruar, mjekesi, e drejtesi e korruptuar, gerdec te shperthyerm toka te cipezuara qe kane ndezur armiqesi mes Shqiptareve, '97 etj etj etj, Shume bujar ka qene me ne "lideri legjendar" aq shume sa nuk e perballonim dot me gjithe ate bujari dhe u larguam se kishim frike se na binte ndonje infrakt nga lumturia e madhe qe kishim nen drejtimin e tij. Jo qe keta te tjeret nuk jane bujare qe jane se edhe keta na kane bere ca dhurata po jo aq shume, Dhurata me e madhe deri tani eshte qe mbyllin sy e vesh ndaj atyre dhuratave qe na jane dhene me lart dhe nuk na i kerkojne se mund te na i merrnin prape, nje dhurate tjeter eshte qe nuk hetohet floriri se kane frike se verbohemi ne shqiptaret po te kthehet ne thesarin e shtetit serish. Koferenca Islamike nuk ishte vendimi dhe deshira e shqiptareve dhe as minaret e shumta, shqiptaret ne 90-n kerkuan nje Shqiperi si gjithe Europa, kushte me te mira pune, jetese dhe arsimimi, etj etj. Jemi akoma ne pritje per nje pjese te mire te atyre kerkesave. Ose derisa tiu kete ardhur te gjitheve radha per te qeverisur e zhvatur sa te munden mbase dikur do ngopen te gjithe me pasuri dhe do kuptojne qe nuk e marrin dot me vete atje ku do shkojne.

   1. g
    gjergji

    Zgjidhni nje ambasador apo ambasadore serioze e te mencur per Izraelin pasi Israeli eshte supershtet demokratik,baze e haj-tekut boteror dhe e afte per investime serioze ne Shqiperi. Ai qe eshte tani, shyqyr qe sdo jene me.Ishte ambasadori me i dobet i 30 viteve te fundit ne Israel

    1. T
     Taraboshi

     Po ka mbetur vleresimi I kandidateve per ambassador nga Gjeka ka marre m.ti shalet ne kete vend

     1. r
      rrofte Lexhenda dhe Goni i Marka|Gjonit

      Ti je muti i Saliut . Falje per shprehjen - por e meriton !

      1. 0
       007

       Mire xhanem , flet Maloku Ceceni i Saliut , vajtori i Grida Sumes se Sali - Anjit , po pse more na keni zhdukur Shpellaret e Saliut. Nje here e nje kohe Ambasadoret ishin te gjithe Tropojane te Sali Kermes. Rama duhet ta conte nje malok te Saliut Ambasador si thoni ju...!!! Gjekgjin Saliu permend Konicen po Konica nuk ishte malok o kafshe parahistorike...!!!!

       1. 0
        007

        Mire xhanem , flet Maloku Ceceni i Saliut , vajtori i Grida Sumes se Sali - Anjit , po pse more na keni zhdukur Shpellaret e Saliut. Nje here e nje kohe Ambasadoret ishin te gjithe Tropojane te Sali Kermes. Rama duhet ta conte nje malok te Saliut Ambasador si thoni ju...!!! Gjekgjin Saliu permend Konicen po Konica nuk ishte malok o kafshe parahistorike...!!!!

        1. P
         Poli

         Po kte Bushatin pse e hoqen nga posta per 3 muaj. Rast I rralle. Ka shume flale per kte. Ky ka lidhje me ekonomine e diplomacine sa ka lidhje shkretetira e ujin.

         1. M
          Majmuni Beson ne Banane

          Sapo degjova ne YouTube gjeneralin American McGregor ,,,,America dhe EU nuk deshirojne qe e gjithe Kosova te Qeveriset nga Mysylmanet Shqiptar ,Serbet nuk e duan kete dhe Po fillon te dale Feja ne Pah neper Kancelarite e Botes.kjo eshte e Verteta..Shqiptaret gjithmone ndryshe nga perendimi qe kane Token ,Po ne Arabi kane Koken.Gjoja e mbajtem islamin se na asimilonin serbet e greket,Po perfunduam Turq e araber ne mes te evropes…mire serb e grek nuk i duam Po te ktheheshin ne katolicizem italian…mesa duket jemi ata qe na thone Bajgat e Turqise ne Evrope..dhe nje Bythqire karaduz na futi ne lidhje islamike ne 91 me popullsi gati 90% ateiste.tani do paguajme dhe me BE na tallin nuk don njeri Njerez qe nuk njesohen me Traditat hebreo kristiane te evropes ky eshte realiteti se ne evrope jetojme 30 vite….Kishim nje islam tip Shqiptar deri ne 67,,pas 91 Na sollen bajgat e Janullatos e Arabet vehabiste fale Sali Fekales .

          Lini një Përgjigje