Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon marrjen e dokumentit

9 Qershor 2023, 10:30Politika TEMA

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel Macron, një draft statut mbi Asocacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë, me qëllim ç’tensionimin e situatës në Veri dhe normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit.

Euronews Albania ka kontaktuar me zëdhënësin e Budenstagut gjerman për të marrë më shumë informacion në lidhje me përmbajtjen e këtij draft-statuti.

Në përgjigjen e kthyer për gazetarin Thimi Samarxhiu, zëdhënësi i Budenstagut pranon marrjen e dokumentit nga zyra e kancelarit gjerman, por preferoi të mos jepte më shumë detaje në lidhje me përmbajtjen e draftit, kjo dhe për shkak të konfidencialitetit të dokumentit.

“Mund të konfirmojmë marrjen e dokumentit në Kancelari. Ju kërkojmë mirëkuptimin tuaj se ne nuk mund të komentojmë përmbajtjen e këtij dokumenti konfidencial”, thuhet në përgjigjen e zëdhënësit të Budenstagut.

30 Komente

 1. L
  Luani

  I vwtmi politikan serioz, me vizion , personalitet, qe e do fortë vëndin e vete .. fiks di e përshkruante prestigjiozjs britanike the ..!!Guardian..!!

  1. K
   Kalec Dega

   Ahahahahahhahahahaha… u dorezua dhe u morr . Pike. Shih si perulet gjigandi para nje miu te rendesishem

   1. K
    Kar Kalec Dega

    Juve te Agimit te Arte ne Shqiperi skeni goj te flisni , ua rasi Belerin brenda dhe se keni kuptuar akoma qe e keni brenda hajdarin , mundoheni ta kuptoni nga ju erdhi ...tani rini rehat dhe lueni belin me hajdarin brenda ...bythqir i rendomte

  2. G
   Gazi

   Bravo zoti Rama ju jeni nje njeri me qellimi te sakta dhe njeri me dinjitet ndaj kombit tone duke qene pran ne cdo moment duke ulur cdo tensionin dhe duke bere punen me te mire qe te kemi nje marrdhenie me te mire me shtetet tona fqinje!

   1. I
    Ilvi

    Ju Rama jeni nje person me dinjitet dhe dini kur eshte momenti i duhur per te zgjidhur situatat pergezime????????

    1. A
     Ani

     Shpresojm qe kjo ceshtje te zgjidhjet nje here e mire

     1. E
      Eno

      Qendrimi i mbajtur nga tama eshte mesi i drejt

      1. E
       Eno

       Qendrimi i mbajtur nga tama eshte mesi i drejt

       1. K
        Klea

        Urojme qe ky draft te vleje per te shuar konfliktin midis Serbise dhe Kosoves

        1. J
         Jona

         I gjithe rajoni eshte shqetsuar nga situata qe eshte krijuar ne veri te Kosoves

         1. F
          Flora

          Skishte si te ndodhte ndryshe,kryeministri yne di se cfare propozon

          1. R
           RAIFI

           FLORA Porosit kryeministrin që të ruan një kopje të Asosacionit se së shpejti do i duhët për Jugun e Shqipërisë!

          2. B
           Besa

           Tjeter miratim per draftet qe propozon Rama ,suksese lideri unik

           1. K
            Kela

            Shpresojm qe kjo ceshtje te zgjidhet sa me pare

            1. F
             Fiona

             Jam e sigurt qe ky draft do tja vleje per te ulur keto dy shtete te bashkebisedojne

             1. e
              edmond( koder rreshen)

              Foto shum domethenese !!! Trampi kur i jepte doren lidereve te shteteve te ndryshme,i terhiqte nga vetja per ti treguar dominancen ! Rama i cili nuk e din se ku e ka Popullin,i zapton tavolinen kancelarit te Gjermanis se "varfer" !

              1. Roberto

               Aty rri Edmond, te kodra.

              2. T
               Teo

               Dreft i cili mund te zbus sa donoak tensionet midis palve

               1. T
                T

                O te mjere komentues qe ngelet Tu puth bythen e k/ministrit sharlatan. A I Morri mendim politikaneve kosovar per draftin Rama? Apo ja.ka.lon Kristaqi Kosoven simprin t veten e do bej CA t DOJ? Amerika e Europa do copetij kosoven te kenaqu serbet,e per ju dhe k/ministrin kjo esht ok se jemi pro amerikan.? Ju Jeni.mbaruar si njerez prandaj kurre s do beheni shtet,po vec koloni

                1. A
                 Arjan

                 KUR SHIKON KOMENTUESIT E MESIPERM TE TREDHUR NGA TRUTE THUA ME VETE SE SA SHUME ESHTE SHTUAR BASTARDI.

                2. E
                 Enri

                 Te mare fund kjo situate se nuk po sjell asgje te mire vetem konflikte te reja

                 1. N
                  Nela

                  Tensionet duhet te ulen dhe te zgjidhet ky konflikt njehere e mire

                  1. S
                   Sol

                   Do te beje drafte dhe te jape mend per Kosoven piktori sepse vendin e tij te shpopulluar e ka qare fare.

                   1. G
                    Gazmend

                    Ceshtje qe na ka prekur te gjitheve, shpresojme qe tensionet te shuhen njehere e mire

                    1. J
                     Joni

                     E mira eshte te lene pas te shkuaren pasi dhuna dhe tensionet nuk jane te mira per asnje nga palet

                     1. m
                      mikal

                      Krenar te degjoj nje lajm te tille, drafti i propozuar nga Kryeministri yne te aprovohet

                      1. s
                       sokrati

                       Nje konfirmim i tille tregon se Rama ka nje peshe shume te madhe dhe kjo eshte gjeja me e miree

                       1. q
                        qamil

                        Po normale qe do ta konfirmonte pasi Rama di se cfare ben dhe gjithmone ben me te miren per te gjithe rajonin

                        1. G
                         Gazete propagande

                         Cfare jane keto komente fallco (Joni, Fiona, Gazmend, e emra kot) te sajuara nga gazeta bythlepirese e Rames

                         1. U
                          USA

                          Edi Rama eshte politikan dhe diplomat i kalibrit boteror jo kokloqe si Albin Kurti dhe Salih Maloku

                          Lini një Përgjigje