REAGIMI/ Agron Neza: Një përgjigje për Sali Berishën dhe 225 mijë dollarët që i dhashë zyrtarit të FBI

25 Janar 2023, 20:08Politika TEMA

REAGIMI/ Agron Neza: Një përgjigje për Sali Berishën dhe 225

Agron Neza, qytetari shqiptaro-amerikan që përmendet në dosjen hetimore të ish-agjentit të FBI, Charles Mcgonigal, ka reaguar për Euronews Albania për akuzat në adresë të tij.

Neza thotë se paratë për të cilat akuzohet se i ka dhënë Mcgonigal nuk kanë lidhje me qeverinë shqiptare dhe as me kryeministrin Edi Rama.

Neza thotë se paratë janë dhënë për çështje personale dhe nuk lidhen me asnjë biznes apo afera. Ai i cilëson akuzat e ish-kryeministrit Berisha se paratë ishin për lobim të qeverisë kundër tij, si shpifje.

Reagimi i plotë

Nuk kisha ndermend te merresha me Sali Ram Berishen dhe as me deklaratat e tij por po shof qe po e ben çorbe gjith median dhe publikun Shqiptar kudo qe eshte e ne te njejten kohe po mundohet te hedh balte.

Edhe ne Shtator te vitit te kaluar 2021 ne TV Syri ne nje emision te drejtuar nga njefare Peka qe nuk i kujtoj emrin, emrit tim ju kushtua me shum se 40 perqind e emisjonit duke sjell nje gazetar nga Kosova i quajtur Milaim Zeka duke shpifur ne menyren me te ulet pa asnje etike njerezore e aq me teper gazetarie.

Desha te reagoj qe ateher ndaj Sali Berishes pasi shum miq te mi por edhe te Sali Berishes me than e ka nxit Saliu por edhe ndonje tjeter.

Desha vetem t’i tregoj opinionit por dhe Milaimit e Sali Berishes qe Ali Iber Neza nje nga Themeluesit e Lidhjes Shqiptare te Prizerenit dhe Zevendes Komandant Heroit Sylejman Vokshi eshte Xhaxhai i gjyshit tim. Ali Ibra ka dy buste qe i jan ber ne nderim te figures se tij; njerin ne Gjakove dhe ne inagurim ka qen dhe Sali Berisha dhe tjetrin ne Tropoje ku eshte dhe vendlindja e Sali Berishes por ketu nuk mori pjese Saliu per arsye qe ai i di vet.

Babai im Bajram Neza qe Saliu e kishte nje nga miqte me te afert ka qene nje nga drejtuesit e Tropojes nga fillimi i viteve 70’ deri ne 1987 dhe diku ne 1983-1984 UDB-ja beri perpjekje per ta vrar pikerisht per patriotizmin e tij dhe dashurin qe kishte per Kosoven ku nuk rrinte pa e permend ne çdo aktivitet.

Ndersa Une, Agron Bajram Neza, I akuzuari nga Milaimi dhe Berisha kam punuar ne vitet 1991-1992 ne Drejtorin e Zbulimit Shqiptar, ne sektorin e Kosoves duke dhene kontributin tim per çeshtjen e Kosove. Njerezit qe kan punuar me mua si ne Shqiperi dhe ne Kosove ne ato vite e dine.

Tani Po kthehem te ngjarjet e ketyre diteve ku Sali Ram Berisha me çfar flet po me nxjerr qe jam James Bondi Shqiptar qe nuk paskam lene gje pa bere.

Por po sqaroj si Sali Berishen nje shpifes ordiner qe per interesat e tij politike dhe personale eshte gati te shpife mbi gjithshka dhe te shkoj edhe me tej shpifjes nese mundet, ai ka rekorde te erreta ne lemin e shpifjes.

Po ashtu po sqaroj dhe gazetaret, opinionistet, analistet dhe Shqiptaret tan te dashur kudo qe jane dhe ky do te jet reagimi im i fundit se:

Me Kryeministrin e Shqiperise Edi Rama jam prezantuar diku ne vjeshten e vitit 2017 nepermjet mikut tim Charles Mcgonigal ish Drejtor i Zyres se Kunderspiunazhit te FBI-se per NY,ne ndertesen e Zyres se Kryeministrit, takim qe zgjati ndoshta me pak se dy minuta. Pas ketij takimi jam takuar dhe disa here te tjera dhe ne keto takime ka parur edhe njerez te tjere. Nuk mund te them qe KM i Shqiperise eshte miku im e as une miku i tij perveçse nje i njohur. Asnjehere me KM Rama nuk kam biseduar çeshtje biznesi dhe as parash e gjithashtu mund te them te njejten gje dhe per stafin e tij me te cilet mund te njifem sic njof dhe kam miq dhe te PD, PR, PSD, PL e te tjera parti ne Shqiperi.

Persa i perket problemit qe Sali Ram Berisha po flet duke shpifur se parate qe i kam dhen mikut tim Charles McGonigal jan para te KM Edi Rama apo njerezve te tij kjo kategorisht NUK ESHTE E VERTETE

Jam i bindur qe KM Rama çeshtjen e dhenjes se parave e ka mesuar nga shtypi ne te njejten kohe qe e ka mesuar dhe Sali Berisha dhe çdokush tjeter. Ketu perfundon çeshtja ne lidhje me parate qe une i kam dhene Charles McGonigal.

Shpresoj qe Z.Rama te marr avokat nese nuk e ka marre akoma dhe t’i drejtohet Gjykates per shpifje.

E kam konsideruar te bej dhe vet nje gje te till ndaj Sali Berishes por fakti qe ai eshte Tropojan e une Tropojan po me pengon megjithse Saliu nuk ka uje ne sy ne ket aspekte se historite e Tropojes jane shume te hidhura fatkeqsisht.

Dhenien e atyre parave nga une te Charles McGonigal e kam nje çeshtje personale, para qe jane dhene nga une per te m’u kthyer nga Charles McGonigal dhe qe nuk ka te bej me asnje biznes apo afera siç i interpreton Sali Ram Berisha me qellim super dashakeqes e djallzor per interesat e tij qe ai i di mire.

Besoj kjo eshte e mjaftueshme dhe do ishte mire qe analiste, opinionista apo gazetaret ne Shqiperi pa marre parasysh nese i perkasin apo jo ndonje partie te mos nxitohen me konkluzione e te shprehen para kohe dhe te shpifin apo intrigojne per hir te dikujt dhe as per te rritur numrin e klikimeve , shikuesve apo lexuesve sepse detyra juaj eshte te pasqyroni realitetin i mire apo i hidhur qofte dhe nese nuk beni kete nuk do keni ndonje vlere.

Kam ndjekur lajmet e ketyre diteve dhe shum prej njerezve te medias jane me kembe ne toke dhe mend ne koke dhe pa emocione e tendenca dhe i falenderoj.

Ne fund, deshiroj te permend se ashtu siç thote dhe i nderuari ish-- Presidenti Z.Ilir Meta “Me Qetesi dhe Dashuri”.

Çdo gje tjeter qe mund te flitet apo shkruhet ne lidhje me dhenjen e parave nga Une Agron Neza tek Mr.Charles McGonigal eshte thjesht trillim.

Agron Neza

New Jersey, 25 Janar 2023

35 Komente

 1. R
  Remi

  Nuk njoh ndonje fajtor qe thote : po jam fajtor. Ne kete kuader deshmia jote vlen zero. Por fakti qe te nxorren kaq shpejt te flisje tregon halli e madh qe paska zene Ramen.

  1. A
   Arditi

   O ram dmth çfare do qe te thote ky ti nuk e beson?

   1. A
    Arditi

    O ram dmth çfare do qe te thote ky ti nuk e beson?

    1. S
     Sali gerdeci

     REMI,,, PUSHO O KRIMB I SALIUT,,,MBYLLENI HALEN SE QELBET DYNJAN,

    2. T
     Taulant

     Ruaji per avokatin mbrojtes keto deklaratat. Kujdes se mund te te fundosin nqs dalin genjeshtra. Tani te ka ne dore FBI.

     1. R
      Romiri

      Ne fakt nuk priste njeri qe te pranoje fajin. Ik o loqe .

      1. J
       Jugu

       O njeri, po provove te thoshe dicka po nuk the as edhe nje gje. The qe ai amerikani hajdut te ka prezantuar me Kreyeministrin e shqiptareve, d.m.th, ai hajduti paska patur lidhje te afert me Ramen. The qe je takuar disa here me Ramen sikur ai te jet njeri privat dhe i zakonshem kur ai eshte Kryeminister, the qe i ke dhene leket atij, hajdutit, po nuk the pse ja ke dhene, ku i gjete, dhe per cfare takoheshe me Kryeministrin. Sala ka te tijat, po ne kete rast ju ka degjeneruar ty dhe Ramen edhe ate Ducken.

       1. E
        Erdogan

        Fakti qe farefisi dhe paraardhesit e tu paskan qene patriota, nuk te ben ty automatikisht as patriot e as burre te mire. Por meqe kjo ceshtje ka lidhje me nje qytetar anerikan, besoj se drejtesia amerikane do ta zbardh deri ne shterim te plote. Deri atehere ti do te lakohesh me rrenje e dhemballe nga te gjitha krahet e politikes. Te uroj mos perfundosh ne burgjet e amerikes se jane te veshtira per tu perballuar nga pellazget!

        1. p
         pipell

         Qe te gjithe kokrra e bythqireve jeni ju te nmallkuar pushtetare e politikane,Ju zente haka e popullit inshallah

         1. L
          Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

          Shume bukur deri ketu, po a s'na thua o Gono, se ku i gjete ato $225k qe ja dhe Amerikonit dhe arsyen qe i pagove kete shume, pastaj te gjitha jane ne rregull...!!!????

          1. L
           Leonard

           Mos more po 225 mije dollare ku i gjete? Po deshmitar kunder PD nga dole? Je thjesht nje kelysh i sigurimit qe mendon se po mbulon si gjethe fiku lakuriqesine dhe korrupsionin e Rames.

           1. p
            pretorian.

            Sali Ram Sheqere Berisha nuk eshte burre. Po edhe nese nga disa quhet burre, ai eshte kurri kurve. Ai thjesht eshte Sali Kurva, Sali plehra, Sali bajga, Sali hajni, Sali vrasesi, Sali pushti, Sali dhitsi, Sali frika, Sali putana, Sali grotesku, Sali kari. Ky eshte Saliu kryebajga e shqiptarise nder shekuj.

            1. N
             Nik

             Legen ! Burrat nuk me emer te fshehur . Thuje kush je nese kie byth . Mut

            2. N
             Nul Moka

             Ëëe po SRB nuk i ha këto.....

             1. A
              Ardian

              Sali byth qiri esht plehr e kombit .

              1. 1
               1

               Zoteri te gjitha keto Saliu i di po nuk ri dot pa shpifur e genjyer,ketu eshte problemi.Shpifjen ai e ka ves dhe vesi del me shpirtin

               1. T
                Tanguli

                Po mor legen po ashtu eshte,Prit te shohim edhe pak sa te dale tymi ziiii,ti paguan nje zyrtar te FBI edhe fain e ka Saliu,ik o pleher

                1. P
                 Pike

                 Po mer vlla, ashtu te lumte ty , se ve njeri ne dyshim ndershmerine tate. Paret i ke dhane per trregullu dhomet . Pike

                 1. V
                  Vranakonti

                  Le te vazhdoj te haj mut Sali Berisha duke shpifur.

                  1. N
                   Nuku

                   Or plak per Salen mire e bere sqarimin po Meten pse e citove?? Apo cove sinjal, mbahu bablok. Nese ske pleshta nuk te kruhet trupi . Si familje patriotike qe je do kete ra dardha nen molle por ne te njejten bahce. Gjithmone nje gjysh tek ne eshte Patriot i madh. Nipi nuk ka pse te matet me hijen e gjyshit e kur behet fjale per dollare gjyshi shkret ska pse permendet. Po ky Amerikoni ka pasur ndonje gjysh patriot?? Ta dime ?? Mos ju ka lidh patriotizmi stergjysheror.!? Si do te jete , respekte per mikun qe ke zene dhe qe e mbron. Kjo te pakten te nderon.

                   1. .
                    ...

                    Borati versioni shqiptar

                    1. J
                     Justin

                     Nga malok i shpifur nga nje vend i humbur I botes tani eshte American! Wow! Nga e gjeti neneshtetesin Amerikane my i shpifur nga ne a e tij amerikane puro apo babaj American i lindur dembabadem. Qofshin americanet si I pertypin keto qe te shores te husk ne future te shtremberume me accent anlisht/maloku te Vijay Brenda ne shtepi dhe me para korrupsion te beta ne Galen shqiperi/shqiptare te ket $$ me shum se vendalinjt. Eshte kohe te filloj genocide (kill tham all

                     1. I
                      Iso

                      Pa hyre tek kjo cfare ka ndodhur me kete te fbi-s,nje gje eshte e vertete si drita e diellit Bajram Neza ka qene nje burre i nderuar po keshtu dhe djemt e tij Agimi ndjese paste dhe Agroni, cuna te rregullt, te urte e te ndershem ashtu si prinderit e tyre pra nje familje e shkelqyer.

                      1. C
                       Chevi

                       Ashtu asht

                      2. A
                       Alfred

                       Ku konsiston njohja dhe miqesia jote me nje zyrtar te rendesishem te FBI ?! Kjo pyetje e thjeshte kerkon pergjigje!...

                       1. "
                        "BOHOTINA"

                        Pse ia shtremberoni emrin Saliut. Nuk e ka SALI, poe SALIH. E ndryshoi kur i mori lopata uje. Dhe datlindjen e ndryshoi e shtyu nga korriku i 1944 ne tetor. Ashtu ishte nje pune, ashtu ishte nje fakt ...

                        1. V
                         Vranakonti

                         Le te haj mut akoma Sali Berishe me shpifjet e tij.

                         1. C
                          Cen emigranti

                          Me ngadale o trim se mos na mbushesh mendjen. Ama je ti ne kete mesele???????????

                          1. B
                           Beni

                           Fuck off you genjeshtar...ceshtje personale my ass...me ke tallesh ti?! Ku e e ke kontraten?! Nese jep para pa kontrate eshte se ka nje qellim qe duhet fshehur ose pret nje favor...fuck OFF se boll kemi genjeshtaret tane ketu...ti qelbesire burre.

                           1. P
                            PD

                            Ngelen idiotet me kallam ne goje , sa te gjej plaku perallen e radhes !

                            1. S
                             Sali gerdeci

                             O kelyshet e saliut,,,u lirua nga burgu burri botes,,,mos hani mut kot,,,,mos e masturboni me fytyren e saliut,

                             1. c
                              cEndriFuga e felliqesirave

                              Agroni pranon pra se ja ka dhene ato Dollare atij McGonigal (Se nuk i mohon dot) Dhe kaq mjafton per te kuptuar se kush eshte ky ish-Drejtor atje ne FBI qe merr Dollare nga nje fare Agroni ish mik i Saliut e sot mik i Ramiut! Sa per ato bla-bla-bla e tjera te kesaj "interviste" ato duket se jane stisur nga cEndriFuga e Rames

                              1. L
                               Li

                               E lan Ramen keta të Saliut Tani i kerkojn tjetrit ( qe me ndershmerin me të madhe thot ja dhash une) na trego ku i gjete. Gallate e madhe

                               1. N
                                Nik

                                Saliu eshte hajdut me ilirin mirepo Edi me profesionost . Edi i ka hyp miliardit , shkelzeni e iliri jane shume mrapa . Ec edi , vazhdo vjedhjen se ke pune per te arritur ne top 10 e me te pasurve .

                                1. L
                                 Lindita Cazimi

                                 Kokrra spiunit te Sigurimit Shteti vazhdojne sot e kesaj dite.Mjere Shqiptaret kush e drejtojne kete vend.

                                 Lini një Përgjigje