Akuzoi ministrin Balla për emërimin abuziv, ja dokumenti që rrëzon denoncimin e Belind Këlliçit! Kryeadministrator i pronave të sekuestruara një tjetër person

12 Shkurt 2024, 16:46Politika TEMA

Akuzoi ministrin Balla për emërimin abuziv, ja dokumenti që

Ish kandidati i PD për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi gjatë një konference për shtyp ka akuzuar minstrin Taulant Balla se në krye të Agjencisë së Pasurive të Sekuestruara ka emëruar një vartës me probleme ligjore.

Sipas Këlliçit vartësi i Ballës i emëruar tek kjo agjenci ishte Ferdinant Tarazhi për të cilin Kontrolli i Lartë i Shtetit e ka paditur në SPAK për abuzim me detyrën dhe fondet publike në rikonstuksionin e komisariateve.

Kjo ishte një pjesë e denoncimit të Këlliçit “Ky është një rast i paprecedent karshillëku dhe tallje ndaj organeve të reja të drejtësisë, i cili fakton përtej çdo dyshimi bashkëpunimin e ngushtë SPAK – VELIAJ. Përsa kohë SPAK nuk vepron mbi pronarin faktik të inceneratorit të Tiranës, nuk ka më asnjë dyshim se drejtësia e re, ka lindur e vdekur”. 

Por kush është në krye të kësaj agjencie?

Në vendimin e ministrit Balla i cili më 12 shkurt 2024, ka firmosur duke komanduar në këtë post shtetasin Idriz Haxhiaj dhe jo shtetasin Tarazhani.

Nuk dihet nëse Këlliçi ka patur një informacion të gabuar apo ka thënë qëllimisht një të pavërtet, ndërsa zyrtarisht kreu i kësaj agjencie është shtetasi Haxhiaj.

Deklarata e Këlliçit:

Të nderuar qytetarë,

Jam në këtë komunikim me ju për t’ju bëre me dije se ditën e sotme Taulant Balla ka emëruar në krye të Agjencisë së Pasurive të Sekuestruara, Ferdinant Tarazhin.

Tarazhi është një ish-Drejtor në Ministrinë e Brendshme, i kallëzuar në SPAK në vitin 2021 nga Kontrolli i Lartë i Shtetit për abuzim me procedurat tenderuese për rikonstruksionet e komisariateve.

Hetim të cilit nuk i dihet akoma fati.

Deri këtu në fakt nuk ka asgjë e re për standardin e Rilindjes.

Në qershor të vitit 2023, ky personazh punësohet si Drejtor i Shërbimeve Operacionale në landfillin e Sharrës nga Integrated Energy BV SPV, si njeriu i besuar i baxhanakut të Mirel Mërtirit, Mark Jaka për të vazhduar biznesin fitimprurës të dherave.

Biznes i cili ka gjeneruar dhjetëra miliona euro të cilat dhe sot fshihen kesh siç thotë SPAK, ose metra katrorë ndërtim të shpërndara në të gjithë kullat e Tiranës, të cilat sigurisht kjo strukturë refuzon t’i shohë.

Ky veprim fakton fare qartë se Erion Veliaj nuk ka ndërmend të heq dorë nga biznesi i tij duke i bërë karshillëk strukturës speciale, e cila tashmë të gjitha informacionet se çfarë ndodh në atë vend krimi do i marrë nga pronari faktik, emrin e të cilit SPAK nuk guxon ta përmendë, e jo më ta hetojë.

Erion Veliaj, Pronari faktik i Inceneratorit të Tiranës, pohuar ky fakt dhe nga ish Zv. Kryeministri Arben Ahmetaj në intervistën e tij, pasi miratoi 12 milionë euro në Buxhet për këtë biznes, sot emëron të besuarin e tij, në mënyrë që të sigurojë transferimin e parave i pashqetësuar.

Ky veprim skandaloz duhet të ngre në këmbë menjëherë Altin Dumanin dhe strukturën e përgjumur të SPAK, pasi me bekimin e tyre po vazhdojnë të vidhen qindra miliona euro të taksapaguesve shqiptarë.

U bë tashmë 6 muaj që çdo ditë nga kjo foltore, denoncoj me fakte të pakontestueshme dhe dokumente autentike përfshirjen e drejtpërdrejtë në këtë sipërmarrje korruptive të kryetarit të Bashkisë Tiranë, i cili si pronar faktik tashmë vijon të garantojë jo vetëm pagesat e plota, por dhe administrimin shtetëror të biznesit të tij.

Ky është një rast i paprecedent karshillëku dhe tallje ndaj organeve të reja të drejtësisë, i cili fakton përtej çdo dyshimi bashkëpunimin e ngushtë SPAK – VELIAJ.

Përsa kohë SPAK nuk vepron mbi pronarin faktik të inceneratorit të Tiranës, nuk ka më asnjë dyshim se drejtësia e re, ka lindur e vdekur.

Le të jetë kjo një arsye më shumë për të gjithë kryeqytetasit, që më datën 20 shkurt, të derdhen në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, për t’i dhënë fund regjimit më korruptiv që ka njohur Europa këto 3 dekadat e fundit.

O sot o kurrë!

Akuzoi ministrin Balla për emërimin abuziv, ja dokumenti që

 

9 Komente

 1. Q
  Qytetari jo dicidal

  po a do mbaji pergjegjsi Kellici per ket shpifje. apo hde se e beri per politike ? Mire ,po a u tall me popullin ky Kllici? Si mendon drejtesia e vdekur sipas Kellicit?

  1. K
   Kërriçi PD

   Boll pëllite o krye kërriç!

   1. S
    Simpatizanti

    Zoti Balla nëse ju nuk e denaconi këtë mashtrues lapanjoz që kërkojnë tju jolëozë nëpërmjet mashtrimeve me qëllim apo pa qëllim haram buka që ju jepë ky popull dhe i duroni këto mashtrues

    1. D
     Doda

     Po a do mbaje pergjegjesi Balla per kete emrim te ri cfare nuk po shohim e degjojme me keto emerime

     1. T
      Tirona

      Çfarë statusi ka ky i panjohur për mua , në shoqërinë civile, qe i fut hundët aty ku nuk i takon

      1. Z
       Zagali

       Kjo akuze bajate eshte e nje jevgjiti te foltores Kerriçi,me falni Kelliçi te cilet e kane ne metoden e punes se tyre shpifje,mashtrime dhe genjeshtrea. Ne 20 shkurt ata t'i hane koqen e mutit Edi Rames. Keta maskarenj te foltores qe shkojn pas bythes se fishkur te Sali Berishes,ne vend te frefletojn pse humben zgjedjet dhe pse jane te perçare,mbajn akoma avazin e Mukes me Edi Ramen.

       1. a
        antipatrea

        KURRË - nqs zgjedhja tjetër është Saliu me ty ... Kurrë më firma piramidale , kurrë më 97 , kurrë më 21 Janar , kurrë më Gërdec ... s'kanë të mbaruar këto kurrë për ju ... Kurrë mos ja u pafshim surratin , dhe sidomos atë të ziun tënd !!!!

        1. N
         Nje i Moshuar

         Ore cuno , po nuk ke turp ti qe denoncon ashiqare per korupsion ? Qe me daten 20 Shkurt , te derdhen ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit “ ,per ti dhene fund regjimit me Koruptiv qe ka njohur Europa keto 3 dekadat e fundit , po ti ne cilen dekade ben pjese po Krimineli Sali ne cilen DEKADE ben pjese ? Po kaq i pa ftyre a derezi je ? Mos po mbledh nje tuf BUDALLENJ perpara dhe e ke kollai ti MASHTROSH? A se kuptoni ju jeni te gjithe per tu denuar dhe jo per te mbajtur kooferenca ,tju behet gjyqi para ketij populli te gjore qe keni po 3dekada qe luani ,ju hengert nje MORTJE nje Sahat e me pare ptuuu maskara.

         1. N
          Nje i Moshuar

          Ore cuno , po nuk ke turp ti qe denoncon ashiqare per korupsion ? Qe me daten 20 Shkurt , te derdhen ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit “ ,per ti dhene fund regjimit me Koruptiv qe ka njohur Europa keto 3 dekadat e fundit , po ti ne cilen dekade ben pjese po Krimineli Sali ne cilen DEKADE ben pjese ? Po kaq i pa ftyre a derezi je ? Mos po mbledh nje tuf BUDALLENJ perpara dhe e ke kollai ti MASHTROSH? A se kuptoni ju jeni te gjithe per tu denuar dhe jo per te mbajtur kooferenca ,tju behet gjyqi para ketij populli te gjore qe keni po 3dekada qe luani ,ju hengert nje MORTJE nje Sahat e me pare ptuuu maskara.

          Lini një Përgjigje