Bardhi e paska garën me Salianjin, jo me Mulin

12 Shkurt 2024, 16:04Politika TEMA
Bardhi e paska garën me Salianjin, jo me Mulin

Mbledhja e sotme në selinë “Rithemelimit” të grupimit të deputetëve të Gazment Bardhit veç të tjerash, nxjerr në pah mosdurimin dhe irritimin e Gazment Bardhit nga protagonizmi i Ervin Salianjit.

Ishte Salianji i pari që e “theu akullin” dhe ditën e dhënies së masës së arrestit ndaj Berishës, nga selia e PD-së nxitoi të jepte një deklaratë, ku theksonte nevojën e “bashkimit” përballë regjimit të Edi Ramës, që arreston ‘liderin e opozitës’.

Paradoksale, por e vërtetë.

Ambicia e sëmurë për pushtet e individëve pa të shkuar dhe të ardhme politike, bën që ata të jetojnë me intesitet drithërrues të tashmen, pavarësisht pasojave.

Për të mos folur për etikë dhe moral politik, se këta individë janë shumë larg dhe këto fjalë janë të huaja për ta.

Mirëpo, të dalët e Salianjit nga selia e PD-së, u duk si një hap para e tij ndaj rivalëve brenda grupimit të deputetëve.

Kështu që Gazment Bardhi, nuk humbi kohë.

Së pari, ai shkoi për foto në SHBA dhe u kthye për video live poshtë Ballkonit të Berishës.

Së dyti, ndërkohë që Berisha nëpërmjet Nokës ia bëri fakt të kryer çështjen e protestët së 20 shkurtit. Ky tubim në fakt, është protestë kundër SPAK dhe nongratave amerikane e britanike, pra edhe PD-së së Bashës.

Thirrja e kësaj proteste pa pyetur grupin "e bashkuar" të deputetëve, ishe një mënyrë cinike për t’i dhënë “shah-mat” Bardhit me shokë, që të mos kishin asnjë rrugëdalje tjetër. Ndaj ky vendim i Bardhit për t’u shkrirë totalisht me Berishën dhe “Rithemelimin” fsheh njëkohësisht frikën e Bardhit ndaj kundërshtarëve të tij brenda grupit dhe ambicien e tij, që nuk e paska pasur për t’i zënë vendin Mulit, si numri dy i partisë, por për t’i zënë vendin Salianjit, që nuk e di se çfarë të ardhmeje do ketë në atë grupim politik.

Për sa më sipër, lexuesi i vëmendshëm e kupton vizionin politik të Gazment Bardhit, të cilin nga hiçkush Basha e bëri gjithçka, duke e nxjerr nga honet e thella të kompleksitetit njerëzor dhe duke e bërë ministër të qeverisë teknike, numrin dy të Partisë Demokratike, me forcë dhe pushtet të pakufishëm në atë parti, ndërsa tani përfundonte duke rivalizuar Ervin Salianjin.

Ata që e kanë ditur se e kishte garën me Mul Nokën, faktet flasin të kundërtën. Muli është i “paprekshëm”, kështu që të shohin të zënë vendet e njërit-tjetrit për sa kohë që do të jetë e afërt dita që do t’i duhet të ulen në të njëjtën karrige 4-5 deputetë. Atëherë për Gazin do të jetë më e lehtë zgjedhja e vendit të uljes.

21 Komente

 1. T
  Tani

  Shoqata e LGBTI - teve jane shtylla vetebrale e kalanit NeoFeudal Alin ( Malokerise ) te Sali NonGrata Vicidolit te Trapojes. Kjo dukuri e cfaqes se NeoFeudalizmit Alpin ne shekullin 21 e cuar Shqioerine 300 - 400 vjet prapa. Historigrafia poltike perendimore po studjon rrenjet e shkaqet e ketij mutaciono.!

  1. p
   pilo Lala

   Zhurmen po e bejne te madhe, me tenxhere, tepsi, bilbila e cfaredo, thua do bejne namin ne zgjedhjet e ardhshme. Do fillojne prape te zihen midis tyre kush do jete deputet, ku do kandidoje, do plasi grushti. Sa per Salianjin, ai qe ka bere artikullin te mos shqetesohet, Salianji do shkoj ne burg, dhe nuk ka te drejte te jete ne politike per disa vjet. Estrada vazhdon...., tani qe iku Saliu, hajde mbaje folene e grenzave, do pickojne njeri tjetrin akoma me keq. Nderkohe une shikoj qe baza e PD po orientohet drejt figurave te reja, Agron Shehaj, Adriatik Lapaj. Njerezit qe ata mbledhin neper mitingje, eshte disa here me e madhe se ata pak vete qe shkojne poshte dritares Imamit Sali....

   1. M
    Malo

    Mire te shoqatat por cfar hyn Vicidoli te kjo qe shkruan,Amon mono na e thuaj se paske info ????….????

   2. T
    Tani

    Shoqata e LGBTI - teve jane shtylla vetebrale e kalanit NeoFeudal Alin ( Malokerise ) te Sali NonGrata Vicidolit te Trapojes. Kjo dukuri e cfaqes se NeoFeudalizmit Alpin ne shekullin 21 e cuar Shqioerine 300 - 400 vjet prapa. Historigrafia poltike perendimore po studjon rrenjet e shkaqet e ketij mutaciono.!

    1. S
     Skraparliu

     Po mire keto dy vjete qe iken per LESHE,qe ngelen duke u zene si QENTE,duhet te japi nje shpjegim Gazi dhe Salianji dhe te tjeret se a e gjeten fajtorin dhe kush ishte si u beka kjo kaq kollaj bashkohemi ndahemi dhe fajin e ka Rama,mos e ka fajin Rama qe u bashkuuuuuuaaaaattttttt.o Gazi,ore kaq budadhenj i dini ju Shqiptaret o mender DEPUTET,qe per keto dy vjete vetem leke keni mare duke mos bere asnje ligj.

     1. a
      astriti

      muli ,vini edhe gazi si kishoti , panco ,dhe dylqinja .cfare kryevepre ,cfare beteje mes titanesh ku zor se ne kacafytjen mes tyre do te mbetet plesht pa shtypur .te tilla beteja duhen shekuj per tu perseritur dhe ne duhet te jemi krenare qe jemi bashkekohes deshmitare te asaj qe pritet te ndodhe .e sigurte eshte qe dallget e kesaj beteje refugjatesh nga nje grupim politik do ta kthejne kete ne nje formacion pa forme e shije me ere qe kudermon .

      1. T
       Tironci

       Kjo mbledhje e opozites sot i ka sjelle mjaft sekelldi e marrje fryme Meraq Bazese, qenefit ku kane dhjere e pshurrur tere pushtetet nga i Saliut deri te i Ramiut.

       1. L
        LORA

        Mirenjohje DASH-it te USA-s.

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         E përbashkët për të tre është se kush do bëjë servilizmin të besueshëm për Berishën, duke forcuar aleanca brenda Rithemelimit. Fillimisht u shfaq Duma- Salianji si dyshe konkuruese. Me largimin e Dumës, Bardhi e mori veten , duke u vendosur në krye të debateve politike, për mbrojtjen e Berishës. Në Rithemelimi ekziston vetëm një, të tjerët janë ushtarë, në një moment Bardhi do eleminohet, për arsye të preferencave, nuk i shpëton përceptimit të Berishës për t'u vet maskuar.

         1. v
          verllapa

          Eshte miopi te mendosh qe Salijani mund te bashkohet me Bardhylken!Ata jane bashkuar nen marveshjen per ligjin per faljen e denimeve ku Salinjani eshte shpallur fajtor e per rrjedhoje bashkimi konsiston vetem per kete pike ku te tre duan qe ti vene kusht pozites qe ne amnisti te futet edhe kategoria e Salinjanit ose siç quhet ndryshe "Babalja"!Per ta patur rreth vehtes Bardhylka ka konstatuar qe Salinjani e simpatizon Bardhylken per ndonje ferkim te çastit,ndaj edhe prania e tij i leverdis Bardhylkes pasi me kete treshe ai vetkonfirmohet qe eshte midis dy boleve dhe vete si .....!

          1. E
           Emigranti

           Na rruni leshte per dimer .bythqirat e pd.

           1. G
            Golemi

            Turp cfare fytyrash ta shpallin , minje halesh merrenme poli tike,ku eshte katandisur iky vend , Njemije here nivel me te ulet se monizmi

            1. P
             Populli

             Keci mashkull po rritej dhe pa se po i dilte mjekra. I gezuar bertiti: Ej, me ka dale mjekra do behem prift. Nje dhi e vjeter aty prane I tha: po te lane beju edhe dhespot, po ha cte hash deri ne vjeshte se atehere e di cobani cdo beje.

             1. E
              ENTSOE

              Llogje pazari dhe kafenesh!!

              1. M
               Miro

               Inteligjenca” rrogoz qe perfaqesone popullin Qe s’i ka votuar kurre Valle ku jane intelektualet e vertete Te bejne kete vend?

               1. V
                Vranakonti

                Bardhi do perfundoi ne nje deputet i thjesht pa vlere dhe do hidhet ne koshin e plehrave si nje limon i shtrydhur. Sali Berisha,nuk mund te vere Bardhin para Nokes apo Salianjit. Sali Berishes kaq ii duhej Bardhii sa te realizonte marjen e deputeteve qe jane me Bardhin,pastaj Bardhi te shkoi te ruaj dhit.

                1. K
                 Ku i kanë gjetur këta hajvan që paguhen miliona

                 Ku ku,Shqipëria në dorë të pederast Bardhit e fshatarit llapaqeni Salianji dashnori i Gridës,në dorë të mul miellit,zhelalit,shalqinit,gjeli detit Peqinit,e murriz zërin si pedo

                 1. R
                  Real

                  Duke lexuar me vemendje kete shkrim arrin ne vetem nje perfundim qe autori i kesaj zhgarravine qe nuk guxon as te vere emrin e tije,ashtu si dhe kjo fletushke monster ne pronesi te gelbazes jane mas….renjet me te peshtire te kazanit.

                  1. B
                   BARDHZIU KAVAJES

                   O GAZ KAVAJSI PDLB TE BONI ME KOSTUM ENE ME KALLARE RITHEMELIMI KA PER TE QIT PA BREK O DELENXH KUJTO TI.SE JA FUTE AMERIKONVE ...SI VER LLAPA DO BOHESH ...

                    1. M
                     Muzaka i Ri

                     Krisi pushka,po i doli flaka, u bene bashke,muti dhe kaka.

                     Lini një Përgjigje