Artan Hoxha publikon foton e gazetës greke që zbuloi emrin e Fredi Belerit në Marsin e 1995-s

14 Shtator 2023, 22:44Politika TEMA

Artan Hoxha publikon foton e gazetës greke që zbuloi emrin e Fredi

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar disa fotografi ku duket një artikulli i vjetër që daton që nga 20 marsi i vitit 1995, në të cilin gazeta greke raportonte skemën se si një trup komando terroriste synoi të asgjësonte repartin kufitar të ushtrisë shqiptare, në fshatin Llongo të Gjirokastrës.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Hoxha tregon se emrin e Fredi Belerit e ka hasur në gazetën greke, ku shkuhet ‘e bardha në të zezë’ se si Fredi Beleri ishte i përfshirë në Masakrën e Peshkëpisë.

Duke iu referuar artikullit grek, Hoxha nënvizon faktin se kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, i cili ndodhet që nga Maji pas hekurave ishte pjesëtar i komandos terroriste, ku u vranë dy Dëshmorët e Atdheut, Fatmir Shehu dhe Arsen Gjini, dhe u plagosën 3 ushtarë te tjerë.

“Për të gjithë ata që kanë dyshime, se e kemi inat Bejlerin nga Progonati pse ndihet grek dhe i kemi rënë për 30 vite me qafe kot, ja ku është prova…

Emrin e Fredit që nuk ishtë bërë akoma Dhionisios, të përfshirë në Masakren e Peshkëpisë, e publikuan greket, jo Artan Hoxha…” shkuan gazetari.

22 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Reeee ouuuussstttt palio vrromiari tourkalvane.....

  1. Q
   Qytetar

   Hajt se ti tregoj une sunitet o evgjit anadolli. Shtypi i Athines e ka nxjerre lakuriq Belerin dhe kriminelet qe moren pjese ne masaker, dhe shteti grek nuk beri asgje dhe Papandreu genjeu kur tha se ceshtjes do ti shkohej deri ne fund. Mos u bej merak se tani do ti dalim neve ne fund e do te shhim si do hapeni by...esh.

   1. J
    Just me

    Kur tjetri shan ska me logjike ku te mbeshtetet. E kemi pare me te gjithe greket kete. kur i mbarojne argumentet struken tek sharjet apo nacionalizmi. po harojne qe po behen 50 % e popullsise homoseksuale. je dhe ti nga keta????????

    1. P
     Pavli nemerckaj

     Fredi eshte i pafajshe,prandaj te lirohet menjehere.O Shqipo budallej lironi more sunite Belerin se do ju vere viza Greqia dhe Europa.pastaj duan Sunitet rritje pagash e pensionesh.vereni vath ne vesh o kafshe se pa liruar Fredin ska para nga Europa

    2. M
     Muzaka i Ri

     Me Turkun e ke provuar sa te vlene suma,po rri urt, mos i hape avaze vetes, he pac uraten.

     1. A
      Arbeni

      Të qifsha atë grekofonen në vërë të pidhit dhe e ke pak o korofillaku mutit.

      1. A
       Andon

       Fuck greece!!! Nuk jane asgje vecse ca fshatare jevgjiter bythzinj nga anadolli i turqise!

      2. Z
       Zagali

       Fred Beleri te futet ne burg dhe te denohet rende,,pasi ka bere krime sdomos ajo ne Peshkepi. Drejtesia shqipetare nuk duhet te leshoi apo ta lehtesoi por ta denoi me tere fuqine e ligjit, maksmal.

       1. T
        Tope strafullah

        Hapu dheeee... Po lexon hoxha greqisht...

        1. S
         Stape Pashi

         Oreeee fshatar, duket se je ai dështaku nga Spileja. Sigurisht që të ka premtuar greku ndonjë post ne Bashki, që ulurin çdo ditë në fb ore ditëziu ti. O DËSHTAK, gjithë jetën je përdorur nga greku, ndaj ke dështuar në gjitha iniciativat që ke ndërmarë. Babai yt me Enverin në fillim, dhe ti me grekun që të dhjeu më pas. Mos haro kamionat që dërgove me humbje në Greqi dikur.

        2. T
         Tope strafullah

         Hapu dheeee... Po lexon hoxha greqisht...

         1. k
          kar kar Kar-bunar

          O kari nga Skrapari mos je pak si shpejt qe merresh me vitin 1995 ?

          1. T
           Tema fsheh lajmet

           Asnje lajm per Amant Josifin?

           1. L
            Lani

            Ato pergjimet na nxirr. Gazetat qe shkruajne per Belerin dihen.

            1. S
             Sqepari

             O shtet i kalbet, kush e zhduku dosjen e gjykimit dhe provat e Fredi Belerit nga arshiva e gjykates?

             1. k
              km

              Duhet te rihapet patueter Ceshtja e masakres se Peshkopise.Degjova nje emision per kete ceshtje ne YouTube,ku protagonista ishte nje ish prokurori i perzene nga vetingu,qe komentonte .Ne pergjithesi drejte,por Ca mimente te bejne te dyshosh se pergjegjesia eshte Edhe ne organet e qeverri..se Berisha -1.Ka patur nje urdher me shkrim dhe me goje qe rojeve ne ruajtj.en e objekteve dhe reparteve ushtarake tu lejohej vetem arma pa' fisheke,si te thuash "ruaje pa' arme"..Edhe ruajtja e Postes kufirare ne Peshkepi behej " pa' arme".Ushtaret e rinj ,pa bere betimin nuk u lejohej arma ,por Ushtaret e vjeter nuk mungonin.Pse u Vune te rinjte,madje pa' fisheke ne ruajtje buze kufirit,ku rreziku ishte i madh?Asnje nuk sheh pergjegjesine e atij qe Ka dhene urdherin e ruajtjes pa' fisheke te objekteve,AQ me teper buze kufirit .Kjo i Ka hapur rruge kesaj ngjarje dhe te tjerave me pas.Pse eshte heshtur per kete ,zoti ish prokurori Beci?

              1. K
               Kela

               Krimet e progonatasit Bejleri i njeh gjithe bota se jane shkruar me gjak shqiptaresh te pafajshem.

               1. E
                Emigranti

                Po o Kela , e ti shtojme dhe kriminelin tjeter, Berishen.

               2. M
                Micotaqis

                Po c beri hoxha e ç beri Bej leri....vecse Hoxha lexon e Beu e ka shitur bythen keq...shikojeni qe turiri kete Beun e Progonatit se cafr monstre eshte

                1. P
                 Pilo Lala

                 I duhen Grekeve tipa si Beleri, dhe ai trapi Karfica, apo si e kishte emrin, qe vrane trupat Renea. I bene nje bust madheshtor, tani atje shkojne shur.rosin gomeret e fshatit. Edhe Beleri do shkoje per dhjam qeni, si ai tjetri.

                 1. R
                  Real

                  Kjo verteton se cfare njeriu eshte ky gazetari investigativ. Ky eshte nje bythe lepires i pushtetit te hajnave. Pale na hiqet dhe i pamvarur. Ai eshte i lidhur koke e kembe me pushtetin e hajnave te ripjelljes

                  1. M
                   Myzeqari

                   Z Artan ,fotografoje qarte gazeten dhe nisja B Evropian ,pastaj qeveris dhe ministrave grek qe po bejne namin per surratin e BELERBEUT NGA progonati .

                   Lini një Përgjigje