Fredi Beleri flet nga burgu: Një përgjigje edhe për Ramën

14 Shtator 2023, 22:20Politika TEMA

Fredi Beleri flet nga burgu: Një përgjigje edhe për Ramën

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë Himarë Fredi Beleri ka reaguar për herë të parë pas seancës së GJKKO që çoi për gjykim çështjen ndaj tij duke e lënë në burg.

Në një intervistë ekskluzive për emisionin Now në Euronews Albania, Beleri tha se nga drejtësia pret “që të gjendet një gjyqtar guximtar, i cili nuk do të ndikohet nga presioni politik dhe të zbatojë ligjin dhe Kushtetutën”.

Sipas tij, kryeministri Rama me qëndrimin publik të mbajtur ndaj tij ka ndikuar tek drejtësia.

Erla Mëhilli: Zoti Beleri, sot ishte seanca e parë e GjKKO-së ndaj jush, çfarë prisni ju tani nga drejtësia?

Fredi Beleri: Nga drejtësia pres që të gjendet një gjyqtar guximtar, i cili nuk do të ndikohet nga presioni politik dhe të zbatojë ligjin dhe Kushtetutën, jo për të lehtësuar pozitën time por të vendosin në vend nderin e drejtësisë së reformuar. Është për të ardhur keq që gjykata me vendimet që merr, certifikon shkeljet e policisë. Dua të besoj tek drejtësia, ndaj kam bërë ankesa dhe kërkesa vazhdimisht, por në rastin tim janë shpikur procedura, shkresa të falsifikuara, përgjime që asnjë nuk e di kur janë bërë si dhe me çfarë janë bërë. Aktualisht po zbatohet parimi “qëllimi justifikon mjetet”.  Me fjalën e dikujt të dënuar për mashtrim, po qëndroj në paraburgim dhe nuk paska gjykatë të thotë që me kaq “gjasme fakte” nuk mbahet dosja në këmbë. Drejtësi popullore me dirigjent atë që ka gjithë pushtetet në një dorë.  Ndjekjen penale në rastin tim, në shkelje të Kushtetutës e ushtron policia! Policia “caktoi” prokurorët pa short, duke i ditur emrat e tyre një ditë përpara regjistrimit të procesit tim. Mbase ky është standardi i drejtësisë në Shqipëri, mbase po pres shumë kur kërkoj të zbatohet ligji. Për sa i përket a ka ndërhyrje të Ramës, une di aq sa keni dëgjuar të gjithë: Sharjet gjatë fushatës në të gjithë Shqipërinë, përndjekjet që më ka bërë policia e cila varet nga ai, faktin që policia e burgjeve nuk më jep leje të betohem, dhe daljet e tij para çdo seance gjyqësore timen. Kam dëgjuar deklaratat e tij që provat aty janë meqenëse më ka arrestuar policia, që drejtësia është e pavarur dhe nuk le drejtësinë të flasë vetë.

Erla Mëhilli: Po nga Athina Zyrtare çfarë prisni?

Fredi Beleri: Nga Athina si edhe nga çdo organizatë ndërkombëtare pres që të përdorin të gjithë instrumentet dhe të mos tolerojnë shkelje të shtetit të së drejtës për asnjë kauzë tjetër sa do e madhe që të jetë.

Erla Mëhilli: A keni një koment lidhur me qëndrimin e DASH i cili nga disa është interpretuar si “dush” ndaj Athinës?

Fredi Beleri: Pyetjen e bëri një gazetar i pavarur dhe jo Athina zyrtare. Nga përgjigja unë jam shumë i kënaqur pasi këtë jam duke kërkuar prej 4 muajsh. Zbatimin e ligjit edhe të kushtetutës shqiptare që shkelen me të dyja këmbët.

Erla Mëhilli: A besoni që kryeministri Edi Rama është jashtë kësaj historie dhe ka lënë drejtësinë të bëjë drejtësi siç është shprehur?

Fredi Beleri: Kryeministri Rama përtej çdo dyshimi ka ndikuar me deklaratat edhe sulmet ndaj meje për t’u insinuar çështja nga policia. Kur drejtësia është e pavarur s’ka nevojë që kryeministri të dalë çdo tri ditë të thotë që drejtësia është e pavarur. Dhe jo vetëm kaq para çdo seancë gjyqësore del edhe bën deklarata që të ndikojë tek vendimmarrja e organeve të drejtësisë.

25 Komente

 1. Çelo Mezani

  Ca e merrni ne intervist kete rrac qirin.

  1. F
   Flamuri

   Nuk eshte ashtu sic tha ti, por eshte nje garper me dy koka , qe i duhen prere ne rreze te qafes.

   1. j
    janullatos topefagos

    gjarperin kemi vite qe e kemi ne mes. Quhet Janullotas. Keta te tjeret jane kriminele te rendomte

  2. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Aderfe Fredi kouragio, eshte e veshtire mbijetesa mes shurrsave turkoshqipfoles... Mos prit drejtesi,as gjyqsor e pordhe me rigon...keto jane praktika a norma dimokratika ne vende evropiane, dimokratike,ok. Ketu behet fjale per bourdhelo islamikesh normalisht qe nuk ka mundesi qe te fuxionoi as nje variant Dhimokratia-s.

   1. @
    @@@@

    Kur eshte e veshtire,,,,,,mbijetesa,,,,,,ketu ne kete vend "sunitesh" atehere ktheni majat nga keni thembrat....dhe shporruni nje here e pergjithmon kelysh jevgjish.....nuk ju pengon njeri.....perkundrazi....plera qe kundermoni......

    1. E
     Ermir

     Ik more korrak evgjito grek ruaj gruan se po ta pallojne shqipet e lere Bejler sapunin ne hall te vet, hall imadh ai i bithes... Zhduku nga ky forum shqptar mor te qifsha papune dhe grune

    2. 1
     19

     Ik mor bythqir derr i ndyre dhe i piset nga kurveleshi lap safi .ku e gjeti ti grekun apo te kan qir mamin greket mor byth couar.

     1. P
      PL

      I dashur Fredi. Une jam i guximshem dhe gjyqtar. Sa paguan ti dhe Micotaqis? Ps Turp qe shtypi i jep ketij dhjakonari fushe qe ai te shpalli tenderin ne kerkim te nje guximtari….

      1. K
       Koli

       Ne Burg Hale dhe e ke Pak.Vrases i Peshkepise.

       1. O
        Ok

        Po ty moj Karakurve Mehilli te vika keq per Fredken.Rrace Bastardesh.

        1. P
         Per ok bravo

         I madhe je shoku te lumte

        2. I
         I

         Ne Burg po te jene Trima duhet te te bejne nje Vizite Familjaret e atyre qe Vrave ne Peshkepi.

         1. M
          Mario

          Do zoti ne Burg te dali Diabeti nga hundet.Nje Kerrme me pak.

          1. b
           banal

           Kridheni kete kriminel te vdes brenda!

           1. k
            k

            Përse nuk merr edhe vendimin në vend të gjykatës ky robqirë kallaqipero ?

            1. S
             Shqiptari

             Ik or bythqiri grekut kerkon polemik ky lloj idjoti ky debil defiçent , esht i burgosuri vetem qe meret ne intervist ne burg , ky esht pusht antishqiptar shteti shqiptar ti heqi nacionalitetin shqiptar dhe te shporret nga shqiperia si i pa deshirushem per kte vend , plera.

             1. P
              Parajsa buz liqenit

              Po ta falim te qenurit Spiun , agjent, i shitur tek Greket"vorio epirus" po nuk ta falim qe ke vrare bij nenash te pa fajshem o ty te qifshin te tere si fis ! O kriminel. Kerkoke guximtar ti o robqir?.. Burg pa afat...

              1. H
               Haa Erla Mehili sekretare non grates

               Fredi nga Progonati Grekkkkkkk haaaa ky eshte magjyp dyshoje edhe shqiptar nuk eshte ky se eshte i zi E kemi dhurate nga dyshe kriminale Berrisha- Meta Metaj Muti por ajo qe eshte me interesante qe po ndodhe, gjithmone jane shqiptar te veteshpallur Grek pasi ta bente nje Grek nga minoriteti edhe justifikohesh por kur e bene nje fshatare nga Progonati eshte me qesharake ky eshte tipik si Berrisha e spiuni Metaj . Minoritaret grek jsne njerez te rrespektuar qe i kane dhene vendit intelektual poet doktor inxhinjer mesues shefi shtabit te ushtris se Enver Hoxhes ishte minoritar grek Kiço Mustaqi imagjinoni cfare besimi i jepen celsat e ushtrise nje minoritari grek dhe asnje probleme kengetare Irini Qirjako e komunitetit Grek njehere nuk e kemi degjuar qe te kendoje greqisht . Gjithe keto pislliqe vijne nga shqiptaret e shitur ndaj drejtesia duhet ta denoje kete plehre qe ka perdhosur flamurin duke e djegur duke then qe Shqiptaret jane td ardhur nga kazakistani dhe se jugu eshte Greqi jo vetem ky por edhe disa zhapik studiosh qe i dalin ne mbrojte ne kazanet e mbremjes ketij plehre te mbrojtur nga plehrat

               1. D
                Drita

                O kryekriminel: pergjigjen do te ta jape ty Gjykata e Re Demokratike Shqiptare.

                1. M
                 Mondi

                 Erla paska qene me Zakonet kur ka marre interviste Fredken.Gojoren e njeh mire Erla.

                 1. R
                  Ramos Pederastis Shtetit Rrumpallis

                  pa ma morr mu njiher ne goje ,s'ke me morr Himaren o Bejlere .Un projektet e mia i realizova me Manen ,ta shqym Palasen tej per tej , nashi s'pom rruhet hic n'se HImaren apo Detin qe i dhuroj Miku jem brrisha -basha -metaj ,e merr Greku . Pse un do ta shpüetoj ket vend shkerdhatash e ?

                  1. A
                   Avni Rustemi

                   Mos mendoni qe Euronews eshte nje kanal me pronesi perendimore. Pronari me 40% dhe manaxheri i deges shqiptare eshte nje Grek nga Dropulli, Theodhori Cami. Ky pervec propagandes filogreke ne kanalin e vet, imponon propaganden ne kanalet e tjera pasi eshte pronari I nje kompanie reklamash ku shume firma te medha prodhojne spote. Lerr menjane pastaj Arjan Canin-Graqirin dhe birin e kurves Konstandine qe shan Shqiperine e shqiptaret si me qene ne RTV Pink ne Beograd. O ju te SHISH-it, o pijaneca dhe manjake seksual me nam, justifikoni arsyen pse merrni rrogen se po na turperohet Atdheu!

                   1. A
                    Aron

                    Kjo eshte fytyra e grekut antik. hahahaha

                    1. B
                     Bejkush

                     Ky budallai quhet Beleri apo Bellair? Nëse ky fytyrë mushka arrin të rrëzojë " Reformën në Drejtësi",atëhere duhet vrarë vetja Shteti i së drejtës(prej letre )i Ramës dhe amerikanëve shembet përpara një analfabeti që i ka mbetur ora në 1821....!!!! A duhej arrestuar,PO! A duhet dënuar,PO! Po Damiani ,Ulsiu,Taulanti të dosjes 184? Ua harrova.... A duhet penguar të betohet si kryebashkiak,PO! A duhen shpallur zgjedhje të reja në Himarë? PO! Pse nuk e bën Barjam bytha dhe Ed kambalja!?? Se kemi "vorioepirotin" Goro aty ( Gorro quajmë muslimanët në Shqipëri)!"Voriohajdutin" më mirë! A duhej sharë Beleri në fushatë? PO! A duhej kërcënuar ( do merrem personalisht me ty)? JO! A ka Drejtësi në Shqipëri? Mos t'a ndijn kush mar......!

                     1. b
                      bashkimi për drejtësi

                      Kështu ndodh kur krimineli e tradhtari Fredi Beleri vrau ushtret në afërsi të Peshkopisë dhe nuk u përgjigj për krim sepse ndërhyri shpëtimtari Shpellori Salih Berisha. Tash SPAK duhet ta hap atë dosje dhe ti jep dënimin e merituar e le të lehin greko filet dhe shovinistet grek.

                      Lini një Përgjigje