Avokati për "Gërdecin": Shkëlzen Berisha është koka e këtij krimi

8 Shkurt 2023, 16:57Politika TEMA

Avokati për "Gërdecin": Shkëlzen Berisha

Avokati i njohur, Idajet Beqiri ka folur rreth çështjes së Gërdecit dhe Fatmir Mediut, që është dërguar sot për gjykim. Ndër të tjera ai ka treguar edhe për përfitimin e Shkëlzen Berishës, nga demontimi i armëve.

"Është lajm i mirë se ajo pjesë që ishte e pagjykuar Fatmir Mediu është çuar në gjyq çështja sot dhe Gjykata e posaçme do ta gjykojë atë për ‘shpërdorim detyre’ edhe si ministër dhe sipas kodit ushtarak të Republikës së Shqipërisë. Çështja e tij 321 ishte numri i dosjes, ajo ka shkuar në gjykatë tani dhe do gjykohet Fatmir Mediu.

Shqiptarët do thonë po pse vetëm ai u dërgua në gjykim?

Për t’ i qetësuar shqiptarët u themi që është ndarë çështja, pra po çohet dosja 321, ndërsa dosja 321/1 ka ngelur në SPAK dhe po vazhdojnë hetimet për të.

Ata po marrin vetëm Fatmir Mediun si pjesë e dosjes së pare.

Gërdeci është rihapur dhe ajo dosje po hetohet në tërësinë e vet se çfarë ndodhi dhe kush është implikuar në këtë krim. Në këtë kuadër është dhe dëshmia e gazetarit amerikan që është gati të dëshmojë dhe kjo është një provë e rëndësishme që do ti shërbejë këtij gjykimi.

Pse ishte organizatë kriminale?

Para se të ndodhte fatkeqësia, Shkëlzen Berisha, se ai është koka e këtij krimi, e organizoi si fillim dhe futi njerëz për ta studiuar çfarë përfitimi kishte nga demontimi i armëve.

Ka qenë Shkëlzen Berisha dhe pastaj me ndihmën e të atit Sali Berishës, motrës Argita Berisha dhe me ndihmën e njerëzve të afërt të tyre dhe duke shpërdoruar hapur detyrën me ministrin e mbrojtjes dhe me ministrin e drejtësisë se këta ishin dy kryesorët, donin të bënin dhe ministrin e financave për vete por nuk e arritën dot.

Këta pra e studiuan dhe nxorën, që nga demontimi i armëve ishte fitimi 10 miliard dollar, dhe pasi jua dhanë shifrën e saktë atëherë ata ftuan njerëzit që ta bënin këtë biznes dhe të bënin demontimin", u shpreh avokati Beqiri në një intervistë për Dritare Tv.

6 Komente

 1. E
  Edhe løpet e dine se Zeni este kryesori

  I pari I ketij stermullari eshte derri Sali i cili kishte pushtet dhe nga brekgrisur donte te behej pasha.Pronat ishin te shtetit dhe jo te birit te bariut.Pra ngriti ne xhiro kerricin e tij Zeni derdimeni dhe urdheronte ministrat si te birin e fatorinos Fati Mediu lapanjozi .Kjo histori este aq e ndyre se futi ne dhe njerez te pafajshem qe te pasuroheshin me poshtersite.qe benin.Kur shikon fytyrat e tyre cdo dite ne te gjithe sektoret e ekonomise kane llyer duart.Keta e kane marre titullin e kusarit dhe vrasesit sa te jene gjalle.

  1. B
   Bjeri Avokat bijve te kurves Esadiste

   Dy Familjet Kriminale saleh brrisha vicidol dhe ilyer mutaj - na cepani , jane KANCERI SHQIPERISE . Dy Gjarprinjeve i duhet prer koka .Mos lini Dite pa i bombarduar bijt e bushtres Anti Shqiptare . Vetem me guxim e burreri ,behet Drejtesi jo me kurva alla Prokurori i Pergjithshem qe eshte fshehur si Struci . Rrofsh Avokat I.D je shembulli qe i mungon ksaj Drejtesie te qelbur nga Minjt

   1. D
    Dr. Adhamudhi kolegu i Sa-Hales

    Thjesh, ata i kan duart e lyera me gjakun e atyre qe humben jeten nga tragjedia e Gerdecit, qe mban vulen e qeveris se Sa-Hale Lugatit bashk me kermat dhe hijenat qe is shkonin pas. Shkeljet jane te panumerta dhe jane ber aq hapur sa s'ka kuptim se si drejtesia te jete kaq qorre para fakteve dhe e shurdhet nga klithmave te atyre qe kerkojn drejtesi per gjakune e familjarve qe humben jeten nga kjo tragjedi e krijuar nga shteti, vetem po te marresh faktin qe Ministria e Mbrojtjes ka nje repart Xhenoje dhe papergjegjesia per te ndertuar uzinen e demontimit ne nje zone te banuar, jane faktet qe duhet t'i kishin denuar keta kriminel te pangopur ne burg. Dhe eshte e pakuptueshme se pse duhet te zgjaten per kaq vite keto hetime, qe edhe tani s'te japin ndonje shpres se do ket ndopak drejtesi per kete ceshtje...

    1. F
     Fat man

     "Jo" nuk eshte Shkerdheni koka e krimit, por babi i tij Sali Serbi, te tjeret vijne nga pas.

     1. N
      Nesti

      Avokat, mos kujto se mediu e ka të lehtë për ti vënë gishtin se kush e urdhëroi përgjithçka, se e din çfar e pret nga kamikazët e berishës.

      1. f
       fteri

       Gërdeci ishte planifikuar vrasje me shpërthim shtëllunge eksplozivi municioni ,të barabartë me të një bombe atomike kalibrit vogël .për të zhdukur dhe fshehur inventarin e kontrollit të sasisë municioneve dhe eksplozive që do trafikoheshin,krye mafoz SHKELZEN BERISHA ,MERCENAR I VESHUR ME PUSHTET FATMIR MEDIU.

       Lini një Përgjigje