Përjashtimi i deputetëve të PD nga Kuvendi, ironizon Gjekmarkaj: Pas qortimit opozita do të vijë e parfumosur, me dhëmbë të larë e të flasë me zë të ulët

8 Shkurt 2023, 16:34Politika TEMA

Përjashtimi i deputetëve të PD nga Kuvendi, ironizon Gjekmarkaj:

Deputeti i PD-së, Agron Gjekmarkaj ka reaguar pas përjashtimit nga Kuvendi me 10 ditë për 8 deputetë të PD-së, pasi bllokuan foltoren. 

Sipas tij, përjashtimi i vazhdueshëm i deputetëve nuk është parlamentarizëm por autoritarizëm.

Me tone ironike, deputeti demokrat thotë se pas këtij qortimi nga qeveria, deputetët e opozitës do të vijnë në Kuvend “të parfumosur dhe të flasin me zë të ulët, e herë pas here të kthejnë kokën nga Taulant Balla për të konfirmuar nëse thanë gjënë e duhur”.

"Opozita nuk është nxenese e Qeverisë. Kjo e fundit nuk ka per detyrë të edukojë të paren me "shkulje veshi". Perjashtimi i vazhdueshem i deputeteve nuk është respektim i etikes parlamentare por goditje ndaj parlamentarizmit.

Opozita fjalen ka nese nuk i jepet mundesia që ta thotë atë biem në autoritarizem ndaj të cilit kemi detyren e shënjtë të reagojmë.

Ky nuk është apel meshire ndaj qeverisë se opozita e gjen mundesinë për ta thënë fjalen e saj por thirrje për tu kthyer tek arsyeja si respekt ndaj vendit.

Në vendet demokratike nuk ndeshkohet as fjala as opozita. Kjo ndodh atje ku ato shihen si bezdi.

Pas ketij qortimi opozita duhet të mbaje pasterti, të presë thonjet, të lajë dhembet ,të profumoset e të flase me zë të ulet.Ndojeherë të shohë nga Taulanti në tha gjënë e duhur", shkruan Gjekmarkaj. 

Të përjashtuar në dy seanca janë deputetët, Luçiano Boçi, Ina Zhupa, Albana Vokshi, Luan Baçi, Tritan Shehu, Ervin Salianji, Gazment Bardhi dhe Bledion Nallbati.

7 Komente

 1. W
  Weeeeeeee

  Mire e ke ti o shoku kur thua se opozita duhet te mesoje si te flasi ne parlament dhe jo te ofendoje me fjale te pista. Perjashtimi i deputeteve te opozites eshte shume i drejte. "Rrofte" Non grata i Pederasteve!!!

  1. Nardi

   Askush nuk eshte i privuar nga fjala gjithkush eshte i lire te flase ate qe mendon more Gjeke por keta te tanishmit dhe ata para ketyre nga Saliu , Noka e Paloka le qe e kane kethyer gojen ne h . le qe nuk dijne c’fare flasin deri me liber shtepie po duan ta keta kethejne ne arene boksi prandaj kjo eshte shume pak prandaj bejne ashtu pa tu pritet rroga edhe per nje muaj

   1. P
    Populli

    Zoti Gjekmarkaj pyetje: ke bere ndonje shkrim per 21 Janarin 2011, ku opozita jote, keta Boçrit, Baçrit, Tritan Shehu, etj, vrane 4 qytetare ne bulevard dhe qelluan me armet e Gardes 100.000 te tjere per t'i vrare? Nese nuk ke bere nje shkrim per kete, atehere nuk keni te drejte t'i jepni mend popullit shqiptar, por thjesht t'i jepni llogari. Se nuk ia keni dhene. Edhe ti qe nuk shkruan e qe t'u dhimbskan ca huligane.

    1. M
     Me ne funde Gjekmakaj ka vendosur te lahet

     Sipas ketij analisti te pavarur te kazaneve te mbremjes opozita duhet te ofendoje,shpifi te prishi seanca se eshte e drejte e opozites per kete mendje ndritur nese pozita nderton nje rruge opozita duhet ta kundershtoje nese pozita bene nje ligje opozita duhet ta kundershtoje si mundet qe injorant te tille te jene votuar bizarre ? Injorant i studiove kazan opozita eshte e rendesishme sa vete pozita diferenca eshte e vogel 51 % me 49 % ne pergjithesi rrezultati zgjedhjeve . Ju nuk e rrespektoni rolin e opozites pasi ndihen te ofenduar jeni kokat e demokracis komuniste te drejtuar nga sekretari PPSH shoku Sali ju keni lindur per te dirigjuar duhet te kene role drejtuese jeni njerez me mentalitet komunist te kamufluar mbas termi Demokrat ...Edi Paloqe Tritan Shehu ,Babale ,Vokshi, Muli pa shkop , Birrisha ne opozite jooooo. Agron opozita eshte gjysma e popullsise qe ju muk e perfaqesoni denjesisht jeni te pa kulturuar rrugace ne te folur dhe déconstruive ne parlament. Pozita dhe opozita punojne se bashku te punosh se bashku nuk do te thote se ke tradhetuar idealet ( te djathta apo te majta )por je treguar constructive , njekohesisht perfiton te kapesh gabimet e pozites gjate kohes qe ke bashkpunuar per ti patur argument ne fushat elektorale . Ti ke punuar si analist i pavarur dhe kerkoje te na jepje mend po ti s'paske pasur per vehte o Goneeeeeee nga lezha

     1. P
      Patrioti nga Tropoja

      O Gjek Faqeziu i shpellave të Tropojës, Kuvendi vërtetë mendohet Foltorja e lirë por, për demokratët, jo për fashistët si kryekrimineli i kombit tonë, Sali Shpellar Berisha

      1. timo

       Or ti Gjeka i Markajve, në ata vendet që përmende ti, të tredhin ato që ke mes këmbëve, po veprove si opozita në parlament. Fjalën s'ju a ka penguar njeri. As fjalën as të pëlliturat si lopët.

       1. I
        I merzituri

        Po mutin qe iu ka mbetur ne dere te PD,do ta pastroni ?

        Lini një Përgjigje