Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, Tabaku: Dëshmi e rëndësisë strategjike të Shqipërisë dhe rolit tonë në aleancë

4 Mars 2024, 13:03Politika TEMA
Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, Tabaku: Dëshmi e

Deputetja demokrate Jorida Tabaku përmes një postimi në rrjetet sociale shkruan se hapja e bazës ushtarake në Kuçovë është dëshmi e rëndësisë strategjike të Shqipërisë dhe rolit të vendit tonë në Aleancë Veri-Atlantike.

"Sot shënjojmë një ditë të rëndësishme për Shqipërinë ndërsa festojmë 15 vjetorin e anëtarësimit të vendit në NATO me hapjen e bazës ushtarake në Kuçovë. Një dëshmi e hapit të rëndësishëm historik të ndërmarrë 15 vite më parë që shënjoi një herë e mirë ndryshimin gjesotrategjik të NATO-s me anëtarësimin e vendit tonë por edhe forcimin e sigurisë sonë kombëtare, lirisë dhe demoracisë.

Inagurimi i bazës së NATO në Kuçovë është një dëshmi e rëndësisë strategjike të Shqipërisë dhe rolit tonë në këtë aleancë. Një hap i rëndësishëm për forcimin e aleancës sonë në një kohë të vështirë që po kalon bota me agresionin e Rusisë ndaj Ukrainës dhe situatën në Lindjen e Mesme. Një simbol i besimit që partnerët strategjikë si SHBA kanë ndaj shqiptarëve dhe Shqipërisë.

Por ky nuk duhet të jetë thjesht një hap krenarie dhe të mbyllet me kaq. Detyra jonë mbetet për të përmbushur dhe për të forcuar edhe më shumë sigurinë kombëtare dhe atë kibernetike duke ndryshuar qasjen tonë ndaj forcave të armatosura. Besimi që NATO na ka dhënë duhet shpërblyer në investime reale dhe mirë funksionimin e forcave tona të armatosura duke rritur eficencën tonë në fushën e sigurisë ushtarake dhe jo vetëm.

Në të vërtetë duhet të jetë një moment jo vetëm festimi por njëkohësisht edhe ripohimi të angazhimit tonë për të kontribuar pozitivisht në sigurinë tonë dhe vlerat demokratike që janë aq shumë të rëndësishme për Aleancën e NATO. Qartësisht beteja që po zhvillohet në Ukrainë është ajo mes një demokracie dhe një autokracie!"- shkruan Tabaku.

9 Komente

 1. S
  Si e zbulojne fytyren keto te xhigandit

  Nuk eshte rradha jote te flasesh moj pjelle e nongrates. Antiamerikanizmin tend nuk e mbulon dot moj grua pa karakter politik. Je per gjynah!

  1. T
   Tironsi i Vjetër

   He moj Tabaçka, e hape gojën edhe ti? E more bekimin nga hoxha Sali, poshtë ballkonit të tij?

   1. A
    ABC

    Bravo Tambakrine je e zonja je si era fluturon nga Tirana ne Tropoje dhe fet nisesh ne Kucove...me ty krenohet me dreje baca Sali NonGrata je qendrestare prej se verteti....!@

    1. A
     Alb

     Pikerisht merite e popullit properendimor shqiptar dhe fat per pozicionin gjeostrategjik qe kemi. Per fat te keq kemi elemente si rama qe vetem abuzojne dhe korruptojne deri tek nr 2 i FBI duke vene ne rrezik edhe aleancen me partnerin me te madh te shqiperise

     1. H
      Hahahahaha....

      Na u hiq qafe o koqja e Foltores...tarallak i Saliut....

     2. B
      Bravo Alb

      O Albi, ja hodhe, nenkryetar te foltores do te beje neser nongrata.

      1. I
       Ivi

       Te drejte ka or shok patronazhist. Ai miku ne usa eshte denuar dhe ka pranuar gjithe akuzat

      2. B
       Boston

       Alb eshte Abi, dhendri i Sales nongrata.

       Lini një Përgjigje