BE-ja vlerëson draftin e propozuar nga Rama për Asociacionin: Tekst i shkruar me shumë seriozitet, ka një cilësi shumë të lartë

9 Qershor 2023, 11:50Politika TEMA

BE-ja vlerëson draftin e propozuar nga Rama për Asociacionin: Tekst i

Brukseli zyrtar e konsideron draftin e propozuar nga kryeministri shqiptar Edi Rama për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë si “një kontribut” duke shtuar se është “shkruar me shumë seriozitet”.

Lajmi u bë i ditur nga “Radio Evropa e Lirë”, duke cituar disa burime diplomatike.

Këta të fundit, kanë pasur mundësi të shohin tekstin e draftit për Asociacionin të dorëzuar nga kryeministri Rama.

Burimet i kanë thënë “Radios Evropa e Lirë” se, “teksti është i shkruar me shumë seriozitet, dhe për nga mënyra e të shkruarit ka një cilësi shumë të lartë”.

Sipas tyre, “testi po analizohet me kujdes” dhe ndër të tjera “shihet si një kontribut në këtë drejtim, sikurse edhe drafte tjera që janë punuar deri me tash nga organizatat e ndryshme joqeveritare”.

“Nuk është aq e rëndësishme se si e trajton BE-ka këtë draft, por si e trajtojnë palët, Prishtina dhe Beogradi. U takon atyre që, në kuadër të dialogut, të avancojnë në drejtim të përmbushjes së këtij obligimi“, ka thënë një diplomat i BE-së.

82 Komente

 1. A
  Adriatik

  Nuk e besoj qe te jete k vlersim per draftin e derguar nga Rama.Pysni njehere nongraten dhe like floririn.Cfar thone kata dy derdimene.

  1. E
   Emër

   Aa, ça thoni,ë. Vërtet mund të ketë cilësi, por kush e ka bërë. E ka bërë vasali i Vuqiqit........ Nuk pranohet.

   1. P
    Pa' emer

    Pa emer,Ja maloqeria,vuqiq,qe kur e therret vuqiq e jo vucic dukesh qe je shpellar vicidoli,,,te fala nongrates,,

    1. E
     Emermbiemer

     Ai Po ironizon,lexoje edhe nje here

     1. M
      Me emër mbiemër dhe pseudonim

      I paudhi kosovës do të ishte akoma në burgjet e Vuqiqit(hahaha) po të mos ishin amerikanët.Hajde çmenduri hajde

      1. M
       Mondi

       Nuk do ishte jo.Ai doli I rekrutuar .Nuk e ke vene re si u lepihet salikeve.Sa fitoi e mbajti vrapin tek ai.

      2. R
       Raimond vlonjati

       Drafti ka cilesi te larte shume looooooooooooooooooool hahahahahahahaha ,u dhivaaaaa, sepse i sherben plotesisht interesave te Vucict

       1. H
        Himarioti shqiptar

        Do ma sjellesh ate gruan ti mua apo jo ? Se motren e kane zene bashkatdhetaret e tu . Ne kenerike jam afer tejev

        1. R
         Raimond vlonjati

         O kaur o rac muti, ti nuk qi dot gruan tende se ta shkerdhente brigadieri ta bente copa, Ndersa une te shkerdhej ty dhe gjithe himarjotet qe jane rrac bythqirash dhe rac miuti. Dhe behuni gati se do ju shkerdhejm motrat te gjitheve , para-mbrapa

        2. E
         Ed Vlonjati

         Raimond, shko lahu ne je dhjere. Vlonjatet jane burra, jo si ti qe dhitesh ne breke. Pyet tet'eme nga je , qe ta dime dhe neve nga Krahina.

         1. R
          Raimond vlonjati

          O Ed bajda, ti nuk je qytetar vlonjat, Ti je Labush, rrac inferiore qe e ke IQ me t eulet se IQ e koqeve te mija . Je nga ata qe i kane pjelle kurvat, ndaj dhe je kaq budalla dhe genjehesh nga hajduti Rama, si ti bashke me ca budallenj te tjere si ty

         2. Z
          Zagali

          Rajmond,e ke pare pidhin e sateme?

       2. O
        O ilir o spiun,o ilir o spiun

        Edi rama kete e ja bere me ndihmen e dr prof sali kriminelit me ndihmen dr prof munika dhe burrit hajdut sanco panco ilirfloriri

       3. V
        Vranakonti

        Obobo,ka plasur Saliu me gomaret e tij kure ka pare kete artikull.

        1. R
         RAIFI

         Le ta ruan Rama tekstin e Asosacionit për Jugun e Shqipërisë se së shpejti do i duhet

         1. q
          qefliu

          RAIFI-perse nuk shkon tia marresh njehere ne goje Rames? Jo per gje, por nga ato qe shkruan, dukesh se je nga rraca e neo-grekeve dhe si pederasta pasive qe jeni, e keni qejf ate te ... "gjatin".

         2. K
          Kalec Dega

          Drafti i Rames si Tema e Meros….lol Kryeministri i Kosoves Edver Ramiu

          1. M
           Malok = burrë, trim, i besës

           Dhe prandaj o Kalec, ju merrni vota, nga menyra idiote si kapni problemet. Po si nuk u lodhet duke i bere fresk Ramës mor burrë? Them fresk, se gje tjeter nuk i bëni. Shtepinë e keni mut, por mendjen e keni tek Rama. Ai e mori edhe Shkodrën e Tropojën, ju hala te ura e Milotit. Tani me në fund njerezit nuk i shajnë dot më tropojanët e nderuar. Tani keni mbetur ju, komunistet e fundit. Ironia është se ti kujton se je antikomunist. Sepse barazon komunizmin me atë kalecin budall të degës se brendeshme. Se ai nuk ishte komunist. Ai kaleci ishte një rrogetar i zellshëm qe mezi lexonte gazetën. Ndersa ti po. Ti je komunist ne mentalitet, sepse sheh armiq edhe atje ku s'ka. Ne planin e brendeshëm, Rama mund të futet ne burg per korrupsion, por ketu nuk po flasim per Shqipërinë, ketu është çeshtja e Kosovës. Por ju jeni ata qe jeni gati të thoni, nuk duam as Shqipëri as Kosovë, vetem Rama të mos jetë. Pra ku është ndryshimi midis teje dhe asaj budallaçkës nga Berati qe i tha Nanos "nuk duam as ujë as drita, vetem ju me Metën të pajtoheni"? Dakord pra, dakord. Asnje ndryshim s'keni.

           1. s
            shqip

            Kur thua "kalec", me siguri e ke fjalen per Salihin? Dikur Sigurimi i Dulles kishte dy lloj kalecesh, apo sic i quajne sot, informatoresh. Ishin rrogetaret, qe e kishin zanat dhe ushqenin familjet duke bere punen e spijunit. Te tjeret ishin komunistet e devotshem, qe ishin kalece vullnetare. Ne kete kategori bente pjese edhe lideri i nevojtores, ish sekretari i Organizates baze te PPSH-se, Salih Ram Sheqere Berisha.

          2. M
           Meneksheja

           Uaaaa, mami, sa draft i miiiiirë, sa draft i mirë! Unë as që e kam lexuar, por e di që nga duart dhe mëndja e shokut Edi vetëm mrekulli mund të dalin. Puç, puç, shoku Edi!

          3. V
           Vranakonti

           Kure vlereson bota nje kryeminister si Edi Rama,do te thote se ai eshte ne rruge te mbare,te drejte dhe eshte i verteti. Eshte i besueshem. I dele per detyre edhe kosoves ta vleresojne dhe ta mbeshtesin,pasi eshte ne te miren e saj. Populli kosovar progresist,duhet te mos i besojne dy sntishqipetareve, Albin Kurti dhe kriminelit Sali Berisha.

           1. S
            Sebastia

            Bota eshte e madhe dhe nuk eshte vetem Europa e para punes. E dyta "bota jote" ka vleresu kryeministra e presidenta te vendeve te ndryshme te botes dhe pastaj po te njejtit i ka vrare dhe i ka hedhur ne kosh te plehrave. Bota jote te vlereson vetem nese i ben "duvan" dhe i rrin gatitu per INTERESAT E TYRE vetem! Eshte ajo bote qe Sali Berishen deri dje e konsideronte "BURRE SHTETI". Eshte ajo bote qe i dha dy here drite jeshile te sundoje e te shkatrroje Shqiperine dhe tani qe nuk i nevojitet me i fut nje "non grata" qe ska asnje pike vlere. Albin Kurtit ti dhe dashnor-padroni yt Rama nuk i vini as te bolet. Ne Kosove ramziut i ka dale boja me vite dhe nuk e dhjet me njeri. Ramziu ben mire qe te beje drafte dhe asociacione per mbi 100.000 shqiptare qe mbijetojne ne Serbin e sivllaut te tij Vucic qe i mban te rrethuar me DHUNE DHE PRESION USHTARAKO-POLICOR. More vesh o vemje, mora thuaj!

            1. M
             Milo

             Burre shteti nuk e cilesoi bota por nje individ qe foli ne emrin e tij personal.Shteti qe ai perfaqsoi I vuri damken e zeze si gadafit.Kishte vite qe I mblidhte faktet prandaj shko dhihu ne graphing ku mbush zorren e trashe se I atille niveli .Muter si ty Rama ben cdo mengjes dhe cdo pale zgjedhje ju hedh si female qe jeni.Sa te jete ai juve jarget online du ju rrjedhin se ne realitet I hani karin.

             1. s
              shqip

              Ka shume gomere andej nga ana jote, apo keni mbetur vetem sa gishtat e dores? Ajo "bota" qe permend zotrote te cliroi nga zgjedha serbe, se po te ishte per juve, edhe sot do e kishit serbin kembekryq ne mes te Prishtines. Sa i perket Rames, ai eshte i pari K.Minister shqiptar qe i ktheu dinjitetin ketij vendi. Nese lexon lajmet e "botes", ka qene Rama qe i ka dale per zot shqiptareve kur ka kritikuar Europen per standartet e dyfishta qe perdor kundrejt nesh. A nuk ishte Rama qe kritikoi ne televizionin anglez, ministren e brendshme te Britanise kur ofendoi shqiptaret emigrante? Jo me larg se disa dite me mare, kritikoi ne media vete K.Ministrin britanik per te njejten aresye. Po te kishte qene per Salih-mut-efendine, asnje fjale nuk do ja mbante qe te nxirrte nga goja, sic nuk ka nxjerre kurre kur ishte ne karriken e Rames. Nga ana tjeter, kur thua se "non-grata nuk paska vlere", e ben si puna e dhelpres me rrushte.

            2. S
             SB

             na hengshi mutin. Po pse ca kujtoni se jemi te gjithe njesoj

             1. r
              rrofte Saliu - dhe Bini

              Cashtu Vrankonti ! Por Sali Perbindeshi me Gomari Albin u ka hedhur trute e Gomarit KOSOVAREVE.

              1. F
               Fatmir Lohja

               Sulltanpiktori nuk ka as mend e as kalem te beje nje draft.Eshte zogkurve ,thone shkodranet.I ka bere tere te flasin oercart,kundra ketij veprimi,duke lene ne harrese shqetesimet e brenshme.U harryan revolucuonet,gjykatat e strasburgur,arrestime,….!?Pleqt e lrishtines jane tramautizuar nga ky velrim!?

               1. A
                Arditi

                Ik mer palle kari meso gramatiken pastaj bej komente. Injorant

               2. B
                Bejkush

                Merrni Ramën dhe vendoseni ministër të jashtëm të BE! Na e hiqni neve qafe mor aman...

                1. T
                 Taulant

                 Paske qejf Erion Veline me duket, apo Bracen?

                 1. B
                  Bejkush

                  Belindën ore aman!

                2. K
                 Kosovari

                 Koqevaret me ne krye Kurt -Osman më mire pranojne drafin e Serbise se drafin e Shqiperise .

                 1. Roberto

                  Jam shume dakort me ty. Kjo eshte e vertete qe me mire pranojne draftin Serbo-Rus se sa draftin e Rames. A e mbani mend qe Berisha dhe Agush Metaj mbron indirekt dhe hedhin ne sulm kunder Rames Albin Karalloin??

                  1. A
                   Ardian

                   Koqevaret e pidhit satom,ti varin breket ne qafe . Keta koqevar qe thua ti,Kan derdh me shume gjak se ty e familja jote bashke me mbrojt Shqiperine. Jeni mesi ju me I ngul thike mas shpine kosoves,kuptohet Jo gjithe shqiptaret por disa si Puna jote .

                   1. Y
                    Ylli

                    Ardian lufta mbaroi tani lozet politika,bota eshte e ndare ne grupe qe shume shpejt do kacafyten,ne jemi me fat qe jemi me ameriken dhe amerika eshte me ne.Nuk mund te humbasim Ameriken kjo do ishte fundi jone.Jemi te vegjel me ekonomi te dobet me ushtri te vogel jo shume te armatosur.Jo shume gjera ne favorin tone.Albini sillet sikur eshte udheheqsi I gjysmes se botes

                    1. B
                     Bepi

                     Kane derdhe djerse dhe gjak te motra jote, Ardian koqja. Mos na thuaj legjenda urbane per kosovaret. Kosovaret kurre nuk kane luftuar, as per pavaresi, as lufte te pare as te dyte boterore dhe as gjate luftes ne Kosove me serbin. Koqevaret kane kaluar kohe si minjte neper Europe duke ngrene fli, duke pi caj rusi dhe duke kendu kenge trimerie..

                     1. b
                      ben

                      Bepi-lexo historine djale i mire dhe mos fol budallalleqe. Ka qene Isa Boletini me kosovaret qe ju bene mburoje qeverise se pare te Shqiperise, asaj te Ismail Qemalit. Kosovaret kane qendra e rezistences kunder osmaneve e turqve ne me shume se 500 vjet pushtim. Lidhja e Prizrenit u shtyp me gjak nga ushtria osmane e udhehequr nga Durgut Pasha, apo sic e quanin shqiptaret "dru-fut pasha). Po te behen llogarite, del se ka patur me shume patriote kosovare, se sa nga trevat e tjera shqiptare. Une jam nga Shqiperia e mesme dhe do me pelqente qe kjo pjese e Shqiperise te kishte kontribuar me shume se te tjeret per vendin, por faktet jane kokeforta dhe nuk genjejne.

                   2. T
                    Texas

                    Personaliteti I brendeshem dhe I jashtem I kryeministrit Rama wshte ne nivelin me te larte komvetar dhe boteror .Bota ndodhet ne krize per udheheqes me cilesi te vecanta si atedhetare, miqesore, diplomate, visionary dhe trima ne cdo aspect. Zoti Rama eshte I kalibrit , pra I klasit te pare .Do te shohim shume shpejt vendime dhe reagime te tjera me te larta per kryeministrin Rama

                    1. E
                     Evisa

                     Bravo! Pas shokut Enver, udhëheqës të kalibrit botëror Shqipëria ka nxjerrë Edi Ramën. Ajo që ky vënd nuk ka arritur kurrë, qëndron në faktin se nuk ka mundur të nxjerrë qoftë dhe një udhëheqës të vetëm për tërë territorin e vëndit të saj, të pranueshëm për të gjithë, nga veriu në jug.

                     1. X
                      Xhezo Smokthina

                      Ky që vini në dukje ju TEXAS është mallkimi ynë më i madh i cili nuk po na shqitet. Shpëtimi ka për të ardhur vetëm atëhere kur të nxjerrim udhëheqës me përmasat tona si popull dhe si vënd.

                     2. V
                      Vl

                      Ore jeni normal.te majt e te djatht po kush eshte ky qe vendos per nje shtet te pa varur.

                      1. r
                       robi

                       Po nuk eshte dakord Albin kurt kundrapedali, hunderrja Mimoza kusari nje sharebajge e politikes ne Kosove dhe servile e neveritur, lere pastaj Vjosa baldosa qe ka tmerr nga Edi Rama se eshte shume larg tij si personalitet politik ne Be.

                       1. t
                        tetovari2

                        .... nuk është dakord Albini por sipas teje është dakord Vuçiqi.A ka sinqeritet,si thua?

                        1. M
                         Mondi

                         Pse te mos te jete dakord.Nji rruge e dy pune.Kosoves ia heq mbeshtetjen pa u lodh fare,botes I tregojne se kishin te drejte kur ju masakruan pasi jeni destabilizues rajonal.Bin udbashi paguhet per kete dite.

                       2. D
                        DMJ

                        Ca do me thene qe eshte shkruar me boje cilesore,me leter cilesore,me stilolaps cilesor,me gramatike cilesore,me kaligrafi cilesore???

                        1. I
                         Ina

                         Urojme qe ky draft te ule konfliktin midis Serbise dhe Kosoves

                         1. E
                          Era

                          Nuk kishte si te ishte ndryshe.Cdo gje qe ben Rama eshte sic duhet

                          1. J
                           Jona

                           Nje lider si Rama qe kerkon qe kjo ceshtje te perfundoje sa me shpejt.Gjithmone ka qene pro paqes dhe sa me larg dhune

                           1. F
                            Flamur

                            Si gjithmone e ka treguar veten qe eshte nje politikan shume i zote

                            1. K
                             Klaus

                             Rama shpesh here ka folur drejte dhe sic duhet per te tilla situata

                             1. D
                              Denis

                              E vleresojme pozicionin qe ka mbajtur, dhe here pas here ka kerkuar dialog mes dy paleve qe tensionet te ulen

                              1. a
                               ana

                               qenke ne pune sot!

                              2. T
                               T

                               Po sikur e kishte shkruar me europiane e amerikanet specialists,tani del e Ka shkruar Rama? Bravo Shoku Enver,jepini ndonje harte SE mbase gjen dhe nafte ky corapekuqi

                               1. M
                                Mondi

                                Me ndihme pa ndihme shtrengoje bythen mire se do e kesh mbi krye nja 20 vjet te tjera e pakta.Shqiptaret e ndershem jane me shume se ju fekalet e shqiptarise prandaj votohet bindshem .

                               2. B
                                Bashkësia e Komunave Shqiptare

                                Rama të bëjë Asociacion për Luginën e Preshevës e të shohim si do të reagoj miku i tij Vučić.

                                1. M
                                 Mondi

                                 Bejeni vete shpellare te qelbur.Jeni mesuar qe kaloni lumin dhe dhisni kalin qe ju ndihmoi.

                                2. L
                                 Llazi usa

                                 Ti Raif tu rruash karet jugut, se ata jane me tru jo me rekaz gomari ne koke, o trap vicidoli!

                                 1. E
                                  Elisa

                                  Gjithmone ne mbeshtetje te njerezve ne nevoje kryeministri yne

                                  1. a
                                   ana

                                   qenke ne pune sot!

                                  2. G
                                   Genta

                                   Skishte si te ndodhte ndryshee,vleresim i merituar

                                   1. G
                                    Gona

                                    Gjithmone e ka kerkuar zgjidhjen e nje problemi me dialog

                                    1. a
                                     ana

                                     qenke ne pune sot!

                                    2. D
                                     DRENI

                                     Edhe BE e ka kuptuar tashme sesa i pergatitur eshte Kryeministri yne!

                                     1. a
                                      ana

                                      qenke ne pune sot!

                                     2. p
                                      poliksen

                                      Respekte per Edi Ramen , i cili ne cdo moment e tregon qe eshte tamam politikan i zoti

                                      1. a
                                       ana

                                       qenke ne pune sot!

                                      2. k
                                       kelment belli

                                       Krenar per Shqiperine, krenar per Ramen i cili na perfaqeson denjesisht

                                       1. A
                                        Ani

                                        Mendoj qe kjo gje do te ul sa do pak tensionet midis ketyre dy vendeve

                                        1. E
                                         Eno

                                         Ka ardhur koha qe kjo gje te mar fund nje here e mire

                                         1. T
                                          Teo

                                          Qendrimi i mbatur nga rama ka qen mjaft serioz qe ne fillim te kesaj gjeje

                                          1. a
                                           ana

                                           qenke ne pune sot!

                                          2. T
                                           Tiku

                                           Shumë teatër i turpshëm...nqs kjo është BE dhe vlerat që përfaqëson atëherë: NUK E DUAM SHQIPËRINË SI GJITHË EVROPA...!

                                           1. r
                                            roland

                                            BE e vlerwson me superlativa por Kosova ka shume derra qe se kuptojne. SHBA dhe BE duhet ti largojne forcat e KFOR nga Kosova se Kurti i del balle vete Serbise.

                                            1. E
                                             ELEKTORATI GRI

                                             Ky draft dhe cdo lloj drafti tjeter te bere nga kushdoqofte nuk duhet te pranohet sepse eshte me ndikim negatin per te ardhemen e Kosoves . Lexoni librin per te drejtat nazionale pastaj na e shitni kete draft qe do te jete zgjedhe per popullin e Kosoves edhe ne mardhenijet me Shqiperine apo te ENDRES tone per SHQIPERINE ETNIKE.

                                             1. M
                                              Mjaft me lepirjet

                                              Filluan gojoret e Rames...nuk keni faj, orar dreke, keni nevoj per suflaqe.

                                              1. U
                                               USA

                                               Edi Rama eshte politikan dhe diplomat kalibri jo kokloqe si Albin Kurti dhe maloku Salih Berisha Ai vlersohet shume nga kancelarite europiane dhe USA

                                               1. J
                                                Jugu

                                                Cfare jane gjithe keta zagare qe i leshon Mero te postojne postulate per xhaxhi Enverin pot tani per Ramen. Rama dhe Mero nuk ju plas fare per Kosove dhe per Shqiperi. Ata duan pare dhe vetem pare. Dhe kuptohet pushteti ju jep gjithecka. Pensionistet i votojne cdo zgjedhje dhe me pas ankohen per pensionet dhe pastaj ju premton Rama perseri, ate, te gjatin. Ky draft i Rames eshte vetem tradheti e paster. Por patronazhistet/sufllaqexhinjte/bythe lepiresit, vazhdojne te komentojne pozitivishte per Ramen. Nivel i ulet ne ate vend te quajtur Shqiperi.

                                                1. s
                                                 spata

                                                 Cna gjeti ,cna gjeti ,o te nderuar shqiptare . SH.B.A dhe BE i ka vene syrin Rames si nje politkan boteror .Me tu zgjidhur konflikti midis Serbise e Kosoves ,sipas propozimit Rama ,qe do tu pelqeje te dy palve ,ne muajn Korrik, Gjigandi yne Rama ,do te na largohet si lider i Shqiperise . Keshtu s'ka me Rama ik por hajde Rama dhe na hip . Rama merr nje post boteror. Saliu ,Meta dhe kelyshet e tyre do te shpallin 7 ditet zi .Nga ana tjeter socjalistet do te pergatisin festen me te madhe historike per suksesin e liderit te tyre .

                                                 1. T
                                                  Tirona

                                                  Bravo Rama. Ka rendesi shume te madhe te dish e te luash. Politika dhe diplomacia nuk merren me emocione dhe as kush me pelqen me shume. Kerkohet pragmatizem dhe prakticitet. Ka rendesi qe Shqiperia behet faktor.

                                                  1. S
                                                   Shqiptari nga Kosova

                                                   O zoti kryeminister i vendit tim. Ne nuk dim se çfare ke shkru e si ke shkru. Gabim historik jeni duke bere te gjithe politikanet . Pse vetem ne shqiptaret duhet te leshojme pè?! A nuk kemi bere leshime ne çdo epoke duke na grabit' territore pa fund fqinjet tane? Perse duhet asociacion kur ajo pakice serbe atje i ka dhe do ti kete te gjitha te drejtat qe i kane pakicat ne bote. Ketij asociacioni nuk i vjen ere e mire. Adociacion dmth ndarje. Dhe po na e moren ate pjese (regjioni me i pasur i Evropes)ndikimi serb ka me shku deri te Vlora jote e me poshte. Prandaj mos e beni kete gabim se kane me na mallku brezat qe vine.

                                                   1. K
                                                    Kalec Dega

                                                    Shume draft i bukur, bile shoqeruar me pikturat e Rames qe ja prishen vetem pak bukurine, lol

                                                    Lini një Përgjigje