"Berisha ka dështuar", aleanca me Ilir Metën dhe pazaret me Gazment Bardhin përçajnë grupin e “non gratës”

19 Shtator 2023, 13:23Politika TEMA

"Berisha ka dështuar", aleanca me Ilir Metën dhe pazaret me

Grupimi i Sali Berishës, "Foltorja"  duket se është përçarë. Çdo ditë që kalon, po tregon se lufta e brendshme për pushtet brenda llojit e veçanërisht në radhët e grupimit anti-amerikan të Rithemelimit, tani po shfaqet edhe publikisht.

“Shuplakën” e radhës Berishës të shpallur “non-grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe ja ka dhënë ditën e djeshme anëtari i Kryesisë së Rithemelimit, Aleksandër Biberaj. Ky i fundit i ftuar në “News Line” në ABC News deklaroi se opozita ka nevojë për një lidership të ri, pasi sipas tij  Berisha ka dështuar, Basha nuk mundet, ndërsa Bardhi nuk ka autoritetin për ta bërë këtë gjë.

Ai zbuloi se nuk ishte dakord që Rithemelimi të dilte nën logon e Partisë së Lirisë.

“Unë e kam thënë lufta duhej bërë për të bashkuar të gjithë demokratët, për të bashkuar bazën se ata janë të gjithë votuesit, por as Sali Berisha nuk e bën këtë se ka dy vite që ka dështuar, Lulzim Basha nuk e bën që nuk e bën, Gazmend Bardhi nuk ka autoritetin për ta bërë këtë gjë.

Por këta nuk pranojnë që të hapet një proces unifikues përbashkues në PD dhe të kandidojë kush të dojë, siç ndodh në Demokracinë Perëndimore. Le të jenë 10 kandidatë, 20, që ta bashkojnë PD.

Unë kam propozuar që më përpara që ne mos të dilnim me logon e Partisë së Lirisë ose LSI, por të krijohej një parti tjetër, sepse gjykatat në këtë vend i ka Edi Rama si të gjithë pushtetet. Sa të jetë Edi Rama kryeministër atë logo të PD nuk do ta marri Rithemelimi, do ta ketë Basha dhe kjo është e qartë”, deklaroi ai.

Më tej, Biberaj u shpreh se me Berishën, Gazmend Bardhin dhe Lulzim Bashën, opozita do të ngelet pa parti. Madje ai deklaroi se asnjë nga këta të tre nuk i duhen Partisë Demokratike.

Sipas Biberajt, thirrja e tij ka qene dhe mbetet konstante, që kanë nevojë për një Kuvend Kombëtar bashkëpunues, i cili të bashkojë demokratët.

“Çdo bashkim i shërben të ardhmes së opozitës dhe ka të bëjë me të ardhmen e kombit shqiptar. Por ideja është që secili nga votuesit e deklaruar dhe të vetëshpallur të Partisë Demokratike, duhet të bënte një hap pas që të arrihej një bashkim i gjithë demokratëve.

Pra, si Lulzim Basha, i cili bëri një lojë të pisët me modelin e tij politik, dha dorëheqjen, ndërsa Doktor Berisha, i cili pavarësisht besimit që mori në Këshillin Kombëtar ka dështuar në objektivat e veta dhe tani ka dalë në skenë dhe Gaz Bardhi.

Thirrja ime ka qene dhe mbetet konstante, që ne kemi nevojë për një Kuvend Kombëtar bashkëpunues, i cili të bashkojë demokratët. Sepse ka 10 vite që opozita është në këtë tymnajën e njëpasnjëshme, dështimet e njëpasnjëshme, dështimet të cilat nuk i pranojnë dhe ne jemi sot në këtë gjendje që kemi një qeverisje komplet autoritare dhe qytetarët shqiptarë janë komplet të pambrojtur, sepse vuan institucioni i opozitës, janë prishur të gjithë balancat politike në Shqipëri”, nënvizoi dje anëtari i Kryesisë së “Foltores”, Biberaj.

16 Komente

 1. a
  astriti

  u deshen 2 vjet qe ti vijne mendt ketij koqes.Se ne fillim u hodh mbas Berishes dhe u be antiamerikan.

  1. V
   Vranakonti

   Keta te opozites i bjen fyellit kot dhe ne nje vrime.Per te gjitha deshtimet e tyre,paaftesit e tyre, ja veshiin Edi Rames. Nuk jua mban bytha te thon se per shkaterrimin e PD-ke fajtor jane vete,eshte Sali Berisha,Basha,Meta dhe sahanxhinj te tjetre me Paloqen ne krye. Ed Rama eshte mire ne punen e tij,i ka vene ne terezi punet,partine e ka kompakte dhe po ecen shume mire. Kjo gje ngjall xhelozine te opoziita dhe kjo xhelozi i ka bere ata te harrojn se kush e ka fajin per Partin qe eshte bere kashte e koqe.

   1. V
    Vranakonti

    Vranapordha na qelbe, bravo

  2. g
   gjeli

   z. biberaj me fal po dhe ti qenke trap,PD nuk eshte dhe nuk ka qene asnjehere parti. Drejtusit dhe elektorati i tyre eshte nje konglomerat anarkist pa ide , idea e tyre eshte HAJDUTLLEKU .nuk ka te djathte ne shqiperi ata jane shume shume pak dhe nuk merren me politike

   1. V
    Vranakonti

    Gjeli, Bravo!

    1. V
     Vranakonti

     Vranakont bravo!

   2. P
    Partizani i ri.

    Mos u lodh shumë,ka një zgjidhje a je Tropojan mere vet se u lodhe në atë të ashtuquajturin institut.Po prite do të ta marë ndonjë nga MALLAKASTRA,SARANDA,pale qoftëlarg ngaVLORA dhe e diti se çfarë pësoni.Prandaj dëgjomë mua se ke qënë dhe mik me ata të komandantit,dhe mbase ke mëndjen emirë e bënë ndonjë gjë të mirë dhe JO si tropojani tjetër,për kujtes shkatëroj Shqipërinë dhe vrau djemtë e Tropojës. M.gj.se ti ke punuar dhe me të dhe nuk je distancur si duhet(si BURRAT).

    1. P
     Parti pa kusar.

     Po hajdutllekun e edepsezit Sali e di Biberaj.NUK jane miliona por miliarda qe u pervetesuan ne kohen e pushtetit te tij edhe vazhdon me kusaret e tjere ne vazhdim.Do ishte me mire ti behej inventari cdo hajduti e te beheshin mesim per te tjere e pastaj mendoni per partine pa hajdut.

     1. S
      Sali qen bir qeni rrugëve do ngordhësh

      E kam thëne dhe e them PPSH me Ramiz Alinë formoi PD dhe PS ,kurse PD e komunistit më fanatik maskara Sali pati reaksionin zinxhir të formimit të partiçkave që pasi i rrihte Saliu vinin prapë te vatha e kriminelit si qen të rrahur. Biberoni nipi gjeneralit nuk është dakord me logon e ilir floririt,por donte partinë e bamkë qylollarit që dështoi para formimit. Ky thotë që lexhenda ka dështuar,por unë them që ai është mjeshtër i intrigave,i poshtërsive,i vjedhjes,i thashe themeve e njëmijë të tezave kundër vëndit dhe popullit dhe ky biberoni nuk duhet të mjaftohet me thënien që Saliu ka dështuar,por trapajani nuk ka guxim t'ja thotë të zezat që ka bërë

      1. A
       Adam

       Ik more Kurve Serbje erdhi koha te ricikloheni

       1. B
        Bardhi

        Une nuk jame me partit demokratike te djathta.Por Biberaj e ka trajtuar shume drejt bashkimin.Nje kongres ku te mungojn e te mos lejohen te marrin pjese,emra koti duke filluar nga s.b,lb,kete bardhin mos e numroni fare,por palok nok etj nuk duhen ftuar,mundesisht te rije aktiv dhe me nje alternativa te pranushme ne interes te popullit,pa sharje te PS,per te pare hallet e juaja per tefituar besimin e popullit se ne kete drejtim me sharje e fyerje as gje sdo fitoni

        1. M
         Muzaka i Ri

         I ke rene pikes mik i dashur po kujt i thua.

        2. s
         sal putana u infektu keq kur i bani gojore Janulle

         qysh kur ky i bani gojore janullatos dhe u kap nga paparazzi ( ka Foto Origjinale me car ne goje le ti cfaqin ) me koken fut mrena nen veladonin e zi , tu i bo gojore Priftit grek aaahaaaaaaa u inektu keq nga nji virus pederash grek .e qysh atehere i ndryshoj edhe zani ,ju trash si putane bordelloje dhe dilte medieve vetem i trukuar mos me ja dallu SIDE-n qe i ka kap gurrmazin. Ala me ket tru Siden merreni mar ju shqiptar a e !

         1. D
          Dardani i Ri

          Ky Biberaj është një "Zë nga Shpella", një shpellar tjetër tropojanë, asgjë më shumë.

          1. M
           Muzaka i Ri

           Nuk ju duhet nje bashkim , jo, ju duhet te ikni me nder ne qoft se u ka mbetur ndopake nje pakice nga ju. Te dilni publikisht dhe tu thoni me te rinjve, ne deri ketu e sollem, ashtu si ditem,tani mereni ju dhe cojeni demokracine dhe vendin perpara. Por Jo, ju doni te vdisni ne karrike,ti gjoja demokrat, dhe shoket e tu te krahut tjeter,se edhe ata po thuaj se si ju jan,ndryshimi fare I vogel.

           1. J
            Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

            Për çfarë dështim leshi flasim?! Ky kak qenit është në gropë të varrit bashkë me gjithë familjen. Pasi mbyti PDnë dhe po i afrohet me shpejtësi fatalitetit makabër, të vetmen rrugë sheh azilin si antishqiptar i tërbuar në Greqi. Po mendon ku të fusi kokën dhe ku të fshehë paratë dhe shushunjat që polli. Prandaj nuk ka lënë kar qeni pa shkërdhyer dhe spermë qeni pa gëlltitur. Tani si kurvë e Janullatosit, Ferid Bejlerit, Mavit dhe Agimit të Artë ka bashkuar maloqet me vorioqimarjotët, me shpresën e azilit grek. Duket që i kanë garantuar azilin familjarisht po arriti të shpallë Vorio Epirin. Dhe motëqiri i Viçidolit po bën gjithçka. Por do t'i këshilloja t'i marrë Artan Hoxhës videon e Martinajt dhe t'a shohë mirë, po mirë. Se këtij vendi si kanë vdekur burrat dhe gratë që nuk e kanë për turp të ndyejnë duart me gjak motërqirlsh tradhëtarë. Të durojë edhe pak se ka kanë gatuar fundin siç motërqiri e deshi vetë... Kjo që shpalli si antishqiptari më i tërbuar i historisë është luftë dhe ka për të vdekur si mos më keq po nuk vari veten dhe ata që polli në hale..

            Lini një Përgjigje