Frrok Çupi: Shqipëria ndodhet para një rreziku të madh konfliktesh, ja çfarë fshihet pas dosjes “Beleri” dhe tensioneve Kosovë-Serbi

19 Shtator 2023, 09:27Politika TEMA

Frrok Çupi: Shqipëria ndodhet para një rreziku të madh

Analisti Frrok Çupi thotë se tensionet në veri të Kosovës dhe çështja ‘Beleri’ në Shqipëri, nuk janë të rastësishme dhe i shikon si dy akte të lidhura me njëra tjetrën.


Në një intervistë për ABC News, Çupi u shpreh se Shqipëria ndodhet para një rreziku të madh konfliktesh. Çupi shtoi se do të ishte mjaft shqetësuese, nëse vendi nuk do të kishte aleancë me SHBA dhe Evropën.


“Nuk është një koeçidencë që zjarret në pjesët e shqiptarisë po themi, jo thjesht të Shqipërisë, janë inicuar në të njëjtë kohë, ose në të njëjtën periudhë, në akordancë me njëra-tjetrën, tensionet në veri të Mitrocivës që e kanë ngurtësuar çështjet e Kosovës në të gjithë botën dhe problemi krejt artificial i Himarës, ku pritet që ky konflikt deri më tani të jetë fillestari.

I shikoj si dy akte të lidhura me njëra-tjetrën dhe po shikoj që Shqipëria po sulmohet. Shqipëria po sulmohet, të jemi të qartë, të jemi të qetë, të jemi të saktë në konkluzionet tona, që Shqipëria ndodhet para një rreziku të madh konfliktesh.

Nëse Shqipëria nuk do të kishte aleancat që ka sigurisht, do të ishte shumë shqetësuese, aleancat me SHBA dhe me Evropën. Ky është problem shumë i madh për Kosovën, që praktikisht po i shqelmon këto aleanca dhe nëse vazhdon kështu, do të jetë një një situatë shumë e vështirë.

Cila është arsyeja që po sulmohet me konflikt Shqipëria? Arsyeja është disaplanëshe, në radhë të parë, fqinjët tanë kanë kriza, sidomos grekët, Greqia ka krizat e veta. Krizat e veta, si gjithnjë, në historinë e re të Greqisë janë zbrazur mbi fqinjët dhe sidomos mbi ne.

Keto janë kriza identitare dhe kriza të mendimit ë Greqisë e cila shpërthen kundër nesh. Por nuk është vetëm kjo, është turizmi, problemi është ekspancioni, dhe një arsye është se Shqipëria është e merituara e shoqeve të veta në Evropë dhe në kontinentet perëndimore”, theksoi ai.

6 Komente

 1. Q
  Qehtesia harihet nese !

  Per sa kohe ish Komunistat _ Spiunet Ordinere dhe Kriminelet Biznesmen perderi sa Jetojne ! dhe nuk perfunduan dhe nuk do te perfundojne Si Caucesku-Sadami apo dhe ata Kriminele te tjere ! shqiperia nuk do te kete qehetesi....

  1. Q
   Qehtesia harihet nese !

   Per sa kohe ish Komunistat _ Spiunet Ordinere dhe Kriminelet Biznesmen perderi sa Jetojne ! dhe nuk perfunduan dhe nuk do te perfundojne Si Caucesku-Sadami apo dhe ata Kriminele te tjere ! shqiperia nuk do te kete qehetesi....

   1. I
    I nderuari F.Cupi ka shume te Drejte .

    Te dyja flaket e Jevgjiteve qe cirren si Hiena si ne Veri te Kosoves edhe ne Himare ,jane te kordinuara nga dy Hienat te cilat si kan bere gjate gjithe Historise ,jan ndersyer nga bijt e Kurves Plake (te cilet qendrojne ne cdo rast te fshehur ne prapaskene e presin rastin te Coptojne perseri Teritoret e Shqiptareve ) - arrestimi i Drejtueseve te UCK dhe mbajtja ne Burge (kunder cdo llogjike qe bie ndesh me Te Drejtat e Njeriut ) nga Klani Fashiste i Kurves Plake ne Hage , eshte nji SINJAL I FORTE per ate se cfar Politike eshte sot ne Fuqi ne Europe e cila na con shekuj pas ,me 1913 . Sensibiliimi i te nderuarit F.Cupi duhet te merret seriozishte nga Qeverrite Shqiptare dhe fillojne e ndertojne Stradegji te perbashketa (duke mos ber shklerdhatat -si i Do Armiku mes tyre ,sepse kjo na penalizoj ne Shekuj ) dhe japin reston Hienave si ne Veri edhe ne Himare . Nderkohe qe ne Veri shteti Kosovare i tregon kufijte Hines serbe , ne Shqiperi veprimi i qeverrise eshte me shume se nji qendrin prej shkerfdhate /pederasti qe i mban ne cdo rast pantallonet ulur para Pederastit te Botes , duke hapur bythesh e lejuar Politiken Greke te veproje e Lire jovetem ne Politiken ,por edhe ne cdo Zgjedhje , terren ,Medie e kudo , duke treguar qarte paaftesite e tij si Shtet dhe na injoruar para hienave pederasteve . Un mendoj se duhet te Krijohet Urgjentishte nji Komite Kombetare madje edhe njesi Speciale ,qe duhet te Mbrojne Interesat e Kombit ne Veri e Juge .jo te bejne pederastin para Krimineleve e Shteteve Hiena . Eshte skandaloze qe Shqptaret te bejne ala sot ,te njejtin Gabim qe bene ne Shekujt e kaluar para ktyre Hienave qe i duhet keputur koka

    1. N
     Nje ish antienverist

     Me duket se duhet nje Enver tjeter (me zorr te madh e them) ....po skemi burra te sakte ,dhe sdi kujt ti besosh. Tolerant i bythes......ska tolerance me hijenat

     1. M
      Mimi i Hekuranit

      Pershendetje z.Frok Cupi , njeri mjaft i nderuar, i penes e i letres ! Dhe sa per disave prej komentuseve , megjithmend, te poshter, dhe loqe nga mendja, qe i mbulofte, turpi, me liber shtepie , Shqiperia ,ka patur. dhe do te kete ,njerez me tru qe nuk do ta lene ne duart e Gjajprishurve, bastarde, pa din e imam!

      1. R
       RAIFI

       Ado e mbron NATO Shqipërinë karshi Greqisë,kurr me përjashtim të Turqisë.

       Lini një Përgjigje