Adriatik Lapaj prezanton partinë e tij: Ishte vendim i vështirë, por e mora më në fund!

18 Shtator 2023, 20:00Politika TEMA

Adriatik Lapaj prezanton partinë e tij: Ishte vendim i vështirë,

Aktivisti Adriatik Lapaj ka prezantuar ditën e sotme lëvizjen e tij politike të lajmëruar prej kohësh, e cila zyrtarisht mësohet se quhet “Shqipëria Bëhet”.

Lapaj është shprehur se nisja e këtij rrugëtimi ishte vendimi më i vështirë që ka marrë ndonjëherë.

Ai shtoi se në vend duhet të hapet gara politike dhe të miratohet ligji për referendumet duke sjellë demokracinë e drejtpërdrejtë.

“Nuk do ju tregoj si është Shqipëria dhe si arritëm në këtë gjendje. Sot do ju flas si mund ta ndryshojmë dhe ta bëjmë një vend normal Shqipërinë. Unë besoj te cilësia e individit, por që ky i fundit të performojë duhet të garantohet shpërfaqja e tij në shoqëri.

Për të siguruar rregullat na duhet shoqëria. Na duhet të shkëpusim shoqërinë nga koncepti i mikut, partisë, etj. Të drejtën e studimit duhet ta japë ligji, vendin e punës duhet të fitosh në bazë të ligjit. Kujdesin shëndetësor duhet ta kesh në bazë të ligjit. Rimbursimet duhet të sigurohen nga ligji.

Duhet të shembim sistemin e kapjes së ekonomisë së shtetit nga pak duar. Kujtoj këtu ligjin për koncesionet, ligjin për PPP. Duhet të rishpërndajmë pasurinë e vendit përmes një kuadri të ri ligjor. Për të arritur këtu, duhet të shkojmë aty ku ka burimin problemi.

Duhet të hapim garën politike. Nëse s’ka garë politike, s’mund të ketë asnjë garë tjetër në vend. Populli sot është dekor i një republike që komandohet nga kolltukët e Tiranës. Duhet të miratojmë ligjin për referendumet dhe të sjellim demokracinë e drejtpërdrejtë. Nuk ka rrugë tjetër përveç bashkimit.

Askush nga ne nuk ka fuqi të mbinatyrshme. Qytetarët shqiptarë, nëse bashkohemi ne mund t’ia dalim. Askush të mos presë të dërguarin e Zotit të shpëtojë jetët tona. Duhet organizim për qëllimin tonë.

Ky është vendimi më i vështirë që më është dashur të marr ndonjëherë. Mund të isha ulur në kolltukë si ata të tjerët, por besoj se meritojmë një të ardhme tjetër. Deri sot pesha e përgjegjësisë ishte mbi mua, por nga sot ne jemi ne”, u shpreh ai.

55 Komente

  1. B
    Bardha

    U bu Shqiperin do e baje ver llapa

    1. T
      Tata luigji

      Mbase e ben per k/ minister por me duket me te meta mendore, hole ass

      1. t
        tata bythqiri

        O tata bythqiri,a ta shkerdhej pak si shume ate motren,grune dhe farefisin bashke me mjero gruaqirin dhe te gjithe servilet dhe bythqiret mavi?!!

        1. G
          Gazepi

          Ik o debil i perdhunuar qe kelysh. Ti do jesh taleban prandaj e sheh ne aspektin fetar. Tata Luigji te mbyt mshul o ufo

      2. a
        anti25642654censurë

        bardha,nëse stë punon tëndi!?do ta bëjë pidhi i satëme!!

        1. K
          Kokmodh

          Kurve patronazhist te fekondoj motren o llum. Ju qifsha genin

      3. D
        Delvia

        E po ky vend ty kishte mangut, me ne fund nje lajm i mire. Me mire edhe partine quaje Lapa i pare dhe ja hodhi Shqiperia.a

        1. m
          mirel

          Ha ha ha....lap,llap,llap...

          1. p
            pretorian.

            Ky vendim i juaji, nuk eshte me i veshtiri ne opinionin tim, por me i lehti dhe me komodi. Gjerat me te veshtira vijne me pas. Gjerat me te veshtira jane jeta dhe veprimi i perditshem i Partise apo levizjes tende, koordinimi i gjithe retorikes politike me aktivitetin praktik, faktet e verteta dhe mbrojtja e tyre, ballafaqimi me ato dhe partite e tjera kryesore, veprimi dere me dere, lagje me lagje, qytet me qytet, zgjedhja e njerezve me nje mantel te paster ndershmerie, te afte, te shkolluar etj etj. Problemi madhor i Z.Lapaj, qe ai duhet ta sqaroj, eshte sa ai i detyrohet Sorosit, sa ai eshte i lidhur me Sorosin, dhe sa fije te nendheshme e lidhin ate me Edi Ramen dhe gjithe sagen e Sorosit ne Shqiperi. Nese Lapaj i detyrohet Sorosit per ate qe eshte, apo ka perfituar, nese ai punon me leket e Sorosit dhe eshte zabit i tij, athere ky eshte nje variant tjeter i COVIDIT Soros dhe duhet shtypur menjehere me çdo kusht. Ky eshte me keq se rregjimi i rrumpalles se 96-es.

            1. M
              Mbeshtetesi...nga prapa

              Pretorian,,,,ky nuk ka lidhje me ramen,,rama ben nje ne mengjes si ky birbo,,ky Ka lidhje me xen sypeshkaqenin,,,xeni ka shpresa qe ky ti japi nje dore sali kufomes ta nxjerrin nga varri ku eshte futur,,prit se do ja ndjesh zerin ketij birbos,,,,

            2. V
              Vlora.Vlora

              Pavaresisht kontraditave apo programeve te kunderta ,duhet te beheni bashke me arlindin ,njerzit kane per t ju votuar se presin dicka te re ,koha e brekushes me ministrat e ti hajdut duhet te iki ,mos te leme pas kriminelin sali dhe hajdutin ilir meta

              1. R
                Rrapi Mashkullorës

                Parti bythe. Shporta e karavidheve, e ngjalli Saliu për të mos qënë i vetëm në betejat e tij imagjinare. Çdo natë i del në ëndërr Ed Rama, dhe prandaj ka thirrur në skenë, edepsëzët që nuk dinë të bejnë asnjë punë, por enden poshtë e lartë për të kapur ndonjë gjë qyl. Po kur ka hapur namin ky Lapaj, se gjoja e dashkan amerikanët. Edhe kjo Parti, tek inceneratori i Erion Veliajt në Sharrë do përfundoni.

                1. L
                  Llapa

                  doli dhe nje llapaqen tjeter

                  1. M
                    Martini

                    Lule vjeshte

                    1. A
                      Arian

                      Po futu pra ne gare kush te ndalon e do garen qe te fitosh ti po nuk ka ashtu e copetuat jete politike me nisma e particka qe nuk zgjidhin asnje gje .futu ne nje parti te madhe lufto aty dhe tregoje veten

                      1. Çdo fis duhet të ketë partinë e vet

                        Na u shtua edhe një byro politike,edhe ca batakçinj për t'i ushqyer.... Dhe këta duan rroga të majme. Sa komunista e sigurimsa do jenë në radhët e saj,mos harroni Andin të persekutuarin e bllokut

                        1. s
                          sarandioti

                          E kujt po i qethet se krijove nje bijez te partise se Sales pasi kelysh i rrahur i tij ke qene e mbetesh o kokrra e legenit

                          1. a
                            astriti

                            Doli dhe nje bajge tjeter si puna e Kreshnik Spahiut qe pasi mbushi xhepat mire e mire me parate e donatoreve ja mbathi ne Gjermani.Tani eshte kthyer ne analist

                            1. P
                              Pal Melyshi

                              Si quhet partia? Apo Partia e Llapaqenerise?

                              1. D
                                D

                                Llapaj eshte nje berishist ne miniature,afersisht i njejti fjalor,e njejta mimike,e njejta egersi dhe po si Saliu shikon vetem zi te kundershtari,duke nxire cdo gje. Shkurt,simbas ketij Llapaqeni Shqiperia eshte Afganistani i Europes,dhe po pret kete vemje qe te hyj ne rrugen e duhur.

                                1. A
                                  Aron

                                  Edhe ky kishte mbet manget.

                                  1. N
                                    Ne ka budallenjenj edhe te votojne .

                                    Ua Tik Llapaj do na ndeqe Shqiperine : Vetem nga menyra se si na kerkon te na mbushe mendjen tamam si Saliu ramet paste kur doli seftedene , gjthcka per te mirdn e popullit e me ne fund , gjthcka per vete asgje per ne e gjithcka per vete .

                                    1. S
                                      Shqiptaret nuk duan prandaj zbehet

                                      Sido qe te jete kjo parti nuk mund te jete me e keqe sesa partite qe jane 30 vjet ne skene. Te prifte e mbara

                                      1. S
                                        Sara

                                        po tjeter kush eshte tek kjo parti?

                                        1. L
                                          Llapaj-zani

                                          Llapaj, derrin do marresh o sharlatan pusetash!

                                          1. T
                                            Tadi

                                            Me ne fund ta dha lejen xha saliu per ta hapur partin se vet esht ne mut deri ne gryk , ik o mashtrus i ri i saliut ik mos kujto se genjen shqiptaret , saliu zhunjor po ngre parti do te mari pushtetin , ikin nje dyzin hajdutesh e mashtrusish e antishqiptaresh si saliu dhe morrat e PDs dhe leshojn filizat Llapen me shok gjoia te kamufluar te mashtrojn shqiptaret , ik o Llape i se je kart e djegur ke ber moral per saliun me vite zhulc.

                                            1. X
                                              Xhulio

                                              Ti të rrosh vetë, se mëndja të ka lënë. Në rreshtin e fundit të 157 partive, ti je i pari nga fundi. Mer tani sekretare, një godin me qera, se i paguan ky popull .

                                              1. T
                                                Tomi

                                                Ca kameleoni duket ky qe ka mesuar tre vjersha gjithse permendesh me mbiemrin “laperi. Po pse o me laper o ta ndryshojme shqiperine o te shkerdhefte laberia momen.

                                                1. J
                                                  Jari

                                                  Me lekët e Vjerrit tënd që vodhi në Drejtësi do e bësh Shqipërinë ti A LLapa, që më je bërë si Ver Llapa i 21 Dhjetorit rahmetë pastë. Vjerrin mezi e nxorrën nga Drejtësia e ti Dhëndërrushi i tij, këlysh i SOROSIT do hashë një Mut të madh. A Llapa je në një rresht me Sali Mon Grada, Like Spiunin e gjithë Çetën e Foltores . Jazëk të qoftë o i 12 në përrua, p thuuu farë e keqe.

                                                  1. L
                                                    Labi

                                                    Na rrofsh trapin or zagari i Non Grates

                                                    1. H
                                                      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

                                                      Me kujtohet thenia e madhe e një aktori shkodran (si gjithmonë të medhenj shkodranët) - "ç'ka po ndigjoj me veshë, i lumi unë, por ç'ka po shoh me sy, i mjeri.unë more njerëz". Se kështu, per fjalë të bukura, ne kemi Ilir Metën qe ja kalon edhe vetë Krishtit. Por edhe Ilir Meta nuk ka faj i shkreti. E prishi Monika. Ne të gjitha aspektet. Edhe per atë që kujtoni ju. :-) Por, lexoj qe e shajnë shumë kete djalin. Dhe ky nuk ka patur kurrë pushtet. Ku e dini ju që Erion Veliaj është me i mire nga ky? Apo Taulant Balls, apo Erion Braçe, apo Damian Gjiknuri, apo Majko, apo kuçi e maçi qe është marre me politikë,larg qofte. Nuk po permend opozitën, qe të mos e bastardoj muhabetin me rronxhbonxhot e Berishës, sepse ju hapen zorret pastaj. A thua se po u be ky djali kryeminister, qofte edhe gabimisht, do na marre lumi. Ne nuk na mori lumi me Berishën kryeminister dhe Metën zv-kryeminister. E pse do na marre lumi me këtë djalin? Kur u bene Majko dhe Meta Kryeministria, po lereni të bëhet edhe ky të pakten kryetari i opozites, se nuk u be qameti. Perveç se mire, keq nuk do beje, sepse do pastrohet të pakten llumi.i sotëm

                                                        1. D
                                                          Davidi

                                                          Lapaj. Lapaj. Partia e Lapaj.

                                                          1. v
                                                            ver llapa

                                                            I pari që ka aderuar në këtë psrtiçkë është ish kllouni i portokallisë Florian Binaj.

                                                            1. P
                                                              Patriot

                                                              Te presim cfare do te thote Kreshnik Spahia

                                                              1. A
                                                                Aleks Xinxa

                                                                Ska vend ne bote te behet me keta qe vetem 'Hë mo mbret' dine te thone. Ik o Tiku ne liman nxirr ndonje gome nga deti, ju vetem per spinua shquheni pas Shkodres.

                                                                1. G
                                                                  Gurabardhi

                                                                  Ore, e kuptoni ju se ky Lapaj apo Llapaj, si e ka ky, është mashtruesi i rradhës? Ju që nuk e kuptoni, shumë shpejt do ta mësoni dhe do të bindeni. Qenka edhe me mjeker si ai miu i haleve i Foltores, Gaz Bardhi.

                                                                  1. A
                                                                    Alniku

                                                                    Nuk bohet Shqipëria me populizëm O Ver llapa

                                                                    1. K
                                                                      Kopili saliut,vellai i xenin nga babai

                                                                      E NXORI DHE NJE KOPIL TJETER SALIU NE SKENE,,,

                                                                      1. D
                                                                        Daku

                                                                        Adriarik, thua qe vendin e punes duhet ta fitoje me merite. 1. Ty a te beri avokat SOROS? 2. A ka perfituar familja jote nga korrupsioni ne drejtesi? 3. Ate Edlira Cepanin, a e di qe eshte kriptokomuniste me nuanca shoqerie civile dhe theks te forte perfituese e 30 viteve tranzicuon qe ti shan gjithe kohes?

                                                                        1. I
                                                                          ILO

                                                                          AHAHA I BUKUE AI PARAGRAFI I FUNDIT...DMTH PO SDOLI GJE FAJIN E KEMI NE JO TI!!

                                                                          1. U
                                                                            UNE

                                                                            O Zot, c'na shikojne syte dhe degjojne veshet!!! Karagjoz!!!

                                                                            1. K
                                                                              King

                                                                              E more me ne fund. A u lodhe fort e? Qeke keput ne byth. Ik mer zvarranik ambasade, mer Yurikims, vazhdo gjuj goma me parangall ne Sarande. Hej zot, e kishim nje Erion Veliaj para 15 vjetesh dhe po e shohim akoma cpo heqim prej atij "djali idealist", tani na del Tik Llapa, (Erion Velia 2.0). I njejti "playbook", me regji abmasade. Nuk behet vendi me parti te krijuar nga ambasada o komunista te rilindezuar ne "progresiste":)))

                                                                              1. A
                                                                                A rben

                                                                                Shku.mor. k

                                                                                1. k
                                                                                  kristaqi

                                                                                  Uime o familje e dhime.

                                                                                  1. b
                                                                                    bregdetari

                                                                                    Asnjë organizim, asnjë individ, asnjë lëlvizje nuk mund të gjejë teren dhe të mund të sjellë ndryshim kur nuk mbështetet në realitetin e gjërave. Kërkuesi më i ri i pushtetit, LAPAJ, i prezanton shqiptarëve krijesën më të re politike të emërtuar "Shqipëria Bëhet". Këtu fillon problemi dhe nis demagogjia. Për Lapën dhe ata që kërkojnë pushtet, Shqipëria është e "pa bërë"?. Po, sepse ata nuk duan të shikojnë nga sytë e të dëgjojnë nga veshët. Dhe ,ndaj jo pa qëllim ai thotë në çelje të fjalës inaguruese të partisë së tij se "Nuk do t'ju tregoj si është shqipëria dhe si aritëm në këtë gjendje...". Jo, jo. Duhet të tregosh se si ëlshtë. Ku ishte shqipëria (para 10- 15 viteve) dhe në ç'lartësi është sot, në të gjitha drejtimet dhe aspektet,politike, ekonomike ,të sigurisë, të mirqënies etj. "dhe si aritëm në këtë gjendje.."- thotë, por nuk e shpiegon si është kjo "gjendje". Natyrisht ka probleme dhe cili vend nuk ka probleme? Ne ca më shumë si tek ne me korriupsionin psh. Por korrupsioni nuk luftohet duke sharë e shpifur, apo kërkuar rrëzimin e qeverisë, por duke mbështetur drejtësinë dhe kurajuar qeverinë në mbështetjen që i jep SPAK=ut në betejën e tij kundër elementëve të korruptuar. A duhet ndryshimi?Po, Në shumë drejtime dhe aspekte, Por ndryshimi nuk vjen e nuk realizohet me artifica, as përmes nihilizmit politik, ekonomik etj,por përmes realizmit në të parë të gjërave dhe formimit të opinioneve përmes kritikës konstruktive. Në se kjo qeveri është e amortizuar, siç thuhet dhe pretendon Lapaj, nuk mund ti qëndrojë kohës dhe stuhive të saj me zor. Ajo qëndron në këmbë dhe fort në krye të punëve, se shumica e shqiptarëve gjykojnë ndryshe nga formëtarët e partive. Në se duhet të ndryshojmë gjërat në këtë vend, duhet të shëmbim së pari berishizmin , të ngremë një opozitë të vërtetë larg së pari të gjërave përmes syve dhe veshëve të "qytetarit dixhital", një opozitë që do të mund të luftoj fort, së pari në parlament, duke bërë debat konstruktiv dhe të koregjoj shënjestrat e gabuara të qeverisë përmes propozimeve dobiprurëse dhe jo mohimit të gjithçkaje dhe, për më keq, shpifjeve dhe sharjeve. Shkurt. Në se Partia Lapa do të ndryshoj diçka, para se ti sulet qeverisë për të aritur synimet dhe bërë ato që thotë, ti sulet berishizmit, të kërkoj largimin e kësaj fryme nga skena politike. Ndryshe ,lufta dhe betejat e tij do të mbeten një ëndër e bukur.

                                                                                    1. S
                                                                                      Shqiptari

                                                                                      Gje e mire qe shfaqet nje levizje e re politike per te konkuruar partite e vjetra,sidoms ato te Opozites qe jane bere kashte e koqe,ku te tere duan te behen kryeministra,ku njeri i bie gozhdes dhe tjetri patkoit dhe luftojne me leva,hunj,shkopa bejsbolli dhe shkalle per te rrembyer shtepine e tyre te quajtur SHQUP. Por zoti Lapaj nuk thote asgje se cila do jete baza sociale e kesaj force?Nuk sqaron diçka nga pozicioni,krahu dhe aleatet e mundeshem? Cila do jete strategjia afatshkurter e partise se zgjedhjet erdhen?Çfare tezash te reja dhe programe ndryshe do paraqese,pasi Referendumet dhe zbatimin e ligjit,kthimin e pushtetit ne duar te qytetareve qe pretendon zoti Lapaj i ka zene Ilir Meta ose Ilir Referendumi.A ka zoti Lapaj kapacitete intelektuale,personalitete dhe te rinje potenciale qe te terheqin votuesit,sidomos zonen Gri dhe ata qe jane te zhgenjyer?Ata qe pame rreth tij jane te njohur dhe pa dashur te fyej askend,nuk permtojne asgje.E kane provuar dhe te tjere me Partiçka te reja si ajo e Lali Erit G99 qe perfundoi te PS.Paç fat Z.Lapa!

                                                                                      1. a
                                                                                        anti25642654censurë

                                                                                        nuk ka shumë të dhëna,por të presim se çfarë do na shpjegojë me kalimin e kohës!të shpresojmë se do të dalë ndonjë gjë e re!!nuk ja vlen të kërkosh tërë vitin për një ndryshim dhe kur diçka lëviz në kënetën shqiptare,të dillosh e ti kërkosh ta bëj ujë valbone kënetën!! të shpresojmë që të fillojë të lëvizë diçka!! dhe si duket po lëviz!!rama e ka sulmuar,zagarët e tij 35 kokë në këtë lajm,janë zgjidhur nga zinxhirët!!

                                                                                      2. a
                                                                                        anti25642654censurë

                                                                                        42 Komente!!!shumica absolute tipikë ramistë"luci","tuci","leni" dhe "truqeni",që do të thotë se rama ka lëshuar zagarët!zagarë që janë dhe përtacë!!nuk shkruajnë më shumë se 3 fjalë,as një fjali muti nuk janë të zotët të mbarojnë!!i vetmi koment që shtron një pyetje të saktë për këtë lajm "Sara","po tjeter kush eshte tek kjo parti?",që askush se ka marrë parasysh,dhe askush nuk e ka rishtruar!e më pas kemi një urim nga "Shqiptaret nuk duan prandaj zbehet"!! si fillim urime,të na japë një informacion më të madh për partinë e re,sepse parti me një njeri!?o nuk egziston,o është që në lindje diktatoriale!! ps:një përgjigje që ka dhënë në "piranjat" me flori binaj,për vlersimin e berishës,"ka të mirat dhe të këqijat e tij"!nuk më ka pëlqyer aspak!!

                                                                                        1. G
                                                                                          Gazepi

                                                                                          Sorosjan i vogel. Ti ske shance per asgje o Llapaj. Prej andej nga je ti vetem burra ska.

                                                                                          1. a
                                                                                            anti25642654censurë

                                                                                            trampian i madh!!të qifsha robt,sidomos për atë punën e burrave që mungojnë andej nga është lapaj!!

                                                                                            1. G
                                                                                              Gazepi

                                                                                              Po e ke mamin te shtepia me thuaj ta censuroroj direkt. Po ke ndonje burre baba ose gjysh perseri me thuaj se ata burrat ibkeni sibgova dhe ti qi per qejf. Vetem andej nga ju ska burra. Aty ka kurva dhe shume kurva si burra dhe gra.

                                                                                          2. K
                                                                                            Kombinatsi qe do shume

                                                                                            Ky o shoke po hipi ne karrige eshte me i keq se Rama,Saliu,Iliri mbase dhe Enveri nuk ka asnje cilesi te nje politikani te moderuar e kulture mbasi ai gjate kohes se avukatllekut eshte i lidhur me rrugace e kriminele ky vetem llapa llapa po.eshte i zi dhe zemren e ka te zeze do jete me keq se keta qe kemi.

                                                                                            1. e
                                                                                              erjola e bija e flamurit dhe teutes dashnorja e ar

                                                                                              erjola hoxha e bija e flamurit dhe teutes dashnorja e arben arhmetaj i biri i nevruzit dhe ferdanes u qifte taulant dhe gruaja e tij

                                                                                              1. H
                                                                                                Hallall

                                                                                                Tikut i vjen hakut vetem Altin Goxhaj. Llapa vogel ska as staturen e as dialektin per te qene siç mendon. Dyshoj se eshte mashkull

                                                                                                Lini një Përgjigje