Shkrimi mjaltë e helm në median greke për Shqipërinë turistike

18 Shtator 2023, 17:40Politika TEMA

Shkrimi mjaltë e helm në median greke për Shqipërinë

Një shkrim në median greke Protothema, dedikuar turizmit në Shqipëri, del të jetë plot helm nacionalist, ku jo vetëm Himara shpallet lehtësisht qytezë greke, por dhe e gjithë bregu i Jonit. Edhe Butrinti madje shpallet grek.

“Nga Hoxha te Rama: Turizmi shqiptar nuk është shaka”, titullohet shkrimi, që në nisje ngjan si thjesht raportues dhe promovues, tipik prej atyre që janë botuar këtë verë në media të ndryshme botërore.

“Në vitet ’90, ndoshta edhe më herët, shprehja ‘turist shqiptar’ ishte më shumë një shaka. Regjimi i Hoxhës, i cili shtypte banorët e vendit fqinj, nuk i lejoi shqiptarët të largoheshin prej tij. ‘Turist shqiptar’ do të thoshte diçka inekzistente dhe utopike. Megjithatë, gradualisht situata ndryshoi pas rënies së regjimit komunist. Pati një eksod masiv të shqiptarëve në fillim të viteve 1990 nga vendi në kërkim të një fati më të mirë jashtë vendit.

Qindra mijëra shqiptarë erdhën në Greqi. Disa mijëra ikën në Itali, ku pritja e tyre nuk ishte gjithmonë e përzemërt… Janë gdhendur në kujtesë pamjet e 10.000-20.000 shqiptarëve të hipur në anijen ‘Vlora’ në gusht 1991, mbërritja e tyre në Itali dhe dëbimi i tyre aventuresk prej saj. I njëjti është rasti me tragjedinë e 28 marsit 1997, me fundosjen e një varke shqiptare me emigrantë nga një luftanije italiane në Ngushticën e Otrantos. Pavarësisht gjithë kësaj, grekët akuzohen si racistë nga disa shqiptarë dhe jo italianët. Sigurisht që kanë kaluar 25-30 vjet nga këto ngjarje dhe shumë, nëse jo gjithçka, ka ndryshuar” është nisja e shkrimit, për të vijuar më të njëjtën narrativë, duke bërë dhe krahasime me Greqinë.

“Në vitin 2022 pati një rritje të madhe të turizmit në Shqipëri. Vendi u vizitua nga afërsisht 7.5 milionë turistë (një rritje prej 33% krahasuar me vitin 2021), ndërsa të ardhurat e tij nga turizmi ishin 2.8 miliardë dollarë. Në Greqi në vitin 2022 kemi pasur 27,835,500 ardhje turistësh dhe arkëtime totale prej 17,631,000,000 euro. Dhe këtë vit, megjithatë, shqiptarët po shënojnë një rritje të ndjeshme të turistëve (mbi 30% në tetë muajt janar – korrik) dhe tashmë po marshojnë me shpejtësi drejt shifrës 10 milionëshe. Dhe të mos harrojmë se Shqipëria është një vend me një sipërfaqe prej 28,748 km2, shumë më e vogël se Greqia (131,957 km2).

Sipas Organizatës Ndërkombëtare të Turizmit, në shtatë muajt e vitit 2022, Shqipëria ka pasur rritjen e dytë më të madhe botërore të turistëve (përqindje prej 19%) krahasuar me vitin 2021, gjë që është edhe një shenjë e dinamikës së turizmit të saj”.

Dhe pas këtij mjalti, vjen helmi:

“Në shumë postime të TikTok për të promovuar Shqipërinë, ka peizazhe magjepsëse dhe destinacione të sugjeruara: Shkodra, Berati, Vlora, ​​Himara, Ksamili….

Qyteti antik grek i Himarës(ku e ka antiken Himara?!) të cilin Edi Rama po përpiqet në çdo mënyrë ta kthejë atë në një parajsë turistike. Kjo është e drejta e tij, natyrisht, pavarësisht se kush do të përfitojë nga një gjë e tillë”, shkruhet pabesueshëm.

Po pabesueshëm, vjen nëntitull “Propaganda turke”, poshtë së cilit shkruhet:

“Rama zgjodhi të arrijë qëllimin e tij duke rrëmbyer pronat e grekëve të minoritetit dhe burgosjen e kryebashkiakut të zgjedhur të qytetit, Fredi Beleri. Dhe meqenëse kryeministri shqiptar flet shpesh për ndërhyrjet greke në vendin e tij, le të na tregojë se si i pranon turqit, ndër të tjera, në Konispol, një kilometër nga kufiri i Shqipërisë me Greqinë në Thesproti dhe që të bëjnë propagandë në favor të Turqisë me ‘Mësimet e historisë’ tek çamët. A nuk është ky një akt armiqësor kundër Greqisë?”, shkruan Protothema në mënyrë shabllone, pa sqaruar asgjë konkrete se për ç’propagandë turke bëhet fjalë në Konispol.

Shkrimi, që pa e tepruar duhet thënë “i çmendur”, vijon me shpalljen e Butrintit grek

“Dhe për ta mbyllur çështjen me qytetet e lashta greke të Epirit (Verior) që iu dhanë Shqipërisë: gjetjet nga Butrinti, qyteti më i lashtë grek i Kaonisë paraqiten nga shqiptarët në muzetë e tyre si krijime të kulturës ilire, një kulturë që nuk ka lënë asnjë gjurmë. Natyrisht që turqit po bëjnë diçka të ngjashme me shqiptarët, me monumentet bizantine të Kostandinopojës, monumentet e lashta greke në bregdetin e Egjeut e gjetkë”, thuhet pabesueshmërisht në shkrimin e Protothemas. /tesheshi.com/

70 Komente

 1. a
  aleks

  nga ju buron gjith kjo urrejtje ketyre bastaedeve greke, jam vete orthodoks ,por kurre nuk do doja te jetoja bashke me keta bastarde.

  1. .
   .

   O I tredhur, ato qe shkruan artikulli nuk jane as gjysma e te vertetes. $$$$$$$$ Shikoni ne internet "The inscriptions on the Butrint", " Mbishkrime ne Butrint". Si te mos te quhet Butrinti qytet Helen, kur emri eshte Helen, mbishkrimet jane Helene, Emrat e njerzve Helene, arti dhe kultura e Amfiteatreve Helene ... $$$$$$$$ Kudo qe ka amfiteatre ishte Greqi, sepse aty luheshin Teatre, Drama, Komedi ... sigurisht ne Greqisht, per dhjetra mijra shikues qe mbushnin amfiteatret .... apo Jo. $$$$$$$$ Ne shekullin e IV erdhet nga Albania e Kaukazit dhe krijuat Albanopolin, qe me vone populluat gjithe rajonin. Keto i shkruajn historian te lashte si Thukididi dhe Straboni. $$$$$$$$ Klikoni ne internet ne Wikipedia ne Anglisht, emrat Butrint, Himar, Sarande, Vlore, Dhrimadhes, Palast, Apolloni, Dyrahio, .... te gjitha I nxjer si qytete Helene. Perse nuk akuzoni Boten (qe I shkruan si qutete Helene) por akuzoni Greqin ?

   1. R
    Raimond Vlonjati

    O krimb grek, Po Albanopoli ishte ne Ballkan qe ne shekullin e 2 AD, sic thote Ptolemeu , apo kjo nuk quhet krimbi i greqise. Po ashtu Vlora nuk ehste emer grek dhe nuk eshte krijuar nga greket, por nga Trojanet , sic thote Wikipedia. Dhe Trojanet dihet qe ishin Dardane, fis Ilir, Po ashtu Himara nuk ka qene asnjhere greke, apo Dhermiu. Butrinti nuk eshte emer grek, Nuk ka lidhje far me Greqine, Sa per teatrot eh ato nuk do te thote azgje ,se edhe sot e kesaj dite gjithe ndertesat shteterore ne kryeqytetet e Europes Lindore , jane te ndertuara nga Italianet dhe sipas modelit Klasik Italian , por ato vende nuk quhen Itali, por kane identietin e tyre pavaresisht se kane dnertime te kultures Italiane -Romake. Ato qe thuhen ne Wikipedia per qytetet tona , ato jane nen ndikimin filo-heleneve te Wikipedian . Ato jane te gjitha proapagande genjeshtare e grekofoneve kunder trojeve tona. Greket nuk ekzistojne fare si europiane , Ata jane te arhdur aty ku jetojne . Greket vete thone qe " ne jemi nga Kadmi" dhe Kadmi dihet qe ishte nje arab nga Libia .Greket duhet te shkojne pas ne Libi

    1. I
     Illyrian

     Z. bithekiri, edhe Astorian, do ta quani Gerrqi pas ndonje shekulli. Rrace e ndyre.

     1. K
      Kosta

      A kar o kar po evgjitet krijuan shtet fale shqiptareve ne 1821 se perpara as qe ekzistonin mor bole me pike te kuqe ai film porno. Shqiptaret kane histori te jashtezakonshme or pederast e kju j tmerron ju evgjiteve gre qira. Lexo Herodotin more letyre, lexo Homerin more vemje e kupto kush ishin pellazget qe nga Akil Peleu, Odisea e Ajaxi me shoke. Ik mor gruqire se na keni vjedh identitetin e keni mashtruar nje bote te tere me poshtersite tuaja. Po tashme ju doli boja, e ka kuptuar Europa dhe bota qe jeni shtet kallp i krijuar nga fuqite e medha ne dem te nje kombi nga me te lashtet ne Europe. Ptu u shofshi mor bythqira qe shkepeni dite e nate burre me burre.

      1. T
       Taipi

       Hajde jevg Greqie,ne kopesht ti kane mesuar keto k….qe qe nxjer nga goja.Ta bejne Adn jevgjit greke qe i mbron dhe ta shohin nga dalin,hiq arvanitasit.Ptu fare e keqe edhe i lig dhe palle nga mendja

       1. a
        aleks

        ik mor pirdhu ti gabel grek, gjuha shqipe i thote te gjitha, asgje nuk perkthehet me gjuhen greke, e gjithe lashtesia perkthehet vetem me gjuhen shqipe, por e keqja eshte se edhe ato qe ti i quan greke ne fakt jane arvanitase dmth shqiptare, por turku e beri punen e tij sa ti fuse ne urrejtje dy popuj qe ne fakt jane i njejte dhe vellezer, arvanitasit dhe shqiptaret.

        1. s
         shqiptar zemergjeri

         NGA MENYRA SE SI SHKRUAN UNE TE NJOH TY PERSONALISHT.NGA PAMJA JE SI NJE ARAB(FLAS PER TY JO ME HAMENDJE POR SE TE NJOH)JE NJE BASTARD GREK I SHARTUAR ARDHUR NE SHQIPERI NGA THELLESITE E ANADOOLIT.JE INDOKTRINUAR ME PROPOGANDE GREKE DHE SA GJEN RAST SHFAQESH VIRTUALISHT PER TE NXJERRE VRERIN QE KE PERPAMJEN TENDE TE MJERE SI MAMUTH DHE "GJOJA NJOHURITE E TUA PER HISTORINE" SEPSE TI KE PAMJE DHE AFTESI INTELEKTULE SA NJE IPA ATHHE.ZOTI TE RUJTE NGA HELMI!

         1. g
          grek

          butrinti eshte ilir o moter qir

          1. A
           Ali Polo

           Zotri ju shkruani shqip shumë pastër ! Mjafton të krahasosh gjuhën shqipe të sotme me greqishten e vjetër, gjuhën e Homerit te Odisea dhe Eliada, gjuhën e të lashtëve , të Thotit , me kë ka ngjashmëri kjo gjuhë , me gjuhën shqipe apo me greqishten e re ? Ngjan komplet me gjuhën shqipe , A e di zotrote se vet Arvanitasit përbëjnë më shumë se 60% të pupullsisë greke ! Arvanitasit mos vall janë grek ? A e di që albanologët më të mëdhenj botror e kam cilësuar gjuhën shqipe si një ndër gjuhët më të vjetra në botë ! Po që grekët s'kanë asnjë lidhje me Helenët a e di ? Helenët janë një degë e Pellazgo ilirëve ! Vet zbulimet arkeologjike kanë vërtetuar , që gjuha jonë është e shkruar në pllaka qeramike dhe guri ! A e di që në bazë të ADN ËSHTË ZBUKUAR Helenët dhe ILIRËT KAN NJË GJAK, ,? Po që gadishuri i Ballkanit quhej gadishulli i ILIRISË! NUK LSHTË QUAJTUAR ASNJËHER GADISHULLI GREK ,! PO QË TË GJITHA KRYENGRITJET PËR PAVARËSINË E GREQISË KANË QËNË ARVANITASIT SULIOTËT (ÇAMËT) ATA PELOPONEZI ETJ ETJ PRA ISHIN SHQIPTAR ! GJUHA GREKE ËSHTË GJUHË TEKNIKE A E DI QË NË BALLKAN JETOJNË MË SHUMË SHQIPTAR SE SA GREK ? JEMI NË PRAG TË NDRIÇIMIT TË ME DJES QË DI TË DALIN BL DRITË FALLSICITETET DHE COPTINIT QË I JANË BËR PADREJTËSISHT KOMBIT MË TË VJETËR SIP JEMI NE ME PREJARDHJE ILIRE PELLAZGE DHE SE HELENËT JANË NJË DEGË E KËSAJ POPULLSIE SIÇ JANË TAULANTËT , ENKELEJDËT, KAONËT, DALMATËT, ALBANËT, ARBANËT, ETJ ETJ.

          2. A
           Andon

           Fuck greece!!! Turq orthodox te dhjere jane, ca merreni kot me ta.

           1. H
            Hoxh Armandi

            Po ca kishte ketu o turkoshqiptare qe ju merziti? U merzitet se Butrinti ishte grek? Po ja ata kane Butrintin, ju keni Bathoren. Dhe ju te fituar jeni.

            1. A
             At Thomai

             *Karmandi* sot ta kenaqa ne kar gruan. Besoj se dhe ti e ke bere qejfin tat duke u palluar me bythe me papune dhe Janulle kancerozin. Ju humbte fara more evgjit se ndotet dynjane me ere bythe

            2. S
             Sarande

             Greqiret jane barbar dhe me mentalitet primitiv te varfnjakve aziatikorusosllav. Shqiperise dhe shqiptarve greqiret tu hane mutin. Shqiperia po behet dhe greqiret le te pelcasin.

             1. V
              Vranakonti

              Nuk ka me te keq dhe me te poshter si greku. Eshte i pabese. Edi Rama me cilesin e tij si kryeminister po mundohet qe t'i rregulloi dhe i ka rregulluan mardhenjet me Greqin,por greket si te pa bese te ferkojn krahet dhe ta punojn nga prapa. Gjarperi kurre nuk do futur ne shtepi

              1. L
               Lasgushi

               Pyet Av.Ngjelën,ta thotë.

              2. P
               Poseidon

               MOS HARRONI O TRUTHARE ...SE EDHE VETE JENI SHQIPETARE............ORTODOKSE.........

               1. .
                .

                Perse thoni qe eshte genjeshter vjedhja e pronave te minoritetit ??? $$$$$$$ A nuk eshte fakt (me prova) qe burri I Olta Xhackes fallcifikoj truall 8 mij m2 ne Himare pikerisht kur Belerin e kishin rasur ne burg ??? $$$$$$$$ Kete e di mire gjith Bota, prandaj edhe Rama u detyrua ta shkarkoj Olta Xhacken nga MPJ-e.

                1. K
                 Kiryakos

                 Pike kuq me duket se ti je Karjan Çani ose Dule dhjaku. Po ik mer te qifsha grune e papune komento ne forume jevgjis gre qira se ketu eshte vetem per burra shqiptare qe te mbajne ne kare e jo per pederaste si puna juaj. Yt te shkerdhefsha rracen or pis jevgu qe mban era mut km larg

                 1. A
                  Arbëresh

                  Edhe po' te jete e vertet nuk eshte asgje ne krahasim me pronat e cameve ne Greqi. Ju perzute shqiptaret dhe pronat e tyre ja dhate jevgeve ortodoks nga Anadolli, qe i quajtet grek vetem pse ishin ortodoks. Prandaj greket ngjajne nga lekura si gjysem egjiptian, sepse shume prej tyre jane ortodoks nga afrika e azia.

                2. I
                 I njohim tanime palacot e Gadishullit.....

                 Vari kkkk....jane terbuar te gjithe zagaret e Vorio p.......nuk e pritnin kete me turkun e Progonatit....le te vjellin vrere....jemi mesuar me keta palaco...plaseni ate turkun e Progonatit nja 15 vjet brenda qe edhe....bjondet sybojqiell....te Athines te bien squke....bashke me te tille gazetare qe jetojn akoma ne kohen e pordhes....me perrallat greke te romantikeve europiane te 1800.....te mesuara permendesh....

                 1. I
                  Illo

                  Keta perfundimisht jane fashiste ne nivel shteti!

                  1. O
                   OLSI

                   I lini te lehin evgjiterit e evropes, se u behet qejfi kur shkruajne, dhe tregojne perralla, mos i merrni shume seriozisht, se greqia si shtet nuk ka asnje peshe jo qe jo, ne evrope por as ne ballkan, jane nje shtet qe nuk loz asnje rol vendimtar, as per ekonomi, as ushtarakisht. Hobi i tyre si shtet eshte , te genjejne, dhe te shkruajne perralla.

                   1. E
                    Emigrant

                    Proto-Thema greke ne kete menyre shpreh ndjenjat antishqiptare qe asnjehere si kane munguar.Zilia greke padyshim do te nxjerre helmin duke ndjere keshtu se shume shpejt po ndodhet perballe nje realiteti krejt tjeter ne Shqiperi. Ata nuk mund te luajne me me ne.

                    1. l
                     lume shehu

                     Si gjithmone ,doni te zbardhni rracë me shqiptarët ,kërkoni më mirë grekët që keni në afrikë ,paraardhësit tuaj ,që vërtetojn origjinën e vërtetë që keni

                     1. M
                      Mos u merzisni

                      Po Himara eshte mbi 3000 vjecare,eshte boterisht e ditur qe ne Kastro(Kala) eshte gjetur pllaka ne greqisht ku cilesohet qe poli(qyteti )Himares eshte krijuar nga Foibos Apolonas. Ndersa ne Dhermi Manastri famoz i Stavridhit,ka qene paraprakisht Naos(Tempuli) Artemises perendesha gjuetise. Po pse ju rren mendja qe Butrintin(Vouthros) e kane bere labet apo camet?Ugolini kur zbuloi ne vitet ‘30 Butrintin e pyesnin administrata Zogut dhe keta nacionaliste kokbosh:Si eshte e mundur qe ne rrenoja zbulohen vetem agora,amfiteater,skulptura dhe arkefakte greke (mermere te gdhendura me germa greke etj etj),Ugolini me ironine e tij therese i pergjigjej po prisni prisni per kulturen shqiptare duhet te germojme shume me thelle.Prandaj me mire eshte shikoni para se prapa ehe s’ ka gje ne vije kurre as nje poc,asnje varr asgje shkretetire!

                      1. K
                       Kallare 300

                       Butrinti ne kohet e lashta atehere kur nuk "pipetinte" kembe heleni (se greku jo e jo)....quhej me emrim...Onhezmi....prandaj na kurse keto perralla te "qytetit grek".....Himaren dhe Dhermiun nuk i njeh njeri per qytete antike....pervec ndonje hajvoni ne ate bordhelo (Greqi)...si puna ketij kokrres qe i duket vetja gazetare....

                       1. x
                        xx

                        Ugolini vertet u merzit zotri dhe ju mos u fshihni mbrapa injorance se administrates se ZOGUT..ne se eshte ashtu sic thoni. QELLIMI I Duces ishte qe te mund te tregonte rrenjet romake dhe te justifikonte pushtimin fashist.Ate kohe u be buje se aty gjoja kishte kaluar Enea, me Andromaken ,gruan e Patroklit te vrare nga Akili e te tjere qe me pas vazhuan rrugen per atje ku paskeshin themeluar Romen......Ugolini e pranoi me vone se e kishte bere kete per propagande. Lebrit nuk kane lidhje me BUTRINTIN dhe ti mos e ngatrro historine duke fyer. Ne shjegimet historike ka shume referenca si p.sh. nga vete historianet grek se Greqia ne veri kufizohej deri tek lumi Argos dhe mbi ate kufi kemi te bejme me perhapje te kultures ,me helenizim.A degjon edhe sot se cfare thone historianet per arvanitasit e Greqise.? brenda ne Greqi dhe jo cfare thone gazetaret.

                        1. A
                         Arkeologu

                         Ti kari duhet te jesh Karjan Çani app je Dule dhjaku? Shko mer paliKar ruaj gruan se po ta pallojne ahqiptaret ne kar dite e nate e leri broçkullat. Kot e kini se ket te gjatin me gunga do merrni. Ik mer bythqir se dhe guret ne Ger qi flasin vetem shqip. E dini mire kete gje ju prandaj i keni ndalu germimet me kohe

                        2. D
                         Doktori

                         Normalisht se baballaret i kane o Turq o Shqiptare, nuk u vjen mire per nenat e tyre! Fare e keqe! Gjembi i Europes!

                         1. T
                          Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

                          Perfundimisht jam i bindur qe perendia nuk i goditi kot me zjarret e permbytjet gjate kesaj vere. Nuk ka njerez me te ndyre me te poshter me racist dhe me anti Shqiptar sesa ata. Shume shpejt ka per ti goditur nje temet 8 ballesh....

                          1. N
                           Niko

                           Germimet ne butrint deri tani kane zbuluar gjetje greke dhe me pas romake

                           1. $
                            $$$$

                            Ke qene i pranishem ti ne keto zbulime....????

                            1. T
                             Tata luigji

                             Jo kishte sjell motren ngaqe ishte me nje prift grek duke duke i shqyer bythen

                            2. H
                             Himarë

                             Cfare gjete te greqirve o aziatiko etiopean?

                             1. S
                              Sotiri

                              Po kari po. Onhezmi quhej dhe ishte vendbanim ilir nga me te hershmit, bashke me Orikun dhe Bylisin w famshem.. Po ku merrni vesh ju more evgjite nga historia. Gjysma e Ger qise se sotme eshte toke shqiptare o te paudhe...

                             2. L
                              Labi

                              Kjo nuk eshte asgje me komentet qe bejne Greket ne menyre te organizuar kunder Shqiperise ne faqet turistike ne internet.Ne nje koment nje Grek kish thene se femrat nuk mund te udhetojne vetem ne Shqiperi se perdhunohen ne grup nga Shqiptaret,pergjigjen ja kishte dhene direkt nje turisye Hollandeze qe kishte qene ne Shqiperi,nga reagimi i Rames jam i bindur qe i ka lexuar keto,sa per Salihin e Like floririn e bejne me qellim,e kane mision demtimin e ineresave Shqiptare ne rajon.

                              1. h
                               hani MUT sa te ngopeni far Halesh

                               nga nji Shtet dal nga Halete Europiane s'mundet te mbaje ere e mir asnjiher . Me shume se gjysma e Asaj qe quhet sot Greqi eshte Teritor i Shqiperise qe njiher Boterishte se ja dhuroj Kurva Plake me 1913 kur qiri nga bytha Greqin , kta te pafytyre surrat muti pellasin medieve ,paguajn medie Gjermane etj medie te shpifin kunder Shqiptareve , pra s'ja vlen me u zgjat SHTET MUTI_ dhiti ne te

                               1. S
                                Shqiptari

                                Tashme lufta ekonomike(turizmi,nafta,prodhimet bujqesore dhe tregetia) midis dy vendeve eshte hapur.Krahas marrezise se vorioepirit deri ne shkumbin,krahas delirit te madheshtise qe po rryshket si kombi me i vjeter dhe me i lavdishem ne bote,krahas Ligjit te Luftes,Greqia i trembet Çeshtjes se pronave Çame dhe came dhe ajo e popullsise Arvanitase.Eshte nje lufte qe greket do e mbajne ndezur.

                                1. A
                                 Avni Rustemi.

                                 Shqiptare ka ardhur koha jone. Shqiptaret jane origjina e Europes.

                                 1. L
                                  Lala prej Myzeqeje

                                  Këta pleherat inatin më të madh a kanë me ortodoksit shqiptarë sepse ata i kanë kundërshtuar dhe sulmuar me tepër keta b.thzinje qe na felliqen gadishullin tone ilirik.

                                  1. B
                                   Bardhok

                                   Alvanet origjine majmunesh turko arabe. E mbushet vendin me xhami e teqe. Ti hani mutin Evropes me keto ndertesa rrace jevgjish.

                                   1. L
                                    Labi

                                    Bardhok na honk bardhokun

                                    1. K
                                     Kosta

                                     Ti peder evgjit grek bythçare duhet te jesh Karjan Çani ose Dule dhjaku qe i qihet gruaja dite e nate me shqiptare. Ku i mesoni kto mer bythqir ne meshat e bythes, aty ku merrni kar fallco me vete dhe e futni nga prapa. Ptu evgjitet e mutit gre qiea se ndotet dynjane me eren e bythes o ju qifsha gra e goca

                                     1. V
                                      Vasili

                                      Ca lidhja ka feja ktu mer bythshkerdhyer... Kete ju meson Janulle kancerozi ne meshat e qirjeve nga prapa si te urreni fete e tjera. U shofshi mer jeziter, zaten ashtu po mdodh se grate e vajzat po ja u kenaqin ne kar shqiptaret, kjo rrace e paster arjane

                                      1. p
                                       pirdh

                                       shqiptaret jane bektashinj o zizok

                                       1. A
                                        Arbëresh

                                        Me shekuj Greqia, Serbia, Mali i Zi e Turqia kan punuar kunder shqiptareve e kunder Shqiperise. Dikush me xhamia, dikush me kisha, dikush me agjent e dikush me lufte, dikush duke korruptuar politikanet e dikush duke futur percarje. Por nuk arritet ta zhdukni kete vend e kete gjuhe te bekuar, pavaresisht demeve e tkurrjes shume te madhe territoriale. Dhe nuk do arrini kurre. Asnje cm toke e as det nuk do i jepet askujt, te plasni te gjithe sa jeni. Kohet kan ndryshuar, Shqiperia do behet pavaresisht luftes se armiqeve tane.

                                       2. e
                                        eli

                                        Greket jane kombi me i dhjere ne bote.

                                        1. B
                                         Bob

                                         Isha kurioz per shkrimin, se thashe mos e kishte shkruar redaktori kooperativist i Temes. Por pastaj pashe qe i kishte rene shkurt, ngaqe vete shkruan si me 8-vjecare, dhe e kishte marre nga tesheshi, qe dihet ne gjithe Tiranen se financohet nga Baba Rexhepi...

                                         1. G
                                          Guri

                                          Njoh personin qe shkruan keto artikuj antishqiptare ne Protothema pothuaj se cdo jave. Eshte nje tip nga fshatrat e Pogonit after Kakavise dhe ushqehet nga artikujt antishqiptare qe shkruan. Ka studiuar per matematike. Po te shikoni sesi ngjet, eshte sikur eshte arratisur nga psikiatria. Personazh grotesk dhe I semur mendor. Fjala e tij nuk eshte fjala e Perendise prandaj mos e merrni seriozisht.

                                          1. S
                                           Shqiptari

                                           Pas shpalljes se pavaresise me 1821 te shtetit Helen dhe ardhjes se mbretit Oton,djali i Ludovikut te Bavarise dhe deri ne vitin 1923 vendi mori emrin Republika e Greqise,vendi e trefishoi territorin.Mori 12 ishujt,Rodosin,i zgjeroi territoret ne Epir,Thesali,Maqedoni,ne ishujt Jonian,Korfuz,Traki dhe ishujt Egjeut te Veriut.Mbreti Oto shpernguli kryeqytetin nga Peloponezi Nafplion(zemra e arvanitasve) dhe e vendosi ne Athine,qender po e Arvanitasve. Por mbreti i shkuli arvanitasit nga Athina, 5 lagje qe rrethojnin Athinen nga Elefsinina,Thiva,Mandra deri ne Kryekuq,Vilia,Kaparelo,Arakova dhe dhjetera fshatra me popullsi arvanite.Vetem lagjen Plake ne nuk arriti ta shkulle nga n kembet e Akropolit.Moreja,Peloponezi,zemra arvanite qe kishte nxjerre tere heronjte e Revolucionit qe solli krijimin e shtetit grek nga Bubulina,Kapodistria,Kollokotroni,etj e trembnin mbretin ndaj mori keto masa shume ekstreme. Ne periudhen e shembjes se Persndorise osmane,mbreteria greke poshtersisht me ndihmen e Anglise ne Traktatin e Lozanes beri kembimin e popullsise Myslimane,shqiptare me kolone grek qe ishin ne territoret turke.Po popullsi myslimsne ishin vetem shqiptaret.Ata zbrazen Epirin,Thesaline,Maqedonine,Korfuzin dhe Trakine nga shqiptaret.Kjo loje vazhdoi me dy goditje te medha duke deportuar popullsine Çame dhe duke vendosur Sekuestron preventive pa filluar ende lufta Italo-Greke.Dhe ne vitin 1949 shpernguli dhe ata pak çam qe kishin mbetur ne territori grek.Ishte fat qe nje mik si Austria dhe me vone SHBA arriten te ruajne nje territor prej 28 mije Km2 nga 78 dhe 58 mije km2 qe kembengulte Austrohungaria. Sot Greqia nuk i ka me ato mundesi dhe favore qe te cenoje sado pak Shqiperine.Por i trembet futjes se Shqiperise ne BE.Me futjen ne BE çdo çam,me nje padi civile ne nje gjykate te BE ka te drejten te kerkoje pasurine qe i eshte konfiskuar padrejtesisht nga mbreteria greke.Fuqizimi i shtetit shqiptar,aleatet e saj dhe pozita nderkombetare nuk pertypet dot nga shteti i lodhur,i plakur dhe fanatik fetar .Koha punon per shqiptarine,Ilirine e cila tashme ka dy shtete,nje popullsi te fuqishme ne Maqedoni dhe aleate te fuqishem ne NATO e kane trembur shume keq Greqine.Çfardo qe te bejne me hafijet e tyre (Saliket) qe vendosen ne Himare nje mine me Sahat(qirje Beleris),lodhen kot pasi ylli grek ka pernduar.

                                           1. P
                                            Pleqesia Himare

                                            E te lumte ajo pene me kete shtjellim qe ke bere. Me qarte ska ku vete me. Flm

                                            1. P
                                             Pargaliu

                                             Koment tejet i vertete dhe i sakte ne cdo detaj. Flm

                                             1. S
                                              Suljoti

                                              Me qarte ske cthua vella.

                                             2. A
                                              Aleko

                                              Pergjgja me e mire e shqipetareve eshte ajo e te qendruarit hund me hund dhe dhemb per dhemb ndaj grekerve ,ndaj keti shteti bastard e shovinist qe su ngop kurre me teritore shqipetare.Keta jane turpi i evropes ngaterrestaret e ballkanit se bashku me serbet..

                                              1. A
                                               Arberi

                                               Arvanitet luftuan e ju dhane atyre lirine nga turqit, edhe sot pjesa me e madhe e tyre jane arvanite te cilet i kane detyruar te ndryshojne gjuhen dhe identitetin e vet, por e verteta po del ne pah cdo dite e me shume, le te lehin keta lloj gazetaresh (ka edhe ne Shqiperi te paguar qe flasin po me kete gjuhe), le te mbeshteten ne monstra e fytyreqener si ky Bejleri qe sic ka futyren ashtu ka edhe shpirtin…fytyra te shemtuara, gazetare bythlepires, politikane gjarprinj…neveri…

                                               1. d
                                                drini

                                                Shqiperia jo vetem qe do tu marre turizmin Greqise, por ekonomine, politiken edhe grate, se burrat jan 100% GAY. Ato mundohen ta diskretitojne shqiperine ne te gjitha nivelet.The presioni i atyre per ne BE eshte asgje , me mire te mos jemi ne BE se do na diktojne pensionet , shpenzimet , pagat dhe cdo gje. fuck BE!!! dhe greqine bashk. Europa ishte nje baxhelle e vjeter qe eshte veshtire ta kap veten me , ne ekonomi , ne ustri , ne armatim etj...

                                                1. K
                                                 Kujtim

                                                 Pirdh të shfryhesh o Avni se të ka ardhur koha! Pasi ndërtuat në 50 vjet Fanarin ndriçues në brigjet e Adriatikut dhe në fund u katandisët të shkoni të lani bythën e grekut,tani u paska ardhur koha !!!??? Koha për çfarë mo patriot? Me se të erdhi koha ty,me Republikën e Shqipërisë që nuk ka ushtri? Praktikisht ne nuk ekzistojnë....

                                                 1. J
                                                  Jorgo

                                                  Rraca zez "greke " aziatik te perzier me arvanitas kan zen trojet shqiptare deri ne peloponez , shtet i ngritur nga nje bythqir homoseksual princi bavaris , gjuha me fjalorin e piset shqiptar kari pidhi etj etj gjuh bastzrde , njerez te urryer , arcanitas aziatik egjyptas rrace çorb qe deri ne vitin 1830 flisnin vetem shqip i gjith teritori i kti shtet muti qe quhet greqi , fatkeqsi qe i kemi komshi.

                                                  1. b
                                                   babuci

                                                   Ballkanas dhe keta sherrxhinje asnje lloj ndryshimi me serbet , maqedonasit , bullgaret por vec sherrit kane dhe dashakeqesine . keta nuk kane lidhje as me historine e lavdishme te Greqise as me ortodoksine keta jane race jevgjish ,

                                                   1. U
                                                    USA

                                                    Ca mund te presesh tjeter nga vendi i ndyre i grekerve Po e shofin qe po ju rreshket toka nen kembe dhe po ju dalin gjithe genjeshtrat

                                                    1. L
                                                     Laberia

                                                     Shtet i ndyre, qe nuk di te bashkejetoje me fqinjet e vet, anetar i BE-se, qe mbane akoma ligjin e luftes me shqiperine dhe shtet unik, qe nuk njef asnje etni te huaj, kur vetem shqipetare , qe nga Follorin, Konica, Janina e deri ne Arte e Preveze jetojne ne truallin e vet dhjetera mijera , pa permendur ketu Arvanitasit ne gjithe pjeset e Greqise, apo Vllehet, bullgaret, e kombesi te tjera. Dhe keta piser kane surrat e kerkojne te quajne minoritet gjithe bregdetin nga Palasa deri ne Butrint. Tr semes kane per te marre, por qeveria shqipetare duhet te kerkoje menjehere te nise hetimi per genocidin e kryer prej tyre ndaj popullsise te kryer nga Greqia jo ne te shkuaren e larget por gjat luftes se dyte boterore. Kercenimi se nuk do na jape voten greqia per te hyre shqiperia ne Evrope, as qe duhet te na kompleksoje, po qe se evropa do degjoje grekun , ne te semes greku fhe ne djall shkofte efhe dvropa vet.

                                                     1. A
                                                      Apollon

                                                      Zonja Ministre e Kultures, Shqiptaret nuk kane Atdhe rezerve si ju keni italine.Ndaj o ti o antishqiptari Hodges duhet te jepni llogari para parlamentit shqiptar per Butrintin grek dhe shqiptaret barinj.Agresioni grek ne piken e moskthimit.

                                                      1. N
                                                       Nik Nika

                                                       Evgjitet gre qira vetem te qihen burre me burre dine te bejne. I mesojne ne meshat e bythes me Janulle kancerozin dhe papu bolefishkurin. Ndersa grate e vajzat po ja u pallojne shqiptaret nate e dite madje dhe ne shtepite e tyre. Keta evgjite jane pasardhesit e heleneve pra per te qire e per te dhjere pa pushim... Me 2 shtete ahqiptare ne rajon dhe te rrethuar nga te kater anet me shqiptare ky komb sa vjen e po fuqizohet dhe kjo i terbon pederastet gre qira. Fundja akane faj se i ra dhe miti si me te moçmit ne Europe..Maska i ra e boja ju doli dhe tashme e kuptuan mbare bota se kane mashtruar me dem te nje vendi te lashte sa vete ZOTI. QOFSH BEKUAR SHQIPERIA JONE

                                                       1. K
                                                        Kosta Margelliç

                                                        Bastarde njerez qe nga dobiçi kryeminister qe se din qe eshte djali i Dora Bakojanis e deri te Dule dhjaku i fundit. Shteti konglomerat i sajuar nga rracat me te cuditshme nga Azia ne Ballkan. Prandaj jane te gjithe evgjite e veshtire se gjen lekure bardhe aty ( pervec shqiptareve dhe arvanitasve ) Tashme e kuptuan se i dolen petet lakrorit dhe u zbulua qe kane vjedhur falsifikuar, dhe mashtruar ne kurriz te popullit me te vjeter te Europes, Shqiperise. Te paret tane thonin qe dhe guret flasin shqip ne Greqi prandaj dhe nuk bejne germime me aty. Shteti shqiptar sa vjen e po forcohet, rrethohemi nga te gjitha anet me shqiptare e kjo i tremb pa mase evgjitet gre qira. Rrofte Çameria jone! Poshte tradhkaret rrofshin e qofshin shqiptaret

                                                        1. P
                                                         Pellazgu

                                                         Poaht turqit mongol e Albanistanit

                                                         1. S
                                                          Spiro

                                                          Ske faj qe i ke inat po te qijne fiserisht shqiptaret kar medhenj. Ndersa ri e ke mendjen te shkepesh me papune ne bithe. Kjo te ra per hise mor sunit evgjito greqire

                                                          1. M
                                                           Meshari

                                                           Ti je Karjan Çano apo Dule dhjaku? Si ata me dukesh o derezi.. Po shko qihu ne meshe se ka dhene urdher Janulle bolefishkuri te çkepeni te tere pjesmarresit pas meshes me njeri tjetrin na prapa

                                                          2. a
                                                           arbeni i biri i nevruzit dhe ferdanes

                                                           qijani iris pekmezin gruan e taulant balles , po ki mo beleri bithqiri progonatin nga tepelena bithkiri nga bithyqi

                                                           1. e
                                                            erjola e bija e flamurit dhe teutes dashnorja e ar

                                                            iris pekmezi

                                                            Lini një Përgjigje