“Çmendet” gazetari: Dhërmiu, 99.99% ka popullsi greke!

19 Shtator 2023, 08:55Politika TEMA

“Çmendet” gazetari: Dhërmiu, 99.99% ka popullsi greke!

Deklaratat e gazetarit Stavri Marko kanë shkaktuar debat në studion e “Opinion” këtë të hënë në Tv Klan. Ai u shpreh se flamuri i Vorio Epirit është simbol i pavarësisë së Himarës.

Kjo ka shkaktuar reagimin e profesorit Ardit Bido që u shpreh se me atë flamur është djegur Borshi dhe kanë vdekur mbi 10 mijë shqiptarë. Duke iu referuar flamurit të Vorio Epirit, Bido u shpreh se është krijuar në vitin 1914 dhe nuk ka ekzistuar më parë.

Por deklaratat e gazetarit Marko nuk u ndalën aty. Teksa u pyet nga Bido nëse në Dhërmi, aty ku Marko ka origjinën, ka pasur pro shqiptarë apo pro grekë, gazetari u përgjigj se Dhërmiu është 99.99% popullsi greke.

Por kjo ka sjellë sërish përgjigjen e profesorit Bido.

Në zonën e Bashkisë Himarë ka tre fshatra me fluiditet të identitetit etnik që është Himara fshat, jo qyteti, Dhërmiu dhe Palasa, të cilët një pjesë e popullsisë së atyre fshatrave janë vetëidentifikuar gjithmonë si grekë. Në këtë studim bëj analizë se sa janë këta. Rezulton se kjo shifër është 14.5% e Bashkisë Himarë. Ka qenë statike që prej viteve ’30 në çdo rast që është bërë një testim i popullsisë së atyshme përfshirë edhe censusin e vitit 2011 që nuk ka pasur bojkot në këtë bashki”, tha ai.

Ardit Bido: Ky flamur është krijuar në 1914. Ky flamur është flamur i djegies së Borshit, i vrasjes së 10 mijë shqiptarëve, i dëbimit të 1/3 të shqiptarëve të juglindjes nga ka origjinën zoti Kaso, nga kam origjinën unë, nga keni origjinën dhe ju. 1/3 e atyre shqiptarëve janë dëbuar rreth Vlorës. Kanë vdekur mbi 10 mijë shqiptarë me këtë flamur dhe ky është flamur i krijuar, nuk ka ekzistuar. Ajo shkaba në mes dykrenare e Perandorisë Bizantine dhe Kishës Ortodokse që nuk ka lidhje me Himarën. Edhe ne shkabën dykrenare kemi në flamur se po na habisni. Edhe Himara shkabën dykrenare ka pasur në flamurin e vet që është flamuri shqiptar që ka ngritur Jorgo Spiro Koleka në vitet ’20, që e kanë ngritur shumë vetë, patriotë shqiptarë të Vunoit, një fshat kompakt patriotik shqiptar, i Grillove, i Anagnostëve, meqë dëgjoj shqiptarë mbiemrat se janë shumë të njohur. Grillot dhe Anagnostë grekë nuk kam njohur. Unë dua të të përgëzoj ty dhe zotin Marko sepse na jepni mundësinë që të shohë dhe njohë publiku se këtu nuk kemi të bëjmë me një çështje as votash, se në Himarë votat grekomane nuk e kalojnë 15%, dhe nuk ka fituar për këtë Beleri, por për arsye krejt të tjera. Që ta kuptojnë se ky debat është një debat i ndërlidhur me vepra penale, të dukshme, të cënimit të integritetit territorial i këtij vendi të njerëzve të cilët kanë mendjen tek ai flamur siç thotë zoti Marko, që e kanë mendjen të mbrojnë ata që kanë vrarë shqiptarë, kanë vrarë 10 mijë shqiptarë, kanë djegur Borshin që është pjesë e Bashkisë Himarë sot. Këtu nuk kemi të bëjmë me një debat normal dhe mua më vjen keq që e prezantoni zotin Marko si gazetar, nuk di të jetë i tillë. Nuk di në ç’media punon. Ai ka një teze nacionaliste ekstreme greke që nuk ka lidhje fare me debatin që bëhet sot. Pyetja për zotin Marko është shumë e thjeshtë. Në Himarën tuaj, në Dhërmiun tuaj, se atje ka tre fshatra greqishtfolëse, ta  ijë publiku. Është Himara, Dhërmiu, Palasa. Nuk është Vunoi, Piluri, Qeparoi s’janë asnjë nga këto të tjera, janë shqiptare pa fluidite etnike. Në Dhërmiun tuaj nga ju vini ka pasur “pendëkuq” dhe “pendëbardhë”? Ka pasur pro shqiptarë dhe pro grekë? Se në Vuno nuk gjen pro grekë, por në Dhërmi ka pasur pro shqiptarë dhe pro grekë meqenëse po flisni për histori?

Stavri Marko: Dhërmiu është 99.99% është popullsi greke.

Ardit Bido: Petro Marko kushëriri juaj i largët që deklaronte që është shqiptar çfarë ishte?

Stavri Marko: Lëre Petron ti, ku ke parë ti. Ke qenë qumështor kur ka qenë Petro artist o burrë.

Ardit Bido: Unë e kam lexuar Petro Markon. Ti nuk e ke njohur për vete. Je kushëri shumë i largët, mos u shit si nipi i Petro Markos se nuk je.

Stavri Marko: Je shumë i vogël ti dish këto gjëra.

Ardit Bido: Që ti dinë shqiptarët mbiemrat sepse janë të njohur. Gjikuritë janë nga Dhërmiu, Dunët janë nga Dhërmiu. Markot janë nga Dhërmiu. Që t’i dëgjojnë shqiptarët se kush janë këta grekët kompaktë që po deklarohen.

71 Komente

 1. E
  Enes

  Te mendosh qe nje vend i BE-se si Greqia po perpiqet te destabilzoje nje vend fqinj si Shqiperia me popullsi greke qe nuk ekziston dhe Bashkimi Europian hesht. Kemi Ulqinin 100 perqind shqiptar ne Mal te Zi dhe Shqiperia nuk e destabilizon Malin e Zi. Turp per nje vend te Unionit Europian.

  1. V
   Vranakonti

   Bravo Ardit. Mire ja bere atij qeni grek nga Dhermiu ,Stavri Marko nje njeri i shitur te greket.

   1. .
    .

    Ne periudhen e izolimit komunist 100% e banorve te Dhermiut, Himares, .... jo vetem qe dinin Greqishten, paster fare, por nuk trembeshin fare, pa c'ka qe ishte zona me e militarizuar e Shqiperis. $$$$$$$$ Shikoni ne internet intervisten e Pirro Dhimes 1 muaj pasi shkeli token Greke. $$$$$$$$ Prandaj mos llapni kot, eshte nje realitet qe e dine te gjithe sidomos ata qe kane bere shrbimin ushtarak ne zones e Bregdetit. $$$$$$$$ Petro Marko ishte I monitoruar dhe i perndjekir I sistemit, prandaj ndruhej te fliste hapur.

    1. H
     Himarjoti Lab

     Hahahahahaha ahahahahaha hahahahahs ik or pikekuq te qifsha grune dhe papune se nuk i han njeri kto. Shiko kete tjetren ti se gjysma e Ger qise eshte toke shqiptare. A sme thua te kam rixha pse nuk po germoni me? Ta thomi une, sepse dhe guret flasin shqip

     1. T
      TIRONA

      Po mër anonim po. Pirro halen e di gjo për burr të mir ti?Se di 1 gjuhë sdo të thot që i përket asaj etnie apo ku di un.Sot shqipëtarët dinë nga 3 gjuhë , si i bie sipas jush?? Jemi Anglez,Italian e Gjerman??llogjik të cekët tipike pseudo greke paske. Tju rroj Boledhieri.

      1. t
       tetovari2

       Unë për veten di përveç gjuhës amtare (shqip)dhe maqedonisht,turqisht,serbisht,kroatisht,dmth i di të gjitha gjuhët sllave të ish Jugosllavisë,përveç gjuhës sllovene.Prs kjo nuk do të thotë se unë jam maqedonas,sërb,turk e tj.

      2. H
       Hoxh Armandi

       Dje ne Opinion spektakel te cmendurish. Turkocami bido e ka mendjen te greqia se i ka thene gjyshja per ushtaret greke. Po ca faj kishin ushtaret kur gjyshi bidos therte greke naten. Zoti bido e ka cik me ortodokset nempergjithesi. Dhe kur shante Skenderbeun e kishte cik se ishte turkocam ne xhami dhe kishat i urren. Mesila turkocamia me interkors shume i qan zemra per greqine. Vodhi sa deshi ne qeveri dhe u be patriote. I ftuar nderi dhe hoxh shehu me nje te folur te bute po me zemer kamikazi. Dhe ai shume i shqetesuar per kercenimin grek.

       1. A
        Arbereshi

        eshte e vertete qe dinin gerqisht, edhe `gjysherit e mij dinin te shkruanin, lexonin e flisnin gerqish, sepse kishin bere shkollen ne gerqisht, mbasi bastardi turk nuk lejonte shkolla ne gjuhen shqipe, por i lejonte vetem ne gjuhen greke. E morre vesh tani?

        1. M
         Marko

         Te qifshin robet e shtepise ty dhe kush te ka mesuar ty.Po mire ne kohen e xhaxhit e monitoronin,po tani nga se trebej i madhi Petro?

        2. A
         Arbereshi

         Nga Petro Marko Pra ç’jemi ne? Shqiptarë! Po pse e humbëm gjuhën? Unë do të them ato që di: Pse nënat plaka, gjyshët dhe gjyshet dinë më mirë shqipen se greqishten? Pse qajmë e këndojmë në shqip? Pse fjalët e urta i themi në shqip?

         1. s
          shqip

          Ai akuzon te tjeret si "qumeshtor", kur ne fakt eshte ai vete i tille si dhe nje idjot qe kerkon te na shese sapunin per djathe. Vete Petro Marko e ka shkruar ne vepren e tij se Markot jane shqiptare si dhe e gjithe Himara. Po aty, Petro Marko tregon edhe se si e mesuan greqishten burrat himarjote, qe benin tregeti me Korfuzin. Grate himarjote nuk dinin greqishten. Nje fakt tjeter qe ofron Petro Marko eshte se kenget e vajit jane vetem ne shqip. Ky Marko i ri eshte nje rrenegat qe SPAK-u duhet ta arrestoje menjehere per shkelje te kushtetutes.

          1. H
           Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

           Uaaa, Ardit Bido, respekte vëlla. Shyqyr që doli dikush të flasë tamam, sepse mbeten duke folur 300 euroshat, qe mbrojnë pensionin grek. Stavri Marko grek? As qe mendohet fare. Qe Ka qejf të shkerdhehet me grek është tjeter gjë. Unë jam Ortodoks shqipetar nga Jugu i Shqipërisë, nuk jam vorio epirot se nuk.ka Vorio Epir. Është term i shpikur nga qarqet nacionaliste greke. Feja ime Ortodokse nuk me bën grek. Se per ndryshe do ishte e gjithe Serbia greke. Sa per kuriozitet, Kam nje shok nga Athina, grek, punojme bashkë dhe pime kafe perdite. "Nuk jam si këta jevgjit qe i thone vetes greke thotë. Unë jam puro bizantin, i kohës se Perandorisë. Këta grekët - thotë, u bene grekër mbas vitit 1821, kur u formua shteti. Dreqi e di se nga janë thotë, por kane qejf të quhen grekër." Keto jane fjalët e tij. Edhe këta grekofilët e Himares dhe Vunoit. Këta u bene grekër ne kohën e Ali Pashës, prej propagandes të ashtuquajturit Shen Kozmait, qe e hoqen qafe me Libofshe, si anti-shqipetar.

          2. s
           saliu duhet te shpallet terrorist

           nuk eshte greqia por eshte salija me ilir mutajn qe kerkojne te destabilizojne Shqiperine.Keta plehra kujtojn se do vijne ne pushtet me ndihmen e gerqis,por harrojne se po tregojne fytyren e tyre antishqiptare

           1. V
            Vranakonti

            Po,po,Sali Berisha duhet shpallur terrorist se ne te vertet eshte terrorist. Ai a e krijoi qellimisht problemin Beleri,per te futur shqiperine ne sherr me greqin

           2. D
            Disa te verteta

            Po te lexosh kujtimet e Eqrem Bej Vlores ai e deklaron qartazi dhe konkretisht:”Ne Dhermi vendasit jane me greke se greket dhe kete e tregojne ne cdo rast”.Kishte dhe nje opinion per Spiro Milon,te cilin pavaresisht se e kishte kundershtar ne front ,e vleresonte si trim qe luftonte per bindjet e tij. Ne te njejten linje objektive ka qene piktori anglez Eduard Lir qe ka vizituar zonen ne vitet 1850-51.Libri qe ka botuar eshte perkthyer prej vitesh dhe aty ka paraqitur te gjitha zonat qe ka vizituar eshte dicka reale nje “fotografim”pa kurrfare interesash etnik,politik etj.

            1. T
             Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

             Te gjithe udhetaret e viteve 1700-1800 konstatonin se vendasit ishin Shqiptar. Tek tuk kishte meshkuj qe flisnin Greqisht sepse punonin ne Greqi.

             1. O
              O sa mirë të jesh jevgjit

              Tjetër është të hiqesh grek dhe tjetër është të kesh një kombësi. Për interesa të çastit kushdo hiqet se është grek apo amerikan për të arritur atë që do,por këta mutër harrojnë se edhe greku nuk i pranon për grekë dhe i shan alvanosi mutit

             2. q
              qenefistan

              Cirk i dhjere dhe tragjik ne vilajetin arna-Mut: Perplasen por-dhesoret anadollak me ´´gazetarin´´,filo grek,ne truallin europian.Dhe kryeveziri dihet se per ke vazhdon ti fryje bilbilit.

              1. B
               Bijt e Kurvave ,pederastet s'njohin Nder e Atdhe

               Njihet tashme nga Psikollogjia e Socillogjia e Botes se njerzit te cilet s'kan asanji lloj Krakterei e ndjenje Dinjiteti , jane njerzit qe i nuk njohin Nder e aspak Atdhe .Ata shiten e blihen para Kujtedo qe i afron nji benefit apo tollum qe ja embelson vrymat . Pra , larg sarkazmave jane njerzit me pa Dinjitet ne Bote ,te cilet perbejne nji rezik nation kudpo ata bejne pjes ,sepse jane te gatshem ti bashkangjiten cdo Jashteshqitje Njerezore e tradhetoje Atdhun e vet ,per para . _______ Do deshiroja ,te kishim nji Qeverri e cila ka konceptin Shtet e shoqeri dhe mbronte interesat Kombetare por jo kta Ndyresirat qe pasuan Kermat Tokske saleh mutaj sepse jan pjes e se njejtes shkolle antishqiptare ,qe te leshonte nji Urdher per gjithe ata qe nuk ndihen Shqiptare ,te lene Shqiperine per 24 ore ose te mbyllen ne halene e tyre e mbajne ere sa te ngopen ,ndryshe do perballen me Nenin per propagant e nxitje percarje Kombetare e cdo me hante fare ,se si do merrnin neper Goje Greket e Bijt e cdo Kurve te ksaj Bote ,qe tashme ja njohim mire rrenjet e dhemballet

               1. p
                pjeter

                Ketu duhet te reagoje ministria e jashtme, dhe organet kompetente duhet te mbledhin prova per agjentet ne sherbim te grekut qe po destabilizojne vendin!! Shqiperia duhet te reagoje dhe te vere vija te kuqe, edhe me kosto po qe nevoja'por nuk mund te lihet te livadhisin by... et qe punojne per grekun!! Duket shume qarte qe ata qe jane nen rroge nga greku, jane nen presion po nga greku, keshtu qe jane ne levizje te gjithe per tu bere presion atyre qe do zgjedhin kombesine, dhe kjo behet sepse sa vjen dhe me shume po piqen kushtet qe ceshtja çame te diskutohet seriozisht. Deklarimet e rrema per kombesine, duhen ndjekur penalisht dhe me ndeshkime me te renda jo vetem me gjoba, se ndryshe nuk eshte çudi te na dalin edhe eskimezet si pakice kombetare !!!

                1. 9
                 99% grek ne Pidh te Gruas se tij po jo Hmare

                 Jame Himarjote ,por jo si kta te pafytyre qe shiten nderin e familjeve ke pushtat e Greqise per ca para . Te gjithe ata qe u qihen grate ,si ky majmuni me syze ,qe nuk punojne e jetojne nga 300 qe i dhuron shteti grek , flasin si ky Pederasti sepse Ju heq Greku 300 €uro qe i paguan ne Muaj dhe ngelin pa buke . Por Himara s'ka qen e sdo jet kurr jo greke jo e jo ,por as vendi i ktyre bijve e graqirve ,qe i behet qejfi se gruaja ju shkerdhehet .Ja ky surrat e ka per nder me ja pallu diksuh gruan .Kta jane ata qe ushqen grek pederastia dhe janulla bythshqyeri ne Afrike

                 1. T
                  Toni

                  Ky qorrii Marko nga Himara qihej ne bith per lefta.. E njohim mire.

                 2. i
                  ilirian

                  Po shikoji surratin këtij lloj gazetaruci qe shitet për dy kacidhe se nga është në të vërtet nuk ka lidhje me shqiptarët ky, ky origjinën e vërtet e ka nga Egjipti dhe prandaj nuk ja ndjen për këtë vend .... e ka shumë të lehtë të shitet... mercenar kush jep më shumë po ti jepte shteti jon 400 euro do ti shante grekët me rob e sorollop ...

                  1. B
                   Ben

                   Te flasesh per te verteten arvanitase,çame etj ne Greqi te fusin 7 pash nen dhé,ndersa ky filo greku nuk pushoi dje me genjeshtra dhe fryme antishqiptare.Normale?

                   1. S
                    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

                    Ti cqihet verra tourkotsamit Bide..... hahahaha

                    1. J
                     Junanistan

                     Shiko mo mongolopontiocobanocifutovurkaro se cfar surrati ka ky “greku”jote,,ky nuk meriton jo pashaport Shqiptare por as pashaport njeriu,,( jame i sigurt qe edhe buzet e surratit tend te zi o topefagos keshtu jane si te ketije nga gojoret qe keni bere nje jete)ky e ka surratin si ato lopet e detit,,pty pashaport gojore me lekure miu mallkuar qofte kush ju dha pashaport njeriu,ptyyy

                     1. K
                      Kosta

                      Sunit te qifsha grune dhe papune. Ne meshat e bythes i perdoret karet fallco se ka dhene urdher Janulle kancerozi qe pjesmarresit para mbylljes se meshes duhet te penetrohen nga prapa me kar fallco

                      1. E
                       Eri

                       Bidoja ju shkerdhene Grate dhe cupat juve plehrave te Junanistanit.

                      2. I
                       Illo

                       Bo, sa gjakprishur e qelbesia paska patur ky komb!

                       1. B
                        Bureto

                        Ilo jo ky "komb", por ky vend. Fjala komb=etni, kurse etnitë e ndryshme që banojnë një një vend, si kudo në botë quhen popull, ose ndryshe popullsia e atij vendi. Sot dhe asnjëherë, qyshse u krijuan shtetet, në Botë nuk ka patur ndonjë të tillë me popullsi 100% homogjene.

                       2. T
                        Tafuti

                        Po italianët , anglezët , gjermanët , Amerikanët pse nuk i llogarit në Himarë.

                        1. T
                         Taulant, Katana 138

                         Cfare debaton me keta plehra ketyre do thyer brinjet e zhdukur nga Shqiperia . Po tregohemi shume naiv me greket te cilet kane politike te qarte shoviniste.

                         1. M
                          Medie Bordellot e epokes Shpellar Putanes

                          Te tilla Pellitje Medeve jpovetem qe s'duhen lejuar ,sepse genjeshtrat , shpfjet ,e keqja , zen me shume vend se e Veteta sot ne Trurn e atj opinioni zhytir ne Imoralitet te gjithanshem ,e jo me te lejohen Element te tille ,si pederasti nga Dhermiu qe ka shitur bythen ke Grqiret per 300 sufllaqe . Jane fshataret me dembela ne Bote gjithje kta ne himare , prandaj shiten e blihen nga kushdo qe i afron Sufllaqe . Ku jane Institucionet qeverritare qe kontrollojne Mediet ? Cjan kto Emisione qe i bejne reklam Shpifjeve te ca Shkerdhatave te shitur ke Greku per 300 € ? Ptuuuuuuuuu Shtet bythqirash .Dalin pederastet e shitur ke greku e pellasin me shume se Shqiptari ,si me qen shqiptari jo ne vendin e vet e ta kapi per gryke Pederastin e shitur ke Greku dhe ja shkerdhej rracen aty live ,qe te mesojne mir gjith shkerdhatat filogrek cdo te thote te shpifesh e fyesh Shqiperine pasi ke shitur bythen ke Graqiret e Athines !!!!!!

                          1. K
                           Kurrizi I dushkut

                           Nukë kanë fajë këta fajin e kanë ata motër qirët që i ftojnë nëpër studio

                           1. F
                            F-22 Raptor

                            I ftojne sepse paguhen nga fondet e zbulimit grek or mik!

                            1. H
                             Historiani

                             Fajin e ka ai kokerrjepuri Fevzi hajduti qe i shkon pas avazit te Sali Berishes , i cili per interesat e tij familiare , po kerkon me çdo mjet , destabilizimin e Shqiperise . Pse duhet te trajtohet ne menyren me anti shqiptare problemi i nje krimineli lab , qe e quan vehten grek . Pse nuk mbrohen interesat shqiptare , po i shkohet pas avazit te grekut ? Ketij i ka mbetur ora ne vitet 1900 , kur jemi ne 2023 . Pse nuk pyetet greku qe , ndonse jemi aleatete ne NATO , nuk e heq ligjin e luftes me Shqiperine ? Greku enderon Vorio Epirin e dikurshem dhe e di shume mire qe kufijte e Shqiperise jane deri ne Gjirin e Artes . Plehra si Fevziu , blihen shume lehte .

                             1. A
                              Agimi

                              Jam plotesish me ty. Edhe keta qe i therrasin ne emisjon jane njelloj te shitur. Ku duan te dalin me keto lloj emisjonesh ai duçja i klanit.

                             2. E
                              Evropaiqi eleniqia

                              Duhet "pergjigjur" me te njejten monedhe me keta krimba...dmth me monedhen e grekut !!! dmth...ne se nje debat i tille do ishte bere ne televizionet greke (qe nuk te lene te arrish deri ne studio) , ky personazhi nuk do arrinte deri ne shtepi, asfalia e qelbur ne kete pike eshte mbi ligjin. Kjo eshte Grekia Uropiane. Dhe ne lejojme keta bastardet tane te flasin mbrockulla mes nesh !!!!!!!!????? Kjo nuk eshte tolerance, kjo eshte budallallek me brire....

                              1. T
                               Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

                               Mbas ketyre kokderrave eshte gjarpri Janusllatos. Gjithe agjentet e asfalias drejtojn kishen ortodokse Shqiptare. Edhe gjarpri shkoi takoi kokderrin e Progonatit ne burg. Cdo grekqir qe vjen ne Tirane shkon takon gjarprin Janusllatos te parin.

                               1. D
                                Detari

                                ky stavri eshte sllav cfare pune ka me greqine?

                                1. v
                                 viron

                                 Gazetar idjot i shitur ne breza,qelbesire..

                                 1. m
                                  malo.

                                  Himara ka qene , eshte dhe do te jete shqiptare. Pershendes Z. Ardit Bido jo vetem si studiues por si patriot i vertete ! Te shikojme tani cfar do te na nxjerri censusi 2023, dhe pastaj t'ju tregohet vendi maskarenjeve qe kerkojne te shesin vendin e tyre dhe te Shqiperise per interesat e tyre personale. Une mendoj qe deklarimet ne kete zone duhet te jene te verteta . Ata qe genjejne , tju gjendet prejardhja dhe te denohen per tradheti kombetare.

                                  1. M
                                   Mark Antoni

                                   Deklararate ketij Markoleshit, na qenka edhe gazetar, jane thirrje te hapura nacionaliste e monarko fashiste, ndaj ai duhet te merret ne ndjekje penale per diskriminim.

                                   1. a
                                    aleks

                                    prandaj eshte katandisur kokoshi nje thele, shqiperia nga vendi me i vjeter dhe me i madh ne ballkan, ka rezik te humbase nje here e pergjithmone, dhe kjo jo per faj te te huajve por edhe per fajin tone qe shesim e tolerojme ç'do gje,

                                    1. S
                                     Shqiptar Tabani

                                     Monarko fashistet greke nuk heqin dore nga Vorio Epiri, se e kane ne gen nacionalizmin dhe shovinizmin. Atyre u vinte hak Enver Hoxha qe iu pergjigj prere: Ju na kini ne gryke te pushkes, po ne iu kemi ne gryke te topit.

                                     1. K
                                      Karrapico

                                      jane tradhtare bithqira shqiptare, bjeru ardit bido qijua nenen si gruas se taulant balles

                                      1. H
                                       Himarioti

                                       Shqipfolësit antishqiptarë janë rreziku më madhor i kombit tonë. Ata, në bashkëpunim me antishqipatrët e Athinës, Beogradit, Turqisë, po punojnë hapor për helenizimin, serbizimin dhe turqizimin e kombit tonë. Drejtësia dhe shteti shqiptar kanë vdekur. Kombi është në rrezik.

                                       1. M
                                        Maks

                                        Ja kjo eshte politika as 1991 tradhetera dhe shtese e interesave kombetare Ne kete tradheti te madhe hyjn dhe ca pseudo gazetar te shitur tek greqia,qe paguhen nga greqia Disa TV qe paguhen nga greqia dhe propogandojn pa pushim kundra shqiperis me gjoja te drejtat e njeriut Shohim debadet shumaca e gazetareve o mbajn anen e grekut ose nuk ndihen por punojn nen rrogos si psh TV syri i saliut me cim peken apo arjan canin nje bastrard gjysem grek dhe qe eshte nje nga antishqiptet me te terbuar Ka ardhur dita te mbrojm vendin nga tradhetia Qe ka emrim salì Berisha e Ilir meta Edi rama duhet ti nxjerr jasht ligjit parin e saliut e te ilirit si anti shqiptare dhe tradhetare

                                        1. f
                                         fajin e ka Direkt Qeverria Shqiptare

                                         Askush tjeter . KM Shqiptare eshte nji karagjoze i peshtire dhe mesa duket qenka ven ne Gare ,kush te dali me i Pabese e Pderast se saleh brrishi e ilyer mutaj , po kerkon t'ja kaloje dy Mutrave te Kombit dhe si e ka nisur ,duke e lejuar vet kte Kakofoni e Gojore Pederastesh filogrek ne TV Shqiptare ,ka me ja kalu te Dy Putaneve te Kombit . Nuk do cuditesha nqs KM jone Garip Pordhesh ,nji dite do shkonte ti bente gojore janulles ne shtatin e varrin me e ngrit ne kembe . Yyyyyyyt bij kurvash qe s'njihni jo se cdo te thote Shtet por as Atdhe .

                                         1. C
                                          Ceni

                                          Jane debate produktive sepse shikohet kush eshte greku dhe formezon ne shqiperi nje opinion real. Greket kane luajtur me varioepirin kur shqiperia ishte e dobet. Tani gjerat kane ndryshuar, shqiptaret jane rritur, evropa po shikon cdo dite qendrimet greke jo vetem ndaj maqedonise po dhe shqiperise. Raportet mes greqise dhe shqiperise po ndryshojne. Dhe do vije dita qe do permbysen ne favor te shqiptarve.

                                          1. A
                                           Arnoldi 1967

                                           Stavri Marko ky plehre qe e kam pas ne klase ke IF VOJO KUSHI nje njeri spiun dhe hileqar. Brezi 1988-1991 se ateher ishte 3 vjet instituti e njohin shume mire kete SPIUN.

                                           1. L
                                            Li

                                            Fajin e kan mediat e shitura tek Sala i grekut . Si ka mundesi të mediatizojnë nje çeshtje kaq shume delikate per kombin. Shikoni mediat Greke si e trajtojn çeshtjen. Jan turur si qente per Belerin per vet faktin qe mbron interesat greke. Po mediat tona interesat e kujt mbrojne me keto diskutime ????

                                            1. A
                                             At Thomai

                                             Ketij palo gazeKari evgjito aziatiko gre qire futini 1 kar bitheve dhe e harron Dhermiun dhe Athinen nga qejfi. Me keta po tall Karjanin nje bote e tere e keto akoma se kuptojne. Yt ju qifsha papune, grune e Janulle kancerozin

                                             1. P
                                              Pleqesia Himare

                                              Bravo Ardit, qarte paste e bukur

                                              1. S
                                               Spartani

                                               Te lumte Ardit, ske cfare thua me teper vella

                                               1. A
                                                Arvanitasi

                                                Ketyre palo gazekaruceve i duhet vene kufiri te thana, per cdo shpifje fap nje kar bytheve. Kaq duan keta gre qirat tja fusesh nga prapa se grate e vajzat ehe po ja u pallojne shqiptaret nate e dite dhe ne shtepite e tyre madje

                                                1. S
                                                 Suljoti

                                                 Ky zhabzi gazeKar qenka fiks si helenet e lashte ahahahahaha. E ta lumsha or demokraci qe nxore nga gjirizet keto mij halesh gre qira qe pallohen burre me burre

                                                 1. E
                                                  Edi

                                                  Fajin e ka Berisha me Metën që i dhanë platformë. Diferenca ishte 17 vota. 500 i kishte nga këta të dy. Grekët gjejnë pa bëjnë. Faj ka edhe PS që kandidon dikë për herë të katërt. Normal që do i duket bashkia pronë, sa do i mirë apo i keq të jetë. Faj ka edhe komisioni i zgjedhjeve që e le të kandidojë, megjithëse është i dënuar. Gjithë këto gabime nuk më duken edhe rastësi. Është I shquar çifti Berisha-Meta palaçot e kombit! Çohu Enver!

                                                  1. N
                                                   Na myten

                                                   Shprehjet e llojit "kur ishe ti me pantallona te shkurtra" jane tipike debilash. Petro Marko ka deklaruar qe eshte shqiptar ky palikari thote "je i vogel per t'i ditur ca gjera". Duhet te besojme kete bolen me zor tani.

                                                   1. T
                                                    Trotski

                                                    ky Stavri Marko RobQir i Ndyre .Pse i jepni Hapsire ketij Delenxhiu Filo Grek?

                                                    1. G
                                                     Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                                                     Perse i jepni hapesire ketij idioti genjeshtar?

                                                     1. Y
                                                      Y

                                                      Si ka mundesi qe antishqiptareve Marko Nesho .Kaso I jepet hapsise televizive turp per TV Klan

                                                      1. V
                                                       Vlora beja fora

                                                       E ndoqa mbreme debatin ,dy fjale per profesorin Bido ,je me te vertete profesor ,bravo dhe bere shume mire qe ja perlase ne fytyre dy klyshave te Non Grates ,nje njeri shume i ndyre bythlepiresi Nesho si dhe atij trapit Kaso . se sa per ate idiotin Marko nuk duhet me harxhu kohe .

                                                       1. K
                                                        Kaso, bir hetuesi komunist.

                                                        Fol mirë për shokun Kaso, more vesh? Është djali i atij hetuesi të shokut Enver që i bluante si në mokërr armiqë e klasës në mbrojtje të "poshtetit popullor", domethënë sunimit gjakatar komunist. Kot nuk e ka afruar Berisha atë në PD, ja për këtë ditë....

                                                       2. N
                                                        Nje Patriot

                                                        Bashke me te ARESTONI dhe BLDI FEVZIUN qe i le hapsire per te folur ne Programin e tij PTU ..... PLERAT e kohes

                                                        1. T
                                                         Teo

                                                         O qivja motren,shife qe NE fytyre ket stavrin ta kuptosh se NGA e Ka origjinen. Grek i.lashte NGA sudani,te me falin sudanezet qe I krahasoj.me.ket zezakun .

                                                         1. M
                                                          Marko

                                                          Fytyre arabi,flasin per toke greke ne himare kur vete e ashtuquajtura greqi eshte toke arbereshe

                                                          1. N
                                                           Nik

                                                           Me i poshtri nga te gjithe, pa din e iman eshte Fevzi Paraja! Ai per para shet dhe t'ane! Fton ne nje mender "bisede" ne nje televizion "kombetar" (i thençin) nje personazh te neverishem si ai Marko qe leh ashper kunder integritetit te Republikes se Shqiperise dhe rendit kushtetues i trimeruar nga parate dhe mbeshtja e shovinizmit shteteror greko maskara. Ky Fevziu eshte po aq i peshtire si dhe ai shoku i tij greko maskara Marko Mu...i. Nuk harrohet roli i ketij Fevziut ne mender "opinionin" e tij qe ne nje bisede per Mareveshjen e Detit iu kundervu Z. Myslim Pasha duke marre anen e Sali Pykes dhe Greqise bashke. Nje fenomen i ngjashem vihet re edhe ne televizionet e tjera "Shqiptare" ku ne keto lloj bisedash ftohen vazhdimisht Marko M.... , Arjan Prostituta (Cani) dhe te ngjashmit e tyre. Keta drejtuesit apo pronaret e mediave tona a marrin pergjegjesi per tolovine e madhe qe po i shkaktojne vendit me çorbat e ndyra qe gatuajne duke u vene ne garre se cili te paguhet me shume nga Gerqia apo per ca klikime me shume! Po Shteti Shqiptar ku eshte, fle gjume!!?? Respekt per Z. Bido por keta tipat e mesiperm nuk degjojne nga ai vesh! Ne se shteti yne punon per Shqiperine athere dhe mediat tona do te pastroheshin nga ndyresira te tilla. Gazetaret greke jane ne sinkron me shtetin e tyre, ata mbrojne shovinizmin e shtetit grek ndaj Shqiperise. Keta debilat tane jane te shitur e stershitur vetem per para!

                                                           1. A
                                                            Ai

                                                            Respekt zoti Ardit Bido. Je shpresa dhe e ardhmja e ketij vendi. Por kam frike se bastardet e pabese do ta mbrine 20%.

                                                            1. L
                                                             Leonidha

                                                             O shoku Stavri, qe ti nuk e di ku je vete nuk e di. Po fjala e popullit eshte Qeni atje ku ushqehet, leh. Ke problem identiteti. Ky eshte problem psikiatrik. Se te thoshte ndonje tjeter o fakir hajde de. Por ti qe e mban veten intelektual eshte turp. Ore e fyeve fare himaren e detezi si derezi ste themi dot. O sternip i Petro Markos po cne o njeri qe flet kunder vendit tend. Mjere Greqia qe i varur shpresat te ju. Ju shiteni per nje cope pensioni o i paudhe. Po une di njerez plot qe njoh qe marrin pensionin e grekut dhe nuk bejne si ti o detezi. Meqenese nuk beson ne historiografine shqiptare , shih dhe pyet historianet grek se ctare eshte himara dhe epiri. Pas viteve 90 midis intelektualeve shqiptare dhe greke filloi nje debat i vertet i per ceshtjet e debatueshme shqiptarogreke. Ne nje moment greket u terhoqen njeanshrm duke mos patur anji argument , kurse ata shqiptare me argumente i mposhten. Cte te them o Stavri , vaj medet. Po mos harro se ne jemi steniperit e Skenderbeut. Italine e hodhem vete ne det ne 1920. Kosovaret jane i vetmi popull qe ne shek 20 bene nje lufte te hapur me serbet, dhe Zoti i beloi, nderkohe shume te tjere gjoja benin lufte duke berre terror me bomba. O Stavri pyet nje cike kush u solli lirine grekeve nga turqit. A nuk ishin shqiptaret. Po pse o detezi cte keqe ke pare nga Shqiperia. Apo se te lejoi te marresh pension nga greku. Te ishte ndonje shtet tjeter nuk te linte o detezi. Te lejonte dhe te thoshte : shko birdhu ne greqi se atje do qe te jesh. Haj me shendet. Dhe dicka. Zoti vendos nga eshte e drejta , mos e harro kete.

                                                             Lini një Përgjigje