“Nuk përjashtojmë askënd”: Ç’po ndodh me Ilir Metën?

18 Shtator 2023, 22:21Politika TEMA

“Nuk përjashtojmë askënd”: Ç’po ndodh me

Para zgjedhjeve të Kukësit, Ilir Meta ka dhënë një sinjal të çuditshëm në lidhje me partitë e opozitës. Pikërisht në konfliktin më të ashpër mes PD-së dhe Foltores, Meta, i cili ka mbledhur kryesinë e Partisë së Lirisë, ka thënë se “ne do të kemi raport të sinqertë me çdo factor opozitar”. Edhe pse duket gjuhë e drunjtë, fakti është se kjo është një frazë e ndryshme nga aleati i tij i ngushtë Sali Berisha, të cilit i ka ofruar siglën e partisë. Berisha, në çdo deklaratë përjashton në mënyrë të prerë Lulzim Bashën.

“Partia e Lirisë ka pasur dhe do të ketë raport parimor me çdo faktor tjetër opozitar. Ne kemi sakrifikuar disa herë për të mbrojtur opozitarizmin e vërtëtë dhe pluralizmin.”, tha Meta.

Sipas tij shkatërrimi i pluralizmit dhe opozitës mbetet qëllimi i kësaj qeverie.

Meta u shpreh se Mosveprimi i drejtësisë në kohë ndaj aferave më të mëdha po i krijon mundësi qeverisë të grabisë qindra million euro.

“Shkatërrimi i pluralizmit dhe opozitës mbetet qëllimi i kësaj qeverie. Korrupsioni i shfrenuar është sistemik dhe nuk mund të jetë përgjegjësi individuale  e drejtuesve të institucioneve.

"Situate është dhe më e rëndë epiqender e këtij korrupsioni sistemik është te zyra e kryeministrit aktual. Mosveprimi i drejtësisë në kohë ndaj aferave më të mëdha po i krijon mundësi qeverisë të grabisë qindra million euro.  Përgjegjësitë bien mbi opozitën për rikthim të ligjshmërisë në vend. PL duhet të luajë rolin si opozitë e vendosur e udhëhequr nga interesi kombëtar. Afera e inceneratorëve është e njohur botërisht", tha Meta.

 

8 Komente

 1. P
  Poseidon

  Po te inceneritore ka dale email jot dhe Mones.Se saperti e ke brenda

  1. V
   Vranakonti

   Qoft Ilir Meta qoft Sali Berisha,po notojn ne ujra te turbullta qe kane turbulluar vete. Duket se kane nje pritshemeri te mire dhe kushedi per ku dhe per çfare te keqe u punon mendja,gjithemon per te keqen e shqiperise dhe leverdin e tyre personale. Jane njerzit me te keqinj,antishqipetaret me te medhenj.Na ruajt zoti.

   1. D
    Drejtesia ka mare rruge te "Drejte "

    Ne shqiperi mbi 40 Mije Apartamente as nuk shiten as nuk jepen me Qera ! Ka ndonje mendim ose aludim Partia e lIrise per kete Teme !

    1. F
     Fatimja

     Po kandidimi i kryeagjentit grek Fredi Belerit ne Himare cfare patriotizmi eshte o Ilir mavrija?!

     1. L
      LESKOVIKU

      DOLE TE FLASESH TI MOR HAJDUT I QELBUR.THUA PSE DREJTESIA NUK VEPRON NDAJ AFERAVE TE QEVERISE.PSE NUK THUA QE DREJTESIA TE VEPROJE KUNDER AFERAVE TE TUA DHE BASHKESHORTES TENDE.

      1. r
       raul

       I kane rene puplat spiunit Agush, eshte bere si tollumbace e shpuar. Preku fundin politik te perjetshem me 14 maj ku nuk mori asnje bashki ne gjithe teritorin vecse vodhi ne menyre tinzare, te pabese, te poshter taman si skraparlli disa keshilltare mjerane nga foltorja e vicidolit dhe i mbledh nje here ne dy muaj mjeranet ne seli per tu treguar se eshte gjalle akoma dhe ai eshte padroni. Lere kur del ne krah me dy tallagjaret Silva caka, surratplaka, t'ja fusesh m'shuplaka se lef si kukuvajka, apo Xhixho hundpinokja qe na eshte bere si gjitholloge duke zevendesuar Nora bythderren qe tashme eshte bere si gerdalle. Leshelija e Nafije dybekut gruas me te urryer te planetit per shqiptaret e ka marre pa kthim rrugen e mutit me 14 maj. Dhe populli i 2 marsit qe u importua nga kosova nga militantet e vetcvenosjes ka ikur ne drejtim te paditur.Ky popull e cmendi Agushin dhe e coi ne delir sa gati nuk la zyren dhe ti turrej Kryeministrise se kujtoi se erdhi koha perseri te behej kryeminister kur po jetonte ditet e fundit te Pompeut.

       1. i
        i habituri

        Hahahahah cudira shqipkare.Hajduti bertet kapeni hajdutin

        1. F
         Franci

         -“ mosveprimi ne kohe i drejtesise te re “- thote Like Floriri ! “SKAPI “ e quan Sali Berisha”. Si i kuptoni keto thenie ju zoti Dumani ? Mos po tallen me ju keta figura te urryera te popullit shqiptar ?

         Lini një Përgjigje