Mediat greke sulmojnë Gjykatën Shqiptare të Apelit: Shkeli 5 nga 10 nene për Belerin

18 Shtator 2023, 21:22Politika TEMA

Mediat greke sulmojnë Gjykatën Shqiptare të Apelit: Shkeli 5 nga

Gjykata e Posaçme e Apelit në Tiranë rrëzoi edhe një herë kërkesat për lirimin nga burgu të Fredi Belerit dhe të drejtën e tij për të ushtruar detyrën e kryetarit të bashkisë. eKathimerini shkruan se Beleri është arrestuar që prej muajit maj për blerje të dyshuar votash, pasi u zgjodh kryetar i qytetit të Himarës në Shqipëri.

Pas shpalljes së vendimit të hënën, presidenti i Avokatëve Evropianë pa Kufij, Patrick Henry dhe kryetari i Plenares së Dhomave të Avokatëve të Greqisë, Dimitris Vervesos mbajtën një konferencë për shtyp. Patrick Henry vuri në dukje se me vendimin për mohimin e lirimit të Belerit, gjykatat shqiptare shkelën nenet 5 dhe 10 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Ai shtoi se nuk ka motive që Fredi Beleri të largohet nga vendi, ndërsa në të njëjtën kohë mund të merren masa të sigurta për të parandaluar arratisjen e tij. Ai e konsideroi burgun joproporcional me krimin e Belerit pasi janë mbi 30 persona të akuzuar për vepra elektorale që nuk mbahen në paraburgim. 

Dimitris Vervesos iu referua shkeljes së nenit 3 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, i cili e konsideron të paligjshme pengimin e një zyrtari në kryerjen e detyrës në mungesë të një vendimi gjyqësor të formës së prerë dhe të parevokueshme.

17 Komente

 1. M
  Mediat e Greke te etur per Gojore

  Karagjozat e Njerezimit ja merrin ne Goje Gjykatesve te Apelit me shume se 10 her ! Si s'u ngopen ,ore ja man

  1. S
   Shqiperia nuk ka diplomaci!

   Greket kane ngritur te gjithe diplomacine e tyre ne te gjitha drejtimet, kunder Shqiperise. Ata jane hedhur ne sum me 11 lojtare. Ndersa Shqiperia ne mborjtje me 11 lojtare madje edhe me "Sylvinjon" - Edi Ramen tone. Rrini ne porte albaneze se, sic dihet sulmin eshte mbrojtja me e mire, dhe jo mbrojtja totale dhe menefregesa. Shqiperia nuk ka diplomate! Per fat te keq punet ne Shqiperi behen vetem nga nje person, Edi Rama. Z. Rama, ju jeni nje person shume punetor dhe ne ju falenderojme per gjithcka qe keni bere per vendin, por mblidh diplomatet e avokatet dhe jepuni nje pergjigje te forte dhe angazhojini ata ne cdo strukture Europiane. A e shikoni qe Greqia po perpiqet ti ngreje varrin Shqiperise ne BE!? Ore z. Rama, ky vend ka ligj lufte me ne dhe ky vend na ka marre me shume se gjysmat e tokave tona, ndersa ju i ngrini lapidar Mycotaqisit. Ky fare e ndyre irredenisti po punon hapur por edhe nen rogoz ta hedhe Shqiperine ne ere duke ngritur te gjithe reaksionin grek dhe ekstremistet greke dhe gjithe qeverine e tij ne sulm kunder Shqiperise. Sa jo diplomat duhet te jesh qe ti ngreshb atij nje lapidar ne Dropull!? Ore zoteri a e kupton se cfere po ben me liberalizmin tend difektoz dhe te tepruar dhe tolerancen jo me vend?

   1. D
    Dhimo

    Mediat greke …. Po kujt i plasi cari per mediat greke? Kujt po i rruhet qe ju e beni lajm?

    1. P
     Pargaliu

     Greqia duhet te pergjigjet per Genocidin dhe etnocidin ndaj Cameve dhe Camerise.

    2. R
     Republic banana......

     Ngjela i tredhur (atheos): nuk ka mundesi qe drejtesia jone te shkele gjysmen e neneve te konvetes(5 nga 10)kete nuk na e falin filoamerikonet qe nuk i ze gjumi per tourkalvanoi e tourkotsamides autochthonous...!!!

     1. E
      Evropaiqi (turqinia) eleniqia

      Bej durim more funderrine se do ta marresh ne bythe bananen.....ka faj Tema qe nuk e nxjerr se kush je se te ndodhte kjo qe ben ti mor bastard atje do te vinte asfalia "dhimokratike" ne shpi brenda 24 oresh .......turpi europes

      1. A
       Adi

       sto mouni tis aderfia sou…….

       1. r
        republia e kastravecit

        Or taj mos i fyej turqit se ata jane baballaret e evgjiterise greke

       2. P
        Pakistanezet europiane

        Jane te etur per te vjedhur toka keto turqit orthodokse ,shifi surratin duken gjithe si pakistaneze

        1. L
         Lani

         Nje shtet i tërë qe vihet ne mbrojtje te nje delinkuenti????

         1. s
          shqip

          Keta bejne sikur harrojne se si u arratis Fredi Bejleri kur u denua per prishje te simboleve tona kombetare. Qe ai do denohet me burg, kjo eshte me se e qarte per neo-greket, pasi eshte kapur ne pergjimet qe ka korrupruar persona per te votuar per te, prandaj gjykatat nuk e lene te lire.

          1. s
           shqip

           Keta bejne sikur harrojne se si u arratis Fredi Bejleri kur u denua per prishje te simboleve tona kombetare. Qe ai do denohet me burg, kjo eshte me se e qarte per neo-greket, pasi eshte kapur ne pergjimet qe ka korrupruar persona per te votuar per te, prandaj gjykatat nuk e lene te lire.

           1. T
            Tutu

            Kur flasin dhe keta per demokraci..!!?? Greqia eshte fiks si Koreja e Veriut Micotaqid i pare, Micotaqis i dyte , Micotaqis i trete Papandreu i pare , Papandreu i dyte , Papandreu i trete… Pothuaj si: KimJog i pare KimJong i dyte Kim Jong un Kim Jong ti Kim jong ai… Shtete “demokratike te dyja “…!

            1. J
             Jur Ristani

             "... janë mbi 30 persona të akuzuar për vepra elektorale që nuk mbahen në paraburgim". Po cili nga ata te 30 eshte denuar me burg dhe nuk e ka bere burgun se eshte arratisur? N.q.s. eshte se jane shkelur 50 nga 100 nenet, le ta apeloje e ta coje ceshtjen deri ne Strasburg zoteria. Po c'hyn Greqia ne kete mesele?! Nuk i dhane "leje te posacme" me vendim administrativ?! Le te hedhe institucionin qe nuk i dha leje ne gjyq e te shkoje me kete linje lart e me lart... Po Greqia, c'mutin do?

             1. a
              astriti

              amanet mushkat bejlerit dhe padroneve greke te bejlerit,amanet mushkat ,shterpe si ato do ju dali dhe bejleri ky andart i felliqur pa atdhe.dashte zoti qellon me ndonje mballoma venes atje brenda ti mesoj si vihen patkojte,dhe pastaj ,,,,,,bejleresha trime nuk do i ndahet tytes se kallashit

              1. M
               Messerschmitt

               gjakdhjerit ne biruci i kane rene puplat .....ytttttt arixhinji piselleku .....

               1. S
                Standard

                Te Neverit Arroganca e Hapur e te Ashtuquajtur Avokat Grek. Te neverit akoma me teper fakti qe Greket Avokat, flasin ne emer te te drejtave te njeriut kur: 1-Greqia eshte i vetmi vend i BE qe nuk i njeh, nuk i administron/numuron, , nuk i lejon te organizohen, nuk ja u njeh perdorimin e gjuhes dhe kultures minoriteteve etnike(Shqiptare-Cam e Arvanitas, Vllehet, Turqit, Sllavet, Hebrenjte). . . 2- Greqia beri pastrim etnik te Cameve me preteksin e Bashkepuntorit te Gjermaneve duke vrare mbi 5 mij Cemer-Gra, femije pleq dhe duke zbrazur te gjith fshatrat e Camerise nga Filati deri Prevez nga Banoret e tyre Etnik, rreth 50 mij shqiptar. 3- Te neverit Akoma me teper fakti qe institucionet Shqiptare(Kryesisht ato joqeveritare) jane te heshtura ndaj kesaj ngjarje. 4- Per sa i takon referimit te " nenit 3 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut" qe i ben ky Palo Pseudoavokat, po i bej nje spjegim te thjesh, edhe pa patur Diplom ne Jurispudence.: : : Ky nen i Konventes ben fjale per Drejtuesit/Zyrtaret, e cdo niveli, jane ne detyre- Ata nuk mund te ndfalohen te ushtrojne detyren deri ne nje vendim te formes se prere. ............Por Avokati Karagjoz grek, bashke me tufen bastarde Shqipfolese prfito kishtare, harrojne nje fakt shum te Thjesht------------Alfredis Dhjeronisis Beu, nuuuuuuuk eshte zyrtar ne detyre --------------------.Alfredis Dhjeronisis Beu, ne zgjedhje doli para Jorgos veten 19 Vota(Te cilat me Cmimet qe vendosi Athina per nje vote, bejne 950 Evrooooo) ------------------------------Per me teper, (per Ju Langaraq Komentues Vurgar)Alfredis Dhjeronisis Beu nuk e fitoi ate rezultat aq te ngusht duke qene perfaqsues i ndonje Partie Minoritare (Omonia/PBDNJ, MEGA etc).......Ai fitoi si Perfaqesues i grupimit PD/LSI...... Dhe si i tille ka marr vota me shumice ne Kuc, Vranisht, Terbac, Kallarat, Bolene, Fterre, Corraj, Borsh, Piqeras, Lukove, Sasaj, Shen Vasil, Qeparo, Pilur, Kudhes, Vuno, Ilias. Per ju komentues filo-Erresire, a e dini qe ne keto fshatra askush nuk ka folur a flet greqisht? A e dini qe keto fshatra perbejne, ne konteksin e siperfaqes dhe popullsise, me teper se 90% te Bashkise Himarej, kundrejt 10 % te 3 fshatrave palase, dhermi dhe himare, ku disa familje Flasin greqisht??

                Lini një Përgjigje