Çështja 'Beleri'/ Baton Haxhiu përplaset me Çim Pekën: Po flet jashtë logjikës! Ndyshe nga ti, unë jam koherent

19 Shtator 2023, 09:10Politika TEMA

Çështja 'Beleri'/ Baton Haxhiu përplaset me

Çështja Beleri ka nxitur debate në studion e Çim Pekës, i cili ka kundërshtuar qëndrimin e Baton Haxhiut.

Ky i fundit tha se arrestimi dhe kandidimi i Fredi Belerit ka krijuar një problem etnik dhe se nëse një grup avokatësh të një vendi tjetër, vjen këtu për të folur për të drejtat e njeriut, duhet të ketë minimumi një kod moral që sipas analistit, Greqia nuk e respekton.

Çim Peka e ka pyetur Baton Haxhiun se pse është kaq i shqetësuar për minoritetet serbe dhe nuk ke asnjë shqetësim për grekët në Shqipëri? Kjo gjë ka nxitur revoltën e analistit, i cili e ka vënë në dyshim gjykimin e ftohtë të moderatorit duke i thënë se nuk ka koherencë mendimi.

REPLIKAT:

Baton Haxhiu: Arrestimi dhe kandidimi i Fredi Belerit ka krijuar një problem etnik. Ishte gabim arrestimi i tij, që sollën krizën e pashmangshme. Greqia është i vetmi vend që nuk pranon etnitë, është vend që nuk i jep të drejten për të folur askujt tjetër.

Nga grup avokatësh të një vendi tjetër që vjen këtu për të folur për të drejtat e njeriut, duhet të ketë minimumi një kod moral që ata nuk e respektojnë.

Çim Peka: Ju keni shprehur në këtë studio shqetësimin për të drejtat e minoritetet serbe në Veri. Të cilat nuk janë kurrsesi më pak se të drejtat e grekeve në shqipëri. Atëherë pse je kaq i shqetësuar për minoritetet serbe dhe nuk ke asnjë shqetësim për grekët në Shqipëri?

Baton Haxhiu: Po flet jashtë logjikës, apo hajt të them diçka.

Çim Peka: Nga ty nuk e pres këtë koment, nga të tjerët po.

Baton Haxhiu: Unë në dallim nga ti e kam një koherencë mendimi. Unë them që sebëve duhet t’u jepet e drejta e tyre, ashtu si edhe grekëve, si çdo minoritet.

Çim Peka: në këtë studio ke deklaruar që në Veri shkelen të drejtat e minoritetit serb, por asnjë kryetar komune nuk është arresuar. Arrestohet kryetari i minorititet grek në Shqipëri, e na bën këtu analizë dhe histori. Më thuaj është gabim apo nuk është gabim?

Baton Haxhiu: Me shumë mundësi ke fol në telefon dhe nuk më ke dëgjuar fare se çfarë kam folur.

23 Komente

 1. I
  Illo

  Eh qelbesire mjekercjap! Nga tipa si ti i vjen e keqja Shqiperise!

  1. t
   tetovari2

   ......dhe Kosovës nga tipat si Baton Haxhiu!

   1. M
    Mbeshtetesi...nga prapa

    Tetokari,,,Batoni esht patriot,,Jo bythqir si ti ky qimja dhe saliu,,,rruaj bolet batonit,,,bej te fala xenit,

  2. Q
   Qiu i pekajve.

   Ka grua ,moter, vajze ky mjeker cjapi cim peqja ti coje nga nje xhiro ne greqi dhe te na vijne plote qe te behet shqiperia komb grek.Yttt fare e poshter e pekajve njeriu me pa karakter qe ekziston,me i pabese dhe kriminel qe mori me qafe nje vajze te re .

   1. T
    Teta Odhga

    Qiu! Pekajt nuk njihen si fis i keç ne Has,por si intelektuar dhe njerez qe qete dhe te shkolluar! Por gjdo fis ka nje pis! Ky pisi fisit eshte ky byth qiri Çim ! Por po te rrish afer anti Shqiptarit dhe kriminelit Berisha nuk ka ç'far te marri tjeter, veç ,shpifje krime,trillime e shum te tjera.Me vjen keq per Batonin qe shkon ne nje shudio me anti Shqiptare,dhe bandite.

    1. P
     Prec Ulaj

     Cim Peka vrau nje vajze , te cilen e mbante ne makine, edhe pse vete i martuar me kalamaj. Vrasja kurre nuk u hetua, u quajt aksident. Nderhyrjen e beri Sali Berisha, i cili e pushoi ekzaminimin, Cim Peka i dha ca leke familjes vajzes, dhe ata per te mos dale ne shesh nderi i familjes, nuk folen me. Nuk e di si kjo nene , nuk shikon ate gruan Durda, qe ju vra femija ne Gerdec, ka 15 vjet qe lufton me banditet Fatmir Mediu dhe Shkelzen Berisha, nuk do ndalet deri sa ti shikoj vrasesit e djalit ne burg. Kjo nene e kesaj vajze , qe ja mori jeten nje maskara si Cim Peka, nuk kerkon te denohet vrasesi i vajzes.

    2. Z
     Zefi

     Duhet ngritur nga varri ai merhumi qe ti vari te gjithe keta tradhetar qe flasin kaq haptazi per tradheti dhe askush nuk pergjigjet e si thote asnje fjale.

     1. b
      bilbil apo hallil klosi

      qijani gruan taulant balles se e ka kurve

      1. E
       Erli

       Rrugac , injorant si flet keshtu ??? Po nenen dhe motren tende pra .

       1. g
        genocidi grek ne cameri vrane femije, fredi beleri

        i njifni nga tv jo ne realitet

       2. E
        Erli

        Rrugac , injorant si flet keshtu ??? Po nenen dhe motren tende pra .

        1. e
         erjola e bija e flamurit dhe teutes dashnorja e ar

         erjola e bija e flamurit dhe teutes dashnorja e arben arhmetaj

       3. B
        Byrektore SHQUP-i

        Le të pranojmë për një moment akuzën që ti mender gazetari, Çim Peka i bën Batonit. Por mua dhe ndoshta kujtdo i lind e drejta të gjykoj se Salu na qenka një plehrë antishqiptare si Batoni.

        1. D
         Dardani i Ri

         Politka e Athinës, njihet si antishqiptare por, më antishqiptarë janë shqipfolësit e tipit Sali Shpellar Berisha, Agushi nga Skrapari dhe Co si ky "dru me pre", Peka.

         1. P
          Populli

          O cijap I Saliut po ti ke te drejt t'a mbrosh belerin se Saliu ju ka futur në qorrsokak orë mjerë o Syri Qorr

          1. E
           Enri

           Qim budallai , kokrra e idiotit, malok i pagdhendur , rraca e keqe. Mos shkoni ne emision , nuk e meriton Qimi i pa edukate . Qesh ne sarkazem Qimi o zot o zot. Z. Haxhia bojkotoje kete emision . Qimi duhe te shkoj ne shkollen fillore te mesoj edukaten fillore . I paburre , gdhe , injorant.

           1. P
            Patrioti

            Ere Çimi! Hallin e grekeve nShqipni ke or taj! Shif hallin e shqiptarve nShqipni ortaj!

            1. R
             RAIFI

             Shumë kush në Shqipëri ka menduar se me ikjen e socializmit duhet të luftohet edhe nacionalizmi shqiptar, të prishet Ushtria Shqiptare,të shitet për skrap armatimi dhe të mos blehet tjetër,të ta kontrollon kufirin ajror e detar greku e italiani.Këto veprime i bënë shqiptarët por të udhëhequr edhe dje edhe sot nga sherbimet serbe e greke të sigurimit që tani kanë çdo gjë dorë në gjithë Shqipërinë.Akoma Kryeministri Shqiptar ia nënë argatin Vuçiqit e jo Kosovës.Gjithë këto lëshime për 30 vite kanë krijuar hendek të madh,Shqipëria do përballet njejt si Kosova jo veq me Greqinë por edhe me miqtë e saj të cilët do e përkrahin Greqinë e jo Shqipërinë se kjo e fundit nuk ka nërë asnjë lëvizje për të qenë shtet funksional dhe shqiptar.

             1. T
              Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

              Cfare krahasimi ben o plehr . Nuk ka minoritet grek ne Shqiperi . Jane ca Shqipfoles te paguar prej grekqireve.

              1. a
               am

               Nqs cim peka flet kështu domethënë që sala i ka varur shpresat tek greqia për të shpëtuar lëkurën. Me siguri me rikthimin e micotaqasve në pushtet do u ketë ri premtuar marrëveshjen e detit ku u fali grekve kanalin e otrantos në shkëmbim të mbështetjes për ngritjen e problemeve me greqinë.

               1. S
                Sarandë

                Çim Peka, qenke me i ndyer se Batoni. O Çim Peka, je sperm e huaj grekoshkja. Qen i biri i qenit. Luani koqe me Shqipnin se kush po ia ngul me shume.

                1. K
                 Keto jane ekstremista

                 Ky mjekerr cjapi taleban ,don ta shikoje Shqiperine te digjet

                 1. N
                  Nik

                  Si ky Qim Peka Mjekrra, qe e mban veten per "gazetar" dhe B. Haxhiu (Stanishiqi) qe gjoja po polemizojne per çeshtjen Beleri jane vellezer siameze per nga karakteri dhe integriteti. Dallimi eshte qe njeri leh per Sali Pyken tjetri per Ramen, "Timonierin e Madh Internacionalist". Kosova, Mitrovica, Himara jane Shqiperi dhe gazetaret e vertete mbrojne Shqiptarine, jo politikanet e shitur njeri tek greku kembe e koke, tjetri tek serbi dhe greku bashke!

                  Lini një Përgjigje