Berisha: Rama zgjodhi Serbinë e Rusinë dhe jo Bashkimin Europian, sapo të bëhem kryeministër do e anëtarësoj vendin direkt

22 Qershor 2022, 12:06Politika TEMA

Berisha: Rama zgjodhi Serbinë e Rusinë dhe jo Bashkimin Europian, sapo

Sali Berisha është shprehur se kryeministri i vendit Edi Rama nuk ka interes që Shqipëria të anëtarësohet në Bashkimin Europian.

Sali Berisha: Ky udhëtim nuk ka qenë i lehtë për shqiptarët. Në këtë rrugë, u arrit jo pa vështirësi anëtarësimi i plotë i Shqipërisë në NATO, u arrit në përputhje me standartet e marrjes së statusit kandidat të vendit. Gjithçka ndaloi pas marrjes së këtij statusi gjatë këtyre viteve të qeverisjes së Ramës. Standardet e arritura u shpërbënë dhe e vërteta është që në mënyrë të përsëritur mendoj se ky njeri nuk ka asnjë interes për intregrimin e Shqipërisë në BE. Megjithatë, ky proces është një proces me fuqi të madhe shtytëse, por çfarë qëndrimi mbajtëm, ne shqiptarët ndaj tij? Ne mbajtëm ndaj këtij procesi një qëndrim shumë të mefshtë. Nëse u referohemi debateve në shoqërinë tonë, nëse u referohemi opioneve, ato në fakt janë shumë larg atij niveli që duhej të ishin në përputhje me rëndësinë jetike të këtij procesi. Në këto 8 vite, jo vetëm që nuk u rrit ndjeshmëria dhe ndërgjegjësimi i qytetarëve për rëndësinë jetike të këtij procesi për zhvillimet në Shqipëri të lidhura me bllokimin e këtij procesi, por më shumë u propagandua nga qeveria një Europë që ka problemet e veta të mëdha që ato probleme i pasqyron tek ne. U kalua deri në vulgaritete absurde se ne jemi gati për martesë, por nusja s’po na vjen, banalitete për konsum propaganistik në shoqërinë tonë.

Kreu i PD-së, Berisha ka thënë se Shqipëria këto vite po rreshtohet në anën e kundërt të historisë pasi Berishës, kryeministri Rama po zgjedh Serbinë dhe Ballkanin ruso-serb dhe jo Bashkimin Europian.

Sali Berisha: Kjo që po ndodh këto ditë është në një formë përsëritje e asaj që ndodhi në vitet 44-45. Në kuptim të rreshtimit. Në ato vite ne u rreshtuam në anën e kundërt të historisë. Këto vite ne po rreshtohemi nga një njeri në anën e kundërt të historisë dhe kjo ndodhi para syve tanë. “Ballkani i Hapur” apo minishengeni që u themelua në Novisad sipas themeluesit Vuçiç, 3 ditë pas samitit u shpall se kjo është Jugosllavia e vjetër plus Shqipërinë. Në këtë proces të pranimit nga Rama të hegjemoniosë serbe në rajon, u formua alenca trilaterale me Jugosllavinë e vjetër plus Serbinë sepse Kosovën ai e konsideron pjesë të territorit të Serbisë. Në këtë proces u konsiliduan lidhjet me Beogradin dhe me Moskën. Ky proces solli një përçarje mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Ky proces solli atë të cilën asnjë shqiptar që ëndërron apo që sheh si të ardhmen më të mirë të fëmijëve të tij në BE, nuk mund ta imagjinonte. Ndodhi që një aventurier, pa interesa kombëtare të deklarojë dje se refuzon ftesën dhe nuk kam pse shkoj në Bruksel dhe ky vendim merret në Beograd, shpallet nga padroni i tij. Ky vazhdon t’i bindet padronit, nuk mbledh qeverinë ky. Çfarë i thotë padroni do të vendosë mbi ne. Kurrë ndonjëherë fati ynë nuk është përcaktuar në Beograd ashtu si përcaktohet sot. Të njëjtën qëndrim mban dhe vasali i Vuçiç në Maqedoni. Kjo tregon se alenca trilateriale është proruse dhe është anti BE. Rama paralajmëroi se do të ndryshojë drejtimin dhe faktikisht ai shpalli dje ndryshimin e vendit. Ai mes Bruskelit të BE dhe Beogradit zgjodhi Beogradin e Serbisë, zgjodhi Ballkanin ruso-serb. Sikur këtu të mos ishte një popull që ka aspiratatat më të larta për integrimin evropian.

U nis turist pasi shpalli se atje nuk kemi pse shkojmë. Një ftesë në një moment historik. Samiti që mblidhet me 23 dhe 24 në Bruksel është historik sepse aty i ofrohet një vendi në luftë që po lufton për lirinë statusi i vendit kandidat dhe sfidohet agresioni rus. Ky moment do të ishte një nderim i madh për shqiptarët që të përfaqësoheshin aty. Bojkoti i këtij akti është haptas përçmim ndaj tij. Është haptas disaprovim, është haptas rreshtim në krahun tjetër.

Vuçiç mund të mos shkonte sepse ai nuk zbaton sanksionet e BE ndaj Rusisë, por Edi Rama nuk shkon sepse nuk shkon Vuçiçi, vasal i hapur i tij. Ti tani përplas derën, do ndryshoj vendim, ti je skllav që e bën këtë dhe e bën këtë në kundërshtim flagrant me vullnetin e mbarë shqiptarëve. Ai dje u nis turist në Francë, normalisht ai nuk mund të kthehej më, ai duhet të rrinte atje azilant me aktin që po përpjekton dhe atje po t’ia jepnin se do të shkonte në Beograd me siguri pastaj.

48 Komente

 1. A
  Ali Peza

  Ti ben nje mut.

  1. M
   Marjusi

   Nuk e kuptoj si mund te vazhdoj te flasi nje person non grata si Saliu. Me duket shume palidhje qe te merren per baze keto fjale te tij.

   1. V
    Vlora

    U plake dhe vazhdon ti biesh fyellit ne nje vrime. Nuk te bene pershtypje as damka qe te vuri Departamenti i Shtetit. Ne vend qe te rrish ne hallin qe te ka zene, brockullit si e jema e Zeqos ne maj te thanes.

    1. R
     Romario

     Nuk e kuptoj si mund te merren per baze fjalet e Saliut. Me vjen keq qe e mori opoziten ne qafe duke u bere kryetar i saj.

     1. s
      shigjetari

      Ndersa une nuk e kuptoj se si vazhdojme akoma ti japim HAPSIRE MEDIATIKE ketij njeriu qe i ka bere 99 te zezat ketij vendi...!!!

     2. c
      ce

      Aq sa shanse ka Klevis krrici i faro pace pilafit me dy gishta lart hipur mbi furgonin e policise te behet minister i brendshem aq shanse ka dhe Vicidoli i foltores te behet dhe nje here kryeminister. Po Shqiptaret te kane nxjerre me shqelma nga skena politike me 1 milion shpulla o hunderr dhe Agush Habib Burgiben e cuan per skrap dhe te dy e keni marre rrugen e mutit nje here e pergjithmone.

      1. R
       Referendum per arrestimin e koleres sali

       Enderro o kriminel se do behesh km ne boten tjeter.

       1. E
        Erti

        Hahahahahahahahahah Berisha kryeministerr ahahahha o shpifsira vendit

        1. L
         Lea

         Mbas vdekjes do behet kryeminister Berisha???!!

         1. b
          boll hongre Mut o i pangopuri e dal nga shpella

          imagjinoni ju kur nji funderine si ky bo gjasme politikanin ala sot ,mbas gjithe krimeve e maskaralliqeve qe i ka bo ktij vendi e shqiptareve e ze ne goje BE-n ky Terroristi Islamik ,qe sapo ja ulen bythen e tij te qelbur prej maloku shurraq ne Prsedience - devijon Rrugen e Shqiperise qe thirren Rinia e Shqiparise me peraqsuesit e vet - Dhjetoristet e Famshem ,( E DUAM SHQIPERINE SI EUROPA ) - duke hedhur Shqiperine ne Ligen Islame - dhe zhdukur te gjitha Zerat e Djetoristeve . Ky Mut muti Sadami Demokratike - ka surrat ala me qit mut nga goja ne Opinion ? - Apo flet sepse ka frik se i ngrin Muti ne Gurrmaze

          1. A
           Andi

           Zoti rama sapo e konfirmoj qe kshu sali mos na bej si i zgjuarse e dim qe genjeshtarat e mashtrimet i ke ne gjak

           1. T
            Titi

            Zoti rama e konfirmoj kete gje prandaj keto qe thua ti bien posht fund e krye sali efendi

            1. R
             Redi

             Hahahahah ca do anetaresosh ti o dumdum hahahaah kush ti beson m fjalet ti o plakush i ndryr

             1. A
              Alfred

              Po ti o plakush e vodhe shqiperin per kaq vite dhe tani po jep leksione?

              1. G
               Geri

               Po ky berisha ku e pa kete enderr qe do behet kryeminister nje vrases si puna jote

               1. E
                Eri

                Me vjen keq qe berisha shpreson akoma qe do te behet keyeminister

                1. S
                 Semo

                 Nuk e kuptoj se cfare do te bej ky Berisha qe del dhe flet gjithmone palidhje

                 1. S
                  Selia

                  Ky i paftyre po mundohet vetem te hedh balte mbi Ramem

                  1. D
                   Drejtësia

                   Shko mor pirdhu

                   1. L
                    Llazi usa

                    Ti do behesh kryeminister pidhin e sateme,kriminel.

                    1. V
                     Vito

                     Asnje kryeminister apo president nuk e ka pasur mundesine me shum se Sali Berisha per te futur Shqiperine ne Europ. Po edhe ne kete pike mendoj se ky plehera u vu ne sherbim te serbeve dhe e pengoi hyrjen e Shqiperise te pakten jo para Serbise. C'do levizje e Sali Berishes ka qene sipas rastit o e urdheruar nga Serbia o e aprovuar nga Serbia. Sali Berisha eshte tradhetari me i madh i te gjitha koherave. Ndoshta nje dite hisoria do ta thote kete.

                     1. y
                      ylberi

                      pse ke shpresa per tu bere kryeminister ti hahahahahha

                      1. g
                       gerald g

                       Na antarsove ti kur ishe ne fakt ne pushtet , po ti ne nato edhe mezi e vetem me ate krenohesh

                       1. e
                        edmonda

                        Tani i ke detyrat e shtepise te bera gati nga zoti rama eshte e lehte me marr 10 kur ie ke gati o sali qyqari

                        1. J
                         Joti

                         Hahahahahahahahah o zottt esht humorist i madh . Sapo te behem kryeminister thot. Lesh do behesh ti o Sale

                         1. L
                          Leda

                          Po po ne enderr e pe qe do behesh kryeminister apo ta tha qytetari digjital????

                          1. J
                           Jorgo

                           Hahahahhahahaha kryeministri tani ti shikone me teleskopin e galileos

                           1. J
                            Jorgo

                            Hahahahhahahaha kryeministri tani ti shikone me teleskopin e galileos

                            1. B
                             Bashkim

                             Mos e vrit mendjen o sale se do behesh pa merak po ca thu o burr sa tkishim ty asigje sbere vetem sa there e vrave ca veta

                             1. X
                              Xeni

                              po po ti o sali do e antaresosh direkt se je njesh ti , po ik o non grata shif nai pun tjeter

                              1. X
                               Xoni

                               Sali gjigandi do e antarsoje shqiperine ne be , po ngelem ne doren tende morem fund

                               1. B
                                Besnik

                                Hahahahah se na antarsove gjith ato koh qe ishe ne pushtet edhe te ngeli tani. Vetem fal rames kemi arrit deri ktu dhe ai e di shum mire ca ben. Kot e keni

                                1. P
                                 Paulin

                                 Po ik o nongrata se nga ty u rrenuam si vend do kishik marr fund deri tn. Po shyqyr qe kemi ramen qe ia kemi dal me se miri dhe e dim qe jemi shum pran antarsimir ne BE ai merr vendimet e duhura

                                 1. L
                                  Linti

                                  Kryeminister pasi te vdesesh edhe mund te behesh, Shqiperia nuk ka nevoje per drejtusa si ty por si Rama

                                  1. P
                                   Pt'huuuu, spermatozoid Shkau.

                                   Qe qe, a thue asht e vertetë kjo tradheti O sHale. Pa qi nanen ti din diçka o sHale Shiqerja. sHale, shkruje edhe emrin tem në divizionin e 40 mijë shkerdhatave që do bëjmë me dt-25 nji Cunami kombëtar. sHale, mendoje edhe llogjistiken e prapavisë per diten e shkatrrimit kombtar. Mendoje mirë gatimin, sasinë e bollshme dhe shperndarjen e copave të byrekut me hithra të gjithë dhëmbë-prishurve dhe thinj pa-prerve, ku Liri Sllobodanka jote me Giten nacionale dhe Shpresen e Sali Lush kaçarotës, do gatuajnë dhe pjekin byrekët. Sali Lush kaçarota do qethin flokë palarët dhe do t'ju lajnë dhe llakosin kaçaroten. Miftar shkerdhatë Lumeshi, do të bajnë cigare me hashish dhe do bëjnë gati në trotuare "viza të bardha" me 99.99% me pluhur per bythë bebesh dhe 0001% "miell" Ekuatori, me qellim që Zuluve t'ju dalin sytë jashtë orbite dhe jargët si hijenave. Agron çetnik Kuliçi dhe Erzen Geshtenja do i tregojnë turmës ku ndodhen pikat kyçe të synimeve tyre, si mali me gropa, fusha e grumbullimit të plehrave të Tiranës etj, dhe në fund, Arkimed moter-kurva do të çojë në maksimum moralin e divizionit me këngët patriotike të luftës, si, "moj e mira që shkon me dhen a shkon vetem a me kënd", " moj fshatare që ruan micat, shume të mdhaja i paske cicat", " gjithë dylberad e divizionit do ti bijem "biberonit" etj etj, dhe jam i sigurtë bre sHale Shiqerja, që divizioni jonë do të bëjë që të harrohet dumbabë-Haxhi Qamili, si dhe heroizmin që tregove perpara K/Ministrisë, ku jua dhe një dackë e një lapër 4 katundarve...!!! O sHale sHale Shiqerja, nuk do t'ndahem kurrë në jetë, pa ti çue kamt perpjetë....!!!

                                   1. O
                                    Orjola

                                    Fundi i botes nese Berisha behet kryeminister qe ska per tu ber

                                    1. t
                                     tosi

                                     po po sala flet kodra mbas bregut si ka fuqi njeher

                                     1. G
                                      Gerti

                                      Hahahahahhahha sa qesha me kete Berishen enderron akoma te behet kryeminister ,ai nje plak i ndyre qe vetem e vodhi Shqiperine,sot thonka do e fus ne BE…

                                      1. l
                                       lana

                                       Urime per endren e madhe qe keni ti me Erin e Florides..po kur te shihni veshin pa pasqyre behesh prape kryeminister ti Serb me i keq se vete serbet. Ndyresira...

                                       1. l
                                        lana

                                        Urime per endren e madhe qe keni ti me Erin e Florides..po kur te shihni veshin pa pasqyre behesh prape kryeminister ti Serb me i keq se vete serbet. Ndyresira...

                                        1. D
                                         Dionk

                                         Skemi ngel per ty non grata se kemi Ramen qe se ndrrojme me asnje,ti se anetaresove Shqiperine ne BE kur ishe ne krye dashke te riktheheshe perseri ne krye te vendit…pupupu mjer per ne nese Berisha vjen perseri ne krye te vendit

                                         1. t
                                          titi

                                          po tani qe do iki rama ca do thot ky. ky po tani ai ka patur mundesin 8 vite dhe tani po thot ky

                                          1. P
                                           Petro

                                           Kur t vdesin t gjith shqiptaret edhe t votosh vetem ti per veten ke per tu bo prap kryeminister

                                           1. L
                                            Lali

                                            Arsyeja pse ne sdo shkonim ne samit eshte e ndryshme nga ajo e serbise .Skane lidhje me njera tjetren

                                            1. H
                                             Haaa non grata Berrisha

                                             Haaaaa non grata eshte transformuar ne humorist ky we eshte shpallur nin grata nga DASH per korrupsione e pengese te demokracise do behet kryeminister kete nuk e takon njeri e se shpejti do perfundoje ne qelit e burgut te Recit

                                             1. d
                                              denis

                                              hahaha po kush do te te bej ty kryeminister o i mbaruar

                                              1. s
                                               seldi

                                               O sali te ka ikur koha ty, sa ishe ne pushtet e shkaterrove kete vend, populli nuk eshte budalla te te bej perseri ty kryeminister

                                               1. s
                                                sal hamuti shef endrra ne byth te janullatos

                                                fazlliqi ishte qirsi familjes brrishit tan ckishte fisi ja palloj dhe brrisha e gradoj serbin - tu e fut ne kshillin e mbledhjes sigurise kombetare hej . mirpo sja vlen ma me u marr me prostituten sale brrisha . bani noj dron ose noj hallti dhe zbazjani ne goje , ndryshe ky e ka tradite .do haj mut cdo dite medies tu tregu andrrat ne vrymen e erret

                                                Lini një Përgjigje